Adaptácia románu Ladislava Mňačka Smrť sa volá Engelchen od režisérskej dvojice Jan Kadár a Elmar Klos, ktorá získala Oscara za film Obchod na korze. Mladý partizán Pavel, vážne zranený pri oslobodzovaní Zlína začiatkom mája 1945, počas svojho pobytu v nemocnici spomína na svoje zážitky z posledných mesiacov a snaží sa vyrovnať so svojou najväčšou traumou, vypálením osady Ploština nemeckým komandom po tom, ako ju partizáni opustili. (RTVS)

Endyis

Souhlasím s uživatelem Kinejem... Pro mě možná nejlepší válečný drama, co jsem doposud viděl. 95% PS.: Lima - stačí si pohrát s kontrastem; já film sledoval na DVD a vůbec s tím neměl problém... ()

Master19

Dlouho jsem se na tenhle film chystal a byl jsem odměněn. Neobvyklý pohled na partyzánský odboj i z té horší stránky, kdy přinášel bolest a smrt nevinným, je zde navíc podtržen skvělou, částečně retrospektivní, konstrukcí. K filmu mě váže nejen geografická příslušnost ke kraji, ale i zájem o historické období a události této doby. Ze všech stran a pohledů se mi zpracování pánů Kadára a Klose velmi zamlouvá a nezbývá, než doporučit, jako málo vídaný filmový zážitek. ()

Krustyburg

Nechybí tomu dramatično, ale je to dosti černobílé - hodní sovětští vojáci a zlí němečtí vojáci. Češi jak kdo. Na tehdejší dobu to bylo moc odvážné, ale na dnešní dobu moc málo odvážné.. ()

Autogram

Hrdina bojuje svoju bitku na fronte v spomienkach, v nemocnici so zranením a v myšlienkach s ťažkými ľudskými stratami. Nikdy sa nevzdávať je tak motto nielen vojakov, ale aj pacientov. Geniálne kamerové zábery sa kombinujú s drásavou strašidelnou hudbou. Mal som pocit, že tvorcovia FPS počítačových hier sa mohli inšpirovať práve tu. Takéto zobrazenie boja, a nielen boja, ale napríklad aj bozku, ma na tak starý film prekvapilo. Film nie je len o boji, ale aj príjemných chvíľach v služobnom byte, plnej vani teplej vody a ďalších veciach celkom netradičných pre vojnový film, plus femme fatale, za ktorú by sa nehanbil ani Bond. Každá postava má minimálne dve stránky, dokonca aj rádová sestra ošetrovateľka v nemocnici. Všetko ďalšie už dokonale vystihol Radek99, len pozor na spoilery. Ak by nebolo pár nudných scén, tak by to bolo za plný počet. –––– Ďekuji vám, doktore. Zasloužíte si lepší pacienty. ()

latvar

Jelikož bydlím cca 5km od vypálené osady Ploštiny, tak jsem se na tento film velice těšil. První jsem viděl Smrt sa volá Engelchen 1960 a nyní toto a musím říct, že první zmiňovaný film od Baladi mě nadchl víc. 85% ()

Rousse

Ať už si tahle smrt říká jak chce, opravdu stojí za to ji vidět. Svůj širák smekám před umem dvojky Kadár - Klos - na svou dobu, a co to vykládám, v podstatě i na tuhle dobu, opravdu fantastické dílo. Hodně mu pomohl i velmi charismatický Kačer, který si vás získá nejen svým podmanivým pohledem (na věc). Opravdu dobrá práce. ()

Sdoom

Velmi dobře natočené, zrežírované s jako vždy skvělým Janem Kačerem a s krásnou a přesnou hudbou Zdeňka Lišky, ovšem poněkud (tedy alespoň pro mě) chladné. Téma samotné je nosné a silné, ale jako kdyby se vždy v každé závažnější scéně někam vytratily emoce a náboj. To je sice jedná, nicméně celkem zásadní vada, která mi nedovoluje dát filmu plný počet hvězdiček. ()

Jiří K.

Jan Kačer jako Pavel: "ĎELAT CHYBY JE LIDSKÉ, NELIDSKÉ JE TO AŽ KDYŽ JDE O LIDI". Jedno z nejúchvatnějších děl čs. kinematografie. Děkuji za pochopení. ()

LEATHERFAC

Vážení přátelé... Nemám moc rád filmy o válce a o partyzánech obzvlášť, takže rozjezd tohoto filmu mě příliž nebavil. A ve srovnání S Obchodem na korze je tento fim podstatně těžceji koukatelný. Nicméně Kadár-Klos vědí naprosto přesně co točí, proč a jak a ve finále nás o tom přesvědčují bez jakýchkoliv pochyb a méně záživný záčátek vytáhnou na jasných 5* s jistotou mistra, který jde neomylně ke svému cíli... ()

klúčik

Prelomový film, podľa prelomovej knižky. Doposiaľ sa nesmelo o takých veciach čo i len pomyslieť a zrazu toto!! Kádar a Klos sa pustili do toho a nebáli sa!! Jasná ukážka toho, že skončila doba 50tych rokov. Jan Kačer to je veľká herecká hviezda.....85%. ()

Slimak

Je docela těžké to popsat...je to vynikající a naprosto hypnotický film...můžu říct že pro mě jeden z nejintenzivnějších filmových zážitků vůbec...vše co se ve filmu děje příjemného vás pohladí na duši...když se nedaří a je zle tak vás to uplně stejně jako ty lidi tam sere.....a je to zkrátka bomba.Navíc dělal hudbu Zdeněk Liška který svou genialitu opět nezapřel...z jeho motivu kolikrát přeleze mráz po hřbetě...k tomu se tu sešla skupina skutečně dobrých herců a výrazných typů...mě dost fascinoval Otto Lackovič jako vznětlivý partyzán Ondra...také Vlado Müller jako velitel oddílu Nikolaj...o hlavní dvojce nemluvě..vše cítíme jako bychom byli přímo v centru veškerého dění... ()

derryl

Zvláštní film na pomezí kýče a dobrého umění, tedy velmi rozporuplný, nevěděl jsem, co si myslet, ale teď vím, že můj pocit byl správný a vše je v pořádku. Pánové Klos a Kadár vědí, co chtějí udělat a tak to taky udělají. ()

Matematicka

Smutná událost, smutný film. Kniha mi přišla velice dobrá a s filmem ji asi nelze srovnávat. Filmu se v některých scénách výborně podařilo vystihnout atmosféru. ()

Rozjimatel

[4,5*]     "Všechno je jasné až v dějepise, v životě dělá člověk chybu za chybou."     Po Obchode na korze (1965) ďalší skvelý film, ktorý som od režisérskej dvojice Kadár-Klos videl. Je to mimoriadne sugestívne dielo s tematikou protifašistického partizánskeho odboja, s množstvom zaujímavých a živých postáv, so skvelými hereckými výkonmi (aj menej známych hercov vo vedľajších rolách). Nádherne je tu zobrazený morálny konflikt partizána, ktorý síce vie, že bojuje za správnu vec, lenže zároveň "vďaka nemu" fašisti masakrujú nevinných dedinčanov. Tento konflikt nemá žiadne riešenie. Úsporná Liškova hudba dodáva tejto silnej dráme priam mrazivú atmosféru. Film je tak nadčasový a nakrútený tak majstrovským spôsobom, že si sotva viem predstaviť, že by to dnes, po takmer 60 rokoch, niekto dokázal nakrútiť lepšie. K nadčasovosti filmu jednoznačne prispieva to, že je, na rozdiel od väčšiny ďalších filmov s touto tematikou, nezaťažený ideológiou. ()