Komorní filmový příběh, odehrávající se v nemocnici malého města, vypráví o velkém trápení malého uličníka, jemuž přezdívají Lže a krade, a který slíbí své malé spolupacientce, že přivede do nemocničního pokoje Mikuláše - tradiční postavu českého adventu. Tento slib se mu nepodaří splnit, jeho snahy několikrát překazí pedantická vrchní sestra, které se tu říká Stará koza. V průběhu děje se odhalují napjaté vztahy mezi třemi dospělými - alkoholikem dr. Koníčkem, vrchní sestrou a mladou sestřičkou Pipkou, všelijak zatížené různými nevraživostmi, planými iluzemi i zklamanými nadějemi. Přes všechny konflikty a jakoby zázrakem tu v závěru dojde k laskavé chvilce mimořádného citového pochopení a v nemocnici se konečně objeví Mikuláš. (oficiálny text distribútora)

Nellie Lovett

Čekala jsem mikulášskou oddychovku pro děti. Místo toho jsem dostala předvánoční příběh o lidech a jejich trápeních, zasazený do jednoho mikulášského večera. Příběh melancholický, smutný a lidský, s trochou naděje, která přichází společně s Mikulášem. ()

Konopilka

5 a ani o chlup míň..... s postupem času a v kontextu s většinou veleděl soukromých (a občas bohužel i té veřejnoprávní) televizí nemůžu jinak. Je škoda, že dnešní scénáristé už nemají potřebu postihnout lidské charaktery spíš než překotný sled "uvěřitelně" dramatických osudů ()

gizi

Kachyňa je náš velký režisér a i zde si drží svou vysokou laťku. Je to lidské, skutečné, ze života, pravdivé, smutné. Jen ta ubrečená holka nebyla dobře obsazena - to její brečení bylo fakt násilné a nepřirozené. U mě 70% a na 4* ještě ne. 30.11.2015. ()

motyka52

Čtyři hvězdy, ale vlastně pět. V hlavní roli všechny odstíny lidskosti a kompletní škála nálad. Geniální muzika. Geniální režie. Geniální kamera. Skvělé herecké výkony. Perla televizní tvorby. A přitom je to celé jen obyčejný film o jedné mikulášské noci v depresivních kulisách. ()

coulismoulis

Neni to film prijemny ani tematem ani provedenim, pojeti postav a hodnoceni jejich chovani jde casto az proti srsti. Ale je fakt, ze malo Kachynovych filmu je mi blizkych, takze na nej asi prumer. ()

hostivít

Procházkův scénář je sice natočen in memoriam až v 90.let, ale stále stojí za to. Tento film nemá nijak zvláštní děj, ale naprosto krásně vystiženou atmosféru svátků v nemocnici na dětském pokoji. Na podívanou film povyšují výkony hlavních hrdinů, herců D.Doudy, J.Abrháma a E.Balzerové. Kachyňa se pomalu stává mým nejoblíbenějším českým režisérem, který vedle majstrštyků (Kočár do Vídně, Ucho, Lásky mezi kapkami, Smrt krásných srnců) natočil i krásné televizní filmy. ()

ricous

Oč více komorní, o to více silný příběh. A dojemný. Nádherný film, o kterém jsem vůbec nevěděl a jsem rád, že mi ho ČT dnešní večer nabídla... ()

JARDAHONDA

Městem chodí Mikuláš : Film, který na mě co by školáka působil depresivně. Hlavní hrdina, který je v němocnici a vlastní matka o něho neměla zájem, u mě vyvolávalo značné znepokojení. Přesto všem jsem našel i vtipná místa. Jinak ve filmu dobře zahrál Pepík Abrahám, v roli zanedbaného doktora, který trošku bumbá a potýká se s finančními problémy.. Taktéž ocenuji herecké výkony především u mladých herců a hudbu od Petra Hapky.. ()

Gugos

Hodně suše a bez kompromisů natočený film...skvělá hudba,výborné herecké výkony,smutné téma,ale krásný film... ()

pawn

Příjemné zpestření nedělního dne. Zpočátku jsem si říkal, proč dávají zase nějakou starobu a očekával tuctový příběh z nemocničního prostředí. Ale skvělý Abrhám jako zhýralý doktor se spoustou dluhů a špatných vlastností mně brzy naznačil, že půjde o něco originálního. A přidali se i další herci. ()

Drahocam

Miluji tento film. Sama jsem jako dítě prožila Mikuláše v nemocnici. Jen o tři roky po natočení tohoto filmu.... A světě div se, lékař co mě měl na starost byl alkoholik známý po celé nemocnici.. a nejen tam. Zažila jsem s ním lumbální punkci na několik pokusů, pomlácení z toho jak spadl ze schodů, když šel opilý pro nový příjem, nesrozumitelnou vizitu, kdy byl rád, že dokáže stát na nohou... I podobného kluka jsme tam měli, jen ten byl z dětského domova... Při tomto filmu se mi vybavuje mnoho vzpomínek.... Hudba pana Hapky a herecké obsazení dělá tento film úžasným. ❤️❤️❤️ ()

Bambulin

Dal jsem čtyři, ale kdyby byly desetiny, tak by to bylo 4,5. Skvěle zahrané, dobrý scénář a neskutečný exteriér. Pokud to bylo skutečně natáčelo v reálném prostředí PLB, tak chudáci blázni. Když Balzerová s Mihulovou přebírají prádlo v koupelně, tak to je neskutečný humus. V ložnici dětí jsou k vidění zdvojené radiátory. T.j. dvě žebra nouzově před sebou. I když toto je k vidění dodnes, např. na 3 interně na Karláku. Nemůžu si pomoc, ale sestry v tehdejších tradičních uniformách vypadají sexy. Samozřejmě do určitého věku, pak už to ani uniforma nezachrání. Další postřeh mám, jak tehdy byla ve městě tma. Sám jsem si to zažil, třeba když jsem na základce chodil na předměstí na fotbal. Vracet se od hřiště na zastávku MHD byl bobřík odvahy. Jen byla jiná doba. Tenkrát by na volání o pomoc ještě někdo zareagoval. ()