Príbeh služobníčky

• Česko Příběh služebnice (viac)
USA, (2017–2025), 57 h 27 min (Minutáž: 42–60 min)

Tvorcovia:

Bruce Miller

Predloha:

Margaret Atwood (kniha)

Hudba:

Adam Taylor

Elisabeth Moss, Alexis Bledel, O.T. Fagbenle, Joseph Fiennes, Max Minghella, Yvonne Strahovski, Samira Wiley, Amanda Brugel, Ever Carradine, Madeline Brewer (viac)

Adaptace klasického románu spisovatelky Margaret Atwood Příběh služebnice vypráví o životě v dystopickém Gileádu, totalitní společnosti na půdě někdejších Spojených států. Republika Gileád, která se potýká s ekologickými katastrofami a ztrátou lidské plodnosti, je ovládána zvráceným fundamentalistickým režimem, který militantně volá po "návratu k tradičním hodnotám". Jako jedna z mála žen, které jsou ještě plodné, je Offred služebnicí v rodině Velitele. Ženy z této kasty jsou nuceny k sexuálnímu otroctví v rámci posledního zoufalého pokusu znovu zalidnit svět. V této děsivé společnosti musí Offred obezřetně manévrovat mezi Veliteli, jejich krutými Manželkami, hospodyněmi Martami i ostatními Služebnicemi – z nichž všech kdokoli může být špiónem Gileádu – a to s jediným cílem: přežít a najít dceru, která jí byla odebrána. (HBO Europe)

barteca

Po Sedmilhářkách další výjimečný počin v seriálové tvorbě letošního roku, skvělý přepis výborné literární předlohy s atmosférou a dokonalými hereckými výkony. Elisabeth Moss využila příležitost a exceluje podobně jako v Mad Menech . Druhá řada už je schválená..... a drží laťku. Zvěrstva totality gradují. ()

Bozvav

Velmi silný příběh, jehož knižní předlohu neznám (určitě to napravím) a který mne svým dokonalým řemeslným zpracováním, syrovým vykreslením jednotlivých scén a celkově bezútěšnou atmosférou zcela dostal. Skvělé herecké výkony, dokonalé proklerslení psychologie hlavních postav, úžasná kamera i hudba. Zatím asi nejlepší počin tohoto roku. Za mne plný počet. Hodnocení druhé série: druhá série je pro mne spíše zklamáním. Děj se táhne, drama pomálu, spíše popisné události, atmosféra v koloniích je znázorněna velmi povrchně. Jednotlivé postavy jakoby nevěděly kam se vrtnout, možná i příliš překombinované. Uvidíme, co přinese třetí řada, nicméně za mne dvě a půl hvězdy, tedy za celek dávám jednu hvězdu dolů. Hodnocení po třetí řadě: Třetí sérii máme za sebou a zatím nic moc. Zcela v meritu druhé série. dramatických situací ubývá, unylých pohledů a dlouhých záběrů do nikam přibývá. Děj nijak negraduje spíše stagnuje, dialogy bezbarvé. Od vyčerpání materiálu M. Atwoodové Služebnice šlape vodu. Nemastné a neslané, chvílemi se mi začínalo zdát, že příběh tak trochu couvá. Během během třetí řady nám ze seriálu vymizely téměř všechny dějové linie a zůstaly nám tam jen ty, které se týkají June. Dalo by se právem říci, že je tak trochu "přeJunováno". Děj výrazně sklouzl ke klasickému schématu, kdy se v seriálu většinu řady nic neděje a vše se nelogicky semele v posledních epizodách. Celá řada je pro mne velkým zklamáním. Za mne prosím již čtvrtou řadu ne, začíná to být jako Muž na radnici. ()

djfun

Seznamte se: human. Služebnice je temná, stejně jako dějiny člověka. Ježíš, Hus, křižácké výpravy, kolonizace, G. Bruno, říše Inků a Pizarro, a především Hitler a Holocaust, samozřejmě gulagy, šedesátejosmej, jen útržky, co mě první napadly. Každej, kdo považuje 1984, 451 F nebo třeba právě tento seriál za fantasmagorie a něco absurdního a vzdálenýho, je buď bláhový nebo se (ne zas tak nelogicky) "chrání" růžovými brýlemi. Tohle je totiž lidstvo... a kdo trochu přemýšlí o současném světě, musí ho zákonitě -ač z té či oné, či jiné paralelní vize- mrazit. A nemám pochyb, že lusknutím prstu by se z vás, z nás, stali "velitelé" a "tety" a z většiny poslušné stádo "služebnic". Koneckonců, na neškodném stádu už je pár let zapracováno... Představitelka titulní postavy Elisabeth Moss byla dost zajímavá už v seriálu Mad Men, ale to, co předvádí tady, je něco zcela výjimečného! Emmy a Globus za její fascinující, obdivuhodný výkon naprosto zasloužené! Druhá série Služebnice je snad ještě lepší, než první - napětí a zlo je dávkováno plíživě, ovšem extrémně účinně! Jakkoliv dlouhé scény i bez jediného slova, vždy mají co říct a to v seriálech (a dnes už i filmech) zdaleka není obvyklé. Prostě hustý! PS: leden 2021, dost mě mrazí z mého vlastního předešlého komentáře - uplynulo jen pár měsíců a koronavirové "náboženství" krůček po krůčku zhmotňuje jisté témné vize a obavy... ()

KayTee

Úžasný výkon Elisabeth, hudba, kamera,... Znepokojivý příběh, který není až tak nereálný. Paráda, jsem nadšená. Každou epizodu ani nedýchám. Těším se na čtvrtou řadu! ()

Rockerman

Úmysl, nápad či idea byť sebebohulibější, která je realizována pomocí násilí a zvůle, nesmí mít šanci. Ani záchrana lidstva před vymřením, je-li lemována popravami, vězením a pronásledováním neobstojí. Proto pozor, aby nějaký ten Gileád nevznikl. Svoboda je nade vše!!! Těším se na druhou sérii!!! (20.7.2018) Druhá řada ničím nezaostává za tou první a od setkání June s Hannah je to strhující podívaná! Nemohu si ale posteskonout, že druhou sérií to mělo skončit. V některých pasážích bylo poznat, že se to uměle natahuje jen aby se přichystala půda pro sérii třetí. Seriál je to však natolik výborný, že se na ni už teď těším. ()

cmuchalprvni

Jedinci, kterým vadil na knize nerozvinutý děj, osudy postav zahalené tajemstvím, mohou být spokojení! Ovšem mně osobně se zdál scénář, že jde v některých ohledech až moc na ruku divákům, útěk June s Moirou, Lukův a Moirin šťastný konec, poprava Emilyny milenky nebo Emilyna zběsilá jízda autem a následné najetí do několika hlídačů. Celkově chválím kameru, casting, kostýmy a doprovodnou hudbu! ()

Eluin

Po filmové stránce velmi dobré. Na konci ve mně zůstalo více otázek než by bylo zdrávo, ale na případnou další sérii se celkem těším. Knižní předlohu jsem nečetl, autenticitu tedy těžko posoudím. Na můj vkus se ta přeměna demokratické země k totalitní pseudokřesťanské společnosti udála až přespříliš rychle (čímž nechci říci, že by byla nemožná). Ne tedy, že by to úplně neautentické, ale zcela přesvědčivý ten svět tedy podle mě není. ()

yvona

Nemůžu se tady rozplývat nad dokonalou filmařinou. Fakt ne.Něco tak strašně rozvleklého,nudného,nepřesvědčivého až absurdního jsem snad nikdy neviděla. Hlavní postava (Elisabeth Moss) je hnusná a nesympatická,takže ani není komu fandit. Hezké barvičky,to ano. Dvě hvězdičky za dobře zpracovanou orwellovskou atmosféru. Jinak,bohužel, uspávačka. ()

Angelitos

Musím přiznat, že první tři díly jsem byla v šoku a nevěděla, jestli to hodnocení patří opravdu tomu, na co zrovna kokukám, nebo ne. Ale pak jsem pochopila. Nutilo mě to strašně přemýšlet a za to je hvězdička navíc. Musím říct že jedna z hodně mála zfilmovaných věcí, která je lepší, než kniha. Po druhé sezóně dávám hvězdičku navíc, každý díl ve dvojce je psychický masakr. Díly, jako by trvaly minutu. Napínavé jak kšandy. ()

Azhila

Tak toto je sila! Od prvého dielu po zatiaľ 5 diel druhej série som to pozerala so zatajeným dychom. Ono sa na to ale strašne zle pozerá. Ale nedá sa prestať. V každom diely som mala chuť vrieskať. To, čo robia ženám je neodpustiteľné a to, čo robia aj ženy ženám nepredstaviteľné. Úžasne natočené, absolútne skvelá práca s kamerou, perfektne vytvorené kostými, z tej červenej ma mrazí po celom tele. A tí herci, ja osobne milujem celú talentovanú rodinu Fiennesovcov a Joseph je briliantne zlý. A tie ženské predstaviteľky. Elizabeth Moss ma totálne zničila, tá to hraje tak dobre, že ma to až psychicky vyčerpáva. Nemám slov. Je to tak silné, že sa klaniam Atwoodovej. Presne toto sme potrebovali, príbeh o ženách, o ich utrpeniu a ich sile. ()

Qeo

Příběh služebnice je neobyčejný seriál. Tak nutkavě nepříjemný ve své podobě, která není tak daleko od reálného světa. A přece v druhé sérii trochu ztrácí dech. I tak opus, o kterém nemá cenu psát, to se musí prožít. ()

Torpid

Sebejistě natočeno, mám z toho pocit, že přesně jak to chtěli udělat, tak to i provedli. Pomale odvyprávěné, obličeje v detailech s nic moc pletí, fyzické, tělesné, hodně se tady rodí a kojí a hladí a připomíná se pach porodu, pach semena, pach kojence. Vlastně se tady v dlouhých záběrech ženám připomíná to nejintenzivnější prožité a stejně času se věnuje scénám, v kterých se přirozená ženskost destruuje, znásilňuje a mění v cosi zrůdného. Jedná se o frontální útok na první ženskou signální. Atwoodová napsala manifest potlačovaného ženství, potlačovaného maskulinní totalitou. Ztotožnit se a cítit tuhle feminní vlnu po celou dobu seriálu /knihy/ - toť vše a je zaděláno na kult. To ,že dystopický svět sám v sobě nefunguje budou asi řešit pouze racionální mozky s penisem a pro ty tenhle seriál asi nebude. /psáno po 3, dílech/ ()

Hpatrik

Skvělý námět na dramatický seriál a velmi přesvědčivě a uvěřitelně zpracovaný svět, pro mě ale je tu spousta nevyužitého potenciálu. Má to velmi pomalé tempo, a za tech deset dlouhých dílů se to téměř nikam neposune, akce je tu pomálu a často to nudí. Asi to úplně nebude můj šálek kávy, ale jsem zvědav, co udělají s druhou sezonou. ()

FeroFabus

Mám rád postapokalyptické filmy či seriály s pochmurnou vizí budoucnosti, ale tohle opravdu NE. Vydržel jsem to sedm a půl dílu. Rozvláčné, nudné, nelogické, neustálé skákání v ději a navrch nesympatická hlavní postava, které člověk prostě nemůže fandit.To vážně nikde na světě ve 21. století neslyšeli o umělém oplodňování, že museli z žen dělat otrokyně? A co mě úplně dostalo když autorka literární předlohy řekla, že se nechala inspirovat návštěvou v socialistické ČSSR a NDR. ()

anitae

Po první sérii nevím, asi scifi pro ženský. Po druhé sérii stále nechápu, pan Oko, velitel a jeho žena, služebnice, Offred a jejích pár jejích sprostých slov, a nekonečné plky o Bohu...za mě tedy ne. ()

FeriusParfax

Fuj. Takhle nesympatickou ženskou a ještě ke všemu herečku, která se ukazuje před milionem lidí jsem ještě neviděla. Kvůli ní jsem se nedodívala do konce. Dala jsem jí šanci 2 série. A i přes super děj, nápad a ztvárnění mi tak vadila její ufňukanost, nesympatičnost a absence hereckého umu, že jsem dál nemohla. Nebylo to fyzicky ani psychicky možné. Takže děj fajn, obsazení děs. Navíc další hrdinku, Alexis Bledel, nejde vidět jinak než Rory z Gillmorových děvčat. ()

Trias

Vynikající záležitost. Jenom se obávám, že českému publiku je poněkud méně srozumitelná. Že byl Příběh služebnice znovu natočen právě letos/loni není totiž náhoda. Vyjadřuje obavy liberálně naladěné části americké společnosti, která se zneklidněním sleduje, jak v posledních měsících došlo ke vzestupu netolerance, rasismu, sexismu, náboženskému fanatismu a k celkovému odklonu od demokratických hodnot. Gileád v podstatě ukazuje, kam by to mohlo dojít, kdyby…Nejlepší sci-fi někdy nepotřebují skvělé triky, stačí propracovaný příběh a kontakt s realitou naší doby. ()

Fanoušci Marvelu pociťují únavu, tvrdí nová studie

Fanoušci Marvelu pociťují únavu, tvrdí nová studie

20.11.2022

Watchmeni vedou Emmy nominace

Watchmeni vedou Emmy nominace

28.07.2020

Televizní akademie oznámila své nominace pro 72. ročník cen Emmy. Ty se každoročně udílejí nejlepším seriálům, minisériím, televizním filmům a zábavním pořadům, přičemž jejich výběr probíhá na… (viac)

Najdou Daredevil a spol. nový domov?

Najdou Daredevil a spol. nový domov?

13.02.2019

Nemusíte být zrovna fanoušky, aby se k vám dostala zpráva, že tři z pěti Marvel/Netflix seriálů jsou mrtvé. Situace okolo Daredevila a zbytku Defenders se vehementně řeší už dlouhé měsíce, a přestože… (viac)

75. Zlaté glóby - výsledky

75. Zlaté glóby - výsledky

08.01.2018

V losangeleském hotelu Beverly Hilton byly uděleny 75. Zlaté glóby, kterými Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu oceňuje každý rok nejlepší filmové a televizní počiny. Nejúspěšnějším filmem… (viac)