Espen ako najmladší z troch synov chudobného farmára,  je doma bitý a šikanovaný lebo nerobí nič užitočné, len chodí po lesoch s hlavou v oblakoch a chytá lelkov. Jeho jedinou úlohou, ktorú mu doma zverili, je udržiavať v kachliach oheň, aby nevyhasol. Je náhoda, že práve on v lese stretne princeznú Kristin, ktorá je na úteku zo svojho rodného hradu. Kristin je poriadne tvrdohlavá, neverí na staré historky o Kráľovi trollov, ktorý má zálusk na princezné, a hlavne si ani náhodou nechce vziať namysleného princa Frederika, ktorého jej vybral otec. Deň pred svojimi osemnástimi narodeninami dáva radšej prednosť ceste do neznáma. Bohužiaľ onedlho po stretnutí s Espenom zistí, že historky o trolloch sú pravdivé. Medzitým sa nič netušiacemu Espenovi podarí ďalší malér. Nedokáže ustrážiť ani uhlíky v kachliach a vďaka svojej roztržitosti podpáli celú chalupu. A keď kráľ vyhlási pátranie po svojej neposlušnej dcére a sľúbi za odmenu jej ruku a pol kráľovstva, bratia neváhajú a vyrážajú na výpravu. Tí starší, kvôli tomu aby pre rodinu získali novú strechu nad hlavou a  najmladší by rád ešte princezninu ruku. Z ich cesty sa vzápätí stane veľké dobrodružstvo, na ktorom stretnú rôzne príšery, zažijú veľa mágie a ocitnú sa na rôznych kúzelných miestach.  Na konci ich ale čaká hrozivý a nepremožiteľný Kráľ trollov. (CinemArt SK)

MrHlad

Espen zničil rodinnou chalupu a pokud chce dát věci dohromady, musí najít a zachránit princeznu a získat tak půl království. Bohužel princezna se octla v zajetí obřího monstra a navíc si na ni brousí zuby i namyšlený princ ze sousedního království. Tahle záchrana nebude jednoduchá... ale bude zábavná. Norská dobrodružná pohádka točená v Česku má sympatické hrdiny, pěkné kostýmy, překvapivě dobré monstrum a všechno, co by podobná žánrovka měla mít. ()

Malarkey

Nejdřív jsem si říkal, proč Norové jedou natáčet pohádku k nám do Čech a během sledování mi to dalo smysl. To co tam mají oni v přírodě, my nemáme a to co máme my, oni nemají. Kombinace skalnatých údolí a nádherných hor tu prostě sedí. Pohádka jak se patří. Skoro si říkám, jestli jsou Seveřané na takové pohádky zvyklé. Je to od nich trošku nezvyk. ()

EvilPhoEniX

Perfektní pohádka z Norska a nepamatuji se, kdy jsem od Stardust viděl něco lepšího. Je zde víceméně vše, co by v pohádce být mělo. Unesená princezna trollem, namyšlený princ, kladný a odvážný hlavní hrdina, čarodějnice, kouzelná mapa no takový pěkný mišmaš Norské mytologie se scéneriémi natáčené i v Česku. Hodně jsem se bavil. 80% ()

Asia_Power

Dostala jsem po dlouhé době chuť na pohádku a jelikož znám jednu kouzelnou osůbku z Norska, tak jsem se rozhodla pro norský celkem nový počin - Cestu za králem volů. Teda Trollů. Vůl, slyšící na jméno Espen, byl ten, co za tím trollem šel. On to vlastně nebyl přímo vůl, jen tak trochu nešikovnej kokot díky kterýmu se z jeho brášků a tatíka stali bezdomovci dřív než by jeden řekl troll, jelikož jim málem tak trochu na Palacha podpálil rodnou chaloupku. Brášky s tatíkem to překvapivě nasere a Espenova výmluva "Za vše může troll" se neujala tak, jak čekal. K jeho štěstí ho nezabijou a jen ho vyhodí z baráku, což není tak velkej průser, když barák už vlastně nestojí. Jelikož Espen má v tu chvíli hromadu volnýho času tak se rozhodne zachránit princeznu, která se tak trochu pohřešuje a shání se po ní ultra kokot s dvouma žaludama, co ho poslechnou na slovo. Princeznu samo sebou chce za ženu král Trollů což je strašná píčovina páč král trollů měří asi 15 metrů a tak fakt nevím, co do princezny chtěl strkat nebo k čemu by mu byla. Kromě Espena a ultra kokota se princeznu vydají zachránit i jeho dva bráchové, aby bylo na novou chalupu a oni se s královským pokladem stali milionáři z chatrče. Cestou se pak dějí zázraky jelikož vždy neschopnej Espen jim najednou umí zachránit prdel jelikož v té svojí palici krom tuny píčovin má i nějaký ty moudra z knížek. Samo sebou vše dopadne hepyjéndem, Espen bude klátit princeznu, s bráchama se udobří s tatíkem taky, ultra kokot ostrouhá, král Trollů se rozpadne na padrť a chaloupka bude stát jako Espenovo péro pokaždý když vidí princeznu. Prostě je to celý tak extrémně ňuňu až mávnu rukou nad tunou píčovin a hodím to do krásnýho průjemnýho hovnocení. ()

*CARNIFEX*

Fantasy príbeh, tematicky čerpajúc z mnoha rozprávok iných krajín, ako napríklad našeho “Popolvára najväčšieho na svete”. To, že je snímok umiestnený do malebného, krásneho Nórska, ešte neznamená, že má čo ponúknuť. Ja osobne som sa nesmierne nudil, pričom samotný film, som bohužiaľ vnímal ako úbohú “kopírku” bez nápadu. Slabota jak hrom .. ()

Davies182

Severskej Pán prstenů pro puberťáky s Tobeym Maguirem, co se naučil norsky. Ta podoba tam fakt je. Nádherná příroda a solidní triky. ()

darkrobyk

Nevím, jestli bylo rozumné dát jako hlavního hrdinu debila, který strčí do kapsy i hloupého Honzu s Ivánkem z Mrazíka. Tedy Espen má více štěstí než rozumu, takže vše doklepe ke zdárnému konci, ale mě prostě troubovití hrdinové nebaví. Odhlédnu i od toho, že člověk nevěděl, zda sleduje Odysseovy cesty, ba dojde i na Thesea a Ariadninu nit, či pohádky bratří Grimmů a B. Němcové. Ale ten guláš mi vadil nejméně. Škoda nedotažených akcí - Espen musí vybojovat v jezírku uprostřed bažiny magický meč, dobře, divák ale místo boje vidí jen krátké setkání s nestvůrou a pak už Artuš mává vítězně mečem nad hlavou... to rvačka v hospodě měla naopak švih, vtip a půvab. Prim hraje čarokrásná příroda, Norsko já rád, a to nemusí jít zrovna o vodopády, které mě kdysi uchvátily. Poetická kamera je prostě skvělá a film se chvílemi mění na barvitý dokument o severské zemi. ()

LiVentura

Nechápu, proč norští filmaři musí točit své pohádky v Česku.?! Mají tak úžasnou nezaměnitelnou krajinu a s tou naší z toho zase vzešel jakýsi mismas... To opravdu vždycky rozhodují jen peníze a levnější prostředí?! ()

juta

Příjemná Norská pohádka, od které by se naši umělci měli co učit. Krásná severská krajina a k tomu mytologie trolů je zaručená kombinace úspěchu. ()

misterz

Príjemná filmová rozprávka s výborne humorne ladeným príbehom, ktorý sa točil predovšetkým okolo rodinného nemehla. No niekedy aj nemehlo môže robiť veľké veci a môže od neho veľa záležať. Pekná myšlienka a poučenie na záver. A vo mne ešte dlho ostal príjemný, pozitívny pocit. Neviem čo stále všetci frflú. Na pozeranie spolu s deťmi ako stvorené. Určite nadpriemerná rozprávka, žiadna troškovina.75/100 ()

kingik

Přes tlustší kondom inspirativně vyprcaný Tolkien s Jacksonem. Ovšem zábavně a víceméně skromně pojaté pohádkové fantasy hrátky si nečiní ambice být první v trikových žebříčcích. S klidem se dá odpustit i totálně necharismatický hrdina jménem Espen, jehož domácké pojmenování Popelák má zřejmě svůj prapůvod kdesi v české pohádkové studiové tvorbě. Obsahová složka filmu je z hlediska nápaditosti tak akorát. Divák se může těšit na lesní nymfy, mocného Krále trollů a egocentrického krále a jeho družinu. Troll, který má být hlavní atrakcí filmu, se v celé své kráse moc nezjeví, čímž postupně pomine zájem o něj. Jím unesená princezna, co si do osmnácti třela klitoris o žezlo, vypadá neopotřebovaně a sympaticky. Celkově se pořád putuje lesem, bažinami i skalisky. Celkem to ubíhá, kamera je výrazně krajinářsky orientovaná, ke konci už je to horší s viditelností, začnou se totiž vršit noční scenérie. Dost se sází na humorné sekvence, což se ukázalo jako svěží prvek, který funguje, i když i nějaké té trapné chvilky nezůstane divák ušetřen. S partou kolem režiséra Mikkel Braenne Sandemose se nevidíme naposled. Popelák a spol. si vynutil svůj návrat. A vypadá to, že jim pobyt i pohyb na čerstvém vzduchu ve společnosti přírodních krás rozhodně svědčí. 7/10 ()

Jirka_Šč

3*, protože přestože to má zajímavý vzhled, neokoukané (norské) herce, severské exteriéry (občas české), severskou mytologii a navíc se to točilo (tipuji interiérové věci) ve spolupráci s českými studii, klouže přerod neschopného chlapa v hrdinu poněkud zle dole hrdlem. ()

Chrustyn

Fantasy pohádka, kterou ocení hlavně znalci a příznivci norské mytologie, převážně pak legend o trollech. Potěší, že je film ve všech ohledech jiným filmem, než jsou ty z americké produkce, ale ve výsledku mě moc nepotěšil a zmíněný troll je zde hodně vedlejší postavou. ()

Marze

Je to směs klasické pohádky a fantasy. Pro českého diváka blízké díky tradici Třech bratrů (Svěrák) a exotické (trollové v Norsku) Je zde méně humoru, ale drsnější cesta s více pohádkového strašení. Objevení netvora je trochu zklamání - vypadá dost ošuntěle. ()

marhoul

Moc pěkná rodinná pohádka.Potěšily i krásné lokace z ČR, nechyběla hezká princezna, ošklivá čarodějnice, snové víly, kouzla, čáry, pořádná rvačka ve středověké hospodě( včetně použití kuchyňského válečku), lesy, hory, skály, močály , vodopády, dobrodružství a hlavně humor. Příjemný byl i český dabing. Lepší čtyři hvězdičky. ()

honajz

Asi na ty poctivé tři hvězdy to vystačí, ale že by mě to nějak bavilo... Kamera, výprava a filtry jsou opajcované z Pána prstenů a Hobita (ostatně ten hlavní hrdina, Popelák Espen, mi Froda hodně připomínal), příběh kopíruje všechna pohádková klišé, na jaká si vzpomenete, a dokonce to chvílemi vypadá jak pohádka od Trošky, to když postavy v jednom kuse někam běhají, padají a řvou, aby to jako bylo vtipné. Líbí se mi, že hlavní hrdina je nešika, který má ale víc štěstí, než rozumu, takže většinou vyhraje jen proto, že mu někdo pomůže, ne díky své chytrosti. Princezna vypadala oteklá jak po třídenním flámu v Radost FX, a ti dva bráchové jsou oba také archetypy, jaké najdeme třeba v pohádce O statečném kováři - jeden tlustý, co furt žere, aby bylo ha ha ha, husa, druhý zabedněný drsoň, který ale tady prohlédne, jak fajn má pitomého bráchu. A princ je samozřejmě malý prďola, sobecký, zlý, zamindrákovaný a závistivý. Některé záběry kamery jsou hezké, triky ušly a musím přiznat, že přes veškerou lacinost a chtěnost vtípků jim dva tři vyšly a zasmál jsem se jim. Ale celé té předem jasně dané partě jsem nefandil, přišli mi nesympatičtí, a možná mohl hrát Espena spíš ten, co vypadla jak mladý Val Kilmer, ten aspoň uměl trochu hrát. Navíc je od začátku hned jasné, kudy a jak povede cesta, takže si jen odškrtávám povinné "pohádkové" položky jako veselé setkání Espena s princeznou, čarodějnice, hospoda, tajemný artefakt (meč, který se stejně moc do akce nedostane a kdoví, kde skončí), vysvobození, potrestání prince... nuda. Chybí tomu nějaká šťává, drajv, ozvláštnění, něco neviděného a nečekaného, malý šmrnc, prostě život. Celé je to prostě chtěná kopírka, a podle toho to vypadá. ()

Pítrs85

Tak nakonec spíš zklamání. Těšil jsem se sice na pohádku, ale na pohádku s dobrodružnou výpravou a příjemným nádechem fantasy, ale nakonec jsem dostal plytkou řachandu, vedle které i naši Tři bratři vypadají jako... no jako pohádka s dobrodružnou výpravou a příjemným nádechem fantasy :-) Navíc bych, stejně jako Němcům, zakázal Skandinávcům používat ve svých filmech humor, protože tyhle národy ftipní FAKT nejsou. Na druhou stranu norská příroda nepřestane uchvacovat, trollík byl taky docela fajn... a pořád jsem očekával, jestli ve filmu zazní tahle skladba, když už je to ten Mountain King... a dočkal jsem se, navíc v asi nejvíc cool scéně. Slabé 3*. ()