Eyes Wide Shut - Spaľujúca vášeň

• Slovensko Široko zatvorené oči (viac)

Poslední snímek, který stačil režisér a producent Stanley Kubrick dokončit před svou smrtí, je eroticky laděné psychologické drama Eyes Wide Shut (v překladu Široce zavřené oči), natočené volně podle podle "Snových novel" (1926) Arthura Schnitzlera. Věhlasný tvůrce jej realizoval dvanáct let po svém předchozím filmu (Full Metal Jacket, 1987). Původně ovšem zvažoval zfilmováni Schnitzlerovy novely už koncem šedesátých let. Jeho uvedení do kin se již nedožil... Zámožný newyorský lékař William Harford začne na svou přitažlivou ženu Alici žárlit poté, co se mu svěří, že by kvůli erotickému zážitku s cizím mužem byla snad schopná opustit celý svůj dosavadní život. Muž využije příhodné situace a bez vědomí manželky prožije malou sexuální odyseu. Po odmítnutí zamilované dcery svého zemřelého pacienta a po následné nezdařené návštěvě u prostitutky pronikne prostřednictvím svého přítele na tajnou orgii, jejíž účastníci v karnevalových maskách benátského stylu provozují záhadný sexuální rituál. Nezvaný návštěvník je však rychle odhalen... Kubrick předsadil freudovský příběh z Vídně počátku dvacátého století do současného New Yorku, pulzujícího předvánočním shonem. Navzdory obsazení prominentní herecké a manželské dvojice Toma Cruise a Nicole Kidmanové a navzdory eroticky podbarvenému námětu ovšem nejde o komerční film. Tvůrce podnikl výpravu k "dračím slujím", ukrytým v psychickém ústrojí člověka a vyjevujícím se obvykle prostřednictvím snů a představ; hlavní hrdina se několikrát ocitne na začátku erotického dobrodružství, jehož náplň a zejména zničující důsledky ovšem nikdy nestačí zažít. Ty již zůstávají předmětem brilantně naznačovaného tajemství. Kubrick, známý posedlou důsledností a precizností v přípravě a realizaci svých děl, komponuje vyprávění s epickou rozmáchlostí, v pomalém rytmu a se suverénní filmařskou virtuozitou; dramatický půdorys erotického thrilleru, na němž je více než dvouapůlhodinový příběh vystavěn, a nabízející se atraktivní situace jsou pro něj zcela podružné. Uvedení snímku do distribuce provázely různé spekulace, týkající se zejména dodatečných zásahů do díla. Pro příznivce Kubrickova výlučného stylu je však opus důstojným odkazem klasika moderní kinematografie. (oficiálny text distribútora)

reAnimat0r

FUCK! Neviem, ci cerpal z vlastnej skusenosti, ale zivot takto funguje. Tom Cruise a Nikoce Kidman v najlepsom filme ich kariery. Kubrick tu vycibril svoju silovu stranku o sexe, ktorou sa nikdy nehanbil. Naburanie sa do myslienok dvoch ludi vo vztahu a interpretovanie ich stavu mysle Kubrickovskym vizualnym ponatim je absolutna suloz sama o sebe. Sex vylieci vsetky bolestne chvile partnera/ky. Hodnotenie 10/10 ()

nikkittka

Film chytřejší, náročnější a podvratnější, než kterýkoliv jiný.Kubrick natočil díla oceňovanější, populárnější, zásadnější, ale dle mého skromného názoru se rozloučil filmem nejlepším.A to se zatraceně těžko zpochybňuje,neboť na eyes Wide Shut není jediná chyba,jediný moment,který by přebýval,vše se skládá do jednoho celku,který není lehké strávit,ale je velmi jednoduché mu podlehnout,pokud se filmy zabýváte déle a blíže.Neopakovatelný zážitek,geniální film geniálního filmaře,Nicole božská! ()

Dextwer

I přes to, že nepatřím k zarytým fanouškům Nicole Kidman a Toma Cruise, tak v tomhle filmu se mi opravdu líbili. Stanley Kubrick opět ukázal svuj cit pro detaily a tento film jsem si prožil od začátku do konce. Věřím, že to asi nebude pro každého, ale já dávám plný počet hvězdiček. Výborně propracovaný, kvalitní hudba, herecké výkoný i námět. Zajímavosti: * Natáčení filmu trvalo 400 dní! Další rok pak strávil film v post produkci * Tom Cruise a Nicole Kidman podepsali oba kontrakt s otevřeným ukončením, to znamená, že se upsali projektu na tak dlouho, jak bude potřeba. Ani jeden z nich nemohl tušit, že to bude na déle, než rok * Žena a nevlastní dcera Kubricka přispěly obě do filmu vlastními obrazy * I když se film má odehrávat v New Yorku, natáčel se téměř výhradně v Londýně * Během natáčení měl Kubrick celkem tři asistenty. V titulcích jsou uvedení jako "Asistent režie", "Asistent Stanleyho Kubricka" a "Asistent pana Kubricka" * Heslo, které zazní ve filmu "fidelio" je název opery Ludwiga van Beethovena * Pro roli Dr. Williama Harforda se uvažovalo také o Johnnym Deppovi * Role Mandy byla nabídnuta modelce Evě Herzigové, ale odmítla ji kvůli velkému množství nahých scén. Kubrick z nich nechtěl ustoupit, tak se nedohodli * Moje hodnocení: 85 % ()

blanic

Jelikož Stanley Kubrick splňoval podle mě stejné parametry ve světě filmu jako Mozart v hudbě, byl jsem rozladěn hereckým obsazením v jeho posledním díle. Především Tom Cruise mě nikdy příliš nepřesvědčil... Až nyní. Společně s Nicole, která působí ještě o stupínek lépe, rozehráli parádní intimní partii, při níž se občas zapomíná dýchat. Scéna, při níž je Tom na rituálních orgiích odhalen je fantastická. Za lidskou zvrhlou zvědavost následuje až příliš absurdní trest... Režie si opět chvílemi pohrává s divákovou trpělivostí, ale jen proto, aby umocnila nekonečnost celé té neuvěřitelné noci. Na konci samozřejmě žádný happyend s vystřílenými zásobníky, závěr je strohý, všeříkající. Osobitost Stanleyho Kubricka mi bude ohromně chybět. Klaním se, Mistře... ()

principessa

Je to dost zajímavej film, docela ze života...s nevěrou se totiž setkal aspoň jednou asi každý z nás a to ať z pohledu toho, kdo podvádí, toho, kdo je podváděn a nebo toho kdo o tom aspoň jednou zapřemýšlel.... Já jsem docela snílek a tak jsem byla vlastně moc ráda, že se ta tolikrát plánovaná nevěra díky různým náhodám i nenáhodám nakonec nezdařila... Neřekla bych teda, že úplně podstata bytí, ale něco, bez čeho člověk opravdu sotva může existovat a co je natolik důležité, že to hýbe světem (ať už v tom negativním nebo pozitivním smyslu) se prolíná celým filmem a skrývá se i v posledním jeho slově (které asi muselo zaujmout úplně každého). A ještě mě tak napadá, jakou děsivou atmosféru dokáže vytvořit jednoduchá klavírní skladba a jak mocný může být jeden jediný samotný tón (to bylo jak kdyby někdo do mě bodal nožem)..no prostě geniální! ()

B.C.B.P.

„Nenávidím“ takéto filmy! Absolutórium. PS: Mojim vrúcnym želaním je, aby ľudia zodpovední za zbytočné dementorské preklady názvov, pykali aspoň tvrdou stolicou. ()

elanista1

Len ostavam privareny a nemam co povedat. Toto netreba opisovat, toto treba uvidiet, precitit a zomriet. P.S.: Ale predsalen nieco poviem, co mi neda. Od momentu ked Nicol Kidman zacne rozpravat svoje predstavy s namornikom, az do chvile ked Tom Cruise opusti mysteriozny dom, som prezil asi najrychlejsiu hodinu co si pametam. ()

kunda4

Som nadšený zo skvelého scenára a výbornej réžie. Tom a Nicole to zahrali s chuťou a chvíľami sa zdalo ako keby sa chceli vzájomne podviesť práve v tomto filme a zvlášť Nicole si súložiace scény riadne užívala a nakoniec scéna hromadnej súlože v zámku ma úplne dostala. ()

Aquarii

Výborné herecké výkony T.Cruise a N.Kidman a k tomu dobře zvolená hudba. Nečekala jsem, že těch 159 min.uběhne jako nic. Mysteriózního efektu jsem si nevšimla a erotické scény nebyly urážlivé. ()

koza3

Ultrapunk. Kubrick je jeden z mých vroubků, protože takový velikán a já od něj viděl jen Mechanický pomeranč a to ještě někdy ve věku patnácti let. Civěl jsem na něj s plnou hubou, ale věřím, že jsem nepochopil ani zlomek hodnoty, kterou Pomeranč umí vymačkat. Eyes Wide Shut už jsem shlédnul v moudřejším věku a asi jsem udělal dobře, že jsem na to chvilku počkal. Tohle bylo vynikající psychodrama, kterým se Kubrick rozloučil s plnou salvou. Není co kritizovat. Délka filmu Vás napíná do maxima, herecké výkony jsou brilantní a vy čekáte jak tohleto dopadne. Za mě čtyři plnotučné hvězdy. Pět možná až si odvroubkuji ostatní filmy tohoto šílence :-) ()

IZFNP

Je to ako sledovať tri rôzne filmy. Začíname podmaňujúcou a údernou drámou o vzťahoch medzi mužmi a ženami. Potom sa dostávame do pohlcujúcej a zvodne nebezpečnej fázy thrilleru, kde sa bije sen so skutočnosťou. A napokon nás ubíja mrazivý boj medzi pravou a lžou. Muži a ženy, sen a skutočnosť, pravda a lož, krásne a ošklivé, vrelé a chladné, živé a mŕtve. Kubrick ľudí prekukol a svojím posledným filmom odhalil to najniternejšie v nás. Bravo, Majstre, a zbohom! ()

eMeMko

Mysteriózní erotický thriller od Stanyleyho Kubricka? Say No More! Na toto dílo jsem se těšil od doby, co jsem si někde přečetl tento krásný podtitul. Nutno říci, že ani v nejmenším nelhal. Hned první záběr je totiž na krásnou prdelku Nicole Kidman, kterou v průběhu celého filmu uvidíme ještě několikrát (spolu s jinými prdelkami, prsy a tak podobně). Dámské publikum sice takové štěstí nemá, Tom Cruise byl asi více stydlivý, ale to mi vůbec nevadilo. Co se příběhu týče, je trochu rozvláčný, pořád jsem čekal nějaký větší zvrat, ale ten nepřišel. Přesto však snímek dokáže udržet vaši plnou pozornost po celých 159 minut. Herecké výkony jsou dobré, stejně tak hudební stránka od Jocelyn Pook, která je přinejmenším velmi zajímavá. Není tedy důvod tento snímek ignorovat. Pokud chcete zažít něco odlišného, Eyes Wide Shut je jasná volba. ()

BAADRAAM

Hlavní dojem z filmu? Vůbec jsem nechtěl, aby končil, dokázal bych se na něj dívat celý den. Kubrick je skutečně mistr ve vytváření napětí. Snad jen výkon Nicole Kidman se mi nezdál úplně přesvědčivý, tak nějak jsem ji tu roli nevěřil, ale možná to je jen tím, že ji moc jako herečku nemusím. Cruise mi nevadil, v jistých momentech mi hraním připomínal i Al Pacina (momenty zírání a očekávání reakce..). Výborný film, kterému do dokonalosti chybí snad jen jiné herecké obsazení. ()

Drozdo57

Nemám rád, keď potrebujem k filmu manuál. Mám rád, keď mnoho vecí vyplynie z deja, zo scénografie, keď je niečo ukryté medzi riadkami. Ale toto je ukryté až príliš, alebo to tam proste nie je. A ľudia sa snažia zo seba robiť múdrych a dohadujú sa nad možnými geniálnymi vysvetleniami tohto filmu. Alebo to robia preto, lebo sa boja, že budú za hlúpych, pokiaľ povedia, že možno Kubrick už bol príliš vyšinutý a čo vlastne tento film mal znamenať, vedel iba on, a vzal si to do hrobu. Ja sa nechcem robiť za múdreho a či si o mne pomyslíte, že som hlúpy je mi úplne jedno. ()

Sefik

Tóny piána oddělují postupně jednu bezduchou scénu od druhé, kterým vévodí hned úvodní rozhovory při tanci na úrovni puberťáků, balících sami sebe na pokleslých zábavách. V těsném sledu jdou stupňované manželské hádky bez vítěze a další a další dávky nudných debat. Vůbec nezaostává naprosto nesmyslně zasazená scéna místních bohatých úchylů v maskách a kápích. Závěr chybí a pokud jím má být moudro "let’s fuck", tak je to tedy vážně celé omyl a slátanina, která potěší pouze milovníky nekonečné nudy. Asi bych dal i odpad, ale všechna ta krásná, ženská těla si aspoň jednu hvězdu zaslouží. A nahá Nicole přidá druhou. ()

Kunderion

Tenhle geniální film je všechno možný, jen ne psychologickej portrét jednoho manželství - uživatelé ČSFD asi nechápou, co je tam zakódováno o naší civilizaci a o Hollywoodu jako takovým? Nebo chápou - proč se Kubrick nedožil premiéry a proč mu výsledek producenti přestříhali? Čas "spalující touhy" (příšernej a zavádějící distribuční název) teprve přijde... "zavřete oči na šířku", dámy a pánové, a otevřete je do hloubky! Haj hou... ()

Tom Cruise se vrací k Warnerům

Tom Cruise se vrací k Warnerům