Príbeh o hrdinoch a zbabelcoch 1. svetovej vojny odhaľuje mocenské boje a ambície, ukryté za falošný patriotizmus. V Európe zúri 1. svetová vojna. Francúzska a nemecká armáda stoja proti sebe pozdĺž opevnených zákopov už dva roky. V tejto patovej situácii by každý pokus o preniknutie za nepriateľskú líniu znamenal hrozné krvipreliatie. Francúzska armáda však potrebuje hrdinský kúsok a generál Mireau preto dostane rozkaz dobyť nemecké pozície v priebehu niekoľkých dní. Jeho nadriadení vyrátali, že táto úloha by sa dala splniť s odhadom 55 percentných strát na životoch. Hoci generál si uvedomuje zúfalstvo tejto misie, vízia povýženia a získania ďalšej generálskej hviezdy je lákavejšia. Plukovníkovi Daxovi dá príkaz, aby svojich mužov viedol do útoku. Dax vie, že generál posiela jeho mužov na istú smrť a preto protestuje. Je však vojakom a jeho česť mu káže poslúchať rozkazy. Čo však znamená vojenská česť v armáde, ktorá sa riadi mocenskými ambíciami a ľudský život bezcitne obetuje hierarchii hodností? Majstrovské dielo režiséra Stanleyho Kubricka je pacifistickým odsúdením vojny, krviprelievania a mechanizmov, na ktorých stoja vojenské rozkazy. Zároveň je to prvý film, ktorý režisérovi priniesol celosvetovú slávu, rovnako aj vzbudil značný rozruch. Nielen kvoli neúprosne realistickému zobrazeniu zákopových bojov, ale aj kvôli nelichotivému obrazu armády. Práve kvôli portrétu predstaviteľov francúzskej armády sa tento film mohol vo Francúzsku premietať až roku 1975, takmer 20 rokov od jeho nakrútenia. (oficiálny text distribútora)

Fender

Velmi silný příběh o lidském pokrytectví a sobectví, jenž jsou maskovány za falešným hrdinstvím - aneb, všichni jsou nakonec zbabělci. ()

Belerofonu

Tenhle film je jeden z těch, který ve mě zanechal tolik zloby, že se mi komentář píše dost špatně. Mistrně podaná absurdita války a náhled na to, kdo vlastně vojnu nebo válku utváří. Podtrženo a sečteno, Kubrick byl jen jeden. ()

Špinič

Prizvávam, že spočiatku ma to veľmi neoslovilo, úvodných 20 min bolo podľa mna nudných, nejaké náznaky toho čo sa bude diať neskôr tam síce boli, ale váhal som či to dopozerám, a urobil som dobre ked som to dopozeral, pretože od začiatku útoku na Ant Hill až do konca filmu som bol ako v tranze. Napriek tomu že to je vyse 50 ročný film samotná technická stránka, ktorú hodnotím hlavne počas útoku na AH bola nadčasová. A až od vtedy začali herci naozaj hrať, jednoduch zobrazenie krutej reality a idiotstva ľudstva. Takéto filmy sa dnes už veľmi netočia. BTW tá nemecká spievajúca zajatkina na konci filmu - OMG zimomriavky mám ešte teraz ked na to myslím. ()

tomma

„Paule, zdravím tě.“ „Georgi, to je překvapení, co tě sem přivádí? Posaď se. Koňak?“ „Och, díky Paule, rád si dám.“ „Na zdraví, Georgi.“ „Na zdraví, Paule. Řeknu ti, chtěl bych mít tvůj vkus, ty koberce, ty obrazy, je to překrásné, ten koňak – prostě lahoda.“ „Ale Georgi, ty mi lichotiš.“ „Vůbec ne. No ale, Paule, abych přešel k tomu, proč jsem tady… Víš, generálnímu štábu, se už moc nelíbí, že pořád nemůžeš dobýt Mraveniště. Jsou už docela nervózní, chtěli, abychom se posunuli dále.“ „Já vím, Georgi, je to taková lapálie. Ti Huni tam jsou opevnění a není moc velká šance, že bychom Mraveniště obsadili.“ „Chápu, Paule, a co přímý útok celého pluku? Myslíš, že by nevyšel?Byly by sice nějaké ztráty, ale s tím se musí vždycky počítat, ne?“ „Georgi, to by byla sebevražedná mise. Mí muži mají ve mě důvěru a já je nemůžu jen tak poslat, aby je Huni všechny postříleli.“ „Chápu, Paule, nemusíš se hned rozčilovat. Víš, v generálním štábu se teď uvolnilo jedno místo. Kdyby se ti povedlo dobýt Mraveniště, určitě bychom tě rádi přivítali mezi sebou. Nechceš přece navěky skončit tady v téhle díře, že ne? No, ale když nemáš zájem…“ „Ale, Georgi, co to povídáš? Neřekl jsem přece, že to je nemožné, jen že to bude těžké. Posaď se ještě. Dal by sis ještě koňak?“ „Rád, Paule, díky. Je opravdu vynikající. Takže můžu se vrátit na štáb s dobrou zprávou? Že Mraveniště dobudeš?“ „Jak jsem řekl, Georgi, nemožné to není, jen budou trochu větší ztráty. Ale doufám… ne věřím, že určitě Mraveniště dobudeme. Zítra večer bude naše. Máš moje slovo.“ „To je vynikající zpráva, Paule, rád ji na štábu oznámím. Tak už pomalu poběžím. Díky za ten koňak, je opravdu vynikající. Jo a pozítří se pořádá na štábu večírek – dobré jídlo, víno, hudba. Doufám, že se tam objevíš. Zároveň tam můžeme oslavit tvoje vítězství.“ „Děkuji za pozvání, Georgi, určitě přijdu. Naviděnou.“ „Naviděnou, Paule.“ ()

garten

Na tú dobu vynikajúci film. Výborne herecké výkony, scéna útoku na ,,mravenisko´´ točená kamerou na kolajniciach, záverečná scéna, ktorá vyvolá emóciu snáď aj skinheadovi, to všetko su dôvody, prečo si tento film pozrieť skor než zomreme... ()

surprise

Úsporné a maximálně výstižné. Střih poměrně rychlý, takže není čas na ztracení dechu. Reálie Světové války věrohodné. Ještě něco? Ano, těším se zase někdy na viděnou. ()

marti

Silná myšlienka v štandardnom schematickom prevedení: dobrí, zlí a nevinní bez hlbšieho ponoru do jednotlivých postáv. ()

FAxPR

měl kirk douglas někdy roli, která mu neseděla? :) možná jsem jen zamerikanizovanej a všechno, co přijde z USA mi přijde lepší, než většina toho od "nás". ()

Skunkiee

Tak to je síla....Tohle by měl vidět každý člověk na světě, pokud si nesmyslnost jakékoliv války nedokáže sám uvědomit. Nemám slov, stoprocentní film s obrovským poselstvím....A název filmu? Velká Kubrickova ironie. Jasných a nezpochybnitelných 100%. ()

PanNafka

Velmi sugestivní nálož toho, co za svinstvo je válečná politika a vlastně politika a mocnářství obecně. Mám chuť všechny mocné pány nakopat do hýždí, což jsem sice měl i před tím, ale teď k tomu mám o důvod více. Kubrick je génius a kdo dá tomuhle něco jiného než *****, tak musí být opravdu ignorant, protože tohle skutečně nemá slabé místo po žádné stránce. ()

Guly Guly

Nejlepší Kubrick! Tenhle Kubrickův fim není tak provokativní jako jeho pozdější tvorba, ale svou přímočarostí s jakou ukazuje na absurditu války ho asi těžko bude někdo překonávat. Narozdíl od Civala si myslím, že ty poslední "dojemné" tři minuty, které s dějem nesouvisí jen vše umocňují. Jinak co se týče podobných filmů vyzdvihl bych ještě film <Útok> z roku 1956. ()

ragtime

V každej dobe sa politikárčilo, ale niekedy je to naozaj k zaplakaniu. Zdelenie je v tomto prípade ale pôsobivejšie ako spracovanie. Toto ma jednoducho nechalo chladným. ()

carnacv

Silná ukázka světové války. Stanleymu se nejen povedlo velmi realisticky přiblížit frontovou linii a útrapy války, ale zejména nám dokonale předvedl, jak se díky malicherným a v zásadě nepodstatným (historické události může domyslet každý sám) a tupým hašteřením velitelů armády dá snadno a bez citu ublížit nevinným lidem. V zásadě již z počátku stačilo říct jedno ne, a Kubrick neměl co točit, no ale vzhledem k stopáži :) :((((... ()

adako

Dobrá vojnová dráma z prvej svetovej vojny sa zas tak často nevidí, a k tomu táto je sakra dobrá. Navyše to nie je úplne typický vojnový film, lebo na fronte sa odohráva len prvá polovica, čo filmu ešte pridáva na originalite. Až na dve trochu nedotiahnuté scény typu A: „To nemôžem spraviť!" B:„Nemusíš" A:„Tak dobre ja to spravím" a poslednú scénu ktorú určite nerobil ten istý človek čo zvyšok filmu (podľa mňa skrátka potrebovali mať tam aspoň jednu ženu), je toto dielko dokonalé, a nijak mu neubližujú ani tie roky ktoré z neho už trochu cítiť. ()

RoyBatty444

O vojne sa natočilo veľa dobrých ale aj tých druhých filmov tento je na špici tých prvých. Samozrejme na tom má veľký podiel skvelý režisér ale aj charizmatický Kirk Douglas ako aj ostatné nezabudnuteľné postavy stvárnené Georgeom Macreadym ako nekomromisný gerál, Timothy Carey ako intrigán a pózera. ()

Bednaa

Kubrickova těžkotonážní ukázka toho, jak je válka odporná. Z mnoha úhlů. Ta špinavost, surovost, bezmoc, beznaděj a pohrdání lidským životem je cítit z každé scény. Ty výjevy se do paměti zaryjí skutečně na dlouho. Ať jde o tak jednoduchý záběr jako průlet kamery zákopem plným vystrašených vojáků, nebo plynulý obraz sledující Douglase běžet válečnou vřavou, zatímco kolem něj padají vojáci k zemi hlava nehlava, stejně tak pasáže v soudní síni, ukazující lidskou lhostejnost a aroganci. Vidět tolik ohavností za 88 minut je fakt silný kafe. Přes všechny ty nepříjemný emoce jdu ale spát se štěstím v srdíčku, že jsem viděl velkou pecku. ()

Brozason

Válečné filmy většinou bývají kolosální a velké, ale Kubrick jako obvykle zvolil jinou cestu. Spíše o utrpení vojáku na bojišti tento film pojednává o nespravedlnosti a nesmyslnosti války.Další mistrovo záživné drama, tentokrát z prostředí 1. světové války, které dává možnost vyniknout kameře a střihu zvuku (obojí funguje perfektně). Musím pochválit herecké výkony zejména Kirka Douglasa,který hraje skvěle. Už Kubrickova ranná díla dávala najevo jeho obrovský přehled a preciznost co se týče režisérského křesla. /80%/ ()

Bogrant

Tematicky to je vskutku vážne, len tá priamočiarosť tomu hádže polená pod nohy, a žiadna odbočka ani hrdinský čin na záver sa nekoná, čo sa celkom aj prosilo, lenže Kubrick to poňal vlastným štýlom. Našťastie to bolo adekvátne podané a jedna jediná bojová scéna stačila na vytvorenie silného príbehu, ktorý púta už len tými silnými emóciami, hoci až taká sláva na koniec sa nekoná. ()

Zemřel herec Kirk Douglas

Zemřel herec Kirk Douglas

06.02.2020

Ve 103 letech zemřel herec a ikona klasického Hollywoodu, Kirk Douglas. Herec byl třikrát nominovaný na Oscara za snímky Champion, Příběh tří lásek, nebo Žízeň po životě. Čestného Oscara přitom… (viac)