Pán prsteňov: Spoločenstvo Prsteňa

• Česko Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (viac)

Statočný hobit Frodo (Elijah Wood) si na plecia naložil ťažký údel - rozhodol sa totiž čeliť novej, neočakávanej životnej situácii, postaviť sa silám temna a spolu so svojimi starými i novými priateľmi sa vydať na ťažkú púť za záchranu sveta... Frodo totiž zdedil po svojom najmilšom strýkovi Bilbovi (Ian Holm) prsteň, ktorý ho postaví do súboja so silami zla, reprezentovanými krutovládcom Sauronom. Ten chce za každú cenu získať onen prsteň, pomocou ktorého sa môže stať neobmedzeným pánom Stredozeme... V snahe zabrániť jeho plánom sa musí Frodo spojiť s ďalšími bytosťami, nielen z rodu hobitov - ako on sám a jeho priatelia Sam (Sean Astin), Pippin (Billy Boyd) a Smieško (Dominic Monaghan) -, ale i mocných dobrých čarodejníkov, ktorých už v Stredozemi nezostalo veľa - ochranu odvážnej skupinky si na starosť vzal múdry a obetavý Gandalf Sivý (Ian McKellen); - elfov - ich zástupcom sa stal nebojácny Legolas (Orlando Bloom) -; trpaslíkov - ich česť sa rozhodol reprezentovať večne frflúci, ale inak veľmi statočný a láskavý Gimli (John Rhys-Davies) a ľudí - ich záujmy sa odhodlali chrániť mocný, no nevyrovnaný Boromir (Sean Bean) a tajomný Aragorn (Viggo Mortensen). Spoločne sa vydávajú na cestu, na konci ktorej sa im - ako dúfajú - podarí prsteň raz navždy zničiť... (oficiálny text distribútora)

Meescha

Prvni dil trilogie je zpocatku trochu pomalejsi, coz ale (oproti konci Navratu krale) nevadi. Ponorite se do Stredozeme a zacnete prozivat pribeh, ktery vas jiste uchvati. Nazghulove snad ani lepsi byt nemohli, diky nim se filmu stava misty horor (jako kazda spravna pohadka :-) ()

MaJes

Dlho som fenoménu Pán prsteňov odolával a len po zhliadnutí trailerov a reklám som zhodnotil, že mňa to baviť určite nebude! Ale po tom ako som videl dokument o natáčaní celého Pána prsteňov som sa rozhodol, že si to predsa len pozriem! A musím uznať, že je to dobrý film s množstvom výborných efektov a množstvom skvelých hercov a oplatí sa ho pozrieť aj tým, ktorý zrovna fantasy nemusia. Ale na NEKONEČNÝ PRÍBEH to nemá - ten je podľa mňa v tomto žánry neporazitelný. ()

mato:-)

Je mi fakt líto lidí co tenhle film viděli poprvé na Nově s monofoním zvukem a dabingem, ořezaným obrazem a prokládaný 20 reklamami, kteří pak říkají, že to nebylo nic moc a hodnotí toto skvělé dílo jen 3 hvězdičkami. ()

HanSolo

Vynikající dílo jak po výtvarné, výpravné a vizuální, tak i režisérské a herecké stránce, které se poprávu zapsalo do dějin. ()

Arccos

Jako Tolkienuv fanda jsem neveril, ze je to mozne natocit. Jackson me z tohoto omylu vyvedl. Ne, ten prepis neni dokonaly, ale lepsi byt nemuze. Obcas jsem az ziral, jak jsou nektere sceny stejne jako v knize. Rozsah, imaginace, efekty, zpracovani, herci - vse uzasne. Prave tento uvodni dil se mi ze vsech tri libi nejvice. ()

Prejza

Z tohohleto plínkoidního zpracování by se posral i Tolkien! UF! Příběh v hajzlu! Postavy papírový! Efekty samoúčelný a zcela přehnaný! Hudba nevyvážená. A film nikde. Co to tam "hraje" za kupu sraček (Christopher Lee laskavě promine), je pak další nezodpověditelnou votázkou. ()

nmarca

I když film není dokonalý, znamenal zlom v dějinách filmu a pro mne (stejně jako kniha) je výsostně srdeční záležitostí. Nedokážu však díly hodnotit odděleně, vždyť je to jen jeden (v prodloužené verzi) téměř 11hodinový film. Jacksonův opus je výjimečný zejména ve své komplexnosti, kdy se ve vzácné rovnováze setkává geniální, všeobecně platná Tolkienova předloha s příběhem o přátelství a oběti, podařený casting sestavený převážně z "hvězd nižší svítivosti", které však podávají mimořádně přesvědčivé výkony, nádherné neokoukané a rozmanité exteriéry, digitální triky kombinované s klasickými technikami, hudba, kterou lze zařadit i mezi klasické mistry, smysl pro detail a zejména neuvěřitelná schopnost tohle vše ukočírovat. A Společenstvo samo o sobě? To je vlastně jen rozjezd, vystižení atmosféry a představení (většiny) postav. A těšení se na další díl ... (PS Psáno v roce 2009, viděno po letech....) ()

charcoal

Pořádný kus poctivé práce. Možná to už někdo napsal - geniální kompromis pro Tolkienovské fanatiky na straně jedné a pro diváky, kterým anglický profesor či celý žánr nic neříkají, na straně druhé. ()

vitac.

11. 1. 2010 - Tolkien mánie mě postihla cca v roce 1993, kdy jsme všichni četli Hobita, později Pána prstenů, ještě později Silmarillion, hráli Dračí doupě, hráli Bitvu na polích Pelennoru. Později jsem psal o díle a životě J. R. R. Tolkiena slohovou práci, ještě později četl Nedokončené příběhy a Pána prstenů v originále. Ale už tehdy, na začátku, si pamatuju, jak jsme se divili, že toto krásné a velké dílo není převedeno na filmové plátno (s výjimkou animované verze, kterou jsem bohužel neviděl, ale dle referencí se nezdá být příliš podařenou, dle wiki byla v roce 1978 zfilmována první kniha a část druhé) a moc jsme si přáli, aby se tak stalo. A hle, pár let na to byly naše prosby vyslyšeny... Společenstvo prstenu je slušným úvodem pro další díly, velmi pěkně audiovizuálně zpracované a citlivě scénaristicky upravené (snad jen škoda Toma Bombadila a Mohylových vrchů). Zcela jsem nepochopil loučení s poníkem Vilíkem, o kterém do té chvíle snad nebyla žádná zmínka (možná v prodloužené verzi?). O něco méně mně mrzelo akčnější pojetí některých chvil (přívoz, brod) a opravdu dlouhá stopáž. Slabší čtyři. ()

fordhont

Přestože byly na rozdíl od knihy vypuštěny některé scény, které nezasahovaly do hlavního příběhu, a nějaké změny v ději, jedná se o velmi povedené zfilmování knihy s dobrým zobrazením postav i skvělými efekty. I když kniha je kniha, film rozhodně není ostudou. ()

MrMir

Když jsem tento skvost poprvé viděl v kině, nemohl jsem věřit, že jsem Tolkiena tak dlouho přehlížel. Hned jsem přelouskal LOTRa v originále a neuvěřitelně se těšil na Dvě věže. Nádhérné exteriéry, super atmosféra a fantasticky převedený Tolkien na plátno. Jeden z vrcholů fantasy žánru, který pak překonal pouze Návrat krále. ()

Zai

Je libo dokonalost? Spolecenstvo prestenu pro me predstavuje vrchol filmoveho umeni. Jestli se me nekdo nekdy zepta, ktery film je dokonaly, bez vahani bych mu rekl ze je to Pan prstenu: spolecenstvo prstenu. Jeste zadny film na me tolik nezapusobil a vyvolal tolik krasnych pocitu. V okamziku, kdy jsem dokoukal toto dilo, jsem byl opravdu rad, ze existuji filmy. Co rezie,herci,hudba atd.? Jak jsem jiz napsal...vsechno je dokonaly... ()

Yakuza05

Zlatý glóbus 4 nominace: Režie, film, hudba, píseň May It Be.......Bafta 4: Vyzuální efekty, FIlm, Masky, Režie. Nominace 8: Hudba, Kamera, Kostýmy, Střih, Herec Ian McKellen, Výprava, Scénář, Zvuk. ()

George3110

Tento film sa mi veľmi zapáčil už len preto že je to začiatok mojej obľúbenej knižnej trilógie. Aj keď som si najprv myslel že takáto kniha sa nedá sfilmovať kvalitne aby sa zachoval duch diela tak som sa mýlil. Aj keď teraz už ani kinoverziu nepozerám radšej si pozriem predĺženú verziu ktorá omnoho lepšie vystihuje ducha knihy. ()

Zadri

Velké očekávání přátel, kteří četli stejnojmenou knihu mě přivedlo před filmové plátno, na kterém se začal odvíjet tento skvělý film. Film plný hrdinství, odvahy a neskutečné podívané, kterou vykouzlil filmový mág Peter Jackson. Tento vyšperkovaný film mě přivedl k ještě lepší knize a za to mu patří 5*. ()

stacey99

Som zarytý Tolkienovec, takže keď som na tento film pred rokmi išla do kina bola som skeptik. Ale ostala som zírať na plátno. Dobre, všetci vieme, že natočiť film presne ako knihu sa nikdy nedalo a ani sa dať nebude. A tobôž takéto (pre mňa) veľdielo, kde všetko so všetkým súvisí. Ale Peter Jackson asi urobil maximum. Aj mne vadilo, že vynechal Toma Bombadila a Mohylové vrchy, to mohlo byť dosť psycho. Ale nesťažujem sa. Vlastne jedna vec mi predsa vadila. Boromir. Ten je moja najobľúbenejšia postava (a potom ešte celý zvyšok jeho rodiny) a aj keď vieme, že bol ehm... dosť egoista (to závisí od uhla pohľadu a ten môj je dosť pokrivený), ja ho vždy musiím obraňovať a jednoducho sa mi nepáčilo ako bol vykreslený. Našťastie si to Jackson vyžehlil v rozšírenej verzií Dvoch veží. Určite kvitujem, že do úloh obsadili neokukané tváre a tak nebol problém sa s postavami vžiť. Kto by si dnes vedel predstaviť Gandalfa s tvárou Seana Conneryho ako mali na začiatku v pláne. No a čerešničkou na torte bola v tomto prípade hudba. Je grandiózna. Od prvej do poslednej skladby. Jednoznačne najlepší diel série. Odporúčam extended verziu ako filmu, tak aj soundtracku. Mňam. ()

imarvin

Už když se mi v pubertě dostala knižní předloha do rukou, nedokázal jsem se od ní odtrhnout. Peter Jackson dokázal na plátno přenést přesně to, co se mi v té době honilo mou myslí. Ty neskutečné obrazy, které ve mně knížka vyvolala. A já mu za to mockrát děkuji... ()

Nový Pán prstenů na cestě?

Nový Pán prstenů na cestě?

24.02.2023

Poté, co se koncem minulého roku podařilo švédské korporaci Embracer pořídit veškerá zbývající práva na značku Pána prstenů (seriálová koupil předtím za nemalé peníze Amazon), uzavřela nyní studia… (viac)

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera