Mať šaty od návrhára Reynoldsa Woodcocka (Daniel Day-Lewis) v dynamickej ére povojnového Londýna znamenalo určitú prestíž. Dáma musela mať dostatok peňazí, patričný rodokmeň a zodpovedajúcu výchovu, aby mohla vyraziť na večierok v jeho modeloch, ktoré boli vždy unikátne. Status génia si ale vyberal svoju daň v podobe Woodcockovej totálnej emocionálnej prázdnoty. Odtrhnutý od reality všedného dňa, lebo o všetko praktické sa starala jeho sestra (Lesley Manville), staval všetky ženy na úroveň krajčírskych panien. Mal síce vždy nejakú milenku či múzu, ale stačilo, aby si ráno pri raňajkách trochu hlasnejšie natierala hrianku maslom a už ju vystrnadil z jeho života. Keď v kaviarni v zapadnutom prístavnom mestečku objavil Reynolds hanblivú servírku Almu (Vicky Krieps) a rozhodol sa jej ponúknuť momentálne voľné miesto po svojom boku, netušil, s čím sa zahráva. Táto zdanlivo neškodná submisívna bytosť totiž rýchlo pochopila pravidlá hry a rozhodla sa aktívne bojovať za to, aby neskončila ako jej predchodkyňa. Situáciu jej uľahčovalo aj to, že sa do nej Reynolds zamiloval. Nápor citov sa však veľmi negatívne začal odrážať na jeho tvorbe, a umelcova praktická sestra sa preto rozhodla rázne zakročiť. (CinemArt SK)

karnifex

Tento film mě patrně úplně minul. Osudy módního návrháře mě zajímají ještě méně, než jak žijí tučňáci (řečeno s Woody Allenem), takže hlavním důvodem, proč jsem ho chtěl vidět, byl Daniel Day-Lewis. Asi hrál skvěle, ale nepoznával jsem ho - pořád ho vnímám jako Boxera, tato jeho role mi byla velmi blízká.. Jako drsný Plainview v Až na krev mě fascinoval, ale rozhodně nezískával sympatie. No, po zhlédnutí Niti z přízraků mám pocit, že jestli bych nikdy nechtěl skončit jako Plainview, tak jako Woodcock už tuplem ne! High society ("chuj sosájety", jak doporučuje vyslovovat Pelevin) a její problémy jsou naprosto mimo moje chápání, takže tento snímek jsem spíše nevěřícně sledoval a vcítit do jeho postav jsem se prostě nedokázal. ()

belinko

Nenazýval by som to umením. Na tom filme nie je nič špeciálne, nič zvláštne. Bože, či ja mám v poslednú dobu šťastie na takéto blbosti! ()

F2003F

Poctivo precízna mozaika príťažlivosti vzťahu dvoch totálne protikladných charakterov. Vidieť Daniel Day-Lewisa v polohe elegantne a luxusne uhladeného perfekcionistu návrhára po špinavom ropnom magnátovi v chladnom There Will Be Blood je doslova slasť pre oči a ukážkový odchod do hereckého dôchodku, aj keď tu moc nemal priestor sa s postavou vyhrať ako má vo zvyku. Za zmienku ale stojí hlavne PTA, pretože dívať sa na dlhé zábery merania, šitia či narábania s látkou zaujate bez zaváhania je vskutku príjemný zážitok. Dej plynie bez akejkoľvek prekážky, nesie sa v okázale pohľadnom prostredí s krásne vyšperkovaným kostýmami bez náznaku možnosti myšlienkového odbočenia a vytvára pútavosť aj samotnou súhrou detailov vizuálu. Na plný by sa zišiel lepší scenár alebo aspoň nejaký moment prekvapenia, vyústenia či jemnej sofistikovanosti. Od podobných záležitosti sa totiž drží bojazlivo bokom akoby nechcel ničiť pôvab atmosféry. ()

wolvik29

Dlhá stopáž prekročila hranicu mojej trpezlivosti, čo bolo pravdepodobne spôsobené tým, že som film videl v preplnenom kine. Keby som film nevidel na plátne, ale v kľude sám doma, bolo by moje hodnotenie pravdepodobne vyššie. Nepodarilo sa mi poňať hlavnú myšlienku tohto príbehu od PTA... áno, láska a vzťahy môžu mať rôzne podoby (ľudia vedia byť v osobnom živote monštrá a vyhovuje im to), ale správaniu a rozhodnutiam hlavných aktérov tohto filmu som skrátka neuveril. Precízne natočený, zrežírovaný a zahraný film s pár dobrými scénami bez veľkej výpovednej hodnoty, na ktorý veľmi rýchlo zabudnem. ()

Jurcekk

Andersonovi nota nepadne pod stôl. Za to hviezda. Pre samé umenie natočil hovadinu. Nudné zdĺhavé, bezkrvné. Ço to kurva malo byť s tými hríbmi? ()

Capri2016

Toto je ďalší film, ktorý ma potešil na duši. Jednak je to nádherne vyrozprávaný príbeh nadaného návrhára a krajčíra prvej polovice 20. storočia, keď sa ľudia nádherne a vkusne obliekali a kedy žili ešte džentlmeni a dámy. Tiež je to psychologická sonda do života génia a jeho rodiny a spolupracovníkov, kde génius mal aj svoje vrtochy a mánie a všetko okolo neho muselo fungovať podľa jeho nepísaných pravidiel. Tiež je to príbeh súrodeneckého vzťahu brata a sestry, ktorí sú si takí blízky, že si rozumejú už aj mlčky a jediný pohľad tu povie viac ako mnoho slov. A zároveň je to príbeh lásky, najprv okúzľujúcej a potom až zvrátenej. Výborne napísaný zaujímavý scenár zhmotnený režisérom PTA do nadpriemerného filmu. Štandardne výborný Daniel Day Lewis, ktorý znova dokázal, že je ako chameleón a dokáže zahrať rôzne úlohy a osudy. Ale výborne zahrala svoju úlohu aj Lesley Manville, ktorá v úlohe sestry už len pohľadom dokázala povedať mnohé. A pre mňa neznáma Vicky Krieps zahrala úlohu mladej neštandardnej krásky, milenky, manželky, manipulátorky a pomstiteľky veľmi vášnivo... Táto Niť z Prízrakov aj mne trochu zamotala hlavu a je to taký prízrak na ktorý sa rada kedykoľvek pozriem znovu. 90% P.S. Samozrejme výprava a kostýmy sú okrem filmu a hlavných rolí tiež 2 kategórie hodné Oskara... Tiež nádherná podmazová hudba... ()

Kamil111

Pro PT mám slabost, ale dokonalé filmy netočí. Inherent Vice byl pro mě skvělá záležitost, na csfd má nějakých 63 %, u tohoto filmu naopak nejásám tak, jako mnozí pětihvězdičkoví. Možná po třech zhlédnutích změním názor. Jinak je to mistrovský kousek, jen mi vadila přílišná délka a občas nějaká ta scéna. ()

Signore

PTA je můj oblíbený tvůrce a toto je další z jeho vrcholných děl, současně ale musím říci, že jsem si samotné sledování filmu zas až tak neužíval (patrně z toho prostého důvodu, že obě ústřední postavy byly tak nějak "divné", a já na to nebyl připravený). Jde nicméně o příklad velké filmařiny, takže jsem zvědav, zda při druhém zhlédnutí - když už budu vědět, do čeho jdu - současné hodnocení vylepším (dávám tomu dost velkou šanci). Klíčové bude, zda si potvrdím prozatímní závěr, že film mě být o nějakých deset patnáct minut kratší, nebo se naopak přikloním k premise, že k vybudování dané atmosféry je lehce přepálená stopáž prostně nutná. ()

Royaldell

Co si budem,byla to nuda. První polovina ještě jakž takž ušla,ale pak to šlo teda raaaapidně z kopce.Nevím,jestli se mi film nelíbil kvůli mně naprosto nesympatickému D.D.Lewisovi,který ale vypadá TOTÁLNĚ jak Jeremy Irons (což je poklona),nebo kvůli nezáživnému ději,podobných je prostě hromada. Co se mi fakt ale líbilo byla hudba,která se tam sice ne úplně vždycky hodila,ale aspoň poklona,že má režisér vkus. Jo a taky byly hezký šaty,vždyť ty tam asi hrály celkem velkou roli,žeyo. ()

Gamine

O tomto filmu jsem neměla před shlédnutím žádné informace (ne že by konkrétně u tohoto nějak pomohly) a z traileru i úvodní řeči Almy jsem měla dojem, že půjde úplně o jiné téma.. něco na způsob Matky!, kdy umělec "vysaje" svoji múzu. O to větší bylo překvapení, že všechno bylo nakonec úplně jinak. Bylo to hezké a docela originální, i když trochu schizoidní zpracování neobvyklého vztahu dvou neobvyklých lidí, kteří do sebe náhodou (psychicky) zapadli jako puzzle, s lehce zvráceným závěrem. ()

Logicomix

Tento film si žádá vaši plnou pozornost. Sledujte ho bdělí a nic nezkazíte ani hrnkem silné kávy. Tempo vyprávění je totiž celkem pomalé a napětí budované dokonalou souhrou kamery, hudby a zvuku přece jen občas poklesne. Unavený člověk by se mohl začít nudit. Pozorného diváka však film odmění skvělými hereckými výkony a vybroušenou formální stránkou. Ty skvělé výkony se týkají zejména žen. Ano, Lewis je dobrý, ale Vicky Kripes je ještě lepší. On je to totiž vlastně ženský film. Hlavní hrdina s jeho otravným puntičkářstvím je především katalyzátorem zajímavých dějů kolem něho. To, co dělá film výjimečným, je ovšem způsob budování napětí. Informace, které dostanete, způsobí, že třeba jen přítomnost a množství másla v omeletě získá ve vašich očích velký význam. Takovou rafinovanost a formální dokonalost oceňuji, i když mi obvykle ke štěstí stačí filmy mnohem prostší. ()

Kerriova

70%? Boha, za co? Ještě že tenhle film kdysi v kinech ušel mojí pozornosti. Kdybych zaplatila ty nekřesťanské prachy za dvě hodiny bohapusté nudy, asi bych někomu vzteky utrhla hlavu. Trochu té zlomyslné radosti mi způsobila leda vyčuraná Almička, když toho bezduchého tvora na konci něžně přiotrávila. Svatosvatě slibuju, že už nikdy, ale opravdu nikdy nebudu experimentovat s neznámými filmy jen na základě jejich dobrého hodnocení. To se radši ještě dvě hodiny prospím... Lidi by měli hodnotit film tak, jaký doopravdy je a ne cvrnkat převodový olej z rádoby uměleckého provedení. Jo, a ten opěvovaný klavír! Tak ten mě vážně s*al! ()

Bogrant

Opojný a po všetkých stránkach maximálne precízny film. Možno až trochu moc. Niť z neznáma, ktorá sa odniekaľ potichu vynorila, doslova ušila rolu na mieru presne pre znova vynikajúceho Daniela Day-Lewisa, ktorá bude hviezdiť a ktorá celé svoje dielo dokončila vzťahujúcim príbehom, plným všemožných úzkostlivých emócií, nálad a pocitov, pri ktorej divák ťažko odhadne nasledujúci záber. PTA jednoducho dokáže kúzliť a vytvárať originálne skvosty. Tento druh módy ešte nikdy nebol zaujímavejší. A pokiaľ má byť práve toho posledná Danielova filmová rola, vybral si zrejme jednu z najpôvabnejších možných labutích piesní. ()

Jiriiik04

Phantom Thread je velmi zajímavý, vcelku originální romantický příběh, ve kterém všechno plyne pěkně v poklidu, celý děj působí velmi nenásilně a hodně dobře se na to dívá. Obrazová složka filmu je dvěma slovy opravdu překrásná – vážně, v současné kinematografii jsem snad zatím neviděl tak oslnivě barevnou vizuální stránku, tak zajímavě udělanou dobovou atmosféru, a hlavně v žádném současném snímku jsem snad neviděl tak nádherné kamerové záběry, pomalu se mi ani nechce věřit, že to natáčel sám PTA – je to fakt borec, nejen že to je talentovanej rejža, ale i velmi dobrej kameraman. Daniel Day Lewis si v tomto snímku užívá svojí poslední roli, a musím říct, že mě opět dostal – hraje sice dost poklidně, přesto opravdu působivě, ten člověk je opravdu neuvěřitelnej talent. Ovšem musím zmínit, že i ženské duo Vicky Krieps / Lesley Manville je herecky velmi zdatné, bohužel samotnému Lewisovi nesahají ani po kotníky… Všechno si to tak v poklidu a nenásilně plynulo, já byl vtažen do děje a čekal jsem, že mi závěr dá emoční pěstí a já tomuto snímku bez váhání udělím pět hvězd, to se ale, k mýmu překvapení, bohužel nestalo – závěr snímku mi přišel dost meh, a celkem mě to naštvalo – tak zajímavě rozjetá závěrečná pasáž s pocitem blížícího se špatného konce, se nějak nečekaně překroutila do něčeho, co jsem absolutně nepochopil a bez prominutí mě to opravdu nasralo… Kdyby to mělo temnější závěr, mohlo se jednat o jasného krále mého romantického žebříčku, takhle se jedná pouze o velmi solidní romantický snímek. 90% ()

90125

Fúúú, I´m confused. Na jednej strane ohromne napísaná postava nádherne komplikovaného a samoľúbeho človeka, akoby šitá na telo pre DDL. A na druhej neuspokojenie z toho ako sa príbeh postupom času vyvinie. Daniel to dáva ohromne ako vždy a aj, mne neznáma Vicky Krieps nezaostáva. Jej postava pripomína nežnejšiu verziu postavy Glenn Close z Fatal Attraction. Keď to málinko preženiem, tak to nie je film o láske, ale o dvoch pošahancoch, ktorí sa našli. Hudba je nádherná, production design a kamera as well. Ale ten príbeh...ten by si zaslúžil viac, pán PTA. 70 % ()

Ridleyho Gucci boduje mezi dramaty

29.12.2018

Nominace na Oscary

Nominace na Oscary

23.01.2018

Letošní 90. ročník Oscarů bude velký duelem Tváře vody se Třemi billboardy kousek za Ebbingem. Nová fantasy Guillerma del Tora se teď ale proměnila v jasného favorita, jelikož uzmula třináct… (viac)

PF 2018

PF 2018