Proč? 13x proto - Série 4

(séria)
Dráma / Mysteriózny
USA, 2020, 10 h 29 min (Minutáž: 57–99 min)

Tvorcovia:

Brian Yorkey

Predloha:

Jay Asher (kniha)

Kamera:

Kevin Thompson

Dylan Minnette, Christian Navarro, Alisha Boe, Brandon Flynn, Miles Heizer, Grace Saif, Inde Navarrette, Jan Luis Castellanos, Chris Damon, Gary Sinise (viac)

Na Claye a jeho kámoše čeká spousta těžkých rozhodnutí. Maturita je za rohem a tajemství z minulosti můžou ohrozit jejich budoucnost. (Netflix)

pumpkinqueen

Co to sakra bylo? Fan fiction? Fanouškovské volné pokračování původní série? V tom případě v pořádku, v takových případech se fantazii meze nekladou. Ale pokud tohle režiséři a scénáristi mysleli vážně, tak asi spadli z višně. Já neříkám, že to napětí v jednotlivých dílech nefungovalo, to vůbec ne. Ani nevytýkám nic hercům, protože jejich výkony profesionální byly. Dokonce nemůžu říct ani to, že mě to nebavilo - nějakým naprosto záhadným způsobem jsem se od toho nemohla odtrhnout, protože ono to bylo natočené poutavě a seriál je vizuálně lákavý od samého začátku a není tomu jinak ani u poslední série. A taky tu hrála roli zvědavost, protože kam až tohle může zajít? Tohle všechno, co se semlelo za tak krátkou dobu tak malé skupině lidí, to je neuvěřitelné. Co díl, to jiný extrém. Vidět tohle v deváté třídě základní školy, tak bych z představy odchodu na střední školu měla asi noční můry. Zatímco první série nám originálním způsobem ukazuje, co všechno se může dít v hlavě šikanovaného, a jak si musíme dávat pozor na to, co říkáme a děláme, protože i ty nejmenší banality můžou ostře zasáhnout a vyústit v obrovský problém, tahle série se úplně utrhla ze řetězu, šla si vlastní extrémní cestou a já měla pocit, že se odehrává v nějakém úplně jiném vesmíru. Občas jsem si plácala na čelo, jindy se musel už i zasmát tomu, jak se to zase zvrtlo. Čeho je moc, toho je příliš. A zdémonizovat střední školu až takhle, to mi přijde trochu moc velký přepal. ()

Mouchal

Poslední série 13 důvodů se dostala do takové výšiny absurdity, bizarnosti, homosexuální a multikulti propagandy, že to fanoušek první série musí sledovat se slzou v oku. Z postav se staly pouhé karikatury, z jejich původních osobností nezbylo skoro nic, Clay je celou dobu seriálu totálně mimo, Zach celý život vzdal... Tohle nejsou ty postavy, se kterými jsme soucítili a oblíbily si je. Tohle je pouze nějaká jejich parodie. Bohužel rodiče a celkové dospělé osazenstvo (ti "zodpovědní") na tom nejsou o moc lépe. Do školy si ředitel pozve téměř SWAT jednotku pro cvičení (asi v kanclu byla nuda), nikdo neřeší, že Clay se vyboural s károu asi tak za milion. Že podpálil auto, že zmlátil kluka takřka do bezvědomí, že mával zbraní... Proč by mu to taky neprošlo, když na Liberty High lidem prochází vražda, tak tohle je asi klasika amerického dospívání. Nevím, co tím tvůrci chtěli říct, ale vymletý americký hlavy si odnesou asi jen a pouze to, že ať udělají sebevětší pí*ovinu, nikdy se jim nic nestane. A mít tohle jako poselství celé 4. řady, to je fakt poměrně průser. 40% ()

mirak2 odpad!

Ked sme si vraveli, ze druha seria nedavala zmysel, tretia seria nebola ovela lepsia, to sme este nevedeli, s akou kolosalne nelogickou a nekoherentnou zlataninou pridu tvorcovia v serii stvrtej. Tu uz absolutne nic nedava zmysel. Chvalabohu je tomu uz koniec, uz 2 serie boli privela. ()

Najt

4 rada byla nejspíše příběhově nejslabší, za to ale dramaticky nejdrsnější. Osobně beru za nejpovedenější řadu druhou a třetí a první je nejpovedenější zase scenáristicky a příběhově. ()

Lkn

Po třeté sezoně jsem se na tohle nijak zvlášt netěšil,ale když čtu ty komentáře k této sezoně tak se celkem divím. Já jsem se u tohodle víc bavil. Zach mi hodně připomínal smyslem pro humor a svým chováním Thora a IronMana.. Já si tohle víc užil než třetí sezonu.. ()

Mr.Ward

Proč? Neskutečně zbytečný pokračování, které absolutně nepokračuje v poselství minulých tří sérií. Poslední dva díly byly ok, ty by bohatě stačili jako rozloučení s postavami, ale těch prvních 8 dílů bylo tak moc na sílu vytvořený, že to je až do očí bijící. A to u takového hitu a fenoménu, jakým první série 13 Reasons Why byla, fakt naštve. ()

Petra321

Mnoho ľudí štvrtú sériu dosť kritizuje. A možno majú pravdu. Podľa mňa bola dobrá, no niektoré udalosti mohli dopadnúť inak. Pre všetky postavy, ktoré počas tých štyroch sérií zomreli: ,,Odpočívajte v pokoji." Seriál mi bude veľmi chýbať, ale na druhej strane som rada, že končí, pretože úprimne, piata séria by bola už totálny prepadák. Spočiatku sa všetko príliľ dramatizovlo, až tak, že som sa na tom smiala, ale potom... príbeh nabral na obrátkach. V tejto sérií ma najviac bavili Clayove problémy, s ktorými sa musel akosi sám vysporiadať, ďalej, Alexove vzťahy a objavovanie sa, hoci Winston bol v mojich očiach lepšia voľba, nevadí. LGBT postavy milujem, ale tu ich bolo až príliš veľa... naozaj na jeden seriál to dosť prehnali. ()

kabul

Tak ako to pútavo začalo, tak to obrovským sklamaním skončilo. Na jednej strane nočné a denné mory všetkých aktérov činu predchádzajúcej serie, na druhej strane nikto z nich neprevzal zodpovednosť za svoje činy. Tak ako bola druhá séria pokračovaním prvej, tretia a štvrtá sú o niečom úplne inom, iný príbeh na rovnakom mieste. Dokonca ani postavy neboli rovnaké ako v prvých dvoch sériách. A tá obrovská homo propaganda bolo niečo neskutočné. Kto sa aspoň trochu správal normálne, z toho spravili homosexuálna, a to aj napriek tomu, že v prvých sériách bol čisto hetero. Zato heteráči mali každí nejaký psychický problém. A všetci to brali úplne samozrejme a prirodzene. Ako keby tvorcovia potrebovali naplniť kvóty z každého spektra. ()

Vera2613

Oproti ostatným sériam je toto strašný pokles dole. Vlastne to bolo o ničom a trebalo to len nejako zakončiť. Bolo tam pár momentov, ktoré boli silné a bavilo to, no väčšina tejto série bola dosť nuda. Koniec bol strašne natiahnutý, no vyhŕklo mi pár sĺz, keďže na samom konci nechali umrieť moju najobľúbenejšiu postavu zo seriálu. Avšak, keď som sa nad tým neskôr zamyslela, dalo sa to čakať. V konečnom dôsledku som rada, že to konečne skončilo, ale tiež neľutujem, že som to pred rokmi začala pozerať. 4 séria teda za tie 3* ()

Nikolas__

Tak. Jak tohle vysvětlit? Bereme li v potaz předchozí série... tak, máte pravdu, je to sračka. A to hodně velká. Ale... spousta těch momentů je tak neuvěřitelně cool, že mě mrzí tuto sérii hodnotit jen na základě toho, že to dělá ostudu těm předchozím. Ne. Víte co jsem udělal pro to, abych si jí užil? Udělal jsem obří čáru za předchozími třemi. Jako kdyby neexistovaly a tohle byla jiná věc. V tom případě je čtvrtá série zábavná, i když to je slušný propad. Alex je furt super, Ovšem tu máme pořád normálně kvalitní díly i s ohledem na série předchozí (Vyhrocený Čtvrtek, a finální emoci nabitá Maturita.) ()

Wolftalon

Roztříštěná mozaika občas i silných charakterových chvil, avšak poskládaných bez ladu, skladu a hlubšího cíle a zahrabaných mezi spoustu slepých uliček a politického hašteření. Je až alarmující, jak často si ta či ona postava není podobná nejen mezi jednotlivými epizodami a v kontextu s předchozími sériemi, ale dokonce i mezi scénami v jedné a té samé epizodě. Motivace jsou nejasné, příběhové linky až absurdně zkratkovité nebo zbytečné a i jediná +- koherentní zápletka s Justinem byla hodně děravá a velice zásadní momenty zde úplně chyběly. Hlavní děj v podstatě není, nikdo zde neprogresuje ani neregresuje, jen stojí na místě. A ne, nepočítám zde opravdu úctyhodné množství objevených sexuálních orientací. Je neuvěřitelné, že představitelé hlavní skupinky zvládli s tímto scénářem pracovat a předvést v rámci možností přesvědčivé a solidní výkony. Opravdu jen díky tomu zde nechávám alespoň nějaké hvězdičky. O nesmyslných halucinogenních sekvencích se bude asi lepší nevyjadřovat, stejně jako o "překvapivých a nečekaných" odhaleních. ()

VeraBrittain

Autorům se povedlo z naprosto skvělého seriálu udělat naprostý shit. První série byla totálně nadupaná, bezchybná. Druhé sérii se také nedá téměř nic vytknout. Potom ale seriál prošel strmým pádem, který dovršila poslední čtvrtá série, která snad ani neměla spatřit světlo světa. Velká škoda… ()

BelugaXFW

Hodnotenie som dala oproti iným nadmieru pozitívne, ale snažím sa na to pozerať pohľadom diváka a schopnosti zaujať a podať niečo iné ako mnohé bezduché seriály, napriek tomu, že pri porovnaní s prvou sériou sa stratila pôvodná skvelá myšlienka, tak je rozhodne na zamyslenie sledovať s akými vecami dnes zápasí mládež (síce americká, ale ono to zasa zachvíľu bude už aj tu). ()