Príbeh bezvýznameného írskeho hochštaplera, ktorému sa podarí postúpiť na vyššie miesta v spoločenskom rebríčku len preto, aby napokon zažil tvrdý pád. Po otcovej smrti žije Redmond Barry so svojou matkou v skromných pomeroch. Je zamilovaný do sesternice, tá ho však napokon kvôli sobášu s anglickým dôstojníkom odmietne. Keď Redmond v súboji dôstojníka zabije, musí z rodného kraja odísť. Tak sa vydáva na cestu životom, ktorá je plná dobrodružstiev, ale aj podvodov a falošných nádejí. Na tejto ceste si Redmond vyskúša množstvo identít: stane sa vojakom v Prusku, neskôr špiónom či falošným kartovým hráčom. Napokon sa ožení s aristokratkou a zmení si meno na Barry Lyndon. Zdá sa, že v prísne hierarchizovanej spoločnosti 18. storočia šťastie praje takým, ako je on. Redmond Barry je totiž morálne nezaťažený, bez škrupulí, prispôsobivý a najmä vie vycítiť príležitosť. Má však jednu slabinu: po ničom netúži viacej ako po spoločenskom uznaní a rešpekte. Adaptácia románu realistického spisovateľa Williama M. Thackeraya je dôvtipnou satirou spoločnosti, v ktorej je úspech či pád podmienený pôvodom, známosťami a bohatstvom. Režisérovi Stanleymu Kubrickovi sa podarilo s nemenej citlivým zmyslom pre satiru vykresliť postavu Barryho Lyndona ako exemplárny príklad i obeť pomerov, ktoré plodia i ničia hochštaplerov. Pri vizualizácii sveta 18. storočia sa Kubrick inšpiroval dobovými maliarskymi plátnami a mimoriadny dôraz kládol na autentickosť kostýmov, dekorácií a prirodzeného osvetlenia. Za stvárnenie, vystihujúce dobovú atmosféru príbehu, získal množstvo ocenení, okrem iných aj Oscara za najlepšiu kameru, výpravu, kostýmy a hudbu. (oficiálny text distribútora)

ilclassico

Film, který vznikl z jediného důvodu: abychom dostali nádherné náměty na pohlednice. Nemaloval jste obrazy, ale točil film - není to trochu málo, Mistře? V rámci žánru za 3,5. ()

hrumsrt

Tvořil sice už v minulém tisíciletí, ale způsob jakým tolikrát dokázal Stanley Kubrick dosáhnout filmového úspěchu je neuvěřitelný.. Člověk, který bez vzdělání propadl kouzlu fotoaparátu a jeho moci zachytit okamžik optikou muže za objektivem. A jakoby to už pak šlo ráz na ráz, z občasných návštěv kina se stala téměř mánie, což pak vyústilo tak, že Stanley obětoval všechny úspory pro sázku na jednu kartu v podobě natočení vlastního dokumentu, kterou lze dodnes považovat za jeho krátkometrážní prvotinu. Něco podobného se nažil Kubrick zopakovat ještě párkrát, ale pořád dokola narážel na finanční problémy, kdy pro něj jako neznámého začínajícího filmaře, kde si pořád filmová obec nebyla jistá, zda jde o amatéra nebo ne, bylo složité sehnat odhodlané producenty.. Ale tady si pomohl asi osud sám a díky několika šachovým partiím si Kubrick navázal ty správné vztahy, aby mohl zrealizovat pár dalších kousků, což pak pozvolna přešlo k dokumentům na zakázku.. A pak už se to rozjelo a Kubrick začal točit opravdové celovečerní snímky, které prakticky okamžitě sklízeli obrovský kritický ohlas, a tak s každým dalším kouskem šel newyorkský rodák dál a dál až najednou točil opravdové filmy s opravdovými hvězdami. A jde krásně vidět, jak pořád Kubrick šplhal nějakým tvůrcovským žebříčkem, který mu zajišťoval větší a větší renomé až si mohl točit, co chtěl a lidi z jeho práce byli instantně nadšení.. Zpětně můžeme vidět kolik velkých filmů, které se dodnes drží ve svých žánrech na absolutní špičce vlastně jako režisér natočil a pořád platí, že jeho ohlas sice slábne, jelikož jak jsem říkal jde o režiséra minulého století, naštěstí ale postupně nabírá na kultovní slávě podobně jako Alfred Hitchcock, a tak snad i každá nastupující generace sem tam dostane chuť na libovolnou ochutnávku z Kubrickova žánrově různorodého koláče. Neříkám, že všechno, co natočil je výborné, ale jakoby všechno nabíralo na svém kouzlo s rubem času. Takže i když bych asi i já na samotný vrchol usadil Mechanický pomeranč, tak právě Barry Lyndon by měl být vždycky dost dlouhým soupeřem pro zamyšlení, zda jde o správný krok... Kdo uzná Barryho Lyndona jako to Kubrickovo vrcholné dílo má minimálně pravdu v tom, že jde o takový nejvelkolepější kousek z režisérovy tvorby.. V době kolem sedmileté války, tam začal příběh muže, který prošplhal armádním a nakonec i společenským žebříčkem k absolutnímu vrcholu.. Barry Lyndon byl neúprosný mladík, kterého láska a upletená lest zavedla do řad anglických uniforem a z řad vojáčků k aristokracii.. Celý život jsem přemýšlel, proč je Barry  označován za antihrdinu? Ano, vidím, že se nechová pokaždé správně, že je víceméně pořád sobecký, ale i tak z něho mám nakonec vlastně spíše lidštější a důvěryhodnější pocit, že z něj autoři nedělají šlechetného romantického hrdiny.. Když přitom Barry přesně prochází situacemi, kterými by již tolikrát jiná kladná postava prošla a divák ho shledal hrdinou. Možná proto, že Barry je až tak věrným obrazem klasického člověka, který v první řadě touží po respektu a uznání v rámci společnosti? To je pro mě tak málo, že buď jsme antihrdiny ve svých životních příbězích všichni, anebo bych se tomuto označení spíše vyhnul.. Film uchvátí diváka svým pomalým tempem, které ale pořád dokola servíruje další zážitek v rámci Barryho poutě k dychtivému cíli stát se váženým. Takže i v rámci větší stopáže bych nikde nekrátil a díky logické vyprávěcí kompozici, které stejně v každém ladnějším momentu diváka spíše přehoupne v čase než, aby řekla něco navíc. Velkolepá podívaná, která je jak nekonečná exkurze do aristokratického života, jakou navíc příběh servíruje v tak reálném a širokém pojetí, že řeší vysokou politiku anebo finanční otázky v takové podobě, že nakousává úvahy, o nichž si všechny podobně zasazené snímky mohou jen zdát. Ryan O'Neill ve svojí životní roli, že i když bych herce už nikde jinde neviděl, jeho jméno si zapamatuji navždy.. Nechci ani označovat Barryho za satiru, to je v podstatě každé dílo zobrazující nějakým způsobem společnost autorovýma očima.. Kubrick servíruje film, který lahodí každým záběrem, podporuje nejepochálnějšími hudebními kousky, jaký vidíte jednou a máte pocit, že jste uzřeli vrstevnaté dílo, na jehož opětovné shledání se už od konce nemůžete dočkat. Je to možná příběh o prospěcháři, který pro cíl zradí i svoji vlast, ale stylem jakým jsou samotné okolnosti podané, mu to nemůžu dávat za zlé.. Barry byl dobrý voják, fantastický společenský šplhač a rádce, ale když už dosáhl vrcholu přesáhla jeho aura a postavené jeho samotného. Člověk, který sice dosáhl čeho chtěl, ale na samotném vrcholu se dočkal zklamání a selhání. Film mě tolikrát překvapil, co ještě hlavním postavám naloží na záda, co musí na svojí cestě dál a dál setřepávat. Ale v podstatě má tak málo vad na kráse, že jednou zůstává, že jde "jen" o tříhodinový epos, který si zaslouží všechnu diváckou pozornost a i po téměř padesáti letech jde o jeden z největších děl kinematografie! 100% () (menej) (viac)

johnny01

Rozmáchlý příběh fascinující svou epičností. Povdely se exteriéry, interiéry i kostýmy a některá hudba (hlavně Sarabande od Händela). Barry působí velmi důvěryhodně, ale vypravěč a některé scény (např. s dýmkou) zcela rozporují dosavadní průběh a činí Barryho velmi nekonzistentním. Dokonává to pak absurdní scéna, kde Barrymu prasknou nervy. Ve vrcholné scéně pak absurdně zahodí svou šanci. Rušivé bylo i předchozí oznamování vypravěče, co se stane, a vysvětlování různých příčin příběhu. Ve filmu snad není žádná kladná (sympatická) postava, i lady Lyndon na konci filmu stále zůstává pod vládou mužů. ()

SirGawain

Naprosto perfektní historický film s těmi nejdůvěryhodnějšími kostými, které jsem kdy viděl. Kubrick je prostě skvělej režisér. Hodně skvělej režisér. ()

DAF1

Taková jemnější a uhlazenější verze Formanova Amadea, ovšem s poněkud horším hudebním doprovodem. Stanley Kubrick dokazuje, že je všestranný umělec, který si poradí s každým tématem. ()

Pierret

Byl jsem stržen do propasti života jednoho Irského flákače. Musím ocenit geniální hlas vypravěče, úžasně výpravné scény, pěknou holku v Barryho posteli a krásné karetní triky :). Je to trochu moc dlouhé, ale "Prostě Kubrick!" ()

Weirdman

9/10... Lyndona postretlo kopec náhod, avšak nie je vôbec náhodné, že sa mi spracovanie jeho životných peripetii neskutoče páčilo... Ľahko čitateľný snímok, ktorý je aj napriek tomuto faktu hlboký, zmysluplný, funkčný a neumelý... ()

vdv

jediné co by se dalo tomutu úchvatnému filmu vytýkat je délka, tři hodiny mohou být pro někoho opravdu moc, já ale rozhodně nemůžu říct, že bych se při sledování tohoto filmu třeba jen chvíli nudil ()

Plague.

První část byla výborná, ale část druhá film potopila. Příliš dlouhá stopáž pak ubrala hodnocení na pouhé 3*. Na druhou stranu se jedná o nádherné historické umístění se skvělou kamerou (ony pověstné scény při svíčkách se opravdu jinde nevidí). ()

JohnCoffe

asi nejlepší možné vykreslení tehdejší Evropy..nevadila mi ani 3 hodinová stopáž filmu které sem se na začátku docela bál..film mě ale nijak neoslovil a vlastně sem nepovhopil co chtěl Kubrick tímhle filmem sdělit..70% ()

Goodmen

Přiznám se, že ne úplně všechny Kubrickovy filmy se mi líbili (Mechanický pomeranč, 2001) a občas jsem si říkal proč je Stanley považován za jednoho z nejlepších režisérů všech dob. Po Barry Lyndonovi už vím proč. Barry Lyndon je prostě úžasný film s brilantní výpravou a nádhernými kostýmy. A samotná režie je přímo mistrovská a celý film je díky Kubrickovi propracován do nejmenšího detailu. Skvělý pohled do společnosti 18. století, úžasní herci (obzvláště Ryan O'Neal, který podává životní výkon) a hlavně se mi líbí styl - méně keců a více hudby. Barry Lyndon je přímo filmová lahůdka, která se zařadila mezi mé nejlepší filmy co jsem, kdy viděl a na konci jsem měl chuť si ho pustit znovu. Rozhodně se však jedná o film, který nemusí být úplně pro každého, díky velmi pomalému stylu vyprávění. P.S.: Neexistuje náhodou ještě nějaká prodloužená verze? ()

Formanovec

I na Kubricka velice rozvleklý film, který má bezpochyby obrovské klady (kamera, hudba, kostýmy), ale prostě si nemohu pomoct, že jsem se za těch 184 minut občas nudil a to se u filmu, kterému bych měl dát 5* stávat nesmí. Takže velice slušné 4*, ale asi už se na to znovu nepodívám. 80% ()

wandall

3hodinový historický nenudící snímek s fantastickou výpravou by byl pro mě jistě 5-ti hvězdičkovou záležitostí,ALE to bych nesměl prvně číst knižní předlohu.Jakožto fanoušek výborné knížky mě Pan Kubrick zklamal...Podstatně ubylo humoru,kterého bylo v knize požehnaně a od druhé půle a obzvlášť ke konci a na konci;) dostává předloha pěkně na frak,což zamrzí o to víc,když všichni moc dobře víme jaký jste byl puntičkář Mistře Kubricku...Kniha 94% , Film 77% ()

Gortyna

Jen výjimečně se dívám na film dvakrát po sobě jako v tomhle případě. Oceňuju všechno: nevšední námět - chudý Ir, který se za sedmileté války stane pruským vojákem; sugestivní hudba; obrazy krajiny, kdy člověka napadne, že je tak krásná, že snad ani nemůže být skutečná; O´Nealův herecký výkon, který dal postavě přesně to, co měla mít; reálie a kostýmy jako odpozorované z rokokových obrazů; sarkastický a zároveň vtipný komentář; lineárně plynoucí děj. A bizarní napudrované postavy: reverend, účetní, Balibary. Jistě by nějaký chytrák z toho dokázal udělat pětidílný seriál, celé by to rozmělnil a zkazil. Takhle mě to uchvátilo. ()

Joostas

Už W.Allen si všiml,jak je krajina,zejména venkovská v anglických filmech krásná.Barry L. je Kubrickem neskutečně pomalu vyprávěný příběh plný lidských nesnází,citových i vnějších.A obrazy vytvořené v tomto tříhodinovém spektáklu jsou opravdovou lenoškou pro oči,jak říkal H.Matisse. ()

Zemřel herec Ryan O'Neal

Zemřel herec Ryan O'Neal

09.12.2023

Ve věku dvaaosmdesáti let zemřel americký tvůrce nominovaný na Oscara a dva Zlaté glóby, známý díky legendárním snímkům jako Barry Lyndon, Love Story a Papírový měsíc, herec Ryan O'Neal. Smutnou… (viac)

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

02.12.2022

Zemřel herec Hardy Krüger

Zemřel herec Hardy Krüger

20.01.2022

V americké Kalifornii včera v požehnaném věku 93 let opustil filmový svět německý herecký veterán a spisovatel, Hardy Krüger. Rodák z Berlína má k dnešnímu dni na svém kontě na 70 filmových a… (viac)