Hlavnou hrdinkou čiernej komédie Teroristka je Mária (Iva Janžurová), učiteľka na dôchodku, ktorá si jedného pekného dňa povie, že už si nechce pripadať ako krava, a keď jej proti arogantnému pôvodcovi lokálneho zla (Martin Hofmann) nepomôže ani starostka (Tatiana Vilhelmová), zoženie si zbraň a rozhodne sa urobiť to, čo väčšinu z nás občas napadne, ale hneď tú myšlienku vytesníme. Veľmi skoro však zistí, že ako je vražda zložitá morálne, je rovnako  zložitá aj logisticky – napriek tomu, že jej bývalý žiak, momentálne v podmienke (Pavel Liška), jej dáva cenné životné rady: „Kriminalita len vyzerá jednoducho, pani učiteľka, ale potom sa vždy niečo poserie. (Cinemart SK)

Fifer

Na bláznivou westernovou střílečku z české vesnice to prostě není dost šílené. A ani vtipné mi to moc nepřišlo. Druhý film se Bajgarovi silně nepovedl. Tak snad příště. ()

Chundys

Škoda už přehnaného závěru, ale překvapivě skvělá Janžurová, zatím jako vždy vynikající Hoffman a Liška a dokonce sem seděla i otravná Vilhelmová (Dyková). Takže taková pěkná oddechovka a v baráku Macha asi nejlepší scéna ()

Brtniik

Cítil jsem, že tento film by bylo dobré vidět, ale paní Janžurová byla trochu rizikem, jelikož by to mohla být bláznivá taškařice. Naštěstí se z této škatulky vymanila a poslední filmy docela jdou sledovat. Pravda, úča v.v. připomíná francouzský humor, kdy úsměv měly vyluzovat jeptišky v neuvěřitelných situacích, viz Funesárny. Čili název filmu v kombinaci s hlavní postavou trochu varuje. Možná by pomohlo, kdyby se film jmenoval třeba „Teroristkou z donucení“. Nic by divákovi nepodsouval, ale sliboval i vážnější polohy. ---- Panu Bajgarovi se povedl natočit báječný, protože mnohovrstevnatý biák. Jako i v jiných počinech (např. v Neviditelných), karikuje bezskrupulózní podnikatele (Š š šafránek by řekl „dojiče“, nyní ovšem kapitalismu) se vším, co k takto bohorovným jedincům neodmyslitelně patří. Velmi jsem se pobavil, pobál i zuby zaskřípal... Lišák je fenomenální, Tatiana stále krásnější a paní Janžurová pořád výborná. Pane Bajgare – bingo! Je zajímavé, že se o filmu ve sdělovadlech nikdo nadšeně (a vlastně ani nijak moc často) nevyjadřoval. Nemohu se zbavit dojmu, že pan Bajgar je tak nějak na černé listině... ()

Danqo

Ako film to fungovalo – ako morálne ponaučenie nikoliv. Vystrelené správnym smerom, ale trafila guľka správny cieľ? A čo na to diváci v čoraz polarizovanejšom a frustrovanejšom publiku? Bezmoc na ochranu privoláva násilie, a násilie už len zosilňuje, ako sme videli na záver, avšak film iné možnosti neponúka. ()

Saur.us

Kdo si počká, ten se dočká. Při úvodí části jsem měl sto chutí film několikrát utnout. Nudný úvod, gradace nenávisti vůči záporňákovi tou nejprostší formou, žádná inovace, šeď. Jenže! Jakmile padnul z rukou I. Janžurové první výstřel, najednou jakoby přebral film naprosto jiný tvůrce. Vyvrcholení u Macha doma je sice krátká, ale jde o naprosto skvěle napsanou a zahranou ukázku černého absurdního humoru severského typu, u které jsem se královsky bavil. Jen díky těmto několika minutám si ode mě Teroristka zaslouží i přesto průměrné hodnocení. ()

Deleatur

Plusy: Místy dost povedená černá komedie. Nemálo trefných postřehů k předkoronavirové době. Janžurová a Liška. Mínusy: Zbytek herců nedokázal tak dobře vybalancovat tu tragikomickou rovinu: přehrávající Vilhelmová na jednom pólu a nevhodně civilní Plodková na druhém. Postavy víceméně černobílé a papírové (jakkoli se i Hofmann snažil). Poselství prvoplánové a předvídatelné. Upálení přes čáru. Hodnocení: 70% (ale 4*, protože znovu: Janžurová a Liška). ()

Mlle

Jeden z trochu delší řady nejpovedenějších českých filmů 21. století, ale taky jedna z pouhých dvou či tří žánrově čistých inteligentních komedií, které vznikly v Čechách po roce 1989. Takové zjištění překvapí – žánr komedie ve filmu v dobách svobody poklesl do hlubin pro nejprostší, hladina se nad ním uzavřela. Copak se inteligentní lidé už nechtějí zasmát? Nenechme se ale mýlit. Humor je sice nejsilnější zbraní člověka zahnaného do kouta, někdy ale stačí obyčejná vzduchovka namířená správným směrem, aby na plátno vychrstla všechno bahno hodnotového marasmu a egoismu za hranou lidské solidárnosti, pod jehož nánosem soudobá společnost hnije každý den už s úplnou samozřejmostí. Ne tak ovšem paní teroristka, která se rozhodne vzít spravedlnost do svých rukou. Že film nestřílí vtípky jen tak odnikud nikam, aby se divák zasmál a bahno zůstalo celé, je jasné od prvních minut. Ty ještě zdaleka nedávají tušit, kam zdánlivá typická idylka otupeného, ale spokojeného stáda povede. Jen díky hvězdě formátu Janžurové, ovšem za zdatné asistence všech ostatních zde bez výjimky vynikajících herců, se následující minuty proměňují v napínavý thriller prošpikovaný anglickým humorem od podlahy až po strop. Paní Janžurová, ryzí a mocný charakter, dává teroristce osobní charisma důvěryhodnosti a síly. Takový film už zdaleka není jen komedií. Je to vzduchovka namířená do srdce každého z nás. Tak bojuj! Za hodnoty a srdce na pravém místě všude kolem. ()

barteca

Bože, jak hluboko jsme klesli, sedm statečných na český způsob. Fakt je třeba v našich komediích všechny vykreslovat jako debily a myslet si , že to sranda ... ? Jedna za Janžurku. ()

maxXxic

Nedokážu si v roli postřeleného člověka v absurdní situaci na kterého míří 2 zbraně představit jiný tázavý obličej než ten Hoffmannův. 3,5* ()

anatheman

Za mě povedená česká komedie. Super herci. Hlavně Hofmann, kterému ty svině zkrátka sedí. Docela svébytný scénář s několika vychytanými zvraty. K tomu dále pěkná dávka černého humoru. Tak tedy za 4 hvězdy. ()

Heavyman

Začátek se rozjíždí docela slibně, odhodlaná stará ženská, co vezme spravedlnost do svých rukou. Jenže pak se děj vrhne do absurdní frašky, která celé napětí nadobro pohřbí a je z toho jen průměrná taškařice s "Lišáčkem" a zde naprosto otřesnou "Táničkou". ()

Rockerman

Radek Bajgar je pro mne člověkem, který stál u zrodu a chvíli byl i jeho šéfredaktorem a to časopisu Reflex a za to jsem mu vděčný. Leč jeho Teorie tygra byla mnohem lepší a propracovanější. Možná, že kdyby to nebylo natočeno jako komedie, ale jako drama, bylo by to lepší. Protože vtipu to opravdu moc nepobralo a ten závěr je nezvládnutý. Až do momentu, kdy paní učitelka vstoupí do Machova domu to bylo solidní, pak se to zvrhlo do bláznivé, absurdní komedie, kterou nebylo jak ukončit. Škoda. ()

Olík

Takový klasický paskvil z naší čpějící loužičky. Některé postavičky jako od Trošky, některé jako od Slámy, některé jako od Kolečka – chvilku knajpová, chvilku ironická, chvilku absurdní, chvilku černá komedie, chvilku sociální dramátko, chvilku se nechce ani věřit vlastním očím – samozřejmě teď letí Martin Hofmann a jeho hulvátská poloha. Každou další minutou dávají přehmaty samotnému příběhu víc a víc na prdel až zbude už jenom Kou(Sou)kalová a její motobiatlon. A přitom tak kvalitně obsazené….ale nakonec, hlavně že se nikomu (vyjma Hofmanna) nic nestalo. ()

Rathalos

V zivote by ma nenapadlo,ze uvidim Ivu Janzurovu v jej veku s brokovnicou v rukach,to bol ulet tato komedia,zo zaciatku to fakt vyzeralo,ze to bude len nudna drama,ale potom film dostal ako sa povie gule a uz to frcalo,bola to sranda...:-) ()

Eluin

Film Radka Bajgara Teroristka se odehrává v autorově (patrně) oblíbeném kraji, na brdských Hřebenech. Máme tu tedy opět malebné záběry s krásnými pohledy do údolí apod., však to znáte (možná) z Teorie tygra. Což o to, herce má režisér k dispozici prvotřídní, nicméně avizovaný žánr /komedie/ mu občas přeskakuje. Zejména v úvodu filmu to vypadá, že je zaděláno na solidní drama s patřičným kritickým apelem k současné společnosti. Byla by ale chyba lávky domnívat se, že snímek cílí právě tímto směrem. V klíčové scéně filmu (ano, tam, kde se máchá zbraněmi) to celé zabrousí do kategorie humoru z ranku sitcomů a už z této škatulky nevybrousí. Začátek filmu mě vlastně dost bavil, tak nějak se mi trefil do dojmu, že tato společnost je dost vnitřně rozpadlá, pravidla platí pro různé lidi různě, humanismus a lidská solidarita je taková "nepotřebná veteš" a dost jsem se těšil, jak se s tím tvůrci popasují. Zůstalo ale jen u náznaků a někdy zhruba od poloviny si film jede trochu jiný žánr, kterému kraluji absurdní a bohužel dost neuvěřitelné scény. Škoda, takto mi to přišlo jako promarněná šance (na kterou ale možná režisér ani necílil). Vrcholem trapnosti je ale zjevení se bývalé olympioničky G. Koukalové (nebo jak se teď jmenuje) ve scéně, kde jen projde, sundá zbraň, podá zbraň, nasadí si zbraň. Nechápu. Asi si paní Koukalová chtěla v něčem zahrát a z Hořovic to do Černošic není moc daleko. Pro film jako takový to ale nemá žádný význam a podobná "camea" mě ve filmech spíše iritují. Samozřejmě, v kontextu ostatní české produkce filmů se na to dívat dá, film má i několik dost vtipných momentů, jen na mě občas působil tak, jako kdyby tvůrci dali dohromady dva scénáře a z nich vznikl nějaký film. ()

Kino na hranici - on-line na konci listopadu

Kino na hranici - on-line na konci listopadu

10.11.2020

Po dvou nezdařených pokusech uspořádat filmový festival Kino na hranici v tradiční podobě se organizátoři rozhodli, že letošní ročník uspořádají on-line. Bude se konat ve dnech 23.–29. listopadu.… (viac)

Čeští filmaři si rozdělili peníze

Čeští filmaři si rozdělili peníze

15.06.2018

Státní fond kinematografie čerstvě rozdělil celkem 65 milionů mezi devítku vybraných filmových projektů. Největší částku 15 milionů korun obdržel chystaný snímek Davida Ondříčka (Ve stínu) Zátopek,… (viac)