Rok 1971. Čerstvý absolvent vojenské základní služby Stanislav Pekárek nastupuje jako řidič ČST. Brzy se otrká a vyráží na první exteriérové natáčení, kde získává přehled o názorech a fungování umělecké „sebranky“, ale i principech socialistické ekonomiky. Následné šmelení benzínových talonů se mu stává osudným. Státní bezpečnost na něj má háček a Pekárek podepisuje spolupráci. Má to i své výhody, sen o automobilu Volha je na dosah. (Česká televize)

hirnlego

This is why we can't have nice dialogy. Stejný jako všechno český. Bez pointy. A nachcaná klouzačka ani prdící Majer to nevytrhnou. ()

LiVentura odpad!

Řekl bych to asi tak, ať už se ti naši filmaři vyse.ou na minulost a točí současnou látku, která někoho zajímá. Pořád mi tu u nás přijde, že nostalgicky vzpomínáme na sprosté a dusné dějiny naší krásné země a zapomínáme na současné problémy a otázky. ()

Big Bear

S těmito retro filmy ve stylu Vyprávěj se setkávám docela rád. Není to ani tak kvůli uslzeným vzpomínkám na zaprděný socialismus, ale spíše kvůli připomínání si míst či věcí, které mne jako dítě Dr. Husáka obklopovaly. A jelikož si ještě dost pamatuji, je docela náročné mne takovým počinem nadchnout, protože nacpat do ulice Spartaka, Svodvácu a Carevnu dnes díky klubům veteránistů zvládne i nešikovnej režisér, ale udělat dobově vybavený byt či dokonce pracovnu STB nebo nějaký podnik je už kumšt. Přeci jen od těch dob uteklo šedesát let a ty krámy tehdejší dobové výbavy bytů a kanceláří či oblečení doma nikdo neshovává. Ačkoliv tu byla značná snaha dát tomu dobovej feeling, přesto bylo vidět, že si sami tvůrci nebyli jistí dostatkem artefaktů a tak je seroš doplněn původními černo-bílými záběry. Já nevím jak vás, ale mně tohle vždycky rušilo. Je to prostě nesourodá směs uměle nalepená an sebe a to že je z té doby absolutně nehraje roli. Možná kdyby seroš nebyl barevný... Pak by to tam možná zapadlo. Herecké výkony jsou fajn, Hádek s páčem a kotletama je docela úlet .-). Ale jsou tam lepší dobové typy .-). Nevím jak v ČST, ale docela pochybuji, že by se na jiných pracovištích tak intenzivně souložilo jak nám film předhazuje. Stejně tak všudy přítomná propaganda v podobě různých transparentů a cedulí... Přišlo mi tam toho skoro moc. A všeho moc škodí. Trochu to prostě smrdí tím, že nám tvůrci udělali seroš ze socíku podle knihy a aby to bylo echt, to socialistické tam dost koncentrovali. Až tak moc, že je to skoro na hraně. Když už ke konci divák začne zívat, vstupuje do hry STB a je to smutné, ale až ta tomu dodala jakousi šťávu. Právě díky těm dvěma kafkám jsem koukal na další díl. Dávám zatím za 3 šťouchy tágem. * * * ()

kingik

Soudruzi zakázali uvědomělému Honzovi Hamrovi kamarádit se se Standou Pekárkem. Vždyť je to nestoudný floutek, co oplodnil soudružku umývačku nádobí, s inkognito estébáky hraje biliár o peníze v hospodě čtvrté kategorie a takový živel vozí umělecké pracovníky z ČST. No, jestli tento mladík nechce skončit s šíleným kádrovým posudkem a doma mu pak bude za trest nařízeno sledovat v nově  pořízené televizi všechny normalizační výplody sedmdesátkové doby, bude muset donášet. Podpis spolupráce s StB je pro něj jediným východiskem. Parodické vyznění není na škodu. Retro seriál s antihrdinou v hlavní roli chce totiž nabourat dosavadní upjatý obraz dob dávno minulých. Většina první epizody má základ v úsměvném vyznění, načež padají hlášky a vtipkuje se ostošest. A kdo hledá souvislý a dramaticky gradovaný děj, tak vlastně nic takového nenajde. Nějaký dramatický úsek/náznak nastoupí až na závěrečných pár minut, kdy se náš konsternovaný hrdina dostane do spárů dvojice tajných mužů své doby. Kryštof Hádek je pro roli jako zrozený. Umí vtisknout své postavě humornost i nadhled, zajímavě nejednoznačný postoj k složitě politicky orientované době, zároveň mu nečiní problémy být vyplašeným mladíkem, když na něj udeří obávaná instituce. Jeho existence v tlaku a tísni doby se neobešla bez dalších přihrávajících i zlehka přehrávajících herců. Klára Melíšková jako jeho máti určitě nepředstavuje vzor socialistické ženy. A vůbec většina žen plní roli sexuálních objektů, jejichž hlavním úkolem je na potkání roztahovat nohy. Televizní pracovníci nezřízeně popíjí cestou na místo natáčení, nečiní jim problém v reportáži o dělnické třídě použít kompars a také vedou protisocialistické řeči. A tak se Standovi Pekárkovi otevírají nové obzory. Bude buď muset smýšlet třídně a (u)vědomě(le) práskat na své spolupracovníky, nebo se navždy rozplyne jeho sen o luxusním vozidle své doby. Kariéra práskače se rozjíždí v kvalitní retro výpravě, s kvalitní hereckou osádkou a svébytným režijním přístupem Jana Pachla. 9/10 ()

Snorlax

To je mi překvapení, zase něco o StB! Kluci a holky z ČT by tohle téma nejraději nacpali i do pořadu o vaření. Nuda, nuda, nuda a ještě jednou nuda. Tohle nezachrání ani Hádek, který je samozřejmě velmi dobrý. ()

Omnibus

"Charakter je přežitek, libuje si dobytek." Standa je osobnost, vole, a ne že ne. Hulvátství, sobectví, pokrytectví, podrazáctví, lhostejnost, nevěra... není snad žádná charakterová vada, kterou by se nepyšnil. Výborně napsaná i s gustem zahraná postava, nad kterou mladší generace ohrnují nos a my pamětníci se polekaně křižujeme: „Takhle sprostá a svinská ta krásná doba našeho dětství přece nebyla!“ Jenže ona byla. Přesně taková, i s chlupama, vole vole soudruhováním, práskáním, závistí a malou domů, kam se jen podíváš. STRANICKÉ OKÉNKO: [][] Co nejhoršího mohl v sedmdesátkách říct manžel manželce? A) Stará, běž koupit banány. B) Miláčku, nachcal jsem ti klouzačku, támhle v kopci, nad strží. C) Lásko, zase se mi rozjel zip v poklopci. D) Holka, vstoupil jsem do strany! Ale neboj, dali mi přihlášku i pro tebe. E) Poklade, budeme slavní, dostal jsem roli v seriálu Volha! [][] Retro jako kráva, vole, plus humorně podané „patologické prospěchářství jako symptom mravní krize pozdního socialismu“. Standa řadí čtyřku, jen tak dál. Vyprávěj byly pohádky z mechu a kapradí, učesané a optimistické. Volha jede blátem. ()

Marze

Bizarni komunita lidi. Groteskni obraz normalizacni televize je verny vcetne kontroly, zda soudruzky nosi podprsenky. Vse je postaveno na zapornem hrdinovi, coz neni moc caste. Hadek je zabavne dojemny. Pusobi jako neskodny mluvka ze ctvrte cenove skupiny. Natoceno podle romanu Volha - zaznam o provozu motoroveho vozidla. Uvedla Ceska televize. ()

marhoul

Zvuk mi zněl mizerně, jinak příjemné překvápko. Už jsem někde psala, že s Hádkem mám problém od Tmavomodrého světa, však co mi na něm vadí, tady prodává excelentně! Role ksindla, to je trefa. Speciální smeknutí před opět šílenou Klárou Melíškovou. 😆 Jo a pobavily vyděšené odmítavé komentáře na socce pod dotazem ČT, jak že se jim nedělní chvilka socialistické poezie páčila. Ošklivě se mluvilo na miminko, zbytečně hodně se souložilo a mluvilo se vulgárně. 🙈🙈🙈 ()

Necrotongue

Kdybych tvrdil, že mě pilotní epizoda seriálu nezaujala, hanebně bych lhal, protože jsem se v průběhu úvodní hodiny a čtvrt poměrně slušně bavil. Standa "Voe" Pekárek je postavou, kterou snad napsali Kryštofovi Hádkovi na míru, a i když v některých situacích nad Standovým slovníkem váhám (konkrétně při jednání s jistými funkcionáři), k výkonu páně Hádkovu se můžu vyjadřovat pouze v superlativech. Ten člověk se pro role charakterních, empatických sympaťáků snad přímo narodil. K prvnímu dílu mám i nějaké ty výhrady, ale nad stížnostmi diváků na adresu České televize nad slovníkem a přemírou sexu jsem zůstal poněkud paf. Já tedy nevím, jak tomu bylo v daleké Praze, ale v našem regionu razovitem se i za socialismu hovořilo dosti jadrně, a to i mezi vysokoškolsky vzdělanými. No, a k tomu sexu; zkuste si odmyslet chytré (i hloupé) telefony, počítače, zakázanou literaturu a jaká pak člověku zůstala zábava, aha?! Navíc se jednalo o zábavu finančně nenáročnou, pokud si člověk uvědomoval případné následky. Jo, jo, ono se souložilo, řekl bych že i víc než dnes, jelikož na to měli lidi víc času a méně jiných možností. Jen se tím holt lidi nechlubili všem svým sledujícím jako dnes. / Poučení: Nejen móda se po čase vrací, dnes už člověk opět nesmí příliš vyčnívat z davu. 3*+ ()

Agatha

Podle ukázek jsem si docela přál, aby se nestalo to, čeho jsem se víc než trochu bál. Efektivně sestříháná ukázka, která naláká masy, a pak 1. díl, který masy odradí. Jen tak mimochodem, na osmou večer je to hodně vulgární, což už ale asi nikdo neřeší. Však současný dětský slovník tomu plně odpovídá. A v kostce řečeno - může to mít skvělou výpravu, skvělé herce, ale když mi není ani jediná z postav sympatická, tak se mi s daným kusem většinou nechce ztrácet čas. A zde mi teda sympatický nebyl absolutně nikdo. ()

mihora odpad!

Nekompromisně jsem vypnula při naprosto zbytečné scéně plačícího malého dítěte, které evidentně opravdu trpělo, nechápu, jak tahle scéna mohla projít. Zbylá část, kterou jsem stihla vidět, plná nesympatických postav a už tradičně otravné šedi filmového socialismu. ()

dyfur

......tá atmosféra dobrá - neviem či sa vtedy hovorilo stále vole, ale na to nasrať....Kryštof Hádek mi nie je extra sympatický herec ,ale tu mu to ozaj sadlo....taký nenápadný je Roman Polák-fajný.... ()

rakovnik

Popravdě jsem čekal trochu více odlehčený příběh. Takhle zhutnit do jedné hodiny a jednoho člověka tolik neřestí mě překvapilo. Nejdříve nemile, později si získal první díl mou větší pozornost. Na formu jsem si docela rychle zvykl, výprava je obdivuhodná. Příště už uvidíme, jak ten soudruh buran naloží se svou nově nabytou (ne)mocí. ()

William_

Čekal jsem řemeslnou kvalitu alá Devadesátky(samozřejmě jiný žánr), ale byl jsem zklamán. Nejvíce mě bavil začátek (asi tak 15 minut), kde Jirka Lábus nováčkovi ukazoval kde co a jak chodí. Sprostota mi ani tolik nevadila, jak pomalost příběhu a nuda, které bylo v 1. díle až moc. ()

M.i.k.e

po prvním díle zatím nejsem schopen rozklíčovat minimálně dvě základní věci. 1) je to myšleno vážně, nebo je to hodně velká nadsázka na hranici parodie? V té době sem nežil a věřím, že hodně věcí zhruba takhle fungovalo, ale stejně mi to chvílemi přišlo dost přestřelené. 2) nejsem si úplně jistý, zda je dobře postavit sérii - respektive její první díl - čistě na nesympatických postavách. Ač sem se snažil, tak sem nenašel ani jednu, které bych chtěl nějak "fandit". Jestli je to dobře nebo špatně, nebo zda se nějaká objeví ukáží další epizody. Králem všeho je samozřejmě Hádkův antihrdina, jehož neustále voe mě šíleně iritovalo. Nemám nic proti vulgarismům a nedělám si iluze že v té době všichni mluvili jako kniha, nicméně věřím, že i vidlák jako Pekárek měl tolik slušnosti (popřípadě pudu sebezáchovy), aby tak nemluvil úplně s každým a pořád. Mno, každopádně uvidíme co bude dál. Zatím třesu a nechám se v neděli ještě aspoň jednou překvapit...60% ()