Snímek Stanleyho Kubricka Olověná vesta (1987) patří k vlně filmů, které se v druhé polovině osmdesátých let vyjadřovaly k tématu vietnamské války (např. Četa a Narozen 4. července Olivera Stonea). Mistrovský snímek se odehrává ve dvou stejně dlouhých kapitolách, jejichž hlavním hrdinou je inteligentní voják s přezdívkou Vtipálek. První část se odehrává ve výctikovém středisku námořní pěchoty v Jižní Karolíně, kde sadistický instruktor Hartman psychicky i fyzicky týrá svěřené nováčky. Ne každý je schopen takový dril přežít a zachovat si zdravé myšlení. Druhá část se již odehrává na vietnamské frontě, kde se i Vtipálek musí uchýlit k tomu nejhoršímu činu.
Stanley Kubrick se ve svých dílech vždy zajímal o krajní stavy lidské psychiky a není tomu jinak ani v Olověné vestě. Film lze vnímat jako kritiku či odmítnutí válečné mašinerie. Autor však využil válečného tématu spíše k obecnější výpovědi o tom, do jakého stavu se může i humanisticky založený člověk dostat, ocitne-li se v nelidských podmínkách a beznadějných situacích. (oficiálny text distribútora)

Hrabka

Tento film je velmi dobrý, hlavně druhá polovina. Co mi ovšem docela vadilo byl děj, který je na můj vkus nesouvislý, takový neucelený. Míchání komedie a válečného dramatu dohromady taky není zrovna nic moc pro mě. Ať je to buďto válečné drama, z kterého si káknu do kalhot a nebo ať je to komedie, u které smíchy puknu. Když je to potom všechno dohromady, tak si především nedokážu naplno užít bojové vřavy, protože to beru pod vlivem předešlé humorné scény moc odlehčeně. Ale jinak je to vydařený film s několika opravdu perfektními scénami. 75% ()

cheyene

V první části Olověné vesty nám mistr Kubrick fenomenálně ukazuje, jaký význam mají slova buzerace, šikana, ponižování a brainwashing. Naturalisticky servíruje veškeré záležitosti vojenského výcviku a pohrává si s psychologií jednotlivých postav. Konec této první části byl logickým vyústěním a udělal tečku za pasáží, která ve svoji syrovosti přinášela i velkou dávku humoru (zpěv vojáků či některé hlášky Hartmana). V druhé části nám režisér ukazuje, jak se vytrénovaní vojáci uplatňují v praxi a s čím vším se mohou ve válce setkat. Olověná vesta je první snímek, v němž jsem sledoval válku ve Vietnamu bez džungle a rozhodně to nebylo nějak zvlášť ke škodě, jelikož i vybombardované město je jakousi džunglí, která skýtá nejedno nebezpečí, o čemž se na vlastní kůži přesvědčí Kovbojova jednotka. Několik posledních minut bylo ohromně působivých, na čemž se výrazně podílela excelentní hudba a aranžmá exteriérů s hutnou atmosférou. Zvažoval jsem tedy plné hodnocení, ovšem s přihlédnutím k faktu, že Četa ode mě dostala "jen" 4*, dal jsem je i Olověné vestě, která nebyla o nic lepší ani horší. Shrnuto (aneb 5x V): výborný snímek s výbornou hudbou, výbornými scénami a výborně hrajícími herci od výborného Kubricka. ()

nunka

Olovená vesta je čistá vojnová psychológia. Prvá polovica je kruto reálnym bojom neskúsených brancov so sebadisciplínou, druhá časť venovaná bojom v "olovenej veste". Je to iný typ filmov s vojnovou/protivojnovou tematikou, kde nejde ako tak o akciu a drámu ako o vnútornú drámu a oddretú drsnosť každého vojaka...Nekutočne herecky a réžijne zvládnuté - Kubrick rules!!!! ()

Fiftis

Kubrickova brilantná sága o vietnamskej vojne a dehumanizujúcom procese, ktorý mení ľudí na cvičených zabijakov, so skvelým a početným obsadením. Lepšia je bez debaty prvá časť, nakladaná v klaustrofobickej atmosfére výcvikového tábora a plne nasýtená scénami šikanovania a brutálnymi seržantovými metódami (ktoré urobili z R. Lee Ermeyho jednu z ďalších "hviezd jednej role"), až jej záverečná výcviková bodka ale plne vystihne, aký devastujúci môže byť vojenský dril pre ľudskú dušu. ()

filmfanouch

Téměř každý film Stanleyho Kubricka vznikl dle nějaké knižní předlohy. Spartakus, Lolita, 2001: Vesmírná odysea, Mechanický pomeranč, Osvícení i Olověná vesta. Autobiografická novela Gustava Hasforda The Short-Timers je ovšem rozdělena na tři nezávislé příběhy propojené postavou Jokera, film poté zcela rozšířil povídku první a zcela ignoroval povídku třetí. Kubrickova Olověná vesta tak vlastně ve finále vypráví dva příběhy v jednom, které spojuje postava Jokera v podání Matthew Modinea, téma Války ve Vietnamu a především ústřední téma o tom, jak armáda dokáže vymýt mozek. A buďto vás vyšle na smrt, aby vám někdo v boji prostřelil lebku, nebo se z vás stane monstrum a tu lebku si radši prostřelíte sami. Stejně jako Lovec jelenů Michaela Cimina či Apokalypsa Francise Forda Coppoly je Válka ve Vietnamu prezentovaná jako procházka peklem, ze které ani nemusí být cesty zpět, jako peklo ovšem už prezentuje už samotný vojenský dril. A celá Olověná vesta je díky tomu až nepříjemně intenzivní podívaná.   Olověná vesta přitom není ryze vděčná, dá se navíc snadno říct, že si po vzoru ostatních filmů Stanleyho Kubricka dává od diváka takový malý odstup. Ze všech těch válečných filmů ovšem Olověná vesta patří mezi ty nejvíc komplexní díla, které jsou plná silných myšlenek. Pravý význam mužství, vymývání mozků, vliv války na jednotlivce, pravý význam zla, ovlivnění komunitou i překonávání vlastních hranic. Tyhle všechny témata přitom nejsou servírovaná na stříbrném podnose, v průběhu postupujícího vyprávění ovšem vyplouvají na povrch a je ve finále velmi snadné si všimnout, že ve vizi Kubricka není ústředním zlem armáda Severního Vietnamu, ale přesně ten vojenský systém, kterým si protagonista prochází. Ten systém, který možná zařídí, aby mohl Joker válku přežít a již se nadále nebát, není schopen ho ovšem připravit o myšlenku, že žije ve světě sraček. Protože při snaze o to z lidí udělat stroje na zabíjení vojáci přichází o svou lidskost a stávají se spíše ryzími stroji na zabíjení. Jen někteří jsou poté schopni s tímto faktem nadále žít.   Už prvních 42 minut filmu by vlastně obstálo jako famózní krátká podívaná, která přesně zpracovává to, že se z některých vojáků ve finále stávají zrůdy, kteří se s tímto faktem nejsou schopni vyrovnat. Zbylý čas poté vypraví druhý příběh, kdy jsou diskuze nad tím, že ten film nefunguje jako celek vlastně poměrně úsměvné. Tyhle dva oddělené příběhy totiž dokáží definitivně zformovat postavu Jokera, zároveň představit paralely (postava seržanta Animal Mother v podstatě představuje, co se mohlo stát z vojína Pylea) a především pohled na Válku ve Vietnam představit v trochu jiném světle než v první polovině. Ve finále pak protagonistu nutí k zásadnímu rozhodnutí, které na něm nejspíš též zanechá nějaké té šramy. A pak jen záleží, jak se s nimi Joker sám v průběhu války vyrovná.   To válečné peklo přitom od prvních momentů umocňuje výcvik seržanta Hartmana. Zkušený voják R. Lee Ermey měl původně u filmu sloužit čistě jako odborný konzultant, na Kubricka ovšem při předvádění tvrdého slovníku udělal takový dojem, že stěžejní úlohu získal a i díky jeho autentickému hereckému projevu působí výcvik Hartmana tak nepříjemně a působí přesně tak nelidsky a vzdáleně, jak by působit měl. Kubrick měl i tentokrát čich, vsadil na neznámou tvář a objevil talent, který bude navždy ve filmovém světě výrazný už díky samotné roli seržanta Hartmana.   Šikanování, brutalní metody, nějaká ta osudová střelba a pak průchod oním válečným peklem, který doprovázel skvělý vizuál. Za tím krom kameramana Douglase Milsoma (druhý celovečerní film v kariéře) stál především opět sám Kubrick, který svůj důraz na vizuál neopomenul ani tentokrát a to i přesto, že tady ten vizuál přímo hlavní roli nehraje. Když se ovšem člověk podívá na jednotlivý záběr a kamerové řešení, je jasné, že ten perfekcionista Kubrick tam zase byl a zase nelenil.   V přesunu z výcviku do akce se sice tak trochu mění tón do víceméně odlehčenější a méně děsivé podívané, přesto to pak zůstává tak trochu odtažité a celé je to vlastně jak sledovat autentický vojenský konflikt, kde je hlavní hrdina pozorovatel, který se až ve stěžejním momentu musí v jedné stěžejní věci rozhodnout a tak trochu přitom svádí boj s osobní lidskostí. Dost možná i boj s vykoupením. Funguje to i díky skvělému výkonu Matthew Modinea, kterého navíc v první polovině skvěle doplňuje Vincent D´Onofrio. Ten film má navíc parádní tempo, kdy pořád kvapí dopředu a přesto v divákovi zůstane ještě zůstat hodně dlouho. Protože jde opravdu o dílo hodné zamyšlení, které ukazuje, že Kubrick si dokázal vyzkoušet každý žánr a přitom z něj vždy vytěžit téměř maximum a jako tvůrce dokázat své mistrovské kvality. Osobně poté vnímám Olověnou vestu jako Kubrickův nejlepší film spolu s Barry Lyndonem a Mechanickým pomerančem.   Společně s Lovcem jelenů a Apokalypsou tvoří Olověná vesta svatý trojlístek parádních filmů o Válce ve Vietnamu, kdy je Olověná vesta myšlenkově dost možná nejsilnější (i v takové konkurenci). Skvělá podívaná o procházce peklem a jeden z nejpůsobivějších i nejsilnějších anti-válečných filmů všech dob...... () (menej) (viac)

Kass

Full Metal Jacket není nejlepší protiválečný film co jsem kdy viděl. Nicméně první polovina, odehrávající se ve výcvikovém středisku americké armády, která se soustředí na zobrazení buzerace a vymývání mozků, nemá konkurenci. Je dokonale neosobní a pokud se v ní přece jenom oběví náznak citu, je okamžitě tvrdě potlačen i ze strany "napravených" adeptů námořní pěchoty. Cože si to zpívají na konci filmu ty vymyté hlavy? - "M.I.C.K.E.Y. M.O.U.S.E." Cože jim tam hraje za píseň? - "Paint it black" od Rolling Stone. ()

lamps

Analyticky asi nejméně podnětný Kubrick, ale čert to vem. Olověnou vestu je úžasné sledovat pro ultimátně osobitý charakter každé scény a pro zajímavé vedení pozornosti, které se (jako tradičně u Kubricka) v nitru odchyluje od postav směrem k ideologii, od akce k důsledkům. Vojín v úvodní části prochází peklem, ale divák se baví řečnickou show militantního magora (Ermey za něj měl dostat Oscara) a závěr ho zmrazí jak eskymo, a ani vietnamská štace příliš nesleduje svědomí postav (spíše naopak: "Jak můžeš střílet na ženy a děti?" -- "Jednoduše. Když utíkají, nemusíš mířit tolik před ně.") a finální rozprava nad umírajícím nepřítelem je pro svědomí jako kopanec do rozkroku. Jeden z nejlepších a nejmrazivějších (proti)válečných filmů, bez debat. ()

Big Bear

Klasika a jeden z pilířů válečných filmů týkajících se americké účasti ve Vietnamské válce. První část filmu se odehrává na výcvikové základně mariňáků a kdo si myslí, že půjde o nudu je vedle. Rekruty vede drsný seržant, který chce z neopracovaných jedinců vytvořit nemyslící a pouze rozkazy poslouchající stroje na zabíjení . Já bych se mu tedy nechtěl dostat do rukou....Drill nakonec přesáhne únosnou mez jednoho z vojáků a první část snímku končí tragédií. V druhé části jsou chlapci - nyní již mariňáci nasazeni do akce a bojují s nepřítelem. Ačkoliv jsem se zprvu těšil na válku v džungli a výcvik bral jako nutný úvod, po skončení jsem s překvapením zjistil, že právě první půlka byla výrazně lepší..A ono se tam v té džungli vlastně ani moc nebojuje..Tento film žánrově i kvalitou bratrem snímků jako je Lovec jelenů, Četa, Apoklypsa a Narozen 4. července. ()

kyselina

Můj nejoblíbenější a nejlepší Kubrick. Celý film se mi do detailu líbí a i když je místy drsný (jako správný věrohodný válečný film), odlišná hudba dává snímku optimismus. Matthew Modine ztělesnil vypjatý dualismus v člověku. ()

Madsbender

"Lepší lidi, než jsem dnes postŕíleli, už nepoznáme." V dobe vzniku muselo Kubrickovo majstrovské dielo zápasiť s nemenej oceňovanou Stoneovou čatou. Lenže Kubrick na to šiel od lesa. A tak miesto Sheena či Defoa sledujeme osudy neznámych tvárí, ktoré príbehu dodávajú na sile, realistickosti a autenticite. Olovená vesta už v úvodnej 3/4 hodine vo výcvikovom centre na ostrove ukazuje agresívnu prítomnosť vojny, útočiacu všetkými silami na srdce a myseľ vojaka. Tragédia spojená s vojakom Leonardom "Pyleom" Lawrencom zobrazuje vojnové šialenstvo v takmer rovnakej koncentrácii, ako legendárna Coppolova Apokalypsa. V druhej časti filmu sledujeme už vycvičenú pechote na ceste v ústrety všadeprítomnej smrti a pekla Vietnamu. Tu mi nedá nevyzdvihnúť snáď jediného zo známejších tvárí, Adama Baldwina, v ktorého postave sa mieša odvaha a cit pre povinnosť s nedostatkom zdravého úsudku a potreby adrenalínu, ktorý sa strmhlav vrhá do záchrannej akcie bez ohľadu na ďalšie straty. Ak som nazval Spielbergov opus Zachráňte vojaka Ryana prototypom dokonalého vojhnového filmu, Kubrickova Olovená vesta je silnou výpoveďou skutočných vojakov o každodennosti zdanlivo nekonečne sa tiahnúceho konfliktu bez mierového východiska. ()

Deimos

TV/// Obsazení 6/10 Děj 7/10 Hudba 7/10 Efekty 9/10/// +film rozdělen na 2 části (výcvikovou, ve Vietnamu), věrné zpracování, realistické obrazy, některé scény -občas slabší děj (hlavně prostředek), slabší hudba, dnes jsou i lepší filmy/// Rozhodně v první půl hodině jsem byl doslova uchvácen réžií a vlastně i zpracováním. Samotný děj byl drsný a uvěřitelný. Bohužel se potom dostavila monoténost a cca od 45 minuty jsem se trošku nudil. Naštěstí to vynahrazuje poslední půl hodina ve Vietnamu, která hlavně po obrazové stránce stála za to./// Celkem 72%/// ()

Cappuccino

Kubrick dokázal do vojnového žánru priniesť výcvikovú sekvenciu, ktorá nebola len obyčajným úvodom, ale podstatnou filmovou časťou, ktorá značne ovplyvnila ďalšie správanie postáv. Dramatické momenty striedajú naozaj humorné scény a celý čas som sa dobre bavil, ale nemám pocit, že vo mne Full Metal Jacket zanechal niečo výraznejšie. ()

misterz

Podľa môjho názoru, neexistuje lepší film o vojne vo Vietname. Vynikajúca Kubrickova réžia, jeho vrcholné dielo. Ťažko sa mi hľadajú slová na opísanie tohto skvelého filmu, je tu nádherne vykreslené, aj keď drsným spôsobom, aké ťažké je si vo vypätých situáciách zachovať aspoň štipku ľudskosti, a keď je toho už na človeka veľa, nezostane ani tá štipka. Aj dobrý človek s morálnymi zásadami môže o ňu ľahko prísť. Bravúrny film, odporúčam každému do pozornosti. ()

Satan

První polovina v táboře je jedna z nejlepších ne v historii válečných filmů, ale filmů vůbec. Skvěle navozená atmosféra, bezchybná mizanscéna, geniální herecké výkony. Zkrátka a dobře radost pohledět. Škoda, že se druhá půlka rozjíždí nanovo a nemá v sobě už ten dynamický punc. Hraje se víc na emoce, ke slovu se dostává akce a možná závěr se sniperem je delší než by být měl, ale za ten úvod, za všudypřítomnou satiru a jako vždy Kubrickovo pevné režijní vedení nelze jít s hodnocením níž. Nejlepší válečný film o vietnamské válce. [Přesná stopáž: 117 min] ()

Aidan

První "indoktrinační" část odehrávající se ve výcvikovém táboře je navýsost originální; přinutí také k zamyšlení nad cenou, již je třeba zaplatit za válečné úspěchy dokonce ještě dříve než se začne umírat. Čím "účinnější" voják, tím méně člověk disponující kritickým rozumem a svědomím. Ve druhé polovině na mě Kubrickův chladný pozorovatelský odstup již tak nezapůsobil. Olověná vesta bezpochyby patří mezi nejlepší filmy o vietnamské válce, ale Apokalypsa nebo Lovec Jelenů stojí, dle mého, ještě o kousek výš (možná proto, že ony druhé dva nejsou jen o Vietnamu, nýbrž jej používají spíše jako kulisy obecnější výpovědi). ()

liskam

První polovina filmů je o vojenském drilu až na hranu lidských možností, který né každý unese. Druhá polovina filmu zase o lidských povahách a jejich uplatnění v armádě a boji. Velice zajímavé psychologické propojení... Na jednu stranu logická posloupnost dril který následuje válkou, ale ty dvě poloviny filmu jsou tak rozdílné až to člověka zaráží... Kubrick přesně věděl co nám chce ukázat a jak to udělat, abychom pochopili a zamysleli jsme se tím směrem. Jestli je to správně, nebo ne, už je na každém, kdo tenhle snímek dokouká. Jediná věc co mi na tomhle filmu trochu vadila, byla jeho rozvláčnost, diky ní jsem myšlenkami od filmu odbíhal. Za mě 80% ()

Snorlax

Kubrick zkrátka uměl. Olověná vesta je opět filmem, který není jen přímočaře válečný. Kubrick opět nutí diváka hledat a tvořit si názor na zobrazené situace. Škoda, že první zhruba třetina (období výcviku) je o tolik silnější zážitek, než zbytek filmu. Kdyby byl poměr obrácený, dala bych plný počet hvězdiček. "Ti hlupáci dávají přednost životu před svobodou," je naprosto geniálním motem tohoto protiválečného snímku. ()