Pán prsteňov: Spoločenstvo Prsteňa

• Česko Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (viac)

Statočný hobit Frodo (Elijah Wood) si na plecia naložil ťažký údel - rozhodol sa totiž čeliť novej, neočakávanej životnej situácii, postaviť sa silám temna a spolu so svojimi starými i novými priateľmi sa vydať na ťažkú púť za záchranu sveta... Frodo totiž zdedil po svojom najmilšom strýkovi Bilbovi (Ian Holm) prsteň, ktorý ho postaví do súboja so silami zla, reprezentovanými krutovládcom Sauronom. Ten chce za každú cenu získať onen prsteň, pomocou ktorého sa môže stať neobmedzeným pánom Stredozeme... V snahe zabrániť jeho plánom sa musí Frodo spojiť s ďalšími bytosťami, nielen z rodu hobitov - ako on sám a jeho priatelia Sam (Sean Astin), Pippin (Billy Boyd) a Smieško (Dominic Monaghan) -, ale i mocných dobrých čarodejníkov, ktorých už v Stredozemi nezostalo veľa - ochranu odvážnej skupinky si na starosť vzal múdry a obetavý Gandalf Sivý (Ian McKellen); - elfov - ich zástupcom sa stal nebojácny Legolas (Orlando Bloom) -; trpaslíkov - ich česť sa rozhodol reprezentovať večne frflúci, ale inak veľmi statočný a láskavý Gimli (John Rhys-Davies) a ľudí - ich záujmy sa odhodlali chrániť mocný, no nevyrovnaný Boromir (Sean Bean) a tajomný Aragorn (Viggo Mortensen). Spoločne sa vydávajú na cestu, na konci ktorej sa im - ako dúfajú - podarí prsteň raz navždy zničiť... (oficiálny text distribútora)

lisma

Peter Jackson se tímto dílem stal vpravdě nesmrtelným a kdyby už nenatočil nic jiného, nesmazatelně se zapsal do dějin jako režisér s obrovskými tvůrčími schopnostmi. Nehodnotím jednotlivé filmy, ale kompaktní celek který tato trilogie vytváří. Za předpokladu této premisy je Pán Prstenů dokonalý. ()

qwertasip...

Jak by řekl Wilda Šejkspírů: „Mnoho povyku pro nic.“ Předpokládám, že mě většina zdejších uživatelů bude nenávidět, ale zkrátka nechápu, proč se kolem tohohle spustil takový humbuk. Než jsem tenhle film viděl poprvé, tak jsem byl natěšený asi jako každý jiný. Začátek celkem ušel, jenže jsem stále čekal, kdy se něco stane. Uplynula hodina… dvě… tři… a... nestalo se vůbec nic! Další díl to samé – tři hodiny chůze, nudných a nicneříkajících dialogů a děj v podstatě žádný. Trojka byla ještě delší, ale aspoň se tam něco dělo. Celá filmová trilogie je podle mě naprosto o ničem – pokud se dá na nudu umřít, tak jsem asi už dávno mrtvej. Rozhovory jsou tak stupidní, že mi to přijde, jako když se baví Tataři. Půlku těchto zbytečných dialogů bych vystříhal – aspoň by film netrval neskutečný tři hodiny. A ty chyby! Takto si představuji naprostý vrchol diletantství. Režisér a střihači snad hráli poker se skřety nebo létali dracích, protože si nedovedu vysvětlit, jak mohli pustit na plátna trojici filmů, z nichž každý má přes 80 chyb? To je kolem 250 chyb, opravdu skvělá vizitka… Blbůstky, kdy jde vidět štáb nebo kus něčeho co tam nemá dělat, jsou sice v každém velkofilmu, ale zde to přímo bije do očí. Mizející věci, zbraně, které se samy proměňují za jiné, chyby v posloupnosti a především naprosté nelogičnosti jako třeba Elf s nekonečnou zásobou šípů - to je nějaký fantasy prvek nebo co? Orkové jsou mrtví když je praštíte poklicí od hrnce, zatímco do Boromira můžete napálit několik šípů a stejnak se pak ještě stačí vykecávat s Aragornem. Taky nechápu, proč se místo nelítostného doražení vždycky najde nějaký dobrák, který radši empaticky čumí, namísto toho, aby vystřelil poslední ránu (zřejmě nějaký další fantasy efekt). Uprostřed bitevní vřavy umírá nějaký hrdina. Jeho kámoš si toho všimne, poklekne a začnou se v klídku bavit, jakoby se kolem nic nedělo. Samozřejmě se nenajde nikdo, kdo by toho využil (no jo, umírá mu kámoš, tak ho necháme a počkáme, až se zvedne a všechny nás ve vzteku pobije). Co to jako má bejt? Lidé, kteří se kají, že se jim tato trilogie nelíbila, a snaží se najít alespoň některá pozitiva, v komentářích nejčastěji zmiňují něco jako „dějově zbytečně roztáhlý, ale ta krajina – tak ta byla fakt nádherná“. To je sice pravda, nádherná příroda tam bezesporu je, ale pokud to někoho zajímá, ať si pustí dokument o Novém Zélandu a ještě si ušetří několik hodin času. Chápu, že spoustě lidem se líbí tyhle fantasy povídky, které se točí kolem hobitů, skřítků, trpaslíků, elfů, nezničitelných prstenů a bůhvíčeho ještě, ale pro někoho komu je svět fantasy cizí (to by pak už rovnou mohli lítat na okřídlených prasopsech, pěstovat masožravé pampelišky a střílet po sobě explodující medvědotchoří výkaly), je to jedna velká k uzoufání dlouhá nuda. Shrnuto a podtrženo: pěkná krajina, dobrá hudba a vynikající speciální efekty jsou jediným důvodem, proč dávám alespoň jednu hvězdičku. ()

kreion

Na tento komentár som sa veľmi tešil. Primo, som fanúšik cez knihy Pán Prsteňov, secundo, toto je jeden z najdokonalejších filmov aké sa kedy natočili, tertio- obsadenie. Jackson stavil na neokukané tváre. To je niečo, čo tento film urobilo lepším, lebo-povedzme si úprimne- keby tam podosádza naj. holyvúdske hviezdy, bol by z toho obyčajný mainstream. Ďalšia vec, kostýmy- dokonalé, premakané, namakané. To isté pre masky. Pán Shore ďalej potvrdil, že Zimmerman nie je jediný ultimátny skladateľ hudby pre veľké filmy. Tento film- aj keď nie je 100%tná kópia knihy- má u mňa 100%. Lebo je to poctivé, veľkolepé a človeka to pohltí. A to je to, čo sa dnes veľkofilmom u mňa už dáko nedarí. P.S.- pre mňa je pokračovateľom tohto LoTR štýlu nasadeného Jacksonom urćite seriál Game of Thrones. A nie len kvoli Boromirovi. ()

dthwinter

Ať bych zfilmovanou trilogii Lord of the Rings pochválil jakkoli, stejně bych tu pravou podstatu nevystihl a jen bych ji shazoval. Peter Jackson dokázal něco neuvěřitelného a vyvrátil mi (jako doposud jediný) jedno mé zaryté přesvědčení, a sice že nelze natočit film alespoň stejné úrovně, když je knižní předloha kvalitní. Pokud jde o extended versions, nebojím se říct, že dokonce knihy předčí. S filmy si neskutečně vyhrál a hluchá místa v knize vyřešil tak, že si prostě něco vymyslel, ale jinak se předlohy drží jako klíště. Peter Jackson má můj hluboký obdiv a já zase svou nej filmovou trilogii. Ke všem třem filmům (protože by se měly brát jako jeden úžasný celek) 100 % ()

Elassar

Musím se přiznat, že ačkoliv velký fanoušek fantasy literatury jsem do shlédnutí tohoto filmu Pána prstenů nečetl. Snad jen Hobita, ale v laciné komixové podobě. Až tento skvělý snímek, mě nasměroval k literárním pokladu, který nám Tolkien zanechal. Filmu snad nelze pořádně nic vytknout, skvělá režie, herci - podlehl jsem a mým hrdinou raného mladí se navždy stal Aragorn a říkejte si, co chcete, ale Vigo ho zahrál parádně a dnes si už tam nikoho jiného nedokáži představit - dále také kamera v neposlední řadě soundtrack. Tímto dílem započala triologie, která se navždy neodmyslitelně zapsala do historie a nejen té filmové. ()

Bornd

Tenhle díl se asi nejvíc drží literární předlohy. A od mích osmi let je to pořád můj nejoblíbenější film, který jsem viděl už aspoň stokrát. Miluji to putování společenstva s nádhernou přírodou, atmosférou, hudbou, skvělými herci a prostě se vším. Jacksonovi se to vážně povedlo, ale i všem co na filmu pracovali, takové efekty a kostými sem snad v žádnem filmu neviděl. ()

Filas24

Perfektně natočený film, který musí zaujmout a potěšit i "Tolkienany", kteří maji přečtenoui literární předlohu. Ve filmu se objevuje vše důležité, co Tolkien napsal do knižní podoby a pokud se tam objevila jen miniaturní chyba, efekty, způsob natočení (na ten rok velmi vyspělé) a velmi dobré herecké výkony to hned odčinili. Doporučuju tento film shlédnout všem, kteří mají jen trochu rádi fantasy. Zážitků si z něj odnesete víc než dost. ()

Athares

Film pro masy, naivně americká hra na hrdiny. Hordy nepřátel okamžitě umírají i po úderu kamínku hozeném jedním z hlavních hrdinů, zato "klaďasové" se vykecávají i se třemi šípy zabodnutými v těle. "Záporácí" se sice rychle přibližují, když jsou na míle daleko, ale jakmile hrdiny doženou najednou běhají oni i jejich koně vždy dostatečně pomalu, navíc to mají krásně načasované, že když už "nečekaně" zaútočí na naše miloučké společenstvo, vždy hrdinové stihnou říct vše potřebné. Tak bohatou dávku kýčovitosti jsem už dlouho neviděl. Nebýt pár zajímavých ( ne originálních ) scén a dokonalých scenerií, dávám odpad! ()

cirkulace

Těžko něco napsat k mému nejoblíbenějšímu filmu. Považuji se za obrovského fanouška Tolkienovského světa a vlastně celého Pána Prstenů. Knihu jsem četl už jako 10ti letý kluk a pak ještě asi dvakrát a film jsem viděl nespočetněkrát a v různých kombinacích. Doporučuji samozřejmě tu dlouhou verzi s 218 minutami, nejlépe v původním znění s titulky. Celý svět Pána prstenů mě natolik ovlivnil, že jsem se byl dokonce schopen s nadšením naučit několik frází v elfštině. Čím více se nad Pánem prstenů zamýšlím, tím více mě svět hobitů, elfů, trpaslíků a Mordoru dovádí v úžas. Co se týče filmu, tak to, co byl Peter Jackson schopný převést na filmové plátno zaslouží více než hlubokou poklonu. Opravdu "Pan Režisér". Krása tohohle filmu spočívá v mnoha věcech. Bez výjimky skvělé herecké obsazení (vyzdvihl bych hlavně okouzlující Liv Tyler a Iana McKellena), dále naprosto úchvatná krajina Nového Zélandu. Obrovskou zásluhu na celkovém dojmu z filmu má též vynikající hudba od Howarda Shorea, a k písni May it be ne třeba nic dodávat. Kdybych měl dát jen jednou jedinému filmu 100%, byl by to právě LOTR FOTR. Nikdy neomrzí a vždy diváka nesmírně vtáhne do děje. Kdybych si mohl v dalším životě vybrat, čím bych byl, chtěl bych být elfem... ()

unclejack

Hoci Návrat kráľa je ospevovaný ako veľkolepý spektákl a Dve veže považujú mnohí za dejovo atraktívnejší, nič z toho sa podľa mňa nevyrovná prvému Lotrovi. Skvelá atmosféra je budovaná postupne, po malých kúskoch a za zdatnej pomoci hudby Howarda Shorea. Ako sa putovanie začína, hrdinovia sa začnú meniť a postupne sa dostávame od jedného vizuálne podmanivého momentu k druhému - pre mňa osobne zostáva smrť Gandalfa šedého najlepšou scénou filmu. Peter Jackson funguje na všetkých rovinách, nielen zdatný v samotnom spracovaní príbehu, ale aj v jeho striedmej prezentácii. Toto nie je Harry Potter - Jackson sa postaral o úplne odlišnú atmosféru a z hľadiska hereckých výkonom nie je dôvod domnievať sa, že by Lotr zaostával - najlepšia úloha Liv Tyler, jedna z najlepších pre Iana McKellena - Gandalf šedý sa mi vždy pozdával viac ako Gandalf biely - Sean Bean, Elijah Wood, Viggo Mortensen a Christopher Lee, to všetko funguje. Jedinou škodou teda zostáva, že Gollum Andyho Serkisa sa výraznejšie prihlási o slovo až v Dvoch vežiach ale obosne aj tak zastávam názor, že Spoločenstvo prsteňa je najlepším dielom série. ()

peaceNwar

Toto je asi jediný Jacksonov komerčňák, na ktorý sa dá naozaj pozerať. Vďaka rýchlemu dostaveniu zápletky a veľmi napínavému a temnému vývinu deja Vás tento film naozaj strhne a to aj vtedy, keď nieste moc nadšený prívrženec fantasy žánru (ako je to v mojom prípade). Stále ale napriek všetkému sa mi zdá celá táto sága príliš smiešna, aby bola braná vážne a príliš vážna, aby bola braná ako zábava. Tolkien určite chcel prostredníctvom knihy vyobraziť nejakú myšlienku, ale tú som z tohto filmu bohužiaľ necítil. Z objektívneho hľadiska je film aj napriek samoúčelnosti vážne bezchybný, verný predlohe, dramaturgicky dobre zvládnuteľný a narozdiel od pokračovaní tu nájdeme prijateľnú vyváženosť promo-formy a obsahu. ()

Borin.P

Když jsem Společenstvo Prstenu viděl poprvé, byl jsem asi moc mladý na to, abych ho správně docenil. Po dalších projekcích mi už bylo jasné, i když jsem nečetl knižní předlohu a o celé Středozemi jsem nevěděl vůbec nic, že toto bude v budoucnu jeden z těch VELKÝCH filmů, na které se zkrátka nezapomíná. A včera, po dlouhé době, navíc v prodloužené verzi (ta kratší je možná o něco lepší), jsem si tento skvost poprvé naplno vychutnal a jen si potvrdil svoji předchozí větu. Pán prstenů zřejmě nikdy nebude patřit mezi moje nejoblíbenější filmy, ale určitě bude jeden z těch, co ani po dalším zhlédnutí nebude nudit a vždy se na něj rád podívám. ()

DansteR

"You do not pass!!!"...Nejlepší trilogie EVER!!! Tři hodiny parádního fantasy světa, úžasných herců, parádní akce a nevím čeho jestě. FIlmová verze, která uspokojí jak čtenáře tak i ty pro které je film první konfrontací se Středozemí. Člověk celé tři hodiny ani nedutá a čeká co přijde (nečtenář), hned po prvních 5 minutách si člověk připadá jako součastí děje, je do něj absolutně vtažen a velmi těžko se opouští i po tom co Frodo a Sam odplujou. Nelze komentovat jinak než naprostá paráda a obrovský milník moderní kinematografie. 95% ()

Misterioso

Jak a proč vlastně okomentovat Společenstvo Prstenu a Pána prstenů celkově, když ho vlastně každý viděl? Peter Jackson natočil údajně nezfilmovatelnou knihu J. R. R. Tolkiena přímo neskutečným způsobem, který navždy změnil svět filmu. Superlativů by se našlo tolik, že se mi ani nechce je všechny vypisovat. Peter Jackson a celý štáb si totiž dali na každém detailu tak neskutečně moc záležet, že výsledek musel být dokonalý. Snová hudba Howarda Shorea, díky které se snadno ponoříte do víru Středozemě, dokonalá kamera (podle mého dosáhla vrcholu v celé trilogii právě zde), úžasná výprava podpořená přenádhernými scenériemi Nového Zélandu, jeden lepší herecký výkon vedle druhého (dokonalý casting!)... Musel bych pokračovat do nekonečna. K tomu kupa přenádherných a zapamatování hodných scén (je jich tolik, že mám pocit, že celý film je v podstatě jedna úžasná, dokonalá scéna). Proč právě první díl mám nejradši? Zřejmě kvůli tomu, že příběh je zde asi nejvíce pohádkový a poetický a nabízí asi tu nejkrásnější atmosféru z celé trilogie. Škoda, že ten nespočet Oscarů nezískalo také Společenstvo. Na Pánu prstenů jsem vyrůstal, a má láska z dětství k němu mi vydrží zřejmě napořád. Epika v celé své kráse. Filmový svět Ti děkuje, Petere! ()

sankacoffee

Vskutku poetická výprava do snového světa, plného malých i velkých příběhů malých i velkých hrdinů,...drsné i líbezné prostředí vizuálně dokonalé a skvěle hudebně podkreslené. Celá trilogie, ať už z pera pana Tolkiena, či převedená na plátno režisérem Jacksonem a jeho spolupracovníky, se line za účelem předat poselství o naději a odvaze...že i nejtitěrnější osoba může pevnou vůli obstát a dostát svého cíle, že i prosťoučký zahradník v neznámé situaci nalezne odvahu k hrdinským činům, že i člověk toulající se životem se dokáže postavit čelem ke své zodpovědnosti, že i slizký bastard má šanci i nevědomky přispět k dobru lidstva, nebo že i...prostě takových příběhů je tam spousty a jsou podány takovým způsobem, že vás aspoň něco musí trochu pohladit po duši. Z tohoto pohledu je Pán Prstenů nejlepší pohádka všech dob. Ale to není všechno...je to i pořádná filmová zábava. Hrdinské boje, velkolepé ohňostroje, vtipné scénky, dech beroucí scenérie, skvěle zpracované vobludky (Balrog 4ever); zajímavá historie Středozemě a samotný příběh války o Prsten navíc přidává pocit uvěřitelnosti všech charakterů. Poprvé jsem Společenstvo viděl v 11 letech a hlavní co si pamatuji je šok z konce..."to je jako konec? Ale já chci vědět jak to dopadne!" :-D. P.S. Nic se nemá přehánět a lituji nerdy, kteří si z celého fenoménu LoTR udělali středobod vesmíru...o tom to opravdu není :) ()

Mathyen

když jsem jako malý klučina (no až tak malý sem nebyl, už jsem chápal Tolkienovu genialitu) četl Pána Prstenů (a Hobita před tím), představoval jsem si vše tak trochu jinak, rozhodně ne Legolase jako blonďatého hezounka...ale dnes, po nejméně 50tém shlédnutí adaptace P.Jacksona musím uznat, že už si své představy vybavím jen mlhavě a nejsou ani zdaleka tak dokonalé, jako je to zachyceno na filmovém plátně... nejúžasnější fantasy všech dob a nejlépe zfilmovaný díl trilogie (i když mi chybí mohylový duch, Bombadil a další osekání, ani 5 hodinová verze by mi nevadila). Masterpiece! 10/10 p.s. Hobbit je za dveřmi, snad Jackson koupí práva i na Sillmarillion, nikoho jiného si na režisérské stoličce nedovedu představit... ()

RKBoy

Pán prstenov je moje detstvo , v moje hlave som v tomto svete ako chlapec strávil viac času ako v škole..Dakujem pán Jackson,dakujem pán Tolkien. Tržby - $871,530,324 ()

Braga

Silný příběh v nádherném zpracování, který ani po letech moc ze svého kouzla neztratil. Nádherná výprava, úžasně rozsáhlé exteriéry, skvělá kamera a střih. Slušný výběr, v té době ještě né moc "známých", herců. Vyzdvihnout lez určitě výkon Gandalfa a Bilba či obou hlavních ženských představitelek. Zvuková a především hudební stránka Howarda Shora je naprosto dokonalá. Masky a rozsah scén působí mocně, digitální efekty ani po 10 letech nevypadají vůbec zle . Výborný film ! 5 Hvězd ! ()

Nový Pán prstenů na cestě?

Nový Pán prstenů na cestě?

24.02.2023

Poté, co se koncem minulého roku podařilo švédské korporaci Embracer pořídit veškerá zbývající práva na značku Pána prstenů (seriálová koupil předtím za nemalé peníze Amazon), uzavřela nyní studia… (viac)

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera