Alex deLarge je vodcom brutálnej bandy pubertálnych výtržníkov, ktorí chodia poza školu, po nociach popíjajú chemicky obohatené mlieko v bare Korova a agresivitu si vybíjajú bitkami, znásilňovaním a prepadávaním slušných občanov. Len jediné Alex miluje viac ako sex a rabovanie: hudbu Ludwiga van Beethovena. Tá ho dokáže nabudiť k poriadnym dávkam ultranásilia. Všetko sa však náhle zmení, keď Alex padne do rúk zákona a skončí vo väzení. Jeho jedinou šancou ako sa čo najskôr dostať na slobodu je podstúpiť radikálnu odvykaciu kúru, ktorá mu má pomocou najnovších experimentálnych metód raz a navždy znechutiť násilie. Procedúra vymývania mozgu je natoľko úspešná, že Alex sa stane fyzicky alergický nielen na násilie, ale aj na milovanú Beethovenovu hudbu. Po prepustení na slobodu mu nezostáva nič iné ako žiť životom slušného človeka. Ale ako sa má brániť proti násiliu, ktoré číha v mestskej džungli? Režisér Stanley Kubrick nakrútil podľa rovnomennej predlohy Anthonyho Burgessa temnú víziu ne ďalekej budúcnosti. Zaznieva z nej satira na studenú vojnu, establishment i malomeštiactvo, ktoré spoločne vytvárajú živnú pôdu nielen pre brutálnych násilníkov, ale aj inštitucionalizované násilie štátneho aparátu. V mene ochrany poriadku sú ľudia v tomto svete premieňaní na mechanické pomaranče, zbavené slobodnej vôle a konania. (oficiálny text distribútora)

Samuelitox

Jeden z Kubrickovych kontroverznejších filmov. Tento film môže ľudí precitlivej povahy odradiť už po pár minútach. A ostatných po dopozeraní filmu donúti sa zamyslieť. Príbeh Alexa DeLarga je dnes už kultový a to vďaka hercovi Malcolmovi McDowellovi a režisérovi Stanleymu Kubrickovi. A určite nemôžem zabudnúť na hudbu Ludwiga van Beethovena ktorá v tomto filme neodmysliteľne patrí. ()

olivertris

Nedávno mi přátelé doporučili filmy od Staneleyho Kubericka a neustále mleli o nějakém "nejlepším režisérovi všech dob" a tak jsem se podíval na jeho portfolio. Našel jsem dva filmy, o kterých něco vím, ale vidět jsem je neviděl. Tak jsem si nejprve zapl film Mechanický Pomeranč a hle: První scéna. Hned po první scéně jsem si s Alexem padl do oka a došlo mi, že se za dalších 130 minut bude jednat o jeden z mých osobních nejoblíbenějších filmů. Kdo mě zná, tak ví, že si potrpím na dobrý soundtrack a mám ten pocit, že tento film patří mezi kategorii filmů jako Klub Rváčů nebo Requiem za Sen, kdy soundtrack film potlačuje do popředí a vysvobozuje ho z průměrnosti. Zároveň musím pochválit kameru, minimalistický a futuristický design scén a zároveň neskutečný scénář. Zároveň film klade krásnou otázku o osobnosti, tedy jestli kriminálník, bez možnosti páchat zločin, je vůbec člověk. Geniální, Geniální, Geniální. 10/10. ()

supEnoc

Žádnou novou "message", nad kterou bych se musel zamyslet, mi film nedal, nicméně snímek je to rozhodně zajímavej. Not really shocking, more like grotesque. ()

JenTak

Možná, že v době svého vzniku to mohl být zajímavý snímek. V současnosti (2021) to pusobi jako nepovedená parodie sebe sama. ()

LUIGISde

Kniha, divadlo v nitre a naposledy 1.12.2021 film. Anthony Burges a jeho mechanický pomaranč. Veľmi zaujímavý štýl, kubrick sa samozrejme musel podpísať tiež a tak nám vzniká okázalosť. Za mňa jedno veľké divadelné predstavenie. Zážitok bez ktorého by som si síce vedel predstaviť život, ale chvalabohu, že žiaľbohu na neho nikdy nezabudnem. Za mňa 60% ()

Saturnalia

Film se silným filozofickým tématem a formou ultra násilné brutality. Měli bychom sebrat člověku svobodnou vůli, abychom zaručili morálnost jeho výsledných rozhodnutí? A měli bychom tak udělat u člověka, jehož rozhodnutí budou extrémně nemorální s téměř naprostou jistotou? Film je vynikajícím přepracováním knižní předlohy, ačkoliv jsem trochu rozpolcena nad rozhodnutím nezahrnout do výsledného díla děj finální kapitoly. Na jednu stranu chápu Kubrickův záměr argumentovat právo na svobodnou vůli i u zcela opovrženíhodných členů společnosti, na druhou stranu si myslím, že ve snaze zachovat myšlenku filmu zcela neposkvrněnou jsme úplně přišli o charakterový vývoj, kterým si měl Alex na konci své cesty projít. Postmodernistický vliv jak vizuální, tak hudební se k příběhu skvěle hodí a oceňuji i ponechání promluv vypravěče k čtenáři-divákovi. ()

Bizap123

Výsostná Kubrickova práce, přiznám se, že mě např. Barry Lyndon uchvátil více, ale pomeranč je zajímavější. Film se odehrává v budoucnosti, přitom, hudba je z minulosti, tato kombinace je úchvatná, zároveň ambientní hudba je také nezapomenutelná. Kubrickova práce poskytuje náhled do mysli puberťáka, který páchá zločiny a nemá žádné svědomí, jakoby na mě vyvstávala hrozba, že by se něco takového mohlo odehrát v budoucí době, resp. že pravděpodobnost se zvyšuje, nevím ovšem, jak bylo dílo myšleno. ()

krysonoha

O tomhle filmu se píše těžko protože vám dá tolik emocí že ani nevíte že máte. Občasný soucit s hlavním protagonistou je zvláštní protože víme jaký je to šílenec. Mnoho lidí i říká že se jedná o alegorii na Bibli, já jsem Bibli nikdy nečetl takže nemůžu říct jestli ano. Kubrick si zase pohrává s myslí diváka s hudbou i dlouhými scénami. Nedoporučil bych ho však citlivějším divákům protože to není pěkná podívaná - 91% ()

SLPHR

Vše co očekáváte od Kubricka zde najdete a jako vždy ve velmi kvalitní míře. Chápu, že snímek není pro každého, ale já jsem na nej asi narazil ve správné chvíli a správném rozpoložení. ()

denisvavrin

Naprostý filmařský skvost. K předešlé větě není nic co dodávat ale pro pořádek. Film je skvěle natočen Stanleym Kubrickem a troufám si říct že je to jeho nejlepší dílo. Film ctí svou knižní předlohu a snaží se svou původní myšlenku zachovat a dělá to sakra dobře! Hlavní postava filmu Alex, který se vyžívá v násilí, bude vládou předělán přes Ludovicovu terapii na lepšího člověka. A to jak se situace vyvinou je napínavé sledovat.Musím taky pochválit hudbu a zakomponování Beethovena do příběhu. ()

Monika95 odpad!

Ne, tak tohle není fakt nic pro mě, opět další z filmů, kde musíte bádat o čem to je a vysvětlit lze milionem způsobů. Záblesky všeho možného zvěrstva a kriminality o ničem.  "Zachraňujeme lidstvo od kriminálníků, vyléčíme je proto, aby na nich bylo pácháno násilí jinými" ()

angelle

Tento film som dopozerala asi až na šiestykrát a keby nebolo Malcolma v hlavnej roli, tak by som ho ani nedopozerala. Ten dej ujde, mix jazykov je zaujímavý a herci odviedli veľmi dobrú prácu, ale bol to pre mňa ťažký oriešok. ()

Hanika_

Na mně je tam příliš násilí, ale zase je zcela jasný charakter hlavního hrdiny. Myšlenky, které tím chtěl "básník" sdělit OK, ale jedna zásadní mi chybí dořešit - K čemu je existence takového individua, jako je Alex? Takže ano nutí to k zamyšlení, ale za pár let nevíte o čem to bylo (před týdnem jsem to viděla po x letech, protože jsem si myslela, že jsem to nikdy neviděla :-)) Stejně jako Vesmírná odysea mi to přijde zbytečně dlouhé. Vizuálně je to zajímavé, ale takové divadelní a na divadelních prknech by to bylo myslím stravitelnější. ()

Markusak

Často zakázané filmy jsou ty nejgeniálnější a u tohoto filmu to platí na 200%. Nevím, jestli je Kubrick, tak skvělý režisér a nebo hudební skladatel, protože tak dokonalé skloubení hudby se scénami jsem ještě v životě neviděl. Nepřestávalo mě fascinovat, jak je tempo hudby přizpůsobováni tempu záběru. U tohoto filmu jsem pochopil, že Kubrick byl jedineční režisér a nejspíš i nenahraditelný. Přijde mi tak extrémně absurdní, jak u drsných scén hrála prostě klasická hudba - Beethoven, či (bacha mini spoiler) Rossini, když má hlavní postava trojku. (konec spoileru) Kubrick se prostě nebojí tabu a dokáže řešit poměrně filozofické otázky. Klaním se. ()

nerw01110

Film člověka ihned vrhne do děje a divák začne filmu ihned naslouchat. Divadelní vyprávění se tentokrát v tomto snímku vydařilo a přímo se sem hodí. Úvodní část je naprosto úžasná a často i vtipná a doslova jsem se u toho smál. Politická témata jsou zde celkem aktuální i pro dnešní dobu. Druhá část filmu nás nechává přemýšlet nad tím co jsme viděli v první části a zároveň přihazuje další a další střípky k zamyšlení. Škoda jen, že se děj nevrátil aspoň trochu k tomu hůmoru z první části. Každopádně tento film jsem asi neviděl naposled. ()

Dub01

Docela psycho u kterýho člověk musí myslet, ale to ostatně skoro u kazdého filmu Stanleyeho Kubricka. Zajímavý počin tohoto geniálního režiséra. 89,5% ()

Zemřel představitel Darth Vadera David Prowse

Zemřel představitel Darth Vadera David Prowse

29.11.2020

Ve věku 85 let zemřel po krátké nemoci britský herec a bývalý bodybuilder David Prowse. Prowse budou fanoušci nejlépe znát jako muže, který na sobě v původních Star Wars nosil ikonický kostým Darth… (viac)

Projekt 100 / 2007

Projekt 100 / 2007

11.01.2007

Již 13. rokem se můžeme těšit laskavé péči organizátorů putovní filmové přehlídky Projektu 100, AČFK. Ti kažodorčně dbají o pravidelný přísun deseti mimořádně kvalitních filmů na stříbrná plátna po… (viac)