Městečko Sparta ve státě Mississippi mohlo mít novou továrnu. Chtěl ji postavit bohatý podnikatel Colbert. Ten je však jedné noci nalezen mrtev. Zavražděn. Místní policejní náčelník Bill Gillespie podezřívá z vraždy mladého černocha, kterého jeho zástupce Sam Wood našel na nádraží. Při výslechu však vyjde najevo, že černoch, který se jmenuje Virgil Tibbs, je také policista. A rovnou jeden z největších expertů na vraždy ve Filadelfii. Gillespie je stejně jako většina jižanů rasista, a tak odmítne nabídku Tibbsova nadřízeného, aby mu detektiv pomohl s vyšetřováním. Protože však nemá s podobnými případy žádné zkušenosti, nakonec je přece jen nucen jeho pomoc přijmout. Tibbsovy schopnosti se prokáží velice záhy, když velmi rychle zjistí, že oběť nebyla zabita tam, kde bylo nalezeno tělo, a když je zatčen další podezřelý, dokáže, že nejde o vraha, přestože u něj byla nalezena Colbertova náprsní taška. (oficiálny text distribútora)

F.W.Colqhoun

Virgil Unchained. Příběh o spoluráci bigotního jižanského šerifa s černošským expertem na vraždy sliboval kvalitní sedmdesátkovou kriminálku s osvětovým anti-xenofobním podtextem. Toho druhéhopožehnaně, prvého pomálu. Základem filmu je totiž dosti chatrná kostřička, po níž jsou osvětová moudra jaksi ledabyle rozvěšena. Protože ta mám vždy a všude rád [třeba Tarantino s nimi nedávno naložil fantasticky], zamrzí, když formě jejich prezentace není v zájmu působivosti učiněno zadost alespoň se ctí. Scénář vystavěný na zajímavé premse je totiž * jak nerad to říkám * pitomý. Základní dějovou linii obtěžkává množství vedlejších událostí, které vypadají jako atraktivní, nicméně nemotorně naroubované epizody [souboj Tibbse s rednecky], vedlejší figury jsou buď karikatury, nebo nedávají vždycky smysl [to se příležitostně týká i hlavních], Tibbsových pohrůžek ukončení spolupráce a odjezdy na nádraží je tolik a jsou jako vejce vejci, že působí jako intruze absurdního dramatu. Ničemu nepomáhá ani ledabylá režie, nechávající vzpomenout na sedmdesátkové Profesionály [které mám rád, aleod celovečeráku očekávám něco jiného]. Nad-seriálovou úroveň drží pouze, nicméně suverénně dvojice Steiger+Poitier, první brandovsky buldočí, druhý stoicky distingovaný, z nichž neradno spouštět zraky, a voodoo atmosféru navozující Quincy Jones. ()

Itar

Tak tohle ne, přátelé. Chápu, že otázka rasismu zvlášť v té době byla velmi aktuální, ale postavit film čistě na ní, bez jakéhokoliv dalšího náznaku kreativity, to je smutné. Jediná dobře napsaná postava je šerif Roda Steigera, zbytek pouze přicmrndává a otáčí se okolo nezajímavého Virgila (Sidney to zahrál dobře, ale v podstatě moc co hrát neměl, takže to ve výsledku vychází na prázdno). ()

lucijelucije

Tyhle starý věci mají obrovskou hloubku a neuvěřitelně dlouhou nit. Postavy, které ztvárnily hlavní hrdiny, byly působivé a velmi seriózní. Chybí mi tyhle staré věci, které dávají svou podstatu úplně jinam, než na dobře vypadající efekty a krásné obličeje. V žáru noci je thriller pravým coulem. Detektiv a polista, kteří k sobě hledají cestu. Drama mezi nenávisti, rasismem a předsudky. Výborně pojaté. Co mě lehce zklamalo, byl závěr, u kterého jsem čekala tajuplnější rozuzlení a menší planost. Ovšem poslední minuty v závěru filmu, jsou dechberoucí. ()

Paldiny

Dnešné publikum si povie, smrdí z toho rasizmus a ďalej ? Treba si ale uvedomiť, že v roku 1967 šlo o horúcu tému č.1. Vyrovnanie viselo vo vzduchu, podniky mali byť pre každého, chodníky tiež, točky na vodu rovnako. Film V žiare noci funguje po stránke krimi, postavy odhaľujú svoje tajomstvá postupne a nevraživosť voči černošskému policajtovi na napätí a počte podozrivých iba pridáva. Samotná vyšetrujúca postava je totiž jediná kvalifikovaná v oblasti vrážd a veľa miestnych tomu nie je naklonená. Film je odvážny v mnoha ohľadoch, obyčajní ľudia vidia schopnosti vyšetrujúceho skôr než predsudkami zaslepení strážcovia zákona. Hlavná postava (mimochodom klon Danzela Washingtona) si tak musí budovať rešpekt nie od nuly, ale až mínusových hodnôt čo ju neraz dostane na vlakové nádražie, kde prehodnocuje a hľadá novú motiváciu prečo neodísť a v prípade pokračovať. Zaujímavé je všímať si detaily tipu, šerif prenechá predné miesto v aute alebo viditeľnejšie, nezasiahne pri facke miestnemu zbohatlíkovi. Môžeme tak pozorovať a hodnotiť ich meniaci sa vzťah čo dáva filmu hneď dva pohľady pozorovania /obstojné krimi a samotnú rasovú konfrontáciu/. Aj preto, že je náročné sa stopercentne sústrediť na obe, som po skončení dostal chuť si film zopakovať. A to je podstata každého, nie ? ()

Disease

"Vždyť ty jsi úplně stejnej jako my." Jako studie rasových poměrů ve Státech v 60s parádní. Detektivní linie není také špatná, i když o ní nejde a řešení je nakonec stejně banální, jako víceméně každá vražda. ()

Wishkah

Poctivá detektivka z dusného podnebí jihu USA. Sydney Poitier a Rod Steiger předvádí skvělé výkony, atmosféra hutná a hlavní myšlenka, i s ohledem na rok vzniku, je dodnes silná ()

Mikino00

Pro mě je hereckým tahounem Steiger, ostatní staví na druhou kolej. Samotné dopátrání vraha mi nepřipadá moc promyšlené a je dost odbyté. ()

Sygauras

Bohužel to nemůžu hodnotit. Momentálně to sice běží v telce, ale ten dabing je příšernost, která se nedá poslouchat. Nepodařilo se mi najít originál bez dabingu (ani titulky), takže mi tento film unikne. Vydržela jsem to dlouho ale trpěla jsem u toho tak moc že jsem to musela přepnout. To se nedá poslouchat. Nejde o dialogy, ale o afektované mluvení a intonaci hlasu. ()

mira007

Sidney Poitier jako černý policista, který pomáhá na jihu v Mississppi vyřešit vraždu, kterou zdejší policisté vyšetřují skrze svou děsně rasistickou optiku. Začátek je fajn, ale pak to přejde do jakési uhlazené salóní podívané, kdy rasističtí policajti zpytují svědomí, že nejsou tak chytří jako ten černý policista. Hodně mi to připomíná Hořící Mississppi s hackmanem, ale tohle působí daleko stařeji a méně syrově. ()

Klajnik

Na svou dobu dobré a relativně funkční. Vztah mezi bílým a černým protagonistou to trochu obzvláštňuje, ale přesto to už dnes je jen průměrná detektivka, která se sice tvůrcům nerozpadla pod rukama, avšak ani příliš netáhne a nebaví. Zápletka je nezajímavá a celé je to na můj vkus příliš povrchní (jak motiv rasismu tak motiv vraždy podnikatele). Osobně mě vůbec nezajímalo, jak to dopadne, kdo je vrah nebo jestli se nějaké postavě něco stane. ()

RomanHyde

Barevní to měli ve své době v Americe velmi těžké a bylo jedno, na které straně zákona stálí. A o tomhle je toto povedené krimi. Vyšetřování vraždy v časové tísni a pod výhružkami smrtí. Sidney Poitier, co by černošský detektiv, s kamennou tváří a ledovým klidem, čelí těmto útokům a nechává promlouvat svůj profesionální instinkt. ()

Vesecký

Před padesáti lety ještě Američané uměli udělat slušnou detektivku bez zbytečné střelby, kaskadérských a pyrotechnických efektů. Napětí tomuto filmu nechybí, samotná zápletka i její vyústění je zajímavé a překvapivé. Zdá se, že někdo chce překazit Colbertovi projekt továrny, v níž by byli zaměstnáni barevní dělníci. Zde v jižanském státě v šedesátých letech je stále ještě rasismus živým problémem, jak lze od počátku sledovat z chování místních vůči policistovi, který se ve Spartě náhodně objeví v čase vraždy. Jediná vdova po zavražděném má od počátku v Tibbse důvěru. Přestože se velká část filmu skutečně odehrává ve večerních a nočních hodinách, film jej prost ponurosti. Hlavně žádné rychlé střídání záběrů, člověk si každý pohyb v tvářích zúčastněných může vychutnat. Snad jen pár míst bylo trošku nepřehledných, ale možná je to tím, že ve stáří trochu ztrácím sluch... Velmi dobrý film - a Poitier je můj oblíbený herec už od dob "To Sir With Love"... ()

Chudobka

Šedesátá léta, to byla úroda skvělých filmů. Tuto kriminálku jsem sice viděla už několikrát, ale dnes si ji nostalgicky pouštím znovu, protože zemřel Sidney Poitier. S Rodem Steigerem jsou nezapomenutelná dvojka. Hned úvod filmu nadchne. Při titulcích píseň Raye Charlese, pak přihlouplý seržant šmírující nahou holku, kus krásnýho chlapa vstávajícího z nádražní lavičky a žvýkající Rod Steiger. A ještě hudba Quincyho Jonese. Paráda. ()

TomasKotlant

Poutavě natočené, příběh má hloubku a neopírá se pouze o rasistický podtext. *** Ve zkratce: Ze zatčeného černocha se stane hlavní ochránce pravdy. ()

Zemřel režisér Norman Jewison

Zemřel režisér Norman Jewison

23.01.2024

V požehnaném věku sedmadevadesáti let v sobotu 20. ledna opustil filmový svět kanadsko-americký na sedm Oscarů nominovaný režisér a producent Norman Jewison, tvůrce legendárních a oblíbených snímků… (viac)

Zemřel herec Sidney Poitier

Zemřel herec Sidney Poitier

07.01.2022

Dnes přišla smutná zpráva z bahamských ostrovů. Ve věku 94 let zemřel nejstarší herecký držitel Oscara za hlavní roli, floridský rodák Sidney Poitier. Médiím zprávu sdělil přímo bahamský předseda… (viac)