Dark

Dráma / Krimi / Sci-Fi / Mysteriózny
Nemecko, (2017–2020), 24 h 23 min (Minutáž: 45–73 min)

Réžia:

Baran bo Odar

Hudba:

Ben Frost

Louis Hofmann, Oliver Masucci, Jördis Triebel, Karoline Eichhorn, Maja Schöne, Stephan Kampwirth, Daan Lennard Liebrenz, Andreas Pietschmann (viac)

Jeyninka

Temný seriál. V první sérii jsem musela hodně držet nit, abych stíhala kdo s kým, kde, jak a proč. A to mě na tom hodně bavilo. Druhá řada v druhé polovině už polevila, ale zase chápu to, že tak zapletitý děj se musí postupně objasňovat, ale pozornost už šla dolů. Na to že to točili sousedi, tak tleskám. Bavilo mě to, těšila jsem se na každý další díl a teď jsem fakt zvědavá na třetí řadu, jestli nám nabídnou ještě nějaké wow momenty. ()

Vera2613

Nemecký seriál ktorý ma veľmi prekvapil. Tému o cestovaní v čase mám veľmi rada, no bála som sa,že to bude otrepané klišé. Našťastie je to originálny seriál, ktorý má neskutočný drive od začiatku a temná atmosféra sa každou časťou stupňuje rovnako ako napínavosť tohto seriálu. Jediné, čo ma pár krát veľmi miatlo, bolo veľké množstvo postáv, ktoré boli navzájom poprepájané. Avšak aj napriek tomu dávam 5* a som naozaj zvedavá, čoho sa dočkáme v 3.sérii. ()

dur.dur

Druhá a třetí série jsou hrozný odpad. Zvlášť ta třetí, jejíž děj by se dal shrnout následovně. "Všem nám lhal." "Musíš mu/jí věřit", "Vím, jak zabránit apokalypse". Když k tomu přiberete útrpné výrazy herců, tak se na to skuteně nedá dívat. ()

Mistr_Moon

První a druhá sezona jsou famózní. Atmosféra by se dala krájet mačetou, hudba navozuje pocit úzkosti, příběh se jakžtakž v rámci možností logicky rozvíjí kam má. Bohužel ve třetí sérii už tak nějak šli přes čáru, když se rozhodli přidat další roviny, zdvojit postavy, kterých už je tak mnoho, že u některých vlastně nevíte, kdo je kdo, a ke komu patří. Přesto je to jeden z nejlepších seriálů na netflixu. ()

andysek88

Ač jsem se první dva díly ztrácela v jednotlivých postavách, je to jeden z nejlepších seriálu, který jsem za poslední dobu viděla. Namet mě vystřelil z kalhot, děj skvělý, atmosféra geniální, soundtrack je nejvíc. Jak mi na začátku nesedli herci, na konci jsem hltala každou postavu. Jonas a Martha byli fenomenální. Bezkonkurenčních 100 %. "Perfektně se k sobě hodime, o tom nikdy nepochybuj." ()

Overclocker8

Velkolepý propletenec, který do sebe zapadne až po shlédnutí všech dílů. Několikrát jsem nad tím chtěl zlomit hůl, protože jsem se často přestával orientovat v neuvěřitelném množství postav, z nichž některé jsou docela otravné, a to včetně té hlavní, ale jako celek to prostě funguje více, než jednotlivé série. Smíchejte koncept Terminátora (mimochodem, až v tomhle seriálu jsem se dozvěděl co to je bootstrap paradox), mysteriózní retro atmosféru Stranger things podtrženou skvělou hudbou, osudovost Heroes, a bohužel taky otravné "looong stares" Stmívání a vyjde vám jeden z nejlepších výtvorů Netflix produkce. ()

RafaKrakal

Absolutně brilantní seriál, který si rozhodně zaslouží své místo na "výsluní". Dark nabízí všechno co od mysteriózního seriálu lze požadovat. Napětí, skvěle vykreslené postavy, množství zvratů a temnou atmosféru, která je podpořena opravdu skvostným hudebním podkladem. Nadto lze vyzdvihnout, že je na seriálu jasně vidět, že měl předem určený počet epizod a tudíž nedocházelo k žádnému umělému natahování, které by jeho kvalitu jakkoliv znehodnotilo. Za mě panuje obrovské nadšení a rozhodně doporučuji všem ke zhlédnutí. ()

Mamlas odpad!

Mé hodnocení berte s rezervou, protože jsem nedal ani celý první díl téhle chaotické ochotnické hovadiny pro naprostou nezajímavost a nudu. Za mě nedívatelná debilita. (2%) ()

Kimkong

Seriál který díky cestování časem a potkávání se postav se svými mladšími i staršími já je trochu na palici. Ale rozhodně to měli tvůrci v hlavě líp srovnané než scénáristi Hry o trůny. ()

oasismanik

Dark NIE JE Stranger Things, Pustina a ani Lost. Dark ako celok je jeden z najzložitejších a najkomplexnejších seriálov, aké kedy boli natočené a chcelo to fakt gule pustiť sa do niečoho takéhoto a ponúknuť to mainstreamovému divákovi. Čisto objektívne musím pochváliť hlavne kasting a hudbu, subjektívne prvé dve série, tretia už bola aj na mňa moc...posledná časť samozrejme brilantná, lepšie sa to ukončiť snáď ani nedalo. Viac ako samotný seriál som si užil tú katarziu po dopozeraní poslednej časti, keď som na internete prelistoval všetky možné časové pásma, rodokmene a vysvetlenia a všetko do seba krásne zapadlo ako puzzle. Škoda, že tretia séria bola až príliš veľký úlet, inak by Dark jednoznačne putovalo do mojej seriálovej top desiatky. ()

Toustovač

Nebudu se tvářit, že je to bez chyb (trochu moc remcavý existenciální depky, část třetí řady se dost táhne, postavy aby si člověk nakreslil do grafu), ale pro fanoušky žánru must watch. ()

ilias

Tenhle seriál je uvnitř (polo)prázdnej. Ale forma se blyští pořádně, hudba a obraz jsou tak dobrý, že se i ten nedotaženej děj díky nim zdá lepší. ()

Yuri69

[SPOILER] Důrazně se doporučuje shlédnout celý seriál v co nejkratším časovém úseku z prostého důvodu, že hlavní postavy tvoří několik rodin v cca pěti časových a třech alternativních rovinách. První sezóna je luxusní zážitek už svou atmosférou - temná hudba, tma, déšť, semknutá koumunita uprostřed lesů, postavy mající svá tajemství a nad tím vším se tyčící zlověstný komplex atomové elektrárny. Pro přiblížení, jde zde o kombinaci prvků z Městečko Twin Peaks (seriál) (1990) (lesy, odlehlost, vyšetřování v uzavřené komunitě), prvních sérií Ztraceni (seriál) (2004) (odhalování fungování tajemného prostředí, osudy postav v minulosti) a částečně Stranger Things (seriál) (2016) (zmizení, důraz na mladší postavy, brnkání na retro strunu). Druhá série rozjede naplno motiv cestování časem, který svou komplexností dělá cestování čase v sérii Návrat do budoucnosti (1985) úsměvný počin. Ovšem totálně zde chybí katarze a úleva ve formě vysvětlení kupících se záhad/paralelních liníí. Naopak. Sezóna se uzavře s tím, že k celému komplexnímu ději existuje ještě shodný paralelní svět, který se s časovými linkami původním světa začně provazovat. Tomuto provazování se věnuje celá závěrečná série, která většinu času působí natahovaným dojmem. Vyprávění skáče celkem zmatečně mezi časovými linkami obou realit, kde sledujeme buď dlouze filozovující postavy, nebo smrt postav, jež diváka nezasáhne - postavy jsou celou dobu "naklonované" v různých časových linkách všech realit, takže smrt jedné nic neřeší... Závěr dává smysl a uzavirá spletité vztahy, ovšem silně z něho čiší Deus ex machina - jde o náhlé vyjevení postavy, která podá nikým nerozporované jednoznačné rozuzlení. Obsazení seriálu obsahuje hned několik echtovních prototypů Německé vizáže... ()

me_george

Většina seriálů, které jsem viděl, mají šanci být pouze hodně zábavné, chytré, napínavé... Po jejich shlédnutí si říkám, že to bylo super, ale vlastně pokud bych je neviděl, vůbec nic by se nestalo. Je jen pár seriálů, které se dostanou více do hloubky a zanechají stopu. Toto privilegium je většinou vyhrazeno filmům (či knihám, kdybych teda četl). Dark je u mě co do emočního zásahu jeden z nejsilnějších zážitků. V podstatě je to taková telenovela s cestováním v čase. Jeden aspekt uspokojuje emoce, druhý rozum a analytické myšlení. Pokud vás zrovna prezentované emoce nezasáhnou, nebo neradi děj logicky analyzujete, seriál pro vás nebude a tedy hodnocení by mohlo být úplně opačné než moje. ()

PozorGranat

Mysteriózní drama na pozadí příjemné německé přírody. Osvěžující vidět po delší době kvalitní seriál z německé dílny. Někteří už zde načali téma paralely Dark a Stranger Things. Oba seriály mají opravdu mnoho společného: jsou (krajně) zasazeny do podobné retro doby, tajemná hudba, zmizení dětí, brány do jiných světů. V mnoha ohledech jsou však naprostými opaky. Stranger Things bych označil jako fantasy horor, zatímco Dark spíše jako horor psychologický. Tento fakt je hlavně podložen tím, že každá z postav se postupem času výrazně rozvíjí, každým dílem se hlavní pointa seriálu prohlubuje a okolo toho všeho je cítit zvláštní realismus. ()

Jas3

V průběhu dění, dobré. Skvělý vizuál. ARRI ALEXA 65 ! Ale ten závěr?! 10 dílů čekání na nějaké relevantní vysvětlení a tvůrci jej nedají. Ani na konci! Buď je to nekalá hra s divákem nebo tvůrci sami tápou a nevědí! V podstatě je to jen úvod do další série. Trapné. Jinak bych dal 5 hvězd. ()

bruxmeister

Stranger Things bez zbytečných vtípků, americké společnosti a zbytečného naivismu o životě. Pro mě skvělé osvěžení nabídky seriálů s americkou dominancí. Prostředí malého městečka poblíž jaderné elektrárny v Německém venkově na mě působí velice harmonicky a zároveň mysteriózně. Pokud byste žili na podobném venkově a viděli z oken na horizontu siluety komínů elektrárny, neubránili byste se pocitu, že se příběh klidně může odehrávat kousek od Vás. Některé postavy mohli mít trochu více prostoru k rozvoji, ale i tak se tvůrci snažili o nějaký ten vývoj. Těším se na další řádu, zda-li se tvůrcům povede posunout seriál ještě kousek výš. ()

AnthropOcean

1.seria: Minuloročný ukáz Dark neúprosne zoťal druhú sériu Stranger Things a nedal jej najmenšiu šancu. Seriál, ktorého "homáž" by sa dala paradoxne odsledovat aj k Stranger Things, ale ešte omnoho viac k Twin Peaks si našiel vlastnú cestu. Nie je možno priekopnícka, ale štýl a prevedenie je tak magnetické až je to zaražajúce. Och a ta uvodna zvucka, cely album interpreta Apparat je rovnako mesmerizujuci. 2. seria: Druhá séria seriálu Dark nepodliezla jediný krát latku, ktorú nastavila v sérii prvej. A nie len to! Nie len že ju zdvihla, ale spektakulárne poukázala na detailnú prepracovanosť celého konceptu a príbehu cestovania v čase, ktorý je to najpremyslenejším čo televízia priniesla zrejme od jej vzniku ako komerčného média. Mravenčia práca s jednotlivými charaktermi, ich budúcimi/minulými náprotivkami je v televízii bezprecedentná a človeku ostávajú len oči pre plač, keď sa snaží pochopiť čo všetko sa dokáže udiať každú hodinu, každej epizódy a ako ani minúta nie je minutá na zmar. "Got is Zeit" 3. seria: Tretia seria DARK s prehladom uzavrela posledny cyklus a stala sa ceresnickou na torte na jednom z najkomplexnejsich pribehov ake kedy vznikli na televiznych obrazovkach. DARK je nevidanym klenotom televizneho formatu dokonca aj v dnesnej dobe quality TV. Tak poctivo a do detailu prepracovany pribeh s nelinearnymi casovymi narativmi vo finale obohateny aj o paralelne svety je excelentnou ukazkou poctivej scenaristickej roboty. Vsetka cest starej serialovej skole akou bol LOST, ale pri DARK nadherene vidiet ako to vyzera, ked otaze drzia ludia s jasnou umeleckou viziou za ktorou stoja od zaciatku az do konca (vid. tiez tretia seria Twin Peaks) a medzi starym formatom americkych serialov, kedy jedna seria mala tolko epizod co tri serie DARK dokopy, pricom polovica z nich bola vzdy pribehova vata, ktora dej neposuvala vobec nikam. Twin Peaks, ci LOST boli serialy, ktore vo svojej dobe posuvali paradigmu televizneho media a osobne si myslim, ze DARK si krvopotne vysluzil rovnaky piedestal. "Der Anfang ist das Ende und das Ende ist der Anfang" ()

Seriál 1899 končí po první řadě

Seriál 1899 končí po první řadě

03.01.2023

Možná až příliš ambiciózní byli tvůrci kultovního seriálu Dark od Netflixu. Jejich novinka 1899 totiž opět vrstvila jednu záhadu za druhou, aniž by to však dělala natolik uspokojivým způsobem, jako… (viac)

Novinka tvůrců Dark dobývá Netflix

Novinka tvůrců Dark dobývá Netflix

20.11.2022

Tento týden vyšel seriál 1899, mysteriózní thriller o záhadě ztracené posádky velkého parníku. A premiéra to byla opravdu úspěšná. Netflix se do propagace novinky docela opřel, na sociálních sítích… (viac)