Jak napálit advokáta

všetky plagáty
TV spot

Advokát Miloš Kopecký, který je specialistou na spory kolem motorismu, se ve své praxi setkává s nejrůznějšími podvody a podvodníky... Veselým i vážným pohledem na motoristy, soudce a advokáty je česká filmová komedie, jejíž hlavní postavou je JUDr. Hořic, svérázný obhájce a specialista na motoristické spory. (oficiálny text distribútora)

TV spot

Lupes

Obyčejná advokátní praxe se bohužel pramálo podobá Erin Brockovich. To ale neznamená, že se na silnicích neodehrávají velké příběhy i pěkné sviňárny. Tohle je civilní a více či méně uvěřitelný sled soudniček. Navíc není moralizující, Kopejda nehraje vzorného klaďase, jen prostě... advokáta. ()

MM_Ramone

Snímok "Ako napáliť advokáta" je posledný film, ktorý počas svojej dlhej a plodnej kariéry natočil režisér Vladimír Čech. Priznám sa, že jediné jeho filmové dielo, ktoré som mal doposiaľ možnosť vidieť je zvláštna romantická dráma "Divá Bára", ktorou v roku 1949 svoju profesionálnu kariéru odštartoval. Takže som videl jeho začiatok a koniec. Čo bolo medzi tým neviem, nepoznám. A ani sa o to zrejme už zaujímať nebudem. "Divá Bára" ma nebavila a nezábavná vraj komédia "Ako napáliť advokáta" už vôbec nie. Bolo to mdlé, nezáživné. Nezachránil to ani charizmatický Miloš Kopecký, ktorý stvárnil titulnú úlohu. Doktor práv Hořic bol v jeho podaní presvedčivý, miestami aj tak trochu vtipný, ale ako celok tento titul z éry socialistického realizmu, natočený v roku 1980, nestojí za viacej ako dve hviezdičky. ** ()

sportovec

I tento ne dokonalý film v dnešním kontextu hraného filmu naší doby dosahuje nadprůměrných parametrů. Hledání důvodu, proč nedopadl lépe - k dispozici je i kontext předlistopadový - je zřejmé. Vedle přirozeného "odpadu" - umění není sériová výroba - tu mohla působit i cenzura a telefonáty z ÚV KSČ oddělení neblaze proslulého Miloslava Müllera. Byla ovšem díla, která dopadla ještě hůře a stále nebyla dnem filmové tvorby (např. STÍN LÉTAJÍCÍHO PTÁČKA). ()

Jara.Cimrman.jr

"Člověče, Vy na jedné straně spravedlnost žádáte a na druhé straně ji chcete obcházet." Tak za socialismu se tady děly protiprávní neplechy? Tomu se mi nechce snad ani věřit. Ještěže jsme tady měli statečný soudruhy advokáty, kteří chránili spravedlnost do roztrhání obleku. Třeba takový JUDr. Jiří Hořic kličkoval mezi paragrafy mimořádně odvážně. Například jeho znaleckej posudek na výši nákladů na svědky přiměřenosti nákladů na zřízení pomníku mě docela rozesmál. Jenže jeho případy byly poměrně nezajímavý a to nekonečný citování paragrafů a právní teorie bylo určený spíš studentům práv než filmovýmu fandovi. ()

Vesecký

Film, který by mohl být považován za druhý díl filmu Causa králík, ale v jiných reáliích. Miloš Kopecký opět jako spravedlivý advokát, jemuž lumpové podrážejí nohy, tentokrát ovšem mnohem slabšího kalibru. Jestliže Králík měl nosný děj a vedlejší případy nehrály podstatnou roli, zde ty příběhy byly rozehrány dva (nezodpovědnost půjčovny aut způsobila havárii se smrtelnými následky + starý případ zkušeného tiráka, který byl smeten vlakem), jenže byly rozemílány do jakési směsi na sekanou. Tak vlastně byl vlastní příběh upozaděn a do popředí se neustále dostávala postava poctivého advokáta s oněmi podrážejícími nohami, ale i to bylo nedotaženo. Tři hvězdičky. ()

• Poslední film režiséra Vladimíra Čecha. (M.B)
  • Natáčelo se v Dubenci, Sedlčanech a Praze. (M.B)