Prvý napravený

(festivalový názov)
  • Česko Zoufalství a naděje (viac)

Ernst Toller (Ethan Hawke) je nešťastný kněz z malého historického kostela na severu státu New York, jehož život se radikálně změní po setkání s Mary (Amanda Seyfried) a jejím manželem Michaelem, labilním ekologickým aktivistou. Prázdný kostel a stále silnější pocit, že svět se řítí vstříc katastrofě, Tollera donutí pustit se do nebezpečného podniku s nadějí, že se mu konečně podaří získat zpět nahlodanou víru a naplnit své poslání – napravit křivdy, které se kolem něj dějí. (Bontonfilm)

kajas

Konstantní depka od začátku do konce. Hawke je super (kde není), ale vývoj jeho postavy na mě nepůsobil úplně realisticky a závěrečné minuty podle mě srazily celou myšlenku dolů. ()

radektejkal

Nemysím si, že by tento film příliš prospěl ani církevnímu ani ekologickému hnutí, ani divákům samotným; rozhodně však marketingu a businessu, které si zde našly pole své působnosti, přestože už i zde se konkurenční prostředí přiostřuje; tak jako v církvi, ekologii i v hledišti. Rev. Ernst Toller a jeho chráněnec Michael Mensana mají mnoho společného, proto si předávají nejen své názory, ale i "sebevražednou vestu", oba jsou na dně. Reverend má, právě v den oslav První reformované církve, tři možnosti volby, které, jak se zdá, zavisí pouze na momentální shodě okolností, buďto se vyhodí (i s předním znečisťovatelem prostředí) do povětří, nebo se stane církevním mučedníkem, nebo se poddá lásce k vdově po Michaelu Mensanovi. O tom samozřejmě nerozhodne sám, to má v rukou Paul Schrader. ()

Martin741

... a to mi film vyhovoval aj ako ateistovi ..... este moze na to pozerat Verbal, ten nie je zurivy militantny ateista, ten je v jadre pravoslavny ... to aj ja. Pan Uhlovodik Jastrab /Spolecnost Mrtvych basniku, Pred Usvitem/ hral na urovni, normalne som mu veril aj herecky vykon. len Dufam ze to neobjavi KaDak, alebo taky Wacoslav - ten dal aj slusnej Chatrci 2017 odpad, doteraz nechapem dovody: No a Kadak je u mna uboha, neoriginalna, desne nevtipna napodobenina Verbala : 70 % ()

Streeper

Režie skvělá, herecké výkony ujdou, příběh je trochu slabší, jelikož trvá než se to trochu rozjede. Od začátku sledujeme depresivního kněze závislého na alkoholu. Amanda je skvělým zpestřením, ale její postava není dostatečně zajímavá, aby vnesla do filmu nějaké kouzlo. Konec mě nas*al a to vážně hodně. U některých filmů mi takové nevyjasněné konce nevadí, ale u tohoto mi to vadilo hodně. ()

C0r0ner

Po celou dobu se objevovaly zajímavé myšlenky a Ethan Hawke se do role skvěle hodil, ale bohužel to bylo hodně unylé a roztahané a ten závěr tomu tedy nasadil korunu. Očekávání poměrně velká, ale výsledek celkem tristní. Taktak, že ještě průměr. 50% ()

Juto

Tento film je hlboko intelektuálny a znepokojujúci. Seriózny komentár k otázkam náboženstva a environmentalizmu je hlboko premyslený. Tento film pravdepodobne nebude vhodný pre mainstreamové publikum, ktoré túži po lacnej zábave, ale seriózni diváci, ktorí chcú byť spochybnení vo svojich myšlienkových pochodoch, budú mať veľa materiálu na premýšľanie počas – aj po, pozeraní filmu. Herecké výkony sú veľmi silné. Strhujúci, temný tón udržuje diváka pohlteného do filmu. 8/10 ()

laik_60

Film odporúčam sledovať z nahrávky, aby ste mali možnosť stopnúť ho a pouvažovať nad myšlienkami , ktoré sa preháňali vo vedomí (v hlave smutného a nešťastného Tollera. Mimochodom Hawke úlohu zvládol veľmi pekne. Celý film som sledoval ako keď čítam knihu, určite sa k nemu ešte vrátim. Odporúčam aj divákom , ktorým nie sú ľahostajne ekologické problémy na našej Zemi. ()

angel74

Tento film vypráví pozoruhodný příběh o jednom vnitřně rozervaném knězi, kterého si s gustem střihnul Ethan Hawke. Děj se zpočátku táhne až hrůza, když si navíc člověk uvědomí, že se tu nedá najít téměř žádná pozitivní myšlenka. Jde však jen o takové plíživé ticho před bouří. Vygradovaná závěrečná dvacetiminutovka mě totiž úplně rozsekala, takže dokážu odpustit Paulu Schraderovi i ten romantikou nasáklý konec. A vlastně proč ne. Vždyť Mary byla pro Ernsta nejspíš jedinou možnou spásou a Ethan Hawke do té poslední minutky vložil snad veškeré své fyzické herectví. Zničehonic byl naprosto neodolatelný. (75%) ()

dr.fish

Je to těžký film. Dobře zahraný i natočený. Kněz, který ztratil kdysi rodinu, pak našel Boha a nakonec ztratil i jeho. All you need is love. Bez lásky to nejde a to je moudro. Setkání s Mary v něm odstartuje mnoho procesů, návštěva nemocnice a vyšetření taky. Věci se dají do pohybu. Ve filmu to moc vidět není a vnitřní drama je opravdu hlavně vevnitř. Přesto jsem se nenudil, jen nevím proč ten film vlastně vznikl a co mi měl dát. Takže hodnotím jen ten umělecký dojem za 60% ()

jedna_vrana

Prvá polovica filmu bola za päť hviezd, až po pohreb s piesňou o skaze Zeme (čo iné si mal aktivista nechať zahrať?) No a potom to bol pre mňa už len úlet o spôsobe nápravy všetkých krívd - pre mňa hrozný manifest. ()

chelseaman22 odpad!

Vydržel jsem sedmdesát minut, víc ani za smlouvu na dobu neurčitou. odpad! Celosvětový příjem k 4. 3. 2019: $3,800,000, což je 1,09 násobek rozpočtu ()

ManusiaLiar

Film o farárovi, který prozřel. Umožňuje nahliadnuť priamo do farárovej psychiky a pozorovať, ako si postupne uvedomuje súvislosti a mení postoje. Jeho charakteru úplne rozumiem, to samotárstvo a večerné popíjanie a premýšľanie nad tým, čo je správne a čo morálne ...úplne sa v tom vidím. Rád by som si pozrel alternatívny koniec s tou bombovou vestou. Možno by sa mi páčil. ()

UhLee

(7/10). Miluju filmy od společnosti A24. Jsou nezávislé, pokaždé o něčem jiném, ale hlavně jsou brutálně originální. V tomhle tyto filmy nikdy nezklamou. Ani First Reformed tomu nebyl výjimkou. Byl sice na Vánoce až moc depresivní, ale to je moje chyba, že jsem se do něj pustil zrovna dneska. Film se mi moc líbil. Pomalé dialogy a záběry plné skrytých a originálních nápadů. Ethan Hawke v roli pastora předvedl úctyhodný výkon a nemluvě o jeho výrazu, který vás dokázal přikovat o obrazovce. Jediné nedostatky vidím v závěru. Myslím si, že diváci si po přistoupení na režisérovu hru, zasloužili mnohem víc a mě se zmocnil opravdový smutek po závěrečném střihu. Ale to byl možná účel. Vyvolat ještě větší pocit beznaděje. ()

Avathar

"WILL GOD FORGIVE US?" Minimalistické, presné, herecky a technicky brilantné, plné otázok a neľahkých volieb. Ťaživá a depresívna štúdia viery a pochybností s pochmúrnymi tónmi apokalypsy, ktorá už klope na dvere. Silná káva. ()

Qitek

Minimalisticky vtahující depka. Schrader nakládá velmi pomalu. Hawk válí minimálně na nominaci. Někoho konec nasere, mě vyloženě nadchnul. Pro mě překvapení roku. ()

Johnny.ARN

Tak nezvládnutý film. Ozdaj jak režisérové posledné dva počiny minimálne. Ako postaviť proti sebe cirkevných skurvencov a enviromentalistov je vskutku brilantný nápad. Nerozumiem len, prečo to viac nevyhrotil, viac ostrejších dialógov, kde by zrazu milovník chlapcov pochopil, že jeho argumenty stoja na vode oproti vedeckých faktom. Malo to obrovský potenciál, ktorý ale vyšumí úplne do prázdna. A zo záverom mi zjedli nohy. Veľmi dúfam, že bez sošky. 1 z 5 ()

Karlovarský festival startuje se Zátopkem

Karlovarský festival startuje se Zátopkem

19.08.2021

55. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začíná již zítra. Odstartuje světovou premiérou nového českého filmu režiséra Davida Ondříčka Zátopek, který je věnován legendárnímu atletovi… (viac)

91. ročník Oscarů vyhlášen

91. ročník Oscarů vyhlášen

25.02.2019

V noci ze 24. na 25. února 2019 byly vyhlášeny 91. ceny americké Akademie filmových umění a věd. Od roku 2002 se udílí v Dolby Theatre, a letos tomu nebylo jinak. Jedna výrazná věc se ale přeci jen… (viac)

Paul Schrader a tak trochu jiný western

Paul Schrader a tak trochu jiný western

19.02.2019

Režisér a scenárista oceňované letošní novinky Zoufalství a naděje Paul Schrader má možná 72 let, podle jeho aktivity byste to do něj ale nejspíš neřekli. Nově totiž chystá western Nine Men from Now,… (viac)

Ceny LA kritiků vyhlášeny

Ceny LA kritiků vyhlášeny

10.12.2018

Oscarový závod je v plném proudu a nebýt toho, že je nový snímek režiséra Alfonso Cuaróna cizojazyčný, byla by Roma definitivním adeptem na sošku za nejlepší film. Potvrdily to teď čerstvě rozdané… (viac)