Básnik Štěpán Šafránek (Pavel Kříž) sa stal študentom prvého ročníka medicíny. Kendy (David Matásek) odišiel študovať réžiu na FAMU, a tak sa zoznámime sa s novými Štěpánovými spolužiakmi, najmä spolubývajúcimi na internáte - sebavedomým Honzom Antošom z Kolína (Karel Roden), ktorý sa môže pochváliť fotografickou pamäťou, bodrým Moravanom Venošom Pastyříkom (Václav Svoboda), ktorý má bohato vyšívaný kroj a hlavne bohaté zásoby proviantu, a černochom Numirom Cassom Thombom (Joseph Dielle), ktorému všetci začnú hovoriť stručne Mireček. Štěpán nevykročí do školského roka práve najšťastnejšie. Nevhodne sa uvedie pred docentom anatómie Sejkorom (Jan Přeučil) a navyše dostane svadobné oznámenie od Borůvky, ktorá sa vydáva za snaživého úradníka Emila Nádeníčka. Hoci všetci majú učenia nad hlavu, jediný Štěpán nedokáže nájsť tú správnu metódu, ako všetko zvládnuť. Nepomôžu prednášky docenta katedry duševnej hygieny Zajíca (Zdeněk Svěrák), prášky na povzbudenie od študenta štvrtého ročníka Masaříka (Akram Staněk), sex, kyslík, inhalovaný priamo z fľaše, ba ani protekcia, ktorú mu zariadi Kendy. A akoby problémy s anatómiou a učením nestačili, Štěpán sa zamiluje sa do odmietavej študentky zdravotnej školy Markéty (Adriana Tarábková), ktorej hovorí Jeskyňka, a nastúpi kvôli nej na brigádu do nemocnice, kam chodia na prax. Tu však narazí na protivného doktora Fasta (Jiří Štěpnička), ktorému sa Jeskyňka páči tiež. A tak Štěpán študuje, pracuje, miluje a občas aj básní. Ako strašiak nad ním visí blížiaca sa skúška z anatómie a nepriateľský docent Sejkora, ktorého zdolať nebude ľahké. (TV JOJ)

duklak2

Tento díl se povedl lépe než předchozí. Obsahuje více hlášek a líbí se mi zde vysokoškolské prostředí. Pomyslnou třešničkou je zde postava jménem Mireček, který tomu dodává patřičný šmrnc. Nemohu nezmínit Jeskyňku. Ta je přímo k sežrání:) ()

Lucasion

"Pane profesore, jak pozná člověk, že není pitomej? - No, chytrej člověk to nepozná nikdy a blbci je to jedno." Štěpánek (Pavel Kříž) jde na vysokou. Následuje druhá láska a neustálé učení latinských názvu celé anatomie. Mám dvojku stejně rád jako první díl. Teď s velkým postupem času jsem si krásně zavzpomínal na moje učení anatomie. Všechny ty latinské názvy... Ach ty vzpomínky. Každopádně vždy oceňuji s jakým humorem Básníci zvládají pokračování. Navíc nechybí Zdeněk Svěrák s jeho klasickou rolí a přednáška o uspořádání stolu. A taky tu máme posilu v Karlu Rodenovi. No a samozřejmě Jeskyňka (Adriana Romanová-Tarábková). Za mě nejkrásnější můza z trilogie. Konec hořký na který nelze zapomenout. Holt, někdy se o ty iluze přijít musí. "Na každém konci je hezké, že něco nového začíná." (80 %) ()

Tommassi3

"No, to víš, chlapče, jsou věci, nad kterýma musí člověk přemejšlet, aby z nich nezblnul, ale jsou i takové, nad kterýma přemýšlet vůbec nesmí.." ;) ()

BoPo

Ak niekto spomenie túto filmovú sériu, tak mne vždy a jedine napadne Jak básníci přicházejí o iluze. Prostredie vysokej školy, rôznorodí noví kamaráti, Svěrák a jeho efektívne využite pracovnej plochy. Nikdy sa to neradilo medzi moje obľúbené pecky, ale v rámci večerných TV jázd, v časoch minimálneho programového výberu, svoj účel splnilo. ()

bouncer

Tento díl básníků mám nejraději. Prostředí vysoké školy je pro film obrovským plusem a i dnes, dvacet let po premiéře, si ho rád pustím, zvláště nyní při studiu na VŠ :-) ()

Pink.Panther

Nejlepší díl básníků, s cimrmanovskou vsuvkou, díky které jsem si udělal pořádek na pracovním stole. Škoda že Bronštajn nestačil dokončit své výzkumy - takto mi v levém horním rohu zůstalo volné místo se kterým si nevím rady. 85%. ()

moviesfan

Druhý film je skoro stejný jako předchozí. Stále poetický, vtipný a jen co bych vytknul, tak občas nudí. Ale jen v minimální míře. Pořád je to hezký český film. Hodnocení: 80% ()

roswelll

Zdárné pokračování Básníků...aneb jak řekl jeden básník : "Na každém konci je hezké to, že něco nového začíná", proto pan režisér Klein natočil ještě další čtyři pokračování. ()

nervoznideda

Příroda to vymyslela, pán Bůh stvořil a vy se tomu musíte naučit. Proti této nemoci má medicína dva léky. Bohužel. ani jeden nepomáhá. Zkrátka, medicína je veselá věda o smutných věcech. To prostě nemá chybu a platí to do dnes :-) ()

NinonL

Nejvíce se mi líbil Kendyho chlebodárce, hudebník bez textaře, který platil aniž viděl :-). Ale i Štěpán se svými spolužáky a novou nešťastnou láskou je pořád zábavný. A starostlivá maminka (Míla Myslíková) ... ()

Adasin

Tohle mi sedlo mnohem víc, než první díl. Zatímco u prvního dílu jsem se nesmála prakticky vůbec, tady lítal jeden vtípek za druhým, plus Mireček. Pavel Kříž s Karlem Rodenem jsou mi tady asi nejsympatičtější za všechny filmy, které jsem s nimi viděla. 8/10 ()

ArsenalEagle

Básníkům, konkrétně hlavně těm, kteří přicházejí o iluze a jak jim chutná život, jsem přišel na chuť až s vlastní zkušeností s vejškou, shodou okolností také s medicínou. A natočené je to výborně. Perfektně zachycená medická atmosféra, výborně zpracovaní profesoři a typy studentů jsou až moc přesný. I po letech neztratil tenhle film vtip a atmosféru, hlášky stále baví, jen je rozdíl v tom, že i když jsem byl před pár lety stejně jako Štěpán zoufalej z anatomie, tak nakonec to je je čím dál tím horší a jen se usmívám nad primitivností pojmů jako posterior, anterior, medialis et lateralis. Jeden z vrcholů české komediální tvorby. PS: kamarádka taky přeřízla fibularis. ()

kaylin

Nevím, čím to je, ale druhý film už mě tak nedostal, jako ten první. Snad jen to, že se pořád jedná o nějakou tu nešťastnou lásku, že je to pořád to samé. Kleinovi se daří skvěle zachytit charaktery a právě postavy a jejich promluvy jsou na filmu to nejlepší. Samotný příběh je trochu provinční. Bavil jsem se, ale ne tolik jako u prvního filmu z téhle pentalogie. ()

blackrain

O iluze přicházejí nejen básnící, i když pro ně je to asi mnohem těžší. Zdeněk Svěrák mě úplně odzbrojil. Z toho předmětu bych zdrahla taky. Štěpánej tu už není tak úplně naivní chlapeček. Už je na vejšce. Vysokoškolské prostředí je vděčné téma. Líbilo se mi o něco víc než první díl. ()

rt12

Tihle vykutálení kluci přinesli do filmu nový čerstvý vítr, inteligentní vtip a kritiku doby. Což se objevuje ve třech dílech. ()