Ako básnikom chutí život

• Československo Jak básníkům chutná život (viac)
všetky plagáty

Kamera:

Josef Vaniš

Hudba:

Zdeněk Marat

Pavel Kříž, David Matásek, Eva Vejmělková, Jana Hlaváčová, Rudolf Hrušínský, Míla Myslíková, Joseph Dielle, Karel Roden, Václav Svoboda, Tomáš Töpfer (viac)

Po úspešnej promócii sa čerstvý doktor Štěpán Šafránek vracia do rodného mesta, aby nastúpil v miestnej nemocnici na interne, vybavený školskými znalosťami a mamičkiným radami. Úsmevné študentské roky sa skončili a Štěpán sa zoznamuje s novým životom a prostredím. S prísnu primárkou prezývanou Obočenka (Věra Vlčková), záletnými kolegom Sahulákom (Tomáš Töpfer), kolegyňou Tupou (Kateřina Burianová) aj nevrlou upratovačkou. Podarí sa mu rozzúriť primárku, keď k jej prominentnej pacientke pridelí na perfektne vybavenú dvojlôžkovú izbu pani Hubáčkovú (Blažena Holišová). Na druhej strane sa však vďaka tomu zoznámi s jej pôvabnou dcérou Alenkou (Eva Vejmělková). Čo je síce pekné, ale draho zaplatené. Pre svoje postoje a zásady totiž čoskoro narazí a pri najbližšej príležitosti ho preložia na voľné miesto dedinského obvodného lekára do Bezdíkova. Tu sa musí v malej ordinácii s pecou na uhlie a výrečnou zdravotnou sestrou Toničkou (Jana Hlaváčová) vyrovnať nielen so zástupmi čakateľov na pečiatky a rôzne potvrdenia, ale aj s popoludňajším návštevami u pacientov. A opäť sa stretne s Alenkou, ktorá žije na miestnom zámku s rodičmi, ktorí tu pracujú ako kasteláni. Keď v televízii zazrie bývalého spolužiaka a spolubývajúceho Mirečka, teraz delegáta medzinárodnej zdravotníckej organizácie, spojí sa s ďalšími spolužiakmi Venošom, Honzom a Vendulkou a spoločne ho unesú na flám do Venošovej vínnej pivnice. Stále viac času však Štěpán venuje učiteľke Alenke, ktorej začne hovoriť Píšťalka. Zamiluje sa do nej, hoci je zasnúbená s prízemným učiteľom Hájkom (Rostislav Kuba), ktorý má život naplánovaný do najmenších podrobností. Nakoniec dá Píšťalka Štěpánovi prednosť pred Hájkom, ale skôr než sa tak stane, musia obaja prekonať ešte veľa prekážok. (TV JOJ)

topi80

Oproti jiným komentářům hodnotím tento díl o trochu níže. Pro mě tam vtipu trochu ubylo, byť se nám hlavní hrdina definitivně vyprofiloval. I tak jde o skvělou podívanou pro kterékoliv odpoledne i večer. U čeho jsem se nasmál nejvíc, bylo žvatlání Mirečka v televizi a Šafránkův povzdech "A já dělám doktora v Bezdíkově." ()

donkocicak

Třetí díl mám ze všech nejradši. Ale koneckonců - první tři díly jsou velmi vyrovnané a každý má něco do sebe... Ale Hlaváčová jako zdravotní sestra je prostě fantastická. "Natočili mu tam EKG a co myslíte? Měl ho tam!" :) ()

RAFT

Tenhle třetí díl který drží latku hodně vysoko ostatní díly už sou slabší kousky.Starší díly sou prostě klasika.70% ()

Rattlehead

O něco slabší než první dva díly, ale pořád velmi dobré. Tímto filmem měla celá série jednoznačně skončit. Píšťalku mám ze všech Štěpánových lásek nejraději. Výborné nové postavy hrané Hrušínským, Zedníčkem a Hlaváčovou. ()

Lumpus

Snad proto že jste ze zámku snad pro ten šampon z heřmánku Dřív než-li budeš vdaná chtěl bych ti někdy do džbánku pro pivo skočit k Beránku Píšťalko ufoukaná ()

pe3czech

Pro mě jsou Básníci příjemnou československou klasikou. Vítanou příležitostí zavzpomínat si na doby, kdy jsem byl malý špunt a viděl tyhle filmy poprvé. Ale jen do doby, než dají v televizi něco z mých TOP, pak přepínám. ()

Patches1984

Stále vydařený díl, ačkoliv dvojka mi sedla víc. Tohle je spíš taková série náhodných vtipných scének bez nějakého silnějšího příběhového pojítka. Ale pořád pobaví. 7/10 ()

subic

Tento díl je charakteristický zejména excelující Janou hlaváčovou a jejími dnes již legendárními hláškami: 1) Mušíš Kájo, musíš. 2) A co myslíte, měl ho tam? ()

JohnnyBoy

Tímto zhodnotím celou Pecháčkovskou trilogii (další dva díly do ní neřadím). Fantastický objev - Pavel Kříž. Hravá a zábavná režie Dušana Kleina a i po letech ta trilogie nevyčichá a funguje. Bavilo moc snad posté. ()

Tominni

Štěpán už má po škole a tak nastupuje na oddělení interny, protože ale umí držet krok, ale ne hubu, tak je brzo přesunut na obvod do Bezdíkova. Zde se setkává nejenom s nějvětší fanynkou Karla Gotta, ale hlavně poznává další lásku. Ve třetím díle Básníků si Dušan Klein stale udržel vysoký standard, možná škoda, že tímto dílem celá série neskončila. Hlášky: První dovolená v Jugoslávii, první dítě. Potom už jen samá pozitiva a sociální jistoty! To mě baví.....:-) Plus - My tady všichni chodíme na hon. ()

Gamekeeper77

Dodnes nejsem schopný říct, jaký díl z prvních tří Básníků se mi líbí nejvic. Dříve to byl ten, který mi byl věkově nejblíž, ale postupem času se síly vyrovnaly a teď už vážně nevím. Třetí díl je jiný a přesto stejný. Štěpán vstupuje do opravdového života se vším, co k němu patří. Atmosféra ukázkového zapadákova, věčný boj přesvědčení a peněz a konečně holka, co s ním nehodlá vyjebat. Diky za každé nové Básníky si tu řekneme naposled, pak už jen sbohem a šáteček. 85%. ()

PlayEasy

Velmi dobré pokračování naší oblíbené triologie básníků, které se suveréně vyrovná svým předchůdcům hlavně díky skvělému "Štěpánkovi", překrásné Evě Vějmělkové a ukecané Janě Hlaváčové. Zkrátka velmi podařená komedie! 75% ()