Ja su haviř, kdo je vic! Příběh (z) doby, kdy se socialisticky žilo, kapitalisticky pracovalo a kdy poslední z posledních byli prvními. Dvoudílný televizní film o osudech rodiny elitního havíře na pozadí největší důlní katastrofy druhé poloviny 20. století.
1. část:
Osmnáctiletý Petr přivede do jiného stavu svou první lásku Janu. Aby získal byt, nastoupí přes odpor rodičů do dolu, ve kterém pracuje jeho otec Milan. Elitní havíř pronásledovaný záchvaty klaustrofobie po prožitém závalu. Petrovýma očima poznáváme drsné parťáctví i fyzicky a psychicky nepředstavitelně tvrdou práci 600 metrů pod zemí. Práci, při které jde každý den o život. A na povrchu? Tam Jana tráví dny s Petrovou matkou Marií. Ráznou ženou, která křehkou dívku nemůže vystát.
2. část: 7. 7. 1961. Marii se rozpadá rodina. Petr hrubne, zhrouceného Milana přeřadili na hůře placené místo a Jana vyzradí Mariino nejtemnější tajemství. Ten den se Důl Dukla promění zanedbáním bezpečnostních pravidel v hořící peklo. Strach, chaos, panika, ale také statečnost a odhodlání zachránit ty, kteří zůstali pod zemí. A na povrchu? Ženy vyhlížející manžely, syny, milence. (Česká televize)

Maynard.

Ondříček si dal pár let pauzu a pak natočí další pecku. Asi má rád točit filmy z 50-60. let, z dob totálního temna. Tady je to temno umocněno dolama, ve kterých se film odehrává. Je hrozně zajímavý čučet na příběh lidí, který žijí v městě, který se postavilo ze dne na den jen kvůli tomu, že tam je pod zemí uhlí. Práce havíře musela bejt neskutečně náročná, o tom asi nikdo nepochybuje. Já, kdybych se narodil v týhle končině, tak bych rači jel sockovat na nádr do Práglu, než žít v tomhle havířským městě. Depresivní, špinavá práce, ze který se mi dělá zle jen když to vidím v telce. No a tohle všecko Ondříček hodil do filmu, kterej se mu náramně povedl. Za mě jen trošku škoda, že od začátku je jasný, jak tahle balada dopadne. Asi nejvíc mě mrazilo z toho, když si Taclík našel v šachtě trubku se vzduchem, o kterou se krumpáčema a lopatama povraždilo několik havířů, brrr. Ve skutečnosti prej 30 lidí, to muselo bejt příšerný. No a pak se mi z toho zdají divný sny, páč sem prej zase šílel ze spaní :o). Taky klobouk dolů před hercama, který se museli naučit mluvit jak dementi :o)) ()

LexBarker

Dvoudílné havířské drama od Davida Ondříčka mě doslova posadilo na prdel. Strhující, autentické a patřičně syrové. Herci hráli na 120% a jestli náhodou nemluvili správně po ostravsku, tak to jsem si v té emocionální smršti nevšiml... ()

JamesSi

Ostravo, město rudé - zpečetěný osude. Jak se žije dole v dole a hore v hoře. Pokračujeme v trendu "pražáci hrají moraváky" nyní s naprosto rozdílnými přízvuky u různých herců. Fakt ty přízvuky. Příběh takový klišoidní - filmový s pokusy o vtipy. Celý to mohli zpracovat mnohem vážneji a realisticky, ale to asi nechtěli. Bohužel. Takovové vyprávení ve stylu epizody Vyprávěj. Jinak mladej si to rozjede s jednou a pak s druhou? A potom si zlomí fujaru? Na dvakrát? A pak se pokusil tu první znásilnit (to už měl tu fujaru rozblitou)? Každopádně pak spadla brána a na něj spadl důl. První díl skončil a pak se vobjevilo "Mladej will return in Dukla 2: Infinity War". Tomu se říká začátek filmovýho juniverza. ()

bari68

Česká televize znovu sa trefila do čierneho, bingo, terno! Ako u Metanolu nám naservírovala dvojdielny film, ktorý hravo schová do kapsy, iné filmy hrané a produkované v kinách. ()

velkyvezir

Atmosféra perfektní, brutálně skvělý Langmajer i Taclík, ale přesto hodnotím 3*, protože druhý díl mi přišel z hlediska záchrany velmi odbytý. ()

Dánek

Spousta komentářů poukazuje na ostravštinu z pražských úst... O tom ten film podle mě nebyl a zbytečně to odtahuje pozornost od faktu, že se jedná na české poměry o vynikající kousek. 90% ()

Zagros

Pecka! Není moc věcí, které si chci ihned po prvním dokoukání pustit znovu a Dukle 61 se to povedlo suverénně. Navíc i po druhém kole jsem byl znovu unešen, možná ještě více než po tom první a to je sakra co říct. České televizi patří obrovská poklona za parádní práci a snad jedinou chybou je to, že podobný počin neprošel vůbec kinem - velká škoda. Nevím, co bych měl chválit dříve. Perfektní atmosféru, která byla skvěle budovaná už od začátku prvního dílu? Dobré obsazení výtečně napsaných postav, kdy nebyl nikdo absolutně dobrý ani absolutně špatný? K hrdinským skutkům, stejně jako k hnusným sviňárnám je člověk často dotlačen okolnostmi. Mistrovsky úderné dialogy, kde nebylo ani slovo zbytečně navíc? Výborný scénář a režii za skvělou gradaci děje, bez přehrávání a zbytečného sentimentu? Nakonec říkám jen pětkrát bravo za Duklu 61 jako celek. ()

joshula

V tomto filmu nemůžou hrát lidi mimo region ve kterém se celá událost odehrává. Je to totiž až humorné některé herce poslouchat jak se snaží svou mluvou zapadnout. ()

Hanys_

Po prvním dílu převládá spíš menší zklamání. Vizuálně sice hodně příjemná podívaná (ta dobovost z toho úplně čiší) a scény pod zemí pokaždé parádní. Naopak situace v baru anebo i v bytě dost nepřesvědčivé a nepravděpodobné. Navíc snaha o ostravský akcent u pražských herců působí prostě dost komicky._Druhý díl jede od začátku v hodně svižném tempu, navíc je ještě o nějakou tu minutku kratší. Vzhledem k tomu, že jsem si o katastrofě nic nezjišťoval, to na mě asi mělo silnější dopad, než jsem čekal. Každopádně další hodně silný ČT zářez. ()

Romario odpad!

Totálně nezvládnutý dialekt to OPĚT zmrvil. Neskutečně to rvalo uši. Kdyby všichni mluvili jako Pražáci, asi by to působilo líp. Tady někteří herci mluví opravdu ostravsky, ale další dokáží v jedné větě přejít od kratkeho zobaku do mluvy z Prahy a to je fakt vrchol diletantství od tvůrců. Na tohle nemám nervy, po 20 minutách jsem to vzdal. Možná by film samotný byl i dobrý, ale to už nikdy nezjistím. Oproti této hrůze působí souběžně uváděný dokument "Černé zlato" jako zjevení. Jako bonus k preciznímu dokumentu tam i uslyšíte, jak se na Ostravsku skutečně mluví. ()

Gogo333

Po Metanolu ČT nasadila další pecku. Herecké obsazení moc pěkné. Natočeno hodně dobře, stejně tak i zahrané. Zaujala mě atmosféra a hlavně v druhé půli mě to krásně chytlo. Za mě velká spokojenost. Je vidět, že dokážeme natočit slušný film, tak nechápu proč do kin chodí srajdy typu Špindl, Věčně tvá nevěrná... ()

F.W.Colqhoun

Docela všední obyčejný den / K večeru o půl šesté / Ulice hoří do tmy neónem / V tom starém pohádkovém městě... Film, u kterého nedýcháte. O "tragické události" v Jámě Dukla jsem nevěděl zhola nic. Ani pro mne ale nebylo překvapením, že tragédii způsobilo digging too greedily and too deep. I trpaslíci v Morii by bezpochyby ignorovali BOZP (a PO) pro zanedbatelnější důvody, než jsou plnění plánu, vidina přechodu na pětidenní pracovní týden, mithril a prémie k již tak dost nadstandardním příjmům. You know what they awoke in the darkness (...) shadow and flame. Pro Ondříčka je příznačné, že nezaměřil pozornost na samotnou událost, nýbrž dvě třetiny stopáže vyhradil skoro-pelíškovskému vhledu do soc-reálné idyly v okolí Jámy. Studie s časomírou a la Černobyl by potěšila víc, ale jeden nemůže očekávat od produkce ČT zázraky. Méně příznačné je, že se Ondříček pokusil vykreslit podmínky když ne objektivně, tedy alespoň vyváženě, například nevyviňuje vedení podniku, ale jistou přezíravost v otázce bezpečnosti přiznává i chtivým prolétům: Tak už jsi to také zjistil. Když pojedeme podle předpisů, nevyděláme si ani na slanou vodu. Respekt větší než ostatním zúčastněným odborníkům na výpravu. Jedna z budov Dukly prý vznikla prostřednictvím CGI, což jsem nezagistroval; nejlepší výsledek, jaký lze počinu na poli digitální animace přiznat. Retro-hody v ulicích, domácnostech, kancelářích a lokálech vyvažují věrohodně odporné scény z jámy, které se se mají jako Sonne od Rammstein k shora citovanému hitu Marty Kubišové. V posledních dvaceti minutách jsem se přistihl před obrazovkou se bezmocně zakrytými ústy. O české Hildur Guðnadóttir Beátě Havelkové ještě doufám hodně uslyšíme. Pro jednou se to neposere. Dupej za mnou, cype. ()

Rejže

Viděla jsem na filmovém festivalu Finále Plzeň 2018, tak nebudu prozrazovat příliš, avšak v kině to pořádně dunělo :-) 1. díl je více zaměřen na příběh postav, v 2. díle máte pocit slušně natočeného thrilleru. Ke vztahové linii bych jen podotkla, že to co bývalo přísně střeženo za dob socialismu, je dnes bohužel běžností :( Osudy hrdinů jsou proto k zamyšlení. "Změna protagonisty" aneb změna charakterů se mění a říkáme si v průběhu komu fandit a kdo překvapí. :) Po technické stránce je ČT opět o kus dál a palec nahoru při televizním formátu - především v kameře a osvětlení. Natáčení proběhlo v reálné lokaci dolů na Rakovnicku a Ostravsku, takže diváka lokace pěkně vtáhnou do děje. Kam se hrabe 3D? Někdy je důležitější to vtáhnutí a to vytváří ten efekt efektivněji. ()

Harapes

1. Díl : 95%. 2. Díl : 95%. Tato tragická událost v našich dějinách si zasloužila připomenutí v podobě kvalitního filmového zpracování. A to se jí také dostalo. Neváhám označit tento dvojfilm za nejlepší veřejnoprávní počin, který už tu dlouhá léta nebyl. ()