Známý pražský advokát JUDr. Oldřich Lukášek má byt s výhledem na Vltavu, a přátele v pražské kavárně Slavie. Přesto uposlechne svého lékaře, aby se přestěhoval z Prahy na venkov. Jeho novým působištěm se tak stává malé městečko Mezihoří a prvním případem stará venkovská babička Márová, které synovec dluží sedm a půl tisíce korun a odmítá je vrátit. Jako odměnu za pomoc obdaruje vděčná babička Lukáška králíkem. Přestože je brzy zavalen dalšími případy, od vykradače aut Pastyříka až po žárlivce Vránu, který v hádce bodl svou družku, jeho hlavním zájmem zůstává causa králík, tedy babička Márová... (oficiálny text distribútora)

Eire

Tosim ***** NEEXISTUJE TOTIŽ ŽÁDNÁ MALÁ NEBO VELKÁ NESPRAVEDLNOST. NENÍ NESPRAVEDLNOST ZA SEDM A PŮL TISÍCE, ZA SEDM A PŮL MILIONU NEBO ZA SEDM A PŮL KORUNY! VŠECHNY JSOU STEJNÉ! PROTOŽE V PODSTATĚ EXISTUJE POUZE JEDNA JEDINÁ NESPRAVEDLOST. A NÁM NEDAL NIKDO PRÁVO SOUDIT, ZDA JE MALÁ NEBO VELKÁ. TO BY BYL ZAČÁTEK NAŠEHO KONCE. A ZAČÁTEK KONCE KAŽDÉ SPRAVEDLOSTI. Nezostava nez suhlasit. Aj spolupracia napr. s KOMANCAMI zacinala od malej kradeze zo "spolocneho". MILOS f a n t a s t i c k y. ()

carl.oesch

Docela zábavný film, bohužel onen gauner v osobě Satoranského byl naprosto neuvěřitelný, Jireš si měl vybrat někoho poněkud lépe se hodícího. Ale jinak se vidět dalo. Lepší než řada oslavovanějších filmů Jarmila Jireše, scénaristická dovednost J. Dietla je na filmu znát. ()

zigy

Jedna z nejlepších rolí pana Kopeckého, který zde skutečně perlí, zejména při hovorech s jeho klienty, např. "Pán doktor, já platím alimenty a přitom jsem neplodný". "Tak to děláte chybu, pane Demeter"...Právníci si film užijí ještě o něco víc, jinak je zde vedle řady vtipných momentů (prostý vykrádač chat Zedníček) hluboce lidská sonda do vztahů mezi lidmi. A Zlatuška je okouzlující.... ()

karnifex

Socialistická moralitka, ze které člověk získá dojem, jak byli za minulého režimu všichni advokáti hodní. Ovšem herecké výkony skvělé - to se s dnešní produkcí ČT nedá srovnat. A při té příležitosti se člověk neubrání představám, jak by (kromě výrazně horšího herectví) mohlo vypadat současné pokračování: podvodník Joun bude jistě patřit k zakládajícím členům ods v Mezihoří, a to už si pak na něj žádní právníci tuplem nepřijdou.. ()

Dvojirakri

Nemůžu se oprostit od srovnání s Vláčilovým snímkem Dým bramborové natě, kde doktor Meluzín po rozchodu s manželkou, která emigruje do zahraničí, přijíždí na venkov, aby zde zaujal místo po pensionovaném lékaři. Miloš Kopecký je ještě velmi vitální a problémy venkovanů řeší s prstem v nose, na můj vkus až moc snadno. O komedii se ani moc nedá hovořit, ale oproti Dýmu je to stále ještě zábavná podívaná. Mě ale víc vyhovuje drama, méně akční zato rozvážný a v každém slově procítěný Hrušínský. Ani té Adamovské to neslušelo jak by mohlo. Silné 3*** ()

Kopřivák

Velmi krásně ukázán marný boj právníků s větrnými mlýny - "úspěšný číšník opět vítězí" - kdy, když nespolupracuje klient je veškerá práce zbytečná...nejen v právu btw. vychází to ze skutečného případu kvalitního pražského advokáta, který raději utekl do Krkonoš ()

ajfelka

Miloš Kopecký hraje jako vždy ze všech sil. Právnická tematika mi není cizí, každý den poslouchám, jací jsou lidi blbci a co páchají za zločiny a zločinky a od dob tohoto filmu se na tom nic nezměnilo. Taková je realita, ale je dobře, že se někdo snaží ukázat, že existují i lidé, kteří se s tím nehodlají smířit a dělají vše, co je v jejich silách, aby takové parchanty vyprovodili za katr. Takže úmysl dobrý, ale film nemusím vidět třikrát do týdne, stačí jednou za půl roku. ()

gizi

Takový pěkný film ze života menších podvodníků. I v dnešní době je zajímavé se na něj podívat. 3.8.12 za 70% a přikláním se k 4*. ()

bodo1

Príjemná ľahká komédia a excelentný herec pán Kopecký a krásna Zlatka Adamovská plus dobová atmosféra bezstarostného bytia v socialistickom raji. Vždy si rád pozriem tieto vykopávky a zaslzím za krásne detstvo v dobe, nedobe, ale to je iný príbeh ()

Hombre8

Komedie? No nevím. Jako komedie z právnického prostředí se to asi nazvat nedá. Možná proto i to nízké hodnocení. Mne to ale neovlivnilo. Pěkný film. ()

jalapena

Typická oddychová komedie na nedělní dopoledne. Skvělý Miloš Kopecký a taktéž Jaroslav Satoranský jako synovec babičky Márové. ()

PORTER44

Průměrná komedie se skvělým M.Kopeckým který hraje advokáta v zajímavých soudních přích.Pár docela humorných scén dělá z filmu nezapomenutelnou starou Českou komedii na kterou se občas rád podívám. ()

Jirkacek

Causa Králík má být komedie, ale pokud si správně uvědomuji, tak jsme se u snímku ani jednou nezasmáli. Naopak si myslím, že se spíše jedná o několik více či méně tragických případů, které řeší pražský advokát JUDr. Oldřich Lukášek v podání Miloše Kopeckého poté, co se odstěhuje na venkov. Na stará kolena zde pak řeší causu staré babičky, která půjčila synovcovi peníze a on jí je nechce vrátit, což je hlavní osou filmu. Dále jsme shlédli, jak vyřešil vykrádání chat či případ nešťastného žárlivce Vrány a tak dále. Ač unavený životem i venkovským vzduchem, kauzy Miloš Kopecký zvládal jako profesionál. Nicméně příliš zábavný Causa Králík není, spíše jde o smutný film. Králík si u mne vysoudil pouhé dvě hvězdičky. ()

lebi

No jo, takového advokáta by si přál mít každý. :) Líbil se mi Satoranský obsazený do role zmetka, to se běžně nestává. A poradil si s tím, troufám si říct, skvěle. Tři hvězdičky a jedna navíc za linku s Augustou. ()

Benigni

Vedle Učitele tance je to můj nejoblíbenější film od Jireše. Hořké, pravdivé, herecky a režijně absolutně přesné a hudba skvostná!! ()