Espen ako najmladší z troch synov chudobného farmára,  je doma bitý a šikanovaný lebo nerobí nič užitočné, len chodí po lesoch s hlavou v oblakoch a chytá lelkov. Jeho jedinou úlohou, ktorú mu doma zverili, je udržiavať v kachliach oheň, aby nevyhasol. Je náhoda, že práve on v lese stretne princeznú Kristin, ktorá je na úteku zo svojho rodného hradu. Kristin je poriadne tvrdohlavá, neverí na staré historky o Kráľovi trollov, ktorý má zálusk na princezné, a hlavne si ani náhodou nechce vziať namysleného princa Frederika, ktorého jej vybral otec. Deň pred svojimi osemnástimi narodeninami dáva radšej prednosť ceste do neznáma. Bohužiaľ onedlho po stretnutí s Espenom zistí, že historky o trolloch sú pravdivé. Medzitým sa nič netušiacemu Espenovi podarí ďalší malér. Nedokáže ustrážiť ani uhlíky v kachliach a vďaka svojej roztržitosti podpáli celú chalupu. A keď kráľ vyhlási pátranie po svojej neposlušnej dcére a sľúbi za odmenu jej ruku a pol kráľovstva, bratia neváhajú a vyrážajú na výpravu. Tí starší, kvôli tomu aby pre rodinu získali novú strechu nad hlavou a  najmladší by rád ešte princezninu ruku. Z ich cesty sa vzápätí stane veľké dobrodružstvo, na ktorom stretnú rôzne príšery, zažijú veľa mágie a ocitnú sa na rôznych kúzelných miestach.  Na konci ich ale čaká hrozivý a nepremožiteľný Kráľ trollov. (CinemArt SK)

fabecc1222

V Norské pohádce a mytologii bych asi ocenil více krásnou zasněženou krajinu, ale tvůrci na to šli jinak, a rozhodli se pomocí našich lesů navodit trochu jinou atmosféru, než bychom v severské pohádce očekávali. Nevím, jeslti to bylo právě tím prosředím, ale obecně mi pohádka dost připomínala naše počiny, takže si myslím, že by se mohla líbit i naším divákům. Takhle je to pro mě vlastně ve výsledku taková klasická rutina, která dospělého nijak neurazí, ale ani nenadchne nějakou originalitou. Děti možná zaskočí docela slušná stopáž, ale myslím, že to celkové pojetí se jim také bude líbit. ()

s.e.p.p

Co se triků a výpravy týče, nezadá si Cesta za králem trollů s Hollywoodem. Příběh a humor je ale na úrovni velmi průměrné české televizní pohádky. ()

Jaro.Krafcik

Od trollenia som čakal o dosť viac, tu je vidieť kde tvorcovia brali inšpiráciu. Čistý hobbit a pán prstenov. Ale nahodili tomu rozprávkový štýl. Dej je veľký guláš. A v blízkej budúcnosti sa nórskej kinematografií radšej vyhnem. Stále je to však lepšie ako Thelma. Za snahu sa to dá predsa oceniť. Ale inak podpriemerný film ktorý mal kedysi hodnotenie 80%, čomu nerozumiem. 2* ()

jefff

Vcelku sympatická pohádka, kterou trochu sráží nevýrazné herecké výkony a občasné režijně nezvládnuté scény, které budí úsměv, ne-li smích. Jinak je to ale sympatické dobrodružství a potenciálem a hlavně skvělým soundtrackem. ()

Ironfood

Kupa nelogičností a chatrný děj by se pohádce daly odpustit, ale přece jen si myslím, že hlavní hrdina by měl vzbuzovat alespoň nějaké sympatie. I když ho musím pochválit za to, že uznal, že na kralování je příliš vypatlaný... ()

BMAJTZ

Pokud použiji metriku pohádky tak jeto asi v pořádku. Jinak postavy jsou dosti otravné a chovají se dost idioticky. Občas to nedává smysl, ale jako lehká rodinná zábava ucházející. ()

Maynard.

Když už sem předevčírem viděl 2.díl, tak sem si včera střihnul i jedničku. No a sem z ní stejně nadšenej jako z dvojky. Škoda, že tady taky nebyl ten animovanej začátek, kterej byl to nej na celý dvojce. Jako, tady je uplně radost sledovat jednotlivý záběry kamery na krásy přírody, je to fakt jak z nějakejch dokumentárních filmů. Do toho uhrančivá melodie houslí... A neokoukaná pohádka je na Světě. Líbí se mi, že se to natáčelo (celkem dost) v čechách. Co mě ba, tak prachovský skály, kde to tak trošičku znám a bylo fakt zajímavý sleddovat jak se tam procházej borci :o). Co mě hodně pobavilo, tak 3 čarodějky, který pro kluky vypadaly jako kočandy. Pravda a láska! :o) ()

iXtr3m3

Nebolo to zlé, na Nórsko veľmi príjemný pokus o fantasy rozprávku, ale zrovnanie na niektorých weboch s výpravou ako LOTR je tak prehnané, že to až bolí. Je to len bežný video pokus, nič viac, nič menej. ()

radecacek

Nadprůměrná norská pohádka dává na prdel všem českým patvarům poslední doby. Severský Hobit pro děti se točil i v České republice, takže milovníci přírody poznají České Švýcarsko, Křivoklátsko, lom Amerika, Prachovské skály atd. :) ()

aquiver

Nenáročný divák může být spokojen, režisér se oproti svému minulému snímku posouvá a kamera zvládá dobarvený les celkem hezky natáčet. Tím klady končí, příběh originalitou ani zvlášť dobře napsanými postavami neoplývá. 55 % ()

Gogo333

Docela mě překvapilo, že se k nám dostala pohádka z Norska. Kupodivu to je pohádka pěkná a vzhledem k tomu, co poslední dobou vychází u nás za pohádky, tak film potěšil. Ze začátku mě docela štval Espen, ale časem jsem si na něj zvykl. Příběh je fajn a pohádka pěkně utiká. Triky jsou taky docela povedené. Celkově velmi milé překvapení a povedený odpočinkový film. 65% ()

Hanys_

Sympatická pohádka. Celou dobu jsem si říkal, že na mě chvilkama dýchá atmosféra takových těch starších českých klasik jako S čerty nejsou žerty, Třetí princ atd..Takže mě vlastně ani nakonec nepřekvapilo, že jsem u závěrečných titulků viděl tolik českých jmen. ()

suzanne1997

Když nad tím tak přemýšlím, nevím, čím začít. Snad takhle ... Tahle pohádka rozhodně nebyla pohádkou, ale filmem s pohádkovými motivy. Musím přiznat, že místy mi opravdu běhal mráz po zádech, avšak příroda a způsob, jakým byl film natočený mne naprosto pohltil. Od začátku jsem fandila Espenovi, tvůrci mu dokázali přisoudit neopakovatelný a celkem jedinečný charakter, stejně tak každému hrdinovi. Děj ubíhal a musím se přiznat, že se mi z kina nechtělo. Trošku opačný pohled na věc měly malé děti, které obsadily přibližně polovinu kina. Myslím si, a je to jen můj názor, že tohle rozhodně nebylo něco pro děti do deseti let. V tomto případě je potřeba aby byl divák starší. Malé dítě očekává princezny, boj s drakem, v tomto případě s trollem a žili šťastně až dokud nezemřeli. V tomhle je musím zklamat, žádné vyparáděné princezny, ani troll jako z pohádky, všechno tady působilo víc reálně a malé děti usínaly, právě proto tenhle film mladším deseti let nedoporučuji. Ostatní diváci by si v něm mohli cosi najít. Já si našla odvahu, neobvyklý pohled na svět a schopnost ještě se to může hodit, a taky se hodilo. Za mě film určitě doporučuji, protože to stojí zato. Dle mého názoru samozřejmě. ()

Renfield

Pouhé využití krajiny nestačí a to ani v případě, kdy jsou záběry na ni opravdu fantastické. Co naplat, příběh totiž je jaký je, tedy jednoduchý a předvídatelný až příliš. Stejně tak příliš prostý je i hlavní hrdina Espen, což se v průběhu dění vlastně příliš nemění a to je škoda. Zůstává tedy jen ta krajina, občas pěkný záběr kamery, fantastická hudba a vcelku příjemná atmosféra. Celkově je to tedy spíše zklamání, čekal jsem povedenější "dospělou" fantasy pohádku. Ale zůstala jen průměrná pohádka, tak trochu uječená... 60% ()

Esgalnor

Odcházel jsem docela zklamaný, pohádka totiž stojí prakticky jenom na vynikající výpravě, jinak zaostává i v porovnání třeba s českými pohádkami, především kvůli scénáři. V dramatických pasáží to celé jakž takž funguje, ale co se humoru týče, evokuje to ve mně Trošku a jeho otravné uječené taškařice. Jako celek to pak působí jako slepenec co největšího počtu opravdu zajímavých nápadů, který ve finále strašně, ale strašně nudí. Škoda. ()