Tiché miesto

• Česko Tiché místo (viac)

Lee (John Krasinski) a Evelyn (jeho životná partnerka Emily Blunt) Abbottovi vychovávajú tri deti. Všetci sú zatiaľ nažive. Veľmi rýchlo si totiž osvojili pravidlá, ktoré začali platiť po ich príchode na Zem. Kto sú tí Oni ? Nikto nevie. Vie sa len to, že majú mimoriadne vyvinutý sluch a akýkoľvek zvuk priláka ich pozornosť. A ich pozornosť pre ľudí znamená istú smrť, čo na vlastnej koži spoznajú aj samotný Abbottovci. Oni zatiaľ ako jedny z mála prežívali aj vďaka tomu, že ich najstaršia dcéra Regan je nepočujúca, a tak pre nich bola znalosť znakovej reči absolútnou nutnosťou aj v „normálnych dobách“. Okrem toho vyvinuli na odľahlej farme, kde žijú, celú radu bezpečnostných opatrení, ktoré ich majú chrániť, napr. zvukovo izolovanú pivnicu alebo molitanom obalené kocky k hre Monopoli. Bude to ale pre ich bezpečie stačiť? Taký život totiž pripomína tanec v mínovom poli a čakanie na jednu jedinú, osudovú chybu. Evelyn je navyše tehotná a termín pôrodu sa nezadržateľne blíži. A niektoré životné udalosti sa bez kriku jednoducho neobídu. (CinemArt SK)

fallanga

O tomhle filmu bylo už asi vše řečeno. Bylo řečeno, že je to horor, který sází na ticho (a funguje to). Bylo řečeno, že celý svět je detailně propracovaný, a přesto se tam dá najít pár nelogičností. A bylo řečeno i to, že to vlastně nevadí, protože tento horor sází hlavně na hustou atmosféru, za kterou by se nemusel stydět ani sám King. Co řečeno ale nebylo je to, že je to perfektně provedené. Jim Halpert, vtipálek z The Office, udělal jeden z nejpromyšlenějších hororů vůbec. Povedlo se mu vytvořit zábavný film, kde se téměř nemluví, v určitých částech filmu nejsou VŮBEC žádné zvuky, žádná hudba. A potom se začne mluvit, začne se křičet. A to je ten moment, kdy to napětí, které se celou dobu budovalo dosáhne vrcholu a vy nebudete moct odtrhnout oči od obrazovky. Hodina a půl uteče jako nic, a za to všechno můžeme děkovat tomuto režisérovi, který ukazuje, že i přes svou komediální povahu dokáže udělat takovouhle precizní věc. ()

Shitonit

Tiché místo je hodně tichý film, u kterého jsem někde do půlky tiše trpěl nudou, a někde od půlky tiše trpěl hrůzou míchanou s pocitem, že jsem ohluchnul. No a samozřejmě napětím. Toho tam je taky docela dost. Brr.. Super filmařina, na malém prostoru, s pár herci a dvěmi třemi oškliváky, se povedlo vytvořit hodně hustý napínavo. ()

G04T

Velice zvláštní scénář a zvláštní zpracování. Podobný snímek tomuhle jsem neviděl, čímž si tenhle film u mně zabodoval. Tiché místo.. co k tomu napsat? Asi to, že vás nejdřív na začátku bude nudit, ale druhá polovina je vážně zajímavá a plná akce, i když se to na první pohled nemusí zdát. Do dvojky bych se nepouštěl, protože tohle je spíš na seriál, než na film. Tiché místo vás nutí přemýšlet, co se stane, když.... A jestli se to stane, když... . Vynikající výkon podala hlavně Emily Blunt. Tohle není film pro každého. Někomu bude připadat skvělý, zatímco druhému se budou zavírat oči nudou. ()

sunfreedom

Mám rád, když jsou apokalyptické filmy dotažené alespoň trochu do konce. Takže u mě nikdy moc nezaboduje něco, co může být řemeslně a vizuálně zajímavé, leč budu každých pět minut nacházet rozpor se základní premisou. Např. pokud stačí být u vodopádu, aby mě nikdo neslyšel, zjevně stačí se přestěhovat na pláž a přežije půlka civilizace. Nebo bydlet u D1. ()

Maniik88

Dobrý nápad, dobrí herci, výborná atmosféra a lakačky, ktorú dotvárala strašidelná hudba. Videl som to na 4*. Bavilo ma to. No to nelogické chovanie, tie blbosti tých ľudí boli občas tak iritujúce, že som sa rozhodol, že priemer musí stačiť. Škoda tých pár drobností. Kurňa rodiť keď sú v okolí príšery idúce po zvuku. Ale tiež by som to s Emily nevydržal, hihi. ()

Meev

No, je to zajímavé, o tom žádné, ale heh... Celý film působí jako první díl seriálu. Kde byla hlavní zápletka? Byla nějaká rozvleklá a prapodivná. Tím koncem to mělo začínat. Za to strhávám hvězdu. V jednu chvíli tam byla opravdu skvělá hudba a herci byli velmi dobří. Dále lze pochválit kameru a barvy a celkový nápad, který ale po zamyšlení nedává smysl. (Tvorové, slyšící zvuk, kteří nevidí, je pro armádu snadný úkol likvidace, dále to, že monstrum s precizním zvukem slyší kilometr daleko rozbít podlahu, či co, ale neslyší vzlykot dítěte cca 20cm před svou hlavou, dále nesmyslnost úmrtí otce. Na takové tvory by stačilo nosit po kapsách kámen a pohodit ho v nesnázích na druhou stranu ode mě, abych tak živočicha odlákal). Složité na hodnocení. Zajímavé na podívání. ()

boo-boo

Veľmi štýlová práca s audiom a (predovšetkým) tichom, dostatok napätia a mrazenia, no katastrofálne deravý scenár. Ubehne to ako voda a má to všetko, čo to mať má, ale čo z toho, keď sa človek bojí nad tým vôbec zamyslieť.Každopádne druhý diel si prosím a prosím si, aby začal presne v momente, keď ten prvý končí. ()

-henry-

První třetina docela nuda, ale nakonec to na mě fungovalo slušně. To, že se lidé chtějí dál rozmnožovat mi přijde jako bazální logika přežití. Tenhle pár měl navíc trauma :) To, že se postavy chovají místy lehkomyslně bohužel kazí jinak velmi dobré napětí. Zemědělská pole asi už neobdělávali, ale zajímalo mě, jak měli řešenou el. energii. ()

dkas

Další zdařilý film, pracující hodně s atmosférou. Sice má pár nelogičností, ale jinak je to fajn napínačka. Hlavní monstrum mi trochu připomínalo Venoma, což nijak zásadně nevadí. ()

TaNya_

Jsem celkem spokojená, hodnotila bych i výš nebýt pár nelogičností, který ale zásadně zasahují do děje filmu. Jde o chyby těch děcek - když už teda stavím film na kontrole zvuků a znakové řeči, tak mi přijde trochu blbý nechat dítě s hrající raketkou jít jako poslední nebo dalšího stupidního kluka běhat kukuřicí, když celou dobu opatrně chodí po chodnících. Nápad skvělej, ale ty osudný přešlapy se mi moc nezdály. ()

departed

Netradiční a na dnešní dobu svěží nápad bohužel přehlušen (see what I did there?) nelogickým jednáním a rozhodnutími (jako třeba zplodit do tohoto světa uřvané dítě), které nuceně budily napětí tím, že si divák dokázal už předem představit, co se bude dít, jakmile se prcek narodí. Nicméně oceňuji námět jako takový, přestože si nedokážu představit vydržet přežívat v takovýchto podmínkách déle než 470+ dní, protože je to nereálný, skoro až frustrující. Svět vybudovaný solidně, avšak bez hlubšího vysvětlení, kterého bychom se snad měli dočkat ve dvojce. ()

elimS

70% - komentář 20ti slovy: Mrazivá atmosféra, která vtáhla do této "postapokalyptické doby". Škoda minimalistického a místy vleklého děje. Čekal jsem lepší závěr, nebo více rozvinutý příběh. ()

Milda003

Tenhle typ filmů není úplně můj šálek čaje. Ani hlavní hrdina mi do hororo-thrilleru před shlédnutím neseděl. Pro mé překvapení to i tenhle týpek z Kanclu celé režíroval a uznávám že to nebylo vůbec špatný.. Kdo má rád sedět u filmu jak na trní a kousat si prsty jak tohle dopadne, nebude litovat.. ()

Petike

All right, ale pýtam sa tú istú otázku ako pri takom After Earth (horší film, než tento): Keby tam neboli mimozemšťania a science fiction a post-apo a neviemčo, bol fungoval by ten film aj bez nich ? V prípade oboch filmov (horšieho aj tohto lepšieho) znie odpoveď "Áno". Fungoval by lepšie. Ja mám rád science fiction, ale v tomto filme sú nejakí mimozemšťania a invázie a obludy z vesmíru kompletne zbytočné. Mňa osobne by zaujalo, keby to bola dráma o obyčajnej rodine, ktorá sa vyrovnáva so smrťou dieťaťa, s tým, že jedno ich dieťa je hluchonemé a musia tomu prispôsobiť jeho výchovu a svoje životy, atď. Bol by to pekný námet na civilnú rodinnú drámu. Ktorou film už je (a aj nadstavované pokračovanie), lenže sú tam zamontovaní tí lacní béčkoví bratranci Gigerových oblúd, ktorí majú mániu prenasledovať každú jednu živú bytosť vydávajúcu zvuky. Čudujem sa, že tých nenažraných emzákov zo Zeme a všetkých jej zvukov hneď po príchode neporazilo... Tento film mal byť rodinná dráma, celá premisa s mimozemskou inváziou je zbytočná a nepatrí. A keby to aj bez emzákov muselo byť silou-mocou nejaké post-apo, načo vysvetľovať pozadie ? Zbytočné. Ak robíte drámu o ľuďoch a zvyšok je len ozdobný dressing na príbehu, ktorého strata by príbeh vôbec nezmenila, nerobte z toho zbytočne sci-fi post-apo horor. Keď si to porovnám s Arrival, kde bol ľudský a individuálny dramatický presah, ale príchod mimozemšťanov a prvý kontakt s nimi bol zároveň zásadná súčasť zápletky a deja, tak v tomto filme pôsobí x-tá invázia oblúd z vesmíru skutočne ako nudné a zbytočné klišé. ()

Ibis

Žádná revoluce hororového žánru se nekoná, "jen" funkční propojení hororu a rodinného dramatu. Motivy obou žánrů se navzájem posilují (monstra jakožto ozvláštňující prostředek katalyzující vývoj a proměnu vztahů uvnitř rodiny Abbotů) i oslabují (hloupé jednání lze odpustit u jednorozměrných postav ve slasheru, v psychologickém dramatu ruší emocionální napojení na ně). Tření vzájemně nesourodých žánrových prvků suverénně překlenuje Krasinského režie, dokonale efektivní ve svém vedení pozornosti bez pomoci dialogů a spoléhající se na maximálně přehledné inscenování mizanscény a přesný střih, distribuující všechny potřebné informace obrazem. Oba žánrové rámce jsou semknuty díky zastřešujícímu tématu ztráty, (znovu)nalezení a udržení důvěry mezi dětmi a rodiči (motiv naslouchátek, vztahování se obou dětí k otci, především dcery). Samotné prostředky sloužící k vyvolávání děsu u diváka žádnou revoluční změnou neprocházejí, hlavním zdrojem děsů jsou stále předvídatelné hlasité lekačky, jen zneužívají nízkou zvukovou hladinu filmu danou ústředním konceptem a nakládání s nimi je celkem rutinní. V plíživém budování napětí mnohem lépe fungují tiché sekvence napínající divácké očekávání zdali v úplném tichu postava dokáže zabránit vzniku hluku. Výtečné postapo rodinné drama o (ne)důvěřě a o tom, že pořídit si třetí dítě je opravdu boj o přežití. ()

Ex_Machina

"Pšššt." Prehovor a zomrieš. Nebola by to zlá veta pre všetky semetriky, ktoré nevedia doma navodiť tichú atmosféru. Ale tu to má širší rozmer. Pokiaľ by ma malo rodriapať na kusy slepé, ale rozhodne nie hluché monštrum, tak by som roky ani nepípol. A pokiaľ by som bol zodpovedný za ženu a dve deti, tak John Krasinski by bol môj vzor. Mimozemské príšerky sú tu naozaj škaredé, neskutočne rýchle a tak silné, že by tank otvorili ako konzervu. Tak preto našľapujte pomaly a pokiaľ milujete korenisté mexické jedlá plné fazulí, tak ste vysoko riziková osoba. ()

Sundance.cz

Dobrý nápad se velkým množstvím nelogických a nevysvětlených událostí. Ve filmu zaznělo, že jsou jen 3. To ti 3 vyhladili celý svět? Navíc i armádu, když jedna ženština mu dokázala ustřelit hlavu jednou ranou? Vodopád zvuk utlumí, ale takových míst s různými zvuky na světě je. A mohli bychom pokračovat. 45 % (**) ()

Osmá Mission: Impossible se o rok odkládá

Osmá Mission: Impossible se o rok odkládá

24.10.2023

Mise: Posunuta. Tak by klidně mohl znít název příštího filmu v sérii Mission: Impossible herce a producenta Toma Cruise, který byl studiem Paramount nejenže čerstvě odsunut z června příštího roku až… (viac)

Hugh Grant a horor od studia A24?

Hugh Grant a horor od studia A24?

11.06.2023

Scenáristům Scottu Beckovi a Bryanu Woodsovi se v roce 2018 podařilo výrazně prorazit díky úspěšnému a chválenému Tichému místu a letos poslali do kin nejen svůj společný režijní počin pod názvem 65,… (viac)

Spin-off Tichého místa nabral hlavní hvězdu

Spin-off Tichého místa nabral hlavní hvězdu

02.11.2022

Jak začala mimozemská invaze, která v původním filmu Tiché místo sloužila coby pozadí pro události okolo přežívající rodiny Johna Krasinskiho a Emily Blunt? To se dozvíme v chystaném spin-offu A… (viac)