Čierna komédia sleduje chudobnú, ale prefíkanú štvorčlennú rodinu, ktorá sa rozhodne infiltrovať do bohatej domácnosti biznismena Parka. Čo sa môže stať, keď sa stretnú dva odlišné svety? Originálny dielo majstrovsky pracuje s prvkami thrilleru, drámy ale aj satiry a prináša vtipný a nepredvídateľný  divácky zážitok. (ASFK)

Kinofil

|| R || CJ Entertaiment || Rozpočet: $11,8 mil. || USA: $53 369 749 - ČR: 6 655 298 Kč - Celkem: $254 108 279 || Nejoriginálnější Oscarový vítěz za poslední roky. Ne proto, že je korejský. Je to proto, že přistupuje ke známe látce sociálních rovin šíleným, zábavným a napínavým způsobem. Žánry se tolik nemění, jak někteří uvádějí. Mění se nálada a přístup ke stejnému tématu. Pořád je to sociální drama o jedné parazitující rodince ve vile boháče. Vše se zamotává takovým působem, že když si myslíte, že už vás nic nepřekvapí, přijde další zvrat, který otočí situaci naruby. Čím méně toho víte, tím lépe. Režisér si opravdu pohrál s očekáváním a náladou diváka, takže vás hravě udrží celé 2h ve střehu. Fanoušci Quentina Tarantina si přijdou na své a pochopí, proč patří závěr mezi jeho nejoblíbenější. 85%. ()

Renswo

Vo filme je možné vidieť nespravodlivosť sociálnej nerovnosti . A veľká časť populácie pod hranicou chudoby a mala časť boháčov . Práve rodina žijúca v chudobe sa stretáva so šťastím , perfektne sa inflirtuju do svojich rôl podvodníkov a nechajú sa nalákať na zamestnania k bohatej rodine. Hrajú si svoje dokonale scénky , časom začnú s okupáciou luxusným domom. To netrvá dlho , keď nájdu žalár , ktorý vedie k hrozným následkom . Každopádne parazit je fantasticky film kde zažijete drámu , thriller , romantiku a hrôzu v jednom. Osobne má tento Kórejsky film uspokojil , páčili sa mi zvraty ktoré boli zábavné . Film bol ku koncu dosť divoký a menej smiešny a aj preto to robí z filmu majstrovské dielo. ()

wocicko

V Cannes už se asi zbláznili... Tohle je jeden z nejvíc přeceňovaných filmů, co jsem kdy viděla. Je to plochá napodobenina drsné zápaďácké komedie, ale kvalitou asi jako středoškolské filmové cvičení. Je to koktejl americké a asijské kinematografie, který se však nepropojil, takže to stylově není vůbec nic. Herecky nic moc, příběh je nepřekvapivý, až nudný a pak najednou až absurdně překotný. Také je to sbírka klišé: náhody, sadistické chvilky, lekačky, sentimentální záběry podbarvené smyčci... No, ale co mě štve nejvíc, je nabubřelé, socanské poslání. Nic proti filmům s tématikou ekonomické nerovnosti, ale tohle je trapně schématické. ()

blondboss

Tento snímok je jednoznačne mimohollywoodskym prekvapením roka a možno ho označiť už teraz za kultový snímok. Ono to nie je ani tak tým, že prináša ozaj zaujímavý námet a aj perfektne zrežírované scény, ale aj hereckými výkonmi, z ktorých som bol ozaj milo prekvapený a Juhokórejčania určite prekvapili. Trošku mi to v niektorých scénach prišlo až zbytočne prekombinované a zatlačené na pílu, ale ako celok to fungovalo super a Oskary sú v tomto prípade získané právom. 80 % ()

maestrotatum

Je zbytočné diskutovať o dominancii Parazita, ktorý si aj z cien akadémie urobil vlastnú súťaž (Džun-ho Pong musel vymýšlať behom reklamných páuz nové a nové dakovné reči) Avšak ja si nemyslím, že je to až taká šleha. Príbeh je originálny ale nie je to nič čo by vás zarazilo do sedačky, že by ste mali priam až otlačené stehy na chrbte. Bolo mi počas celého plynutia jasné čo sa stane v dalšej scéne. O hereckých výkonoch nebudem debatit lebo národy obývajúce východnú časť našej planéty majú podla mna najmensiu mimiku a je to tazke posudit. Parazita vidim ako slušnú nočnú moru, ktorú skupinka nadaných ludí dokázala premeniť na filmovú strelu priamo do čierneho, pretože o myšlienke filmu sa dá dlho rozprávať, pokiaľ máte chuť. Ale ako hovorím nie je to pre mňa dačo výnimočné. [75%] ()

JenYu

Někdy se mi to u filmů vynášených do nebe stává... Prostě mě nechytnou. Na Parazitovi mi nejvíc vadila pro mě zcela podivná kombinace žánrů - ani kočka ani pes... Kočkopes? Dál mi vadilo, že spousta vtipů byla ukázána v traileru a film už samotný se jen opakoval. Je fajn si daleko od domova připomenout atmosféru Karlových Varů. Proč se to však nejmenovalo Parazité...? ()

Epinglier

Tohle mi doporučil kámoš a musim říct, že se mi to fakt líbilo. Naprosto neotřelej nápad, skvělý zpracování. 5 hvězd zaslouženě! ()

swinevenca

Taková vychcaná rodina, takový krásný postup po společenském žebříčku, takový bezchybný vtipný film. Ale stačí jeden zvonek, trocha vyměknutí a film běžící po hraně se dostane za ní. Stejně jako otec s tím smradem. ()

madam.art

Bylo to celé jaksi za hranicí, ale zasmála jsem se, až se stydím. Vadí mi to až zpětně, což je zvláštní efekt tohoto podivného filmu na pomezí všech žánrů, které jsem schopná si vybavit během 3 vteřin. ()

AndrewNewman

Perfektne a precízne zrežírované špekulanstvo najhrubšieho zrna. Nečakajte od tohto filmu nejakú väčšiu logiku, ale milovníci filmových absurdít si rozhodne prídu na svoje. Na plný počet to však nebude a to hlavne pre bizarný a tak trochu prvoplánovú záver, ktorý pôsobí až príliš tragicky na to, s akým šmrnom bol celý film poňatý. ()

Blackadder

Něco takového se jen tak tedy nevidí ;-). Chvílemi jsem si vzpomněl na Československou klasiku Utekajte, už ide!, nicméně tohle je o level dál. Je to jeden z filmů, který je plný událostí a nutí vás koukat dále a dále. ()

wowylgu313

80% Tady jsem hodně dlouho dumal zda si vůbec někdy tenhle film pustit ... Přesvědčili mě k tomu až recenze zde na csfd a říkal jsem si "sakryš, co na tom kdo vidí" tak jsem se do toho pustil a klobouček dolů teda ... Byl jsem mile překvapený. "Každý tam je jistým způsobem šílený, rodinka která si chce ukousnout trochu toho snobského života. Skrytá rodinka a i ta bohatá rodinka. Cítil jsem u nich pochody jejich myšlení a krásně podaný podvodný manévry. Konec taktéž potěšil. A "zvrácená" párty na závěr včetně korejské "muchlovačky" na sedačce, která byla prostě doslova korejská, pochopíte až uvidíte. Film vřele doporučuji. Jediné co bych mírně vytknul by byla stopáž. Ta by šla malinkato klidně zkrátit o pár táhnoucích se (zbytečných) scén. To je ale jen detail. ;) A ještě dodatek ... Rozhodně bych tomu nedal kolonku "komedie" humor nevím přesně kde nebo jak tady tedy byl pojatý. ()

TonyHawk94

Tak toto bol "mazec". Pomalší (a na mna až) nudný úvod vystriedalo niečo bláznivo vtipné (schovávanie sa v dome a moment, že sa všetko musí nevyhnutne tak vyvinúť, že to hl. hrdinom nevyhovovalo bolo TOP), aby to neskôr prešlo do opäť niečoho iného (aj parazitovanie musí mať svoje nevyhnutné hranice, inak hrozí brutálny malér), aby prišli prírodné katastrofy, ktoré nevyhnutne vyústia do brutálne tragického finále s nedobrým koncom pre všetkých. A samozrejme - ten motív rozdielu medzi dvomi úplne odlišnými rodinami (resp. rozdiel medzi "bohatými" a "chudobnými") skvelo vykreslený. Doteraz netuším, či s rodinou hl. hrdinov mám súcítiť alebo nimi opovrhovať. Úprimne, nespravil by toto každý z nás? Ťažko povedať... Oscara si film zaslúžil právom, lebo to bolo originálne, premenlivé, netradičné, vtipné, akčné, smutné... Konkrétnych hercov nejdem vyzdvihovať, tam skrátka nebol jeden nepremyslený moment a ani jedna zbytočná postava... Za mňa absolútka! ()

Werfey

Jsem viděl na Googelu, že je v Parazitovi nějak obsažen i Ryan Gosling, takže jsem vůbec neváhal a šel si to pustit… Jaké zklamání jsem zažil, když jsem film dodíval. To jsou ty internety.  A teď vážně (a se spoilery): Parazit je jeden z mála filmů, který má dějový vývoj tak obří, že první a druhá polovina jsou téměř rozdílné filmy. První půlka byla vtipná, měla šmrnc, přiměřeně veselou atmosféru, no prostě to jelo. V druhé půlce se dějová linka zatočila do negativních čísel, nebe potemnělo a změna celkového děje byla tak rychlá, že jsem si na to prostě nedokázal zvyknout a vůbec jsem si tu (doslova) bolestivou podívanou nedokázal užít. Posledních pár scén jsem už nedokázal brát vážně, hlavně kvůli nepochopitelnému chování postav. Konec byl pouze shnilá třešnička na dortu s velmi chutným a sladkým prvním patrem, na které však kuchař přidělal druhé, pro změnu solené. Stále jsem uvažoval o 4 hvězdičkách, kvůli konci mi však prst uklouzl směrem doleva a zůstal někde na 65% ()

Fin_429

Na parazita je složité něco konkrétního napsat, ne protože by to byla bůhví jak velká střela, ale protože to dokonale popisuje společnost, fungování společnosti, rozložení a lehce i stabilitu společnisti. Ono už totiž od začátku šlo cítit, že se nejedná o komedii, jak je psáno, ale o výborné, napínavé, geniální, všemožně vyšperkované, do detailu promyšlené drama. 9/10 ()

Isag1

Najväčšie prekvapenie roka 2019! Absolútne nečakané dielo od Korejského režiséra Džun-ho Pong. Následné zvraty a celkové vyvrcholenie filmu bolo dosť prekvapujúce a nečakané, ako som naznačoval vyššie. Veľmi presné stvárnenie chudobnej ázijskej rodiny a ich spôsobu života, samozrejme trocha komédie nemohlo chýbať. Nemám absolútne výhradu a jedine môžem odporúčať tento film na pohodový filmový večer. ()

cimrman2.

Je to tak smooth a zároveň tak klikaté! Suprové nasátí korejské kinematografie na úrovni pana Kubricka. Je to nepředvítalné, divácky přívětivé, hluboké a taky natočené v sexy baráčku. Chudí vs Bohatí jsou tady v souboji doslova tělo na tělo ()

Arigato

Mistrovské dílo společenské satiry. Tak jednoduše se dá tento film popsat. Parazit je brilantní směsicí černé komedie a napínavého dramatu a právem se řadí na místo jednoho z nejpůsobivějších, nejpodnětnějších a nejoriginálnějších filmů moderní tvorby, a zaslouží si každý kousek uznání, kterého se mu doposud dostalo. Jedním z předních prvků je dokonalé vyprávění příběhu, které je velice poutavé a nutí k zamyšlení. Film se zabývá tématy společenské hierarchie a mezitřídními rozdíly, ale také přirozené touhy člověka po vzestupu, a nabízí tak štiplavou kritiku moderní společnosti. Scénář perfektně vyvažuje momenty humoru a napětí a především zdůrazňuje rozdílnost podmínek a životního stylu obou ústředních rodin. Režijně bravurně uchopené, každý záběr je propracovaný a pomocí všemožných detailů či architektonických symbolů umně vystihuje kontrastní podstatu samotného filmu. Parazit se mezi mé nejoblíbenější filmy dostal velice rychle a každým zhlédnutím ho mám snad ještě radši a zkrátka na něj nedám dopustit. ()

Scanerior

Tento kousek z korejské kinematografie je naprosto úžasnou, nevídanou a originální záležitostí. První polovina filmu je skvělá komedie, která se nebojí jít do černého humoru a předvádí výjimečný a zákeřný vzestup jedné rodiny na denní světlo. Nicméně asi v polovině film úplně změní žánr a z komedie přejde do drsného "krvavého" drama, které tu ovšem spolu s momenty překvapení funguje naprosto brilantně. To celé v zajímavém prostředí se zajímavými postavami v korejském kabátku, který přidá zajímavé zpestření pro diváka, který moc na asijskou hranou kinematografii nekouká. ()

Džun-ho Pong chystá sci-fi spektákl

Džun-ho Pong chystá sci-fi spektákl

20.01.2022

Jihokorejský režisér a scenárista Džun-ho Pong (Pečeť vraha, Ledová archa), jenž se svým posledním snímkem Parazit před dvěma lety ve velkém zabodoval na předávání Oscarů, chystá svůj další projekt u… (viac)

Na západní frontě klid v nové adaptaci

Na západní frontě klid v nové adaptaci

15.02.2020

Přestože pacifistické literární dílo Na západní frontě klid pochází od německého spisovatele E. M. Remarquea, kniha se dodnes nedočkala adaptace v domácí němčině. To se ale brzy změní. Režisér Edward… (viac)

Našel seriálový Parazit hlavní hvězdu?

Našel seriálový Parazit hlavní hvězdu?

12.02.2020

Parazit zaznamenal na Oscarech bezprecedentní úspěch, když jako první cizojazyčný film vyhrál nejlepší film roku. Ještě předtím však bylo jasné, že se producenti pokusí oceňovaný film přiblížit taky… (viac)

Vyhlášení výsledků 92. Oscarů

Vyhlášení výsledků 92. Oscarů

10.02.2020

Před pár desítkami minut skončilo vyhlašování výsledků 92. ročníku Oscarů a letos se zase jednou psala historie. Cenu pro nejlepší film si totiž odneslo vůbec poprvé v historii cizojazyčné drama… (viac)