The Orville

• USA The Orville (viac)
USA, (2017–2022), 31 h 43 min (Minutáž: 42–86 min)

Tvorcovia:

Seth MacFarlane

Seth MacFarlane, Adrianne Palicki, Penny Johnson Jerald, Scott Grimes, Peter Macon, J. Lee, Mark Jackson, Jessica Szohr, Halston Sage, Anne Winters (viac)

Dej seriálu odohrávajúci sa 400 rokov v budúcnosti prináša dobrodružstvá prieskumnej vesmírnej lode Orville. Členovia posádky, ľudia a mimozemšťania, sa stretávajú so zázrakmi aj nástrahami vesmíru. (Disney+)

Recenzie používateľa MasterD k tomuto seriálu (15)

Staré rany (2017) (S01E01)

To je teda něco, jako zjevení! Krásně si hrají s hlavní melodií původního Star Treku. Je to taková jeho příjemná parodie, 'hlavně že zaměnili barvy důstojnických uniforem' (je to přece důležité)! Takto jsem se dlouho nenasmál, zejména když kapitán požádal Krilla (skoro jako mix Cardassianů a Unasů), aby se v přenosu posunul víc do středu obrazu. "Wait, on to fakt řekl? To snad ne!" A hned v první epizodě „Tardigrade DNA“. Discovery, anyone? „Raise deflector screens“ hahaha. A namísto 'Federation' tu máme 'Union' (UNIted federatiON ...). Nemá to být Star Trek. První epizoda je zatím jeho mladším bratrem, která si na něj nechce hrát úplně, a namísto toho ubírá vážnosti a přidává vice spontánního humoru. Bravo! ()

Výkon veliacej funkcie (2017) (S01E02)

Hned od začátku mně bylo jasné, že je to past. Stejně jako mně od začátku předchozího dílu bylo jasné, že kapitánův XO bude jeho bejvalka (foreshadowing v úvodní scéně). Parádní character development nové kapitánky. Celkově ale byla epizoda slabší než ta první předchozí. Konec epizody byl trapný i na parodii jakou Orville je. Též mi přijde, že režisér a scénárista byli fanoušky Voyageru a v úvodní znělce si konečně splnili svůj dětský sen (protože je fakt na jedno brdo). ()

Pria (2017) (S01E05)

Kdyby ta borka nebyla z 29th century, dal bych 5 hvězdiček - za vesmírné manévry, za practical jokes, a za možné lepší vysvětlení cestovatelky v čase: mohla být jakoukoli shapeshifting mimozemšťankou, která chce Orville sabotovat. Cestovatelé z budoucnosti jsou overused trope a deus ex machina. ()

Vláda väčšiny (2017) (S01E07)

Myslím, že se mně ještě nestalo, aby posledních 10 sekund epizody zvedlo moje hodnocení o hvězdičku. Až mě zamrazilo v zádech. Poselství je tedy takové, že lidé nemají marnit čas na internetu čtením feedů a dáváním lajků/dislajků, ale mají to vypnout. A nemají dát na lajky většiny. Hezké. ()

Ohnivá búrka (2017) (S01E10)

Paráda, paráda, paráda! Robert Picardo se sebevědomě octl i v seriálu jako je Orville (otec Alary), bravo. (Doctor z Voyageru by byl hrdý). Nyní k epizodě: Chtěl jsem dát pět hvězdiček. Za to, že by se např. ukázalo, že bouře nějak interagovala se simulátorem, a způsobila, že se věci simulují kdekoli, a tak si lidé myslí, že jsou skutečné. A nebo nějaká cizí forma života, ať už působila halucinace a nebo skutečně byla na lodi a mohla se měnit v cokoli. Ale „Alaru ve videohře“ jsem fakt nečekal, trapné, proto jen ****. A tak to vypadalo parádně a snad i hororově mýticky, čekal jsem nějakého perfektního emzáka. Třeba i klišé typu „musíte mě vrátit do bouře, byl jsem uvězněn na vaší vesmírné lodi“. Pořád lepší, než tento závěr. Prý ‘memory wipe’, neee. ()

Prehnané zbožňovanie (2017) (S01E12)

Dobrá pararela na křesťanství a další náboženství: kvůli misinterpretované ptákovině vzejde fanatická církev, která se drží u moci jen proto, že se jí (a toho co hlásá) lidé bojí. Obdivuju ovšem, že scénárista měl kuráž zakončit první řadu svého nového seriálu tímto způsobem (otevřenou kritikou náboženství). Též mně přijde pozitivně komické, že díky časovému posunu má Kelly jen omezený čas, který může strávit na planetě (jako možná krátká zjevení Ježíše Krista), aby ukázala pravdu. Teď k negativům: 700 let mezi první a druhou návštěvou je fajn, ale aby jak první důstojník a kapitán byli tak blbí, aby se v každém případě nechali odhalit (dobrovolně vběhli mezi domorodce), to mně hlava nebere a nemůžu to tak brát vážně (slouží to tady jako uvedení hlavní zápletky, to jo). Planeta, která mění vesmíry kvůli hvězdě, která je ve dvou vesmírech zároveň, je taky pěkná blbost (i na sci-fi). ()

Veľká úľava (2018) (S02E01)

Čtyři hvězdičky za kapitánovo fly-by, to jsem vyprskl smíchy. Jinak docela průměr. 70% ()

Základné potreby (2019) (S02E02)

Líbí se mi, jak s Bortusovým porno-virem komicky reflektují problémy současné doby. Jen doufám, že další díl už bude o něčem jiném než o Moclanech. ()

Radostný refrén (2019) (S02E06)

Tři hvězdičky za hlavní příběhovou linku, ovšem humor na perfektních pět hvězdiček. ()

Vychyľovače (2019) (S02E07)

Proč, proč, proč, třetí epizoda této řady výhradně o Moclanech. Už to fakt přehánějí. Nemělo by se to jmenovat The Orville, ale Moclan Trek. Ovšem body navíc za to, že si nepamatuju žádnou podobnou epizodu Star Treku nebo dokonce Star Gate, kde by testovali štíty takto zábavně. Dobrá inverzní pararela na pozemskou homosexualitu (u moclanského inženýra). Dostávám z toho podobné vibes jako ze starších epizod TNG, kde byli často v simulátoru. Nicméně asi fajn epizoda zrovna na Valentýna. ()

Identita, časť I (2019) (S02E08)

Samozřejmě velice fajn epizoda s překvapivým závěrem. Ovšem i zde si musím trošku rýpnout: vyspělá technologická společnost s kilometry vysokými mrakodrapy má jeskyni s tisíci lebek jen relativně 40 metrů pod umělým povrchem kousek od jejího hlavního velícího centra (které je navíc stále nejméně stovky metrů nad původním povrchem planety)? Nějak mi to prostorově a architektonicky nedává smysl, ovšem je jisté, že to slouží hlavni zápletce. A taky jsem se nasmál Bortusovi. Kapitán, v nejvyšší pohotovosti: "Get the ship out of here right now and tell the Union..." Bortus, nevyveden z míry a v klidu: "Kapitáne, jste tam? Slyšíte?" Nj, asi na Moclusu nejedou tak často akční filmy o nepřátelských mimozemšťanech, aby Bortus hned poznal nebezpečnou situaci a snažil se aspoň na chvíli loď s posádkou zachránit. ()

Identita, časť II (2019) (S02E09)

Parádní epizoda! Nebyly tam žádné plot holes (jako například 'proč Kayloni nechali posádku naživu', jak někteří po předchozí epizodě očekávali). Vše bylo vysvětleno. Skvělé zapojení Kryllů do boje. "Try to stay out of our way!" Chvíli jsem chtěl dát epizodě pět hvězdiček, ovšem bylo tam až příliš clichés (třeba quantum drive burst of energy, o který se "nikdo nikdy nepokusil"). Doktorka se to sice v poslední scéně snažila zachránit hláškou "Clichés become clichéd precisely because they're valid enough to bear endless repetition.", ovšem nějak mě to nepřesvědčilo. Někteří diváci oceňují, že Orville napodobuje devadesátkové Star Treky, a proto jej hodnotí lépe než Discovery; já v tom skutečně spíš než napodobování vidím kopírování, a proto si Orville asi neužívám jako většina a stále preferuju Discovery, protože nás bere někam, kde jsme ještě nebyli. Orville jen opakuje mix různých témat ze Star Treku a skutečně toho moc nového nepřináší. Přesto se těším se na další epizody! PS, jako drobná provokace: Ti, kdo dáváte pět hvězdiček, skutečně máte za to, že se tato epizoda vyrovná svým hodnocením velikánům jako The Godfather (1972) nebo Terminator 2 (1991), kteří mají jedno z nejlepších hodnocení na CSFD? Já o tom velice silně pochybuju. (Samozřejmě je možné a třeba i vhodné brát hodnocení epizod a filmů jinak, ovšem pokud ano, tak ty hvězdičky nějak ztrácejí smysl.) ()

Krv patriotov (2019) (S02E10)

Překvapivý spád událostí, expectations were subverted! Přišlo mi ovšem, že zrovna v této epizodě se jim příliš nepovedlo spojit vtipy (Talla a Krillové) s vážnou zápletkou (mírová smlouva a terorismus). 72% ()

Útočisko (2019) (S02E12)

Wow! Nebýt te strašné hudby (která ve finální bitce ovšem působila docela trefně a příjemně komicky), byla by toto perfektní ukázka toho, co současnému Star Treku tak zoufale chybí: Řešení nemožných morálních dilemat s politicko-filosofickým přesahem. Konečně jsme taky viděli radu Planetární unie v plné kráse. Vizuální efekty také docela fajn (lepší než předtím). 85% ()

Cesta, ktorou nejdeme (2019) (S02E14)

Aha! Zdání klame. Až při svém druhém shlédnutí (30.4.) mi došlo, že epizoda se musí brát jako parodie Sci-Fi žánru jako takového (stejně jako celý Orville, tak to mistr MacFarlane zamýšlí - vážně). Třeba úvodní akční sekvence je parodií na podobné akční přestřelky v jiných seriálech (seriously, kdo by měl za to, že technicky dokonalí roboti nedovedou trefit cíl pár metrů před nimi!). Hrdinové tady navíc kradou "mikrovlnku" a proto riskují život. Nebo: "Holka, která mě před sedmi lety odkopla zrovna předpadla můj raketoplán" a tvrdí mi, že na našem vztahu závisí budoucnost lidstva a vesmíru. Normálka :) A co třeba ten Mariánský příkop na zničené zemi? Nikoli další klišé, ale tvůrcův cíl a parodie sebe sama: Loď Orville je zrovna na tom nejhůře dostupné místě na planetě, kam je téměř nemožné se bez cíleného lidského přičinění dostat (navíc zcela funkční a nepoškozená s poklidným Bortusem na palubě). Paráda! Nemá se to brát vážně a takto tato epizoda překvapivě dobře šlape. Takže o hvězdičku víc. 80%. Původní komentář z 26.4.: Je vcelku podivné se na to dívat jen den po Endgame (následují spoilery) a týden po poslední epizodě druhé řady ST Discovery. Se nám s tím cestováním v čase nějak roztrhl pytel. Naneštěstí byla časová zápletka Orvillu z nich asi nejméně zajímavá. Ovšem bylo zajímavé sledovat, jak odlišně k časovým paradoxům přistupují různí současní tvůrci (v Avengers to vždy vytvoří nový paralelní vesmír, Discovery má něco jako kauzální smyčku, zatímco tady se vše odehrává v jediném vesmíru a budoucnost se přizpůsobuje minulosti). Vesmírné bitvy byly fajn, připomínalo mi to Odyssey a Asurany z třetí a čtvrté řady SG Atlantis. Z Adrianne Palicki jsem tu taky nemoh spustit oči, že jo. :) Ale to je asi tak všechno, bohužel jen 55% (tři hvězdičky). ()