Jeden panák - oslepnete. Dva - zomriete. Čaká na vás v trafike, v darčekovej taške od kamaráta, na svadobnej hostine... Viete vôbec, čo pijete? Na sklonku letných prázdnin v roku 2012 zatriasli Českom skutočné udalosti, aké si verejnosť, kriminalisti ani právnici nepamätajú. Alkohol vyrobený zo zmesi etanolu a prudko jedovatého metanolu zabil v priebehu niekoľkých týždňov najmenej 38 ľudí a vážne priotrávil najmenej ďalších 80. Avšak "potenciál" namiešanej zmesi by mohol usmrtiť až 158 000 ľudí! Píše sa august 2012. Ruda Fulín (David Máj) robí vo firme na výrobu ostrekovačov a hrozí mu výpoveď. O to viac potrebuje zaujať obchodníka Malota (Lukáš Vaculík) nápadom, ako rekordne zraziť cenu liehovej zmesi, ktorú pod rukou predávajú. Sebavedome pritom vychádza z informácie na internete, že etanol účinky jedovatého metanolu zruší. Malota zmes distribuuje ďalej. On a ďalší z nej vyrábajú lacný alkohol, ktorý sa rozváža po celej krajine... Upratovačka Iveta žije v Havířove a má problémy s mamou. Stáčaný rum zo stánku za rohom im ponúka chvíľkovú úľavu od každodenných starostí. Do chvíle, než po jeho požití umierajú obaja Ivetini rodičia - prvé obete metanolovej aféry. Každý nasledujúci deň pribúdajú ďalší otrávení, o čom takmer nepretržite informujú médiá.  V septembri 2012 je prípadom poverený kapitán Hálek (Vasil Fridrich). Ako rýchlo dokážu s drsným kolegom (Martin Finger) nájsť vraha v podobe 10 000 litrov otrávenej zmesi, aby konečne prestali umierať ľudia? (TV Markíza)

Nix

Vesměs je to opravdu povedený průvod toho, co se událo za jednou z největších kauz s metanolem. Líbilo se mi provedení, vyprávění, hezky to bylo rozdělené na dvě půlky, první seznamovací a druhá vyšetřovací a já dávám plus ještě za prostředí, ve kterém se natáčelo (nostalgie mého bývalého bydliště). Samozřejmě nesmím opomenout fakt, že se tu zase objevují herci jako je Vasil nebo Finger a ukazují, že opravdu mají co nabídnout. A Vaculík je klasa. Jo tohle by šlo, ale aspoň už vím, čím se nemám opíjet. ()

Marty7CZ

První část mrazivě hustá, těším se na děsivou druhou část... ČT prostě umí!!!!! P.S. 2 část výtečná, je to celkově tv událost!!!!!! 85% ()

ForGump

Opravdu lahodné a osvěžující pokoukání. Skvělý Vaculík (nečekaně :D) a Podzimková (to už je překvapení). Berkovcova kamera na hraně sebeonanie, přesto se jí dá leccos odpustit. Velice podobně nekonvenční, i když v jiném směru, jako Doubova v Modrých stínech. Zatím super. ()

FIAT 500

Pijete denně tvrdej po několik panácích? Podívejte se na tenhle film, zaručuju vám, že přestanete... Nikdo neví, kde to je, kolik toho je a kdy to někdo objeví, všichni ale ví, že je to zatracenej průser... Výborný televizní film, který bych se (vzhledem k aktuální produkci) nebál pustit ani do kina... Přehledně ukazuje, jak to bylo a proč se tak stalo... Víc takových filmů o reálných událostech a v tomto zpracování! ()

ANTYCHRYST

Je to čerstvá kauza a neskutečnej hnus co člověk český pro prachy vymyslí.. a ještě tak zákeřně..že se to týká oblíbené české činnosti - chlastu.. Celé je to detailně bráno ...že jen zíráte..jak to celé bylo - jeden krypl co to naředil...a tisice flašek zabijackeho chlastu je na světě..Parádní herecké výkony a spousta faktu o celé kauze..Tohle je trefa do černého pro čt.. Vzpomínám ..že toceny rum jsem kdysi v mládí párkrát pil ..ale opravdu jen párkrát co by na jedné ruce spočítal.. kamarad ho objevil v jednom zapadlem kramku...kde ho za vice než dobrou cenu prodavali..boooze ale dobrých 15 let jsem se žádného podobného odporného chlastu nedotkl..když chlast tak normální pití dobrý a ne vodku za 65 kč... takovej hnuj odpornej!! 70% ()

J.e.r.e.c

Při sledování Metanolu jsem si uvědomil, že mi vlastně dost chyběla nějaká pořádná česká televizní kriminálka. Ryze česká, bez dnes tolik populárních příměsí z USA či Skandinávie. Takže žádnej existenciálně Pravdivej detektiv nebo moderně nerdí Sherlock, jen lojzovští čeští zločinci a neustále utahaní, ale v poměru cena/výkon/podmínky geniální čeští poldové. Podobně jako u Mamonu nebo Pustiny mě hodně baví promíchání známých hereckých matadorů s úplně neokoukanými tvářemi, které asi nejlépe funguje u dvojky vyšetřovatelů Martina Fingera s Vasilem Fridrichem. Jen ten Vaculík u mě asi navždy zůstane zapsán spíš jako komická figura... Informační přínos byl pro mě jako neznalce celého případu obrovský a donutil mě si o kauze nejen přečíst, ale mrknout se i na pár tv diskusí s přímými účastníky (kteří mimochodem filmové zpracování vesměs chválí). Je až neuvěřitelné, jaká píčovina stála u zrodu celé tragédie, a jak snadno mohlo i v naší relativně civilizované zemi dojít k zabití 48 lidí a těžkému poškození desítek dalších. Vůbec bych se nezlobil, kdyby stejný tvůrčí tým natočil i souběžně řešenou kauzu Březinů (ve filmu Dubinů), to by ale nejspíš vydalo na víc, než jen dva díly... 80% ()

celticek

Asi jsem se díval na jiný film - srovnání s Duklou 61 je dle mě úplně, ale úplně mimo. Chabé herecké výkony a celková režie. Všichni honosí první část, já myslím, že slabota. Naopak to vyšetřování mi připadalo trochu záživnější, ikdyž ne o moc. Ok, je to tv film, ale chlast a ČR? To jde určitě zpracovat lépe! ()

Rimland

O prospěchářskejch ksindlech, vychcáncích a debilech řídících se heslem ´kšeft je svatej´ na straně jedné, o metodických, emotivních, názorově i povahově různorodých představitelích policie a justice na straně druhé, o více či méně (podle toho, který pohled na ně je vám bližší) politováníhodných obětech černého trhu s alkoholem na straně třetí. Paleta charakterů, jichž je naše milá vlast plná. Nadstandardně kvalitní, a to nejen v rámci současné tuzemské produkce (kor pak té televizní - i když tam je ta laťka tak nízko, že bych to s tím vlastně ani nepoměřoval), především pak zásluhou scénáře, režie a herců/hereček. Zvlášť pak oceňuju, že se to až na pár ojedinělých výjimek (jmenovitě třeba začátek druhého dílu a scéna s výhledem z okna nemocnice) nesnižuje k obvyklým klišé scénám, citovému vydírání a obecně se to nesnaží být ´jakože hollywoodská/západní kvalita´, ale jede si to svou, výrazně civilní rovinu. Tuplem to pak platí o scénáři, kdy rozhovory postav zní z drtivé většiny jako reálné dialogy a ne jako soubor ´dělám jakože kvalitní film, takže tyhle dialogy a výroky tam musej bejt´, a dvojím tuplem to pak platí v případě policejně-procedurálního pojetí druhého dílu. Dokonce i atmosféru to s tou občasnou mlhou a dešťem dovede vykouzlit patřičnou. (P.S. Jakkoli se mi líbí označení cifršpion, tak příslušník hospodářské kriminálky zove se v pejorativním policejním žargonu pytloun.) ()

dkas

Velmi zajímavé sledovat, co ty lidi vedlo k tomu, aby se to celé takhle zvrhlo. Natočené je to zajímavě, herci někteří dobří, jiní zase tolik nepřesvědčili. Na CZ poměry nadprůměr. ()

Maniik88

Na naše ČSR podmienky vynikajúci televízny film. Námet je všetkým známa kauza Metanol, pri ktorej okolo roku 2012 zomrelo okolo 50 ľudí a ďalšie desiatky boli postihnuté. Dozvieme sa teda ako to bolo, ako to tí tupci roztočili, ako dotočili a ako sa to všetko vyšetrovalo. Tlak na políciu bol neskutočný. Ľudia mreli po desiatkach po celej ropublike a museli čím skôr vypátrať pôvod a umietnenie jedovatého alkoholu. Film by kľudne mohol mať v titulke made by HBO. Herci neokukaní a dobrí. Prvý diel sa zaujímal ako to vzniklo, pridal príbehy pár postihnutých rodín a druhý diel bol hlavne o vyšetrovaní a súde. Klobúk dole pred vtedajším zásahom polície a je len zázrak, že nezomrelo ďaleko, ďaleko viac ľudí pri tých objemoch čo vyprodukovali. Za mňa jeden z top českých filmov podľa skutočnej udalosti. ()

Anianna

Dívám se už podruhé a 4* navyšuji na 5. Výborné herecké výkony (Podzimková, Vaculík, Máj...). působivá hudba, atmosféra bez chyby, vkládání dobových zpravodajství. .. Autenticita na úrovni dokumentu. I když všichni víme, jak celá ta smutná kauza dopadla, neztrácí film na napětí. ()

soviczka

Metanol se hodně špatně hodnotí... Paní režisérka a celý tvůrčí tým odvedl skvělou práci. Přesto se při sledování člověku dělá skoro až fyzicky zle... Nebo ho minimálně mrazí... Z toho, jak malou hodnotu pro někoho má lidský život, co jsou někteří schopni udělat pro zisk... Dávám pět hvězd a jdu zvracet. ()

Gamekeeper77

Není to tak dlouho, co se tyhle věci staly a všichni si pamatujeme, jak to skončilo, takže co se příběhu týče, žádné velké překvapeni se nekoná. Druhá věc je, jak se povedlo tohle téma zpracovat a za sebe musím říct, že určitě dobře. Celou dobu jsem byl slušně napjatej a s nepříjemným neklidem v břiše koukal na to, jakou dokázal jeden "jednoduše geniální nápad" jednoho nenažranýho blbečka nadělat paseku. Takže zatím 82%.... Super. Druhá část mě bavila snad ještě víc. Vždyť oni to vlastně ti kluci většinou nemysleli vůbec špatně. První chtěl jen bazén a věřil internetu, druhej věřil jemu a chtěl prachy, třetí to jen rozvážel a nevěděl, jaký je to svinstvo. Lidskej odpad byli až ti další, co to chtěli prodávat, i když věděli, že to zabíjí. Takovým ten sajrajt nalejt do krku už jenom za tu myšlenku. Ale jinak se film na naše poměry hodně vyvedl, obzvlášť mě dostal výbornej závěrečnej cliffhanger, takže zvyšuju na 85%. ()

Stejšn

Velmi dobře natočené jak po režijní, tak herecké (jak známí, tak neznámí herci), ale i technické (dobrá kamera, hudba). Zvlášť ten herec, co hrál "Sýkoru" (majitele firmy na ostřikovací směsi) byl hodně nechutný. Jo a ještě jednu věc bych dodal: Spáčilová je kráva. Děkuji za pozornost a jdu si dát radši jenom pivo. ()

boombang

První díl – užasnete. Druhý – zatleskáte. Čeká na vás v neděli večer na ČT1 a není to žádný průšvih… Víte, co jste viděli? Asi nejlepší český televizní film za poslední roky. ()