Jeden panák - oslepnete. Dva - zomriete. Čaká na vás v trafike, v darčekovej taške od kamaráta, na svadobnej hostine... Viete vôbec, čo pijete? Na sklonku letných prázdnin v roku 2012 zatriasli Českom skutočné udalosti, aké si verejnosť, kriminalisti ani právnici nepamätajú. Alkohol vyrobený zo zmesi etanolu a prudko jedovatého metanolu zabil v priebehu niekoľkých týždňov najmenej 38 ľudí a vážne priotrávil najmenej ďalších 80. Avšak "potenciál" namiešanej zmesi by mohol usmrtiť až 158 000 ľudí! Píše sa august 2012. Ruda Fulín (David Máj) robí vo firme na výrobu ostrekovačov a hrozí mu výpoveď. O to viac potrebuje zaujať obchodníka Malota (Lukáš Vaculík) nápadom, ako rekordne zraziť cenu liehovej zmesi, ktorú pod rukou predávajú. Sebavedome pritom vychádza z informácie na internete, že etanol účinky jedovatého metanolu zruší. Malota zmes distribuuje ďalej. On a ďalší z nej vyrábajú lacný alkohol, ktorý sa rozváža po celej krajine... Upratovačka Iveta žije v Havířove a má problémy s mamou. Stáčaný rum zo stánku za rohom im ponúka chvíľkovú úľavu od každodenných starostí. Do chvíle, než po jeho požití umierajú obaja Ivetini rodičia - prvé obete metanolovej aféry. Každý nasledujúci deň pribúdajú ďalší otrávení, o čom takmer nepretržite informujú médiá.  V septembri 2012 je prípadom poverený kapitán Hálek (Vasil Fridrich). Ako rýchlo dokážu s drsným kolegom (Martin Finger) nájsť vraha v podobe 10 000 litrov otrávenej zmesi, aby konečne prestali umierať ľudia? (TV Markíza)

jessic

Bez očekávání jsem náhodou zkoukla a neodtrhla jsem se do konce, Scénář, kamera, neotřelí herci, doprovodný cimbál, vše mě stoprocentně vtáhlo. Panáka už si asi nikdy v životě nedám. ()

fafejt001

Perfekt Vaculík . Bylo to napínavé , drsné , alarmující , dost reálné , hlavně první díl . To teda JOOO . Ten druhý už neměl takové napětí , ale celkově hodnotím čtyři**** . ()

Saxos

Oba díly dobré. Herci v přidělených rolích dobří. Atmosféra udržela určitou autentičnost celé situace. Ještě teď pamatuji prázdné regály v obchodech, hospodští mrzutí a bez kšeftu, nikde v prodeji žádný chlast nad 20 voltů. ()

panki9922

V prvom rade, som veľmi rád, že česká televízia nakrútila o tejto téme film a som rád, že som sa dozvedel mnoho informácií ktoré som nevedel vôbec, alebo mal skreslenú predstavu. Som Slovák, ale na kauzu metanol si pamätám veľmi dobre, pretože vtom čase sa v rodine oslavovala 50-ka. Iba hŕstka prítomných dokázala vtipkovať, všetci ostatní boli prinajmenšom veľmi ostražitý aký alkohol pijú. K samotnému filmu, na naše pomery sa jedná určite o nadpriemer, no stotožňujem sa s názorom užívateľa - gudaulin - film Metanol nevyužil svoj potenciál naplno. Tak či onak, je zarážajúce, čo je schopný jedinec urobiť pre 100 000. Herecké výkony dobré, vyzdvihol by som Vaculíka a Bambušeka. Na záver ostáva vo vzduchu vysieť otázka vyšetrovateľa k protagonistovi ktorý riedil etanol s metanolom: "Jak jste vúbec na takovou kokotinu přišel?" ()

notozjano

Myslím si, že Česká televize měla zariskovat a jít s filmem do kin. Metanolová kauza byla veřejnosti velice sledována a vzhledem k prohibici se dotkla téměř všech. Proto si myslím, že by návštěvnost v kině nebyla úplně malá. Co k filmu. První díl z pohledů pachatelů trochu nejistý, ovšem druhý díl z pohledů policistů vše vyváží. Trochu mě mrzí, že nebyl třetí díl, který by zase výhradně sledoval soudní líčení a třeba rodiny obžalovaných nebo průběh vazby atd. Výkon herců asi ani netřeba nějak posuzovat, protože to klaplo perfektně a asi je to opravdu neokoukanými herci. Co bych tady ovšem zkritizoval jsou komentáře kritizující vzhled Vaculíka. Například taková Viktooorka, která tvrdí, že ho vůbec nepoznala, by se měla zamyslet, zda si třeba taky nelokla nějakého toho metylalkoholu a naopak Livingdead měl před projekcí vypít láhev portského a pak něco komentovat. Vaculík tady měl určitou roli s určitými požadavky na vzhled a navíc je mu 55 a to znamená, že skutečně nebude vypadat na 30. Navíc má spoustu projektů a timpádem má právo vypadat vyčerpaně. ()

Pavlosos

Po Zločinu z Polné další a opět dvojdílná syrová, sugestivní a reálná výpověď dané události od ČT. Ať už paní režisérka Tereza Kopáčová dále natočí cokoliv, tímto snímkem a i díky daným tragickým událostem vypálila do české kinematografie nesmazatelnou stopu a pro oběti metanolové kauzy a i pro ty, jež přišli o blízké, či vlivem metanolu oslepli, vytvořila trvalý satisfakční mandant. Bez jakýchkoliv o(kolků) za 5*. P. S.: Je zajímavé sledovat vývoj postav vyšetřovatelů a plynulý přechod jejich způsobů myšlení a psychického vyjadřování se z jednoho na druhého. ()

werxix

Dávám 4*, protože je to na české poměry a na ČT hodně kvalitní materiál. Bohužel, jak to tak u nás bývá, některé scény jsou zbytečně moc přehrané a jindy zase málo. Rozhodně kladně hodnotím, že se ČT celkem rychle vyrovnává zahraničním TV. Snad jsme všichni svědky změny, která jen tak neutichne. ()

brasek

Výborný film z pohľadu kam až môže zájsť ľudská chamtivosť. Filmári odviedli dobrú prácu, pretože keď predaj pančovaného alkoholu začína byť nudný tak sa príbeh odvíja z policajnej strany. Do istej miery sa podarilo zachytil na filmový pás aj emócie. ()

buchannon

Na to, že je to TV film, jsem nečekal, že bude takto kvalitní. Ale musím přiznat, že se nesledoval moc příjemně, zvlášť první díl. Je to film o metanolové kauze z roku 2012 a ukazuje, jaké kurvy mezi námi mohou být, jen doufám, že ti hlavní míchači, kteří dostali výjimečný trest doživotí, budou hnít ve vězení co nejdéle. Stejně jako si zaslouží nejvyšší trest, tento film si zaslouží plné hodnocení. Ale určitě by bylo lepší, kdyby nikdy nebyl důvod k jeho vzniku. ()

bonovox

Jeden z najlepších českých tv filmov za dlhé roky. Výborné spracovanie témy ktorá rezonovala nedávno aj v našich zemepisných šírkach. Dokonca by som si želal možno ešte jeden diel navyše, aby sa ešte viac rozvinuli niektoré postavy. HBO má aj v CT veľkú konkurenciu a to je len dobré. ()

Modeman123

Jeden velký Ynteligent a mIslitel, pochybný obchoďáček z malé fabričky na nemrznoucí směsi, se rozhodl smíchat metanol s etanolem, aby mohl konkurovat na černém trhu rodině "Dubinových" (ve skutečnosti se samozřejmě rodina jmenuje jinak), kteří v ČR ovládají trh s pančovanou ohnivou vodou a ročně si přijdou cca na 3 mld. korun českých. Chtěl si zkrátka taky trochu uzobnout z velkého koláče. Nabídl stánkářům a hospodám pod rukou dumpingovou cenu tohoto "čistého" etanolu a mnul si ruce. Ne moc dlouho. Jedna z největších kauz v rámci ČR měla tak překvapivě prostého pachatele. Skvělý námět pro skvělý film, herecky bezkonkurenční. ()

PTuranyi

Výborne natočená dokudráma mapujúca prípad metanolu v Českej republike. Dej sa tvorcom rozšíril na 3 hodiny počas, ktorých sa však zaručene nebudete nudiť. Produkcii sa podarilo vytvoriť dostatočne dramatickú atmosféru a kľúčoví herci svoje role zvládli veľmi dobre. Hlavne Lukáš Vaculík v roli Maloty mi pripadal veľmi sympatický. ()

Kozlowski8

Scénáristicky velmi dobře zpracované a natočené dění kolem nesmírně závažné a obsáhlé kauzy s pančovaným alkoholem z roku 2012, kdy několik desítek lidí zemřelo a mnoho dalších skončilo s těžkým a často nevratným postižením. Velice vypovídající, realistická, strhující a emotivní podívaná. Dramaturgicky perfektně zpracované, paní režisérkou Kopáčovou výtečně vedené, s výborným přirozeným pojetím rolí, ať jsou menší či větší, kladné či záporné. Skvělý počin. 80 %. ()

Sathine

Začínají se mi tyto TV filmy líbit čím dál více! Známé tváře tento film vůbec nepotřeboval, vše bylo perfektně natočené a hodina a půl utekla lusknutím prstu. Kauza, ze které se opravdu chce zvracet a člověk si pořád a znovu uvědomuje, jak narození a vyrůstání do dospělosti trvá x let, ale někomu ublížit, nebo ho zabít, stačí pouhá mikrovteřina. Po shlédnutí 2. dílu naprostá euforie, ale taky beznaděj. Jak proboha někdo může říkat, že to nevěděl, i když to připravoval a jak může lhát, když na vlastní oči vidí, co to proboha s lidským tělem dělá. Chtělo se mi zvracet, chtělo se mi brečet. Nemám slov. ()

Michalsafr

Film dobře nastínil to, co mne napadlo již v roce 2012. Že tohle musel vymyslet opravdu pěkný debil. On to dělal samozřejmě pro zisk, pro rychlý a téměř bezpracný zisk, ale zahrávat si s metanolem, to už musíte být téměř retardovaný. Protože ti, co v tom jedou ve velkém, samozřejmě mají styk s chemiky a vědí, co se může stát v takové situaci. ()