Rozjimatel

Ďalší výborný film od môjho obľúbeného režiséra. Ja celkom nechápem, ako to robil, že si pri takom množstve filmov dokázal udržať tak vysokú úroveň. Zlatí úhoři je poetický, hlboko ľudský film, oplývajúci láskavým humorom a nádhernými zábermi prírody. Kamera celkovo je mimoriadne kvalitná, snáď len tie akváriové zábery rýb to trochu kazili. No a ten malebný obraz veľmi vhodne dokresľuje ľúbivá melancholická hudba Luboša Fišera. Herecké výkony sú perfektné, od takých majstrov ako boli Rudolf Hrušinský (Prošek), či Vladimír Menšík (otec), cez detského predstaviteľa Martina Mikuláša (Prdelka) až po psa Holona. Po skončení filmu som si s údivom uvedomil, ako veľmi ma bavil  film, ktorý je prevažne o rybárčení. ()

Vejrrr

Ta hořká pachuť mi po tomto prvním shlédnutí Zlatých úhořů zůstane asi dlouho. Poetičnost ve skloubení chytání ryb a pohodového neumírajícího Hrušínského s tím svinstvem II. světové války je silná a nemilosrdná. ()

mazadlo

Trochu jiný pohled na Otu Pavla než smrt krásných srnců. Zde je ale mnohem víc cítit vypravěčův styl a ta podivná nostalgie, která působí až k rozplakání. Pro mě nenahraditelný film s hvězdným hereckým obsazením, krásnou přírodou a chutí na ryby....proč už takové filmy u nás nevznikají? Bojíme se snad? ()

Ba-jo

"Proč řeku tak miluji? Snad proto, že jsou v ní ryby, anebo proto, že je volná a nespoutaná...... a právě řeka se stala symbolem této touhy po nespoutanosti a volnosti v době nacistického útlaku pro židovskou rodinu Leo Poppera (Oty Pavla) a potažmo hlavního hrdinu celého příběhu, malého chlapce. Krásný poetický a někdy i trochu patetický film.A mě nezbývá než zamáčknout slzu, nasadit holinky a vyrazit na ryby… a nebo na vodu. ()

neneka

Tenhle film mě dojme vždycky .. vlastně se nestalo, že bych se jím dokázala neprobrečet .. to přiznávám bez mučení a za slzy se nestydím. Poetika filmu jímavá a krásná a pokud člověk (to jako já) místa kolem Berounky i prošel, v hostinci U Rozvědčíka poseděl a pivo pil, Skryjská jezírka objevil, tak vše je i touto osobní přítomností, byť v jiném čase a jiném "životě", mnohem intenzívnější. ()

Vesecký

Poetika Oty Pavla je mi cizí stejně jako rybaření. Asi to pro rybářské nadšence mohl být zajímavý film, ale pro mne bylo těch 84 minut sledování, jak se tahají ryby z vody velmi nudné; myslím, že kdyby byl tenhle film více oživen dějově, jak to aspoň v náznacích je v druhé části filmu, od chvíle, kdy otec a bratři odcházejí s židovskou hvězdou do koncentráku, nemusela by to taková nuda být. Ale ten děj je dost chudý a vyvraždění Lidic oživené pouze útěkem Rozvědčíka před nacisty... Ani Vladimíru Menšíkovi tahle role neseděla, Špánková byla nijaká a Hrušínský mi připadal unavený. A to za výsledný dojem z filmu nemůže Kachyňa, jeho režie byla jako vždy mistrovská, až na to hrání těch brášků... Když pak čtu "obsah", říkám si, co to teče z Lidic do Berounky, u níž se děj odehrává? A že by byly Lidice od téhle řeky tak blízko? Jsem rozpačitý. ()

TomasKotlant

Pěkný film nejen o rybaření s výbornými hereckými výkony a povedenou hudbou. *** Ve zkratce: Připlují zlatí úhoři nebo nepřiplují zlatí úhoři? ()

Mallinali

Napodruhý mi něco vytrvale padalo do oka celou druhou půlku filmu. Nádherná lyrika a herecký koncert s geniálně hrajícím Menšíkem v čele ("Řekni mamince, že jsme tu nalezli ráj na zemi.") způsobili, že loučení otce se synem rvalo srdce. Lovení rozvědčíka za zvuku dobové hudby ke konci filmu pak bylo třešínkou na desetipatrovém dortu, zvlášť když jsem film sledoval pár dnů po pohřbu pana herce Radoslava Brzobohatého. Nesmrtelná perla českého filmu. ()

Blackhawks

Film na který jsem jako malej koukal téměř denně. Taky jsem chodil na ryby a vím jaké je to čekání až připlují :-) Opravdu krásný film a Vladimír Menšík tady dle mého názoru předvedl to nejlepší, co jsem u něj kdy viděl. Opravdu nádherně zahráné.. spíš mi přišlo jako by ani nehrál.. bylo to naprosto přirozené. A Rudolf Hrušinský to je záruka kvality.. ()

zdeny99

Ota Pavel jako by psal literární předlohy pro filmy Karla Kachyni, jelikož tato látka Kachyňovi vyloženě svědčila. Poprvé to dokázal v tomto filmu, o pár let ještě v neméně tak skvělém SMRT KRÁSNÝCH SRNCŮ. Právě tento jmenovaný společně se Zlatými úhoři jsou podle mě jedněmi z nejlepších Kachyňových filmů. Z počátku poetický film provoněný z dnešního pohledu panenskou přírodou okolí řeky Berounky, ve které žijí úhoři a spousta dalších ryb. Asi desetiletý kluk "prdelka" se seznamuje s rybařím pod křídly svého otce a dědy. Poté ovšem přichází neradostná hláška, že spousta hub znamená v brzké době válku. Pro prdelkovic rodinu, coby židovskou rodinu, v tu chvíli začíná nejhorší období. Začíná totiž 2. světová válka, tak jak tomu bylo i ve slavnějším a již zmiňovaném filmu SMRT KRÁSNÝCH SRNCŮ. [8392. hodnocení, 193. komentář, 85%] ()

Brtniik

Ubral jsem hvězdu. Připadá mi to jako studie ke Smrt krásných srnců, co je o dost lépe zpracované stejné tema. Pana Menšíka si nedovedu představit jako „šíleného“ tatínka s hlavou v oblacích. Po pravdě ani jak řídí auto... Mladičká pí. Balzerová OK. ()

Fawkes

Včera jsem Zlaté úhoře viděl asi po osmé, a ani jednou se mi zatím nestalo, že by mě na konci nechali chladným. Ten příběh je sice velice jednoduchý a úhoři spíš symboličtí ale tak silný, že se na něj můžu dívat každý rok a nikdy mě neomrzí. Knížku jsem četl, už je to sice dost dávno, ale pamatuju si, že byla v podstatě jiná a zachycovala mnohem delší časový úsek. Tento film je jen jakýmsi výtažkem kdy byl hlavní hrdina jen malý. Těchto filmů by si měl člověk opravdu vážit, protože pohled války dětskýma očima je úplně něco jiného. (95%) ()

rekkky

Zlatí úhoři je dost možná jeden z nejcitlivěji natočeným filmem, který si bere na paškál období 2. světové války. Svým trpělivým stylem vyprávění života malého chlapce nazývaném Prdelka má v sobě hodně silný podtext války a velkou roli v něm hraje životadárná řeka, protože ať se objeví jakékoliv drama, ona jej spláchne a zaplaví svou neutuchající silou. Příklad tvorby, která vyniká svou skromností a odmítání zaběhlých úhlů pohledů na utrpení, kterým si mnohé rodiny na českém území, musely nedobrovolně projít. ()

gombarix

Důstojný předvoj Srnců, ale jaký mělo smysl, že ty tři židovské (nota bene Menšíkovy) kluky hráli takoví Árijci? A těm úhořům se muselo s tou rozškublou pusou do toho moře plout... 70 % ()

martiňák

Ota Pavel je mým nejoblíbenějším spisovatelem, všechny jeho povídky jsem četl nejméně 10*. Mám ale takový pocit, že do Zlatých úhořů se nepodařilo zcela přenést atmosféru knižní předlohy. Navíc jsem si nemohl zvyknout na Vladimíra Menšíka coby tatínka, protože Karel Heřmánek (ve Smrti krásných srnců) mi do této role pasoval rozhodně víc. ()