Snímek Stanleyho Kubricka Olověná vesta (1987) patří k vlně filmů, které se v druhé polovině osmdesátých let vyjadřovaly k tématu vietnamské války (např. Četa a Narozen 4. července Olivera Stonea). Mistrovský snímek se odehrává ve dvou stejně dlouhých kapitolách, jejichž hlavním hrdinou je inteligentní voják s přezdívkou Vtipálek. První část se odehrává ve výctikovém středisku námořní pěchoty v Jižní Karolíně, kde sadistický instruktor Hartman psychicky i fyzicky týrá svěřené nováčky. Ne každý je schopen takový dril přežít a zachovat si zdravé myšlení. Druhá část se již odehrává na vietnamské frontě, kde se i Vtipálek musí uchýlit k tomu nejhoršímu činu.
Stanley Kubrick se ve svých dílech vždy zajímal o krajní stavy lidské psychiky a není tomu jinak ani v Olověné vestě. Film lze vnímat jako kritiku či odmítnutí válečné mašinerie. Autor však využil válečného tématu spíše k obecnější výpovědi o tom, do jakého stavu se může i humanisticky založený člověk dostat, ocitne-li se v nelidských podmínkách a beznadějných situacích. (oficiálny text distribútora)

Hanyou

Uf... tak tohle byla solidní porce totálně černočerného humoru. Od šikany při výcviku po krvavé lázně ve Vietnamu se nejde nic jiného než podivovat a smát. Výborný film. ()

Thomassi

"This is my rifle, ...", budu tu někoho opakovat, ale takto začíná, říkejte tomu jak chcete, motlitba, která se zapsala do dějin válečných filmů. A není to jen tato motlitba, ale vlastně celý tento film. Olověná vesta je naprostý unikát, který předběhl svoji dobu. A to nejen bojovými scénami, ale celým příběhem. Je rozdělen brilantně do dvou částí. První je o výcviku pod vedením R. Lee Ermeye, ze kterého by si nadělal do kalhot kdejaký mariňák. Jeho vystoupení je jednou z fanšmejkrovských epizot celého filmu a válečné kinematografie vůbec. Druhá půle se pak odehrává na bojišti ve Vietnamu. Ta zese vypadá i po více jak čtvrt století neskutečně moderně. Skvěle, a hlavně napínavě natočené bojové scény, které nemají ve filmu obdobu. Opravdu, něco takového jsem neviděl. Celý film působí naprosto unikátně, protože nikdy nevíte, co se stane. A hlavně se odlišuje od současných snímků právě tím, že není předvídatelný. A to je u současných filmů velice, opravdu velice nevídané. A dobová hudba skvěle umocňuje dobu 70. let v americkém pojetí. 100%. ()

Aiax

Člověk, který tenhle film vidí poprvé, a navíc ještě až PO všech těch válečných peckách jako Zachraňte vojína Ryana, Apocalypsa nebo Četa, může být trochu zklamán. Ano, je to o válce, je to o Vietnamu, ale namísto pestrobarevné válečné řeže (i když ta tam taky je) nás čeká spíše tradiční, mistrovský a do detailu vybroušený filmový diamant. Úvodní legendární část s nezapomenutelným seržantem Hartmanem zůstane člověku v paměti ještě dlouho po shlédnutí, ne-li navždy (bohužel stejně navždy, jako idiotský český název filmu, amatérsky přeložený z původního Full Metal Jacket, tedy celoplášťová střela). Ke zbytku filmu by se dalo namítnout, že nedrží moc pohromadě a nesleduje klasický hollywoodský vyprávěcí styl. To ale Kubrick nedělal v žádném svém filmu a proto ho máme tak rádi, že ano? Namísto toho se může divák zaměřit na perfektně vykreslené postavičky, dokonalý obrazový zážitek a emotivní scény, které na člověka zapůsobí jako rána palicí do rozkroku (ženy ať si vyberou nejbolestivější část svého těla podle uvážení). ()

JohnMiller

Stanley Kubrick je režisér ktorému som (ak nepočítam tento famózni film) nikdy neprišiel na chuť. Možno to bude tým že pracoval na filmoch ktoré môjmu vkusu nesedia. Olovená vesta je však výnimka vojna vo vietname od výcvikového tábora až po kruté boje je jeden povedal by som dokonale autentický pohľad aj keď som tam samozrejme nebol Kubrick vedel čo robí. S rozdelením na 2 kapitoly prvá tábor druhá front som bol nad mieru spokojný. Film mohol byť ešte dlhší takéto veľkolepé projekty si to doslova pýtajú. Keby som si ma vybrať ktorá sa mi viac páči bola by to druhá tie boje boli fakt dobre spravené. ()

Hamaradža

Skrz karikaturizáciu až jemné parodizovanie vojny (ne)zdôraznená jej démonickosť. Film ako chili obalené v cukre aneb ako začínam prichádzať na chuť starému Stanleymu. Úvod z cvičiska s D'Onofriom je výnimočný. 22.5.2014 zhliadnuté druhý krát v kine. Druhý krát ešte silnejší zážitok, napriek tomu ostávam na silnej 4-hviezde, keďže som názoru že Kubrick uprednostňuje myšlienku a vyznenie filmu pred pôžitkom z jeho sledovania a z tohto jednoduchého dôvodu nemôžem dať plné hodnotenie akokoľvek ma fascinuje (a nebaví) ()

major.warren

Vietnamská sága Stanleyho Kubricka. Kubrick se v Olověné vestě zabývá otázkou šílenců, pro něž válka představuje pouze výhodný prostředek k uspokojení vlastní touhy zabíjet. Ve filmu nevystupuje jediná kladná postava, není zde nikdo s kým by se chtěl divák ztotožnit. Každý si tu ušpiní ruce, každý se proviní a každý musí dospět ke katarzi skrze klíčovou emocionální zkušenost (neuvěřitelné finále se sniperem). Kubrick ukazuje válku se všemi bizarnostmi, jako šílenou instituci, počínaje výcvikem s fanatickým seržantem přes neodvratné směřování k okamžiku, kdy se voják Vtipálek, do té doby jen svéhlavý pozorovatel celého konfliktu, musí uchýlit k tomu nejhoršímu... Právě fanatický výcvik, jenž na svém konci stojí život vojína Pylea, bravurně zahraného Vincentem D'Onofriem, je hlavní hrůzou celého příběhu - vojáci jsou školeni do boje k zabíjení, z vojáků se stávají živé zbraně! ()

Skip

Ve své první (výcvikové) polovině je to skoro až dechberoucí film. Ve druhé (válečné) polovině, kdy se nováčci dostávají do Vietnamu, mám pocit, jako by to Kubrick až tak zcela nezvládl a ve srovnání s první polovinou o dost polevil. Přesto je to však skvělý film, který se prostě musí vidět. Jen by mě zajímalo, který kretén to přeložil "Olověná vesta", Full Metal Jacket je totiž druh celoplášťové střely. ()

willow666

Nemyslím si, že to je Kubrickův nejlepší film. Ale je přinejmenším stejně silný jako většina. Tak upřímný, děsivě naturalistický, smutně cynický a až neuvěřitelně uvěřitelný. Mohla bych možná vytknout, že film na mě působí jaksi podivně rozděleně, protože výcvik a později válka spolu prostě nesouvisí. Ale obojí je tak působivé, že to konečnému pocitu neubírá, naopak. Born to kill. Peace. ()

Colonist

Vizuálně pět hvězdiček, ale spíš je to tak 4 a půl. Vůbec bych se nezlobil, kdyby byl celý film jen z výcvikového tábora. Uřvaný R. Lee Ermey v ní nemá konkurenci a pří šíleném výrazu Vincenta D'Onofria ve scéně na záchodcích mi v žilách doslova ztuhla krev. Vietnamská část chvílemi pokulhává (tady psychologická stránka v některých momentech prostě nefunguje), ale na druhou stranu je zajímavé, že se Vietnam v Olověné vestě neodehrává v džungli, nýbrž mezi rozbombardovanými budovami města (což paradoxně moc jako Vietnam nevypadá). Nejlepší pasáží této části je pak samotný závěr s ostřelovačem. ()

L_O_U_S

Stejně jako v ostatních Kubrickových filmech, i zde se divák musí spolehnout na vlastní úsudek, byť ústřední myšlenka není nijak komplikovaná. Opět dochází k loupání symbolického mechanického pomeranče, kdy se za předstíraným bojem za svobodu a pomocí ze solidárnosti skrývají pouze zájmy několika jedinců. Právě na anketních rozhovorech s vojáky je vidět totální vypláchnutost mozků a likvidace schopnosti uchovat si vlastní názor a nějakou formu lidskosti vůbec. K destrukci člověka nedochází v bitevní vřavě, ale ještě mnohem dříve, a vojín Vtipálek je jedním z těch, kteří měli to štěstí a kousek člověka v nich přece jen zůstal. I když - dá se vůbec mluvit o štěstí? (539.) ()

Aleee89

Filmů, které natočil Kubrick, už mi moc nezbývá. Na Olověnou vestu jsem se vcelku těšila. O tématu vietnamské války pojednává více filmů ze 70. či 80. let, spoustu z nich už jsem viděla, a proto jsem tak trochu tušila, do čeho jdu. Kubrick natočil kvalitní příspěvek. Musím ale říct, že mnohem více mě zaujala první polovina snímku, která se odehrávala ve výcvikovém táboře. Bylo to pro mě něco nového a zajímavého. Druhá polovina byla horší, místy rutinní. Neříkám, že byla špatná, jen mě tolik nezaujala. Hodnotím na pometí sedmdesáti a osmdesáti procent s tím, že na vcelku vysokém hodnocení má podíl především první část, jež přinesla kýžené emoce, připravila půdu pro další vyprávění, ale také nastínila charaktery, vztahy a celkovou problematiku. ()

Dont

Vskutku brilantní Kubrickův příspěvek k tématu války ve Vietnamu. Po Vévodkyni, kterou jsem zhlédl tentýž den, jsem si lahodil nad kvalitou scénáře. První část, aneb „world of shit“, byla parádní demonstrací „zelených bezmozků“, ve které se možná inspirovali mnozí vojenští důstojníci či instruktoři… Ba ne, bohužel to myslím odráželo nemilosrdnou realitu výcvikových základen nejen tehdejší doby. V druhé polovině filmu Kubrick geniálně servíruje divákovi absurditu války ve Vietnamu. Např. Vtipálkovo pojednání o dualitě člověka nebo jeho interview s reportéry na téma „proč jsem tady“ jsou toho nejlepší ukázkou. Nerad bych zapomenul dodat, že k filmu byly parádně zvoleny doprovodné songy, které děj výborně podkreslovaly. Podruhé jsem si ještě více užil vtipné scénky (krádež foťáku, imitace Johna Wayna), a po třetí projekci konečně zvýšil hodnocení na pět hvězd. Film je to vynikající a některé pasáže jsou naprosto geniálně natočené. ()

marleyy

100% Scény v modrých barvách, SPOILER: kdy byl vojín Gomer Pyle zmlácen mýdly a kdy si vystřelil mozek z hlavy poté co vystřelil instruktora Hartmana z trenek, byly jedny z těch nejpůsobivějších scén v dějinách kinematografie. To je jeden z hlavních důvod proč si tento skvost našel cestu do mojít Topky. Když ještě vezmu v úvahu třeskutě vtipný a zároveň mrazivý výkon R. Lee Ermeyho - není co řešit. ()

Vědma

První polovina filmu byla brilantní a vyvolala ve mě spoustu rozličných emocí. Kupodivu, když došlo na lámání chleba a děj se přesunul do Vietnamu, přes mistrovskou Kubrikovu režii, byly emoce tytam. Ovšem film je to přesto vynikající. ()

Anglie

Na rozdíl od Čety(tu jsem ale ještě neviděl, takže nesrovnávám, znám jen přibližně její obsah) se film soustřeďuje i na výcvik. Instruktor Hartman je opravdu ŠÍLENEC (celá jeho role spočívá v tom, že neustále řve na vojáky - to se děje první polovinu filmu). Po přesunu filmu do Vietnamu se z filmu stává protiválečná obžaloba(scéna Vtipálka s velitelem, kterému nejde do hlavy nápis "Born to kill" na helmě a zapíchnutý mírový znak na bundě, závěrečná nucená rána). Nad tím, že film obsahuje dvě bojové scény, což je stejný počet scén, kdy hrdina a jeho jednotka potká prostitutku, mi zůstává rozum stát. Co je tedy důležitější? Tak se musím nutně ptát. Dobové vlažné přijetí je naprosto pochopitelné. Vietnam určitě nebyl selanka, ale scénář ho tak skoro líčí.... ()

GILLWANDER

Kubrick tu nerobí rozdiely vo farbe pleti človeka, inteligentne založeným, či rodeným zabijakom, mužom a ženou. Každý sa vie obetovať, každý vie zabiť. Len treba na to správny dôvod. Vojna. Kde človek spraví všetko preto, aby sám nebol obeťou vojny. Pojem vojna je dosť často rozoberaná tematika. Veľa krát sfilmovaná, propagovaná a hlavne vyčítaná. Každý ju vníma inak. Pre filmárov veľmi obľúbená téma. U veľa režisérov skoro umelohmotne načrtnutá, diváckemu oko nepravdivo ukázaná. Samé prikrášlenia, chladné emócie a nekonečne ukecaný dej. Kubrick je jeden z tých, čo sfilmoval túto tematiku bez týchto nedostatkov. Pán Kubrick, ako vždy, palec hore... ()

Carlossss

Let´s get some Payback!!! Kubrickovi válečně - antimilitaristické filmy jsou dokonalé. Full Metal Jacket, mě dostal ještě o malý kousek víc, než Paths of Glory. Oba dva snímky si ale s přehledem ohlídají zisk pěti hvězd. Přišlo mi originální rozdělit na dvě rovnocenné části: Výcvikovou a válečnou. Nebudu posuzovat, která je lepší nebo horší, to nemám ve zvyku, ale jenom řeknu, že obě dvě jsou skvěle zvládnuté a mají něco do sebe. V té první stojí za zmínku Vincent D'Onofrio a jeho pohled alá Nicholson v Osvícení. V té druhé zase celá závěrečná čtvrthodina. Jsem rád, že na světě existoval takový trpělivý genius a perfekcionalista jako pan Kubrick. ()