Pán prsteňov: Spoločenstvo Prsteňa

• Česko Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (viac)

Statočný hobit Frodo (Elijah Wood) si na plecia naložil ťažký údel - rozhodol sa totiž čeliť novej, neočakávanej životnej situácii, postaviť sa silám temna a spolu so svojimi starými i novými priateľmi sa vydať na ťažkú púť za záchranu sveta... Frodo totiž zdedil po svojom najmilšom strýkovi Bilbovi (Ian Holm) prsteň, ktorý ho postaví do súboja so silami zla, reprezentovanými krutovládcom Sauronom. Ten chce za každú cenu získať onen prsteň, pomocou ktorého sa môže stať neobmedzeným pánom Stredozeme... V snahe zabrániť jeho plánom sa musí Frodo spojiť s ďalšími bytosťami, nielen z rodu hobitov - ako on sám a jeho priatelia Sam (Sean Astin), Pippin (Billy Boyd) a Smieško (Dominic Monaghan) -, ale i mocných dobrých čarodejníkov, ktorých už v Stredozemi nezostalo veľa - ochranu odvážnej skupinky si na starosť vzal múdry a obetavý Gandalf Sivý (Ian McKellen); - elfov - ich zástupcom sa stal nebojácny Legolas (Orlando Bloom) -; trpaslíkov - ich česť sa rozhodol reprezentovať večne frflúci, ale inak veľmi statočný a láskavý Gimli (John Rhys-Davies) a ľudí - ich záujmy sa odhodlali chrániť mocný, no nevyrovnaný Boromir (Sean Bean) a tajomný Aragorn (Viggo Mortensen). Spoločne sa vydávajú na cestu, na konci ktorej sa im - ako dúfajú - podarí prsteň raz navždy zničiť... (oficiálny text distribútora)

Meijin

Jedná se o první díl trilogie Pána prstenů z dílny režiséra Jacksona. Nedostal sice Oskara za nejlepší film roku, tak jako třetí díl, pro mě je ale nejlepším filmem vůbec. Jako fanoušek Tolkiena se nejpve musím vrátit do roku 1994, kdy jsem poprvé hltal celou knižní trilogii. Pak jsem se k ní samozřejme ještě nejednou vrátil. V roce 2001 jsem se dozvědel, že se na nás chystá zfilmovaná podoba LOTRa. Každý rok jeden díl, každý bude mít 3 hodiny. Začal jsem prolézal všechny dostupné zdroje na internetu, abych si čekání na premiéru zpříjemnil. Předem bylo z reakcí zřejmé, že existují dva tábory fanoušků. Pro jeden bylo nejdůležitějsí co nejdokonalejší az puntíčkářské dodržení knižní předlohy. Pro druhý bylo hlavní, aby Jackson předložil skvělý film, jednalo se přece o zfilmování kultovního fantasy díla. První tábor byl s kritikou na koni, protože odchylek od knihy bylo opravdu hodně. Největší svatokrádeží bylo vynechaní postavy Toma Bombaldina, mocné ale od příběhu izolované postavy. K druhému táboru se hlasím já a musím konstatovat, že takle povedený Hobitín, půlčíky, trpaslíky, elfy ale i vše ostatní v celém tříhodinovém úvodu LOTRa jsem nečekal. Musel jsem si Společenstvo pustit ještě tak 3-4x, abych se nasytil. ()

Spock

Trilogie Pán prstenu je pro mě tím nejlepším fantasy příběhem všech dob. Měl jsem trochu obavy z toho, jak její filmové ztvárnění dopadne. Nakonec se vše podařilo nad očekávání dobře. Je to pastva pro oči. Každý fanoušek žánru a samotné knihy, si ty tři hodiny v kině musí užít. ()

FrajerTom

Z celé série se mi Společenstvo líbilo nejvíc a myslím, že všechny ty ceny, kterými byl oceněn Návrat krále, patří právě jemu. ()

NoFiction

Opravdu se mi nestává často, že sedím v kině cca 3hod. a připadá mi to, jako bych tam před chvíli přišel. Nemám co dodat, prostě jsem se kochal a povznášel nad tím, co pro mě připravil Mr. Jackson. ()

-ELFKA-

Najrozprávkovejšia a najpoetickejšia časť. Vernosť s akou Jackson dokázal vo filme zachytiť atmosféru knihy je neuveritelná! Odporúčam rozšírenú verziu, nájdete tam mnoho drobných detailov, ktoré potešia najmä obdivovatelov knižnej predlohy. ()

jitrnic

Pro mě bezkonkurenčně nejlepší díl, dokonale sladěný obraz s hudbou, velkolepé záběry, z kterých se točí hlava, přesně odměřená dávka patosu... U dvou následujících filmů jsem tyto kvality postrádal, . ()

ganz

Kdybych nečetl před shlédnutím filmu knihu bylo by to za 5*. Každopádně z celé filmové trilogie asi nejpůsobivější. edit-Ehm uvědomil jsem si, že v roce 2001 Jsem měl s pánem prstenů všude vytapetováno a možná právě proto měním na 5. ()

Gerret

Hodnotím celou trilogii najednou. Pro mě to jsou nejlepší filmy jaké jsem kdy viděl. Všechny postavy jsou výborně zpracovány a ten SVĚT je díky Tolkienovi a PJovi, který ho převedl na plátno, prostě užasný, skvělé efekty, akce a ta skvělá hudba od H. Shora, kterou jsem docenil až s odstupem času, prostě film kterému nemám co vytknout, zatím jsem ještě nečetl knihu, takže to nemůžu porovnávat, ale i tak jsem naprosto spokojený. Nejraději mám z jedničky Morii a velké bitvy ve druhém a třetím díle. Nejlepší filmová postava je pro mě určitě Glum, v podání Andyho Serkise nemá chybu. Jak budu mít čas, tak určitě sáhnu i po knize. Leden 2011: Díval jsem se na prodlouženou verzi všech tří dílů a musím říct, že teď se mi to snad líbilo ještě více než před tím :) a moc se těším na Hobita, kniha co jsem četl nedávno byla super. Červen 2011: Tak jsem si konečně přečetl i knihy, sice se od filmů mírně liší, ale to mi nevadilo. Květen 2012: Viděna znovu prodloužená verze všech tří dílů, ale tontokráte v pořádné kvalitě a na pořádné TV, skvělý filmový zážitek! A moc bych chtěl celou trilogii vidět v kině, tehdy jem byl jen na třetím díle :(. Hodnotím všechny 3 díly stejně 100%. ()

PollyJean

Vizuálně naprosto překrásné. Celkem úspěšně film střídal scény akční s jednacími a vyprávěcími. Jelikož jsem předlohu četla několikrát, skřípala jsem u filmu párkrát zubama za na pár místech pro mě nevhodné zjednodušování a úpravy, ale budiž, třeba cesta doly Morie byla zase naprosto impozantní. I na patetickou strunu se v tomto díle tlačilo celkem snesitelně. Škoda jen, že se to nepovedlo udržet v dalších dílech. ()

klima777

Jak hodnotit jednotlivé díly? Jak hodnotit celou trilogii? Knižní předlohu znám, ale některé odchylky a zkratky učiněné v zájmu většího komerčního dopadu Tolkienova opus magnum mi nevadí, neboť se nepočítám ke skalním fanouškům. Pozitiva: Jacksonova vize je krásná – krajina, interiéry, masky atd.; dokonce si ponechává onen mytologický ráz, příznačný pro Tolkiena. Soundtracky a všechny scény s Glumem jsou úžasné. Negativa: Jackson se nechal zlákat myšlenkou: "More everything for everybody and everyone." Některé scény (zvláště ve 3. díle) jsou natočeny skutečně velikášsky a jsou pohlceny samy sebou. Ohromený divák se nechává vláčet formální dokonalostí filmu a rád zapomíná na hlavní dějové linie, případně psychologii postav (jedná se sice o mytologickou látku, ale kapka hlubšího vhledu by neškodila). Je to velkolepé, mohutné a majestátní, leč v jistých okamžicích jsem toužila po méně okázalých gestech a jaksi komornějším a osobnějším vyznění. Což ovšem není možné z podstaty literární předlohy, jakož i filmu: Všechny postavy přesně zapadají do monstrózního soukolí osudu, jehož síla, nevyhnutelnost (a do jisté míry i setrvačnost) je zdrcující a drtivá. Na druhou stranu: Každý má v rámci kosmického dramatu nezastupitelnou a jedinečnou roli (tudíž, Tolkien by, myslím, mohl být spokojen). Navzdory výše řečenému se skláním před odvahou, umem, a také umanutostí Petera Jacksona, díky níž dotáhnul projekt těchto rozměrů do vítězného konce (záležitost je zřejmá, pokud porovnáme Pána prstenů a tzv. "nové" Star Wars). Ty 3 betlémské hvězdy jsou solidní a jsou vetknuty hluboko do hřbetu Uroborova, následkem čehož je nucen pustit svůj vlastní ocas a rozvinout se. Dialektika protikladů prodchnutá Tolkienovým křesťanstvím (a možná i přehnaným eurocentrismem) si totiž tentokrát dokázala podmanit masový divácký vkus. ()

AngelusCZ

Nádherný film který vás vtáhne do dějě a do problému Froda. Docela nechápu jak mohli svěřit film někomu jako je Peter Jackson. Představte si filmy jako Bad Taste, Braindead, to všechno je od něj, sice se mi to líbilo, ale je to úplně něco jiného. Tak dál.... Hudba je nádherná. Herci sou skvělý, Eljah Wood mě přesvědčil že i mladši herci umí hrát. Kamera a střih, skvělý. Efekty, skvělý. Děj je fantastický. Na tenhle film mám náladu vždy!!!! ()

mcleod

Skvěle natočený propracovaný fantazy příběh. První díl se mi z celé trilogie líbí nejvíc, celý příběh se v něm ještě buduje a není jasné, co z toho bude (Tolkiena jsem nečetl). Další dva díly už pouze navazují, jsou jakoby pouhými vystřiženými epizodami z dlouho trvající ságy o cestě do Mordoru, které nejsou v ničem nové a zajímavé. Společenstvo Prstenu jsem si opravdu užíval, ať už díky dokonalému scénáři a režii, perfektní kameře, úžasným exteriérům nebo výborným hereckým výkonům. Obávám se, že další dva díly jsem si už pouštěl jen proto, abych věděl, jak to dopadne (a jejich kvalita a význam podle mě nedosahuje výše). ()

Avari.73

Všechno už bylo řečeno a napsáno. Akorát bych to opakoval. Jacksonova trilogie změnila svět a ze mně udělala fanouška jak filmů, tak předlohy. Nejlepší z trilogie, nejlepší fantasy film a jeden z nejlepších filmů historie. ()

Koryntos odpad!

Tak si to shrňme. Nejlépe bych to vyjádřila slovy Briana z Family Guy: ,, Ty mladý jsou někde v lese, kamera pořád švenkuje, myslím, že hledají nějakou čarodějnici, moc jsem neposlouchal. Nic se tam neděje. Nic se tam neděje, dělaj něco s mapou, nic se tam neděje….je konec, fůra lidí vypadá otráveně." Stejný pocit jsem bohužel měla já z Pána prstenu. Zase jsem se jednou přesvědčila, že co se líbí většině, mě se nelíbí vůbec. Nikdy jsem neměla odvahu tento film shlédnout, bála jsem se, že se mi nebude líbit, viděla jsem pokaždé jen pár sekvencí a ty mě nikterak nezaujaly. Sebrala jsem veškerou odvahu a film jsem konečně shlédla celý. Potvrdilo se mi, co už vím dlouho, fanyka výpravných velkofilmů ze mě nikdy nebude. Nepřišla jsem na chuť ani Pánu Prstenů, ani Avataru a Harryho Pottera, ze zásady nikdy nechci vidět a myslím, že to i dodržím. Kdyby mě někdo chtěl opravdu mučit, stačilo by mu, pustit mi tyto 3 snímky po sobě a umřela bych u toho nudou. Chápu, že v kině snímek musí působit lépe, člověk se může jen kochat krajinou, ale i tak je na mně hrozně dlouhý a prakticky o ničem. Myslím, že osobně by mně více bavila kniha, kde bych si všechno mohla představovat. Nejdříve jsem dala 1*, aspoň za nádhernou krajinu. Pak jsem dospěla k názoru, že když budu chtít vidět nádhernou krajinu, podívám se na dokument, nebo rovnou vylezu ven na procházku a nemusím ztrácet čas, třemi hodinami ničeho. ()

kklepkaa

Vzpomínám si, že mi bylo 11 a mamka mě na to vzala do kina. Obě jsme byly naprosto unešené a nemohly se dočkat dalšího dílu. Mé nadšení trvá a s radostí očekávám Hobita. Pána Prstenů považuji za nejlepší adaptací knihy. To co se povedlo Peteru Jacksonovi je naprosto fenomenální. Doufám, že mě nezklame a vyrazí mi dech počtvrté u Hobita. Po letech jsem viděla i prodloužené režisérské verze (1 film = 4 hod), které mě taktéž nezklamaly. ()

Taio

Dnes z ničoho nič prišlo odhodlanie napisať koment na moju obľúbenú trilógiu a obľúbené filmy vôbec. Krása sa popisuje ťažko a tak je tomu aj tu (ty vole, takú kravinu napísať). Ak som všetky 3 časti LOTRa nevidel dokopy viac ako 50x tak ani raz. Prostredie, dej, réžia, blablablablabláááááááááááááááááááááá UCHVATNE! OST♫ 5/5 Príbeh 5/5 Výkony 4/5 Napätie 4/5 Humor nebol ... 100% ()

Nový Pán prstenů na cestě?

Nový Pán prstenů na cestě?

24.02.2023

Poté, co se koncem minulého roku podařilo švédské korporaci Embracer pořídit veškerá zbývající práva na značku Pána prstenů (seriálová koupil předtím za nemalé peníze Amazon), uzavřela nyní studia… (viac)

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera