Ja su haviř, kdo je vic! Příběh (z) doby, kdy se socialisticky žilo, kapitalisticky pracovalo a kdy poslední z posledních byli prvními. Dvoudílný televizní film o osudech rodiny elitního havíře na pozadí největší důlní katastrofy druhé poloviny 20. století.
1. část:
Osmnáctiletý Petr přivede do jiného stavu svou první lásku Janu. Aby získal byt, nastoupí přes odpor rodičů do dolu, ve kterém pracuje jeho otec Milan. Elitní havíř pronásledovaný záchvaty klaustrofobie po prožitém závalu. Petrovýma očima poznáváme drsné parťáctví i fyzicky a psychicky nepředstavitelně tvrdou práci 600 metrů pod zemí. Práci, při které jde každý den o život. A na povrchu? Tam Jana tráví dny s Petrovou matkou Marií. Ráznou ženou, která křehkou dívku nemůže vystát.
2. část: 7. 7. 1961. Marii se rozpadá rodina. Petr hrubne, zhrouceného Milana přeřadili na hůře placené místo a Jana vyzradí Mariino nejtemnější tajemství. Ten den se Důl Dukla promění zanedbáním bezpečnostních pravidel v hořící peklo. Strach, chaos, panika, ale také statečnost a odhodlání zachránit ty, kteří zůstali pod zemí. A na povrchu? Ženy vyhlížející manžely, syny, milence. (Česká televize)

gizi

Zajímavé přiblížení hornické práce, hodně reálné, ani jsem si nikdy neuvědomil, jaké to může být (a mí spolužáci tam byli). 75%. ()

JB001

Počkal jsem s hodnocením na druhý díl a ten byl ještě lepší než díl předchozí. "Dobrý den majore Gagarine" mne vrátilo do dětství. Naštěstí nepocházím z hornické rodiny... ()

joywork

Dávám plný počet bodů jednak za to, že se tvůrcům podařilo lidi informovat o této tragédii, která by jinak zůstala známá hrstce pamětníků, jejíž řady se každý rok nezvětšují, ba přímo naopak. Tento dvojdílný film bude již navždy připomínat to hrůzné neštěstí a zároveň mnohé diváky nižších ročníků seznámí s realitou doby a systému, který tu v roce 1961 fungoval. Samotný druhý díl byl natočen s pietou a decentně, jaký masakr to byl ve skutečnosti by asi na televizní obrazovce nikdo vidět nechtěl.... Z výše uvedených důvodů je zcela zbytečné řešit nějaké nedostatky typu ne zcela věrného ostravského dialektu a podobných detailů. Já děkuju za tu předanou zprávu, obzory jsem si rozšířil pomocí dostupných webů a dalších informací. Jistě by se našlo mnohem více událostí, o kterých málokdo ví a stálo by je takto zpracovat. ()

oskiii

Po dlouhé době konečně kvalitní dílo z dílny ČT. Ve všech směrech výborné. Co se dialektu týče...je třeba brát ohled na fakt, že v té době na šachtách pracovali lidé z celé republiky. Takže i zde není moc co vytknout, i když někdy ta úporná snaha trhala uši (jsem Ostravák), zvláště u herců z Čech. Ale jinak výborný počin. ()

ohinek

Nic lepšího natočeného tady u nás jsem nikdy neviděl. Víc k tomu nemám co říct. Na rozdíl od většiny lidí s takovým zápalem kritizujících "pražskou ostravštinu", tak i když ja ponašymu mluvit neumim, bydlim cely život v Haviřove a ten kratky zobak na rozdil od nich mam. Takže za sebe říkám, že Jiří Langmajer to možná nezvládl na 1*,ovšem filmu to bohatě stačilo, haviři ve vedlejších rolích byli skvělí a taková Martha Issová, ta se může klidně vydávat za mou babičku. Ohromná gratulace, obdiv a poděkování všem, kteří nepodlehli hollywoodskému vábení. Aby to tak dobře fungovalo, tak tohle prostě dobře skončit nemohlo. ()

Sathine

Žádné monstr filmy, do kterých se sypou zbytečné peníze a pak na sebe nevydělají v kinech ani korunu. Ale takové televizní filmy, na které je opravdu radost se dívat! Neskutečný život museli mít všichni, kteří se pohybovali u horníků, o samotných hornících ani nemluvě. Můžeme jen děkovat tomu, že taková hrůza už to není a nemusí to většina lidí zažívat. První část se mi možná líbila o něco více, u druhé mi nějak přišlo, že se nešlo až tak do hloubky, jak by se třeba mělo. Je mi jasné, že by bylo asi zbytečné jít až moc na kost a dění v dole při "záchraně" zbytečně dramatizovat, ale o trošinku více by to možná bylo ještě ideálnější. Každopádně kdo mluvil jak otřesně mi přijde naprosto zbytečné řešit, mi to uši netrhalo a nepřišlo mi to tak odporné, že by mi to kazilo zážitek. ()

barbiequte

Na český film skvěle zpracované, historicky velmi přesné. Velký humbuk okolo dialektů, ale když si přečtete historii regionu a kdo v dolech dělal, pochopíte tvůrčí záměr. Zbytečně rozdělené na dva díly. První se dal rozhodně zkrátit a naopak trochu více se věnovat samotnému neštěstí. Jeden celovečerák by byl stačil a do kina bych se určitě podívat šel. Škoda... ()

Mejkby

Určitě silný příběh. Martha Issová jako matka od rány skvělá. Ale jako drama o největším důlním neštěstí jsem čekal něco víc. Prostě to na mě na konci nijak nedolehlo, což asi mělo. A to je docela škoda. ()

Mates Hradecky

Vynikající perla z tvorby ČT. Pro nás, pamětníky oněch časů, je to další zpracování dějinné události, o níž nás ve škole neučili. Všechny scény působí hodně autenticky, pracovní i v soukromí hrdinů. Můj otec byl sice jen strojní zámečník, ale doma si hrál na "havyřa", tak jsem si je opravdu vychutnal. Režisér obsadil do filmu i řadu hereckých hvězd. Nevím, zda to byl jeho záměr, ale někteří působili až parodicky - Myšička, Žáčková....nebo i Marek Taclík, který je výborný komediální herec a role horníka mu moc nesedla. Tam by lépe seděl herec typu Vlado Mullera. Ani se nesnažil mluvit místním dialektem na rozdíl od vynikající Marthy Issové, která svým výkonem zcela dominovala. Rozhodně se jedná o jeden z nejlepších počinů naší televizní tvorby vůbec. ()

jarmil8

David Ondříček má talent i z potencionálně gradujících dramatických scén vytvořit nudnou podívanou. Spektákl kazí i obsazení. Zprvu jsem si myslel, že bude následovat další taškařice od Dejvického divadla (obsazení, neuvěřitelná snaha o dialekt), ale bohužel pro zúčastněné to mělo být drama. Nicméně na pár herců se dá dívat bez uzardění - M. Taclík, R. Mikluš, O. Hes ad.. Smutné je, že když už na to všechno zapomenete, promluví J. Langmajer (ten vám dokáže zkazit i pohřeb). ()

solver

Nikdy bych si nemyslel, že dám 5* filmu, kde hraje Taclík nebo M. Issová, ale tohle nemá prostě chybu. Oba mě překvapili. Dlouho jsem z něčeho českého blahem tak neuchcával... ()

Bluesun

Skvěle napsané, zrežírované a zahrané. Spíš než katastrofický film se jedná o sociální drama. Hořet začně až v druhé části a samotnému řešení tragedie je věnována zhruba půl hodina. Film ale stojí na popisování poměrů uvnitř rodiny protagonistů a atmosféra tam je, že by se dala krájet. Finálové sčítání mrtvých je jeden z nejsilnějších momentů, co jsem ve filmu v poslední době viděl. ()

sherpa

Z obyčejných lidí se stahuje kůže za každého režimu, stačí se kouknout na fluktuaci v současných montovnách. Dříve se alespoň chodilo do rachoty vesele, dnes jde většina lidí do fabriky nasraná, a z fabriky, vyždímaná jako citron, fyzicky i psychicky. A i když ten komanč stál za hovno, lopat si alespoň vážil více, než dnešní vládnoucí třída. ()

PoprockCZ

Drsný film zobrazující dřinu v důlní šachtě. Zhlédla jsem ho téměř jedním dechem. Líbila se mi Issová v roli přísné matky "Bo tak matka řekla!" Ačkoli přízvuk herců nebyl perfektní a v průběhu se všelijak odchyloval, a to mám ze školy Haviřáky trochu naposlouchané. Jinak seriózně zpracované, zbytečně netlačí na pilu, až mě překvapilo, že výbuch nebyl wow událostí, ale spíše postupným vyústěním tragédie. ()

kodwin

Chytlo mě to, velmi zajímavé prostředí i zmapovaná událost. Vadil mi "jen" Taclík, což byl bohužel problém, jelikož hrál hlavní roli ..., jinak vydařené dílo, na české poměry až nebývale ... ()

Marcecek

Ťažký bol život baníka. Svojim nevyberaným drsným humorom a chlastom si odľahčovali túto drsnú prácu, v ktorej šlo každý deň o život. Dobre vystavané drama so solídnymi hereckými výkonmi a poučné nahliadnutie do života radového robotníka v minulom režime. A od Pelíškov prvý kvalitnejší český film po skoro 20 rokoch. ()