Osudová príťažlivosť

• Česko Osudová přitažlivost (viac)

Thriller Adriana Lynea vyvolal v dobe svojho uvedenia radu kontroverzných diskusií. Jeho príbeh rozpráva o Danovi Gallagherovi (Michael Douglas), šťastne ženatom a úspešnom právnikovi, ktorý sa behom jedného víkendu, trávenom v New Yorku bez ženy a dcéry, zoznámi s atraktívnou, osamelou lektorkou Alex Forrestovou (Glenn Close). Strávia spolu noc, no Dan celej epizóde neprikladá zvláštny význam a kľudne sa vracia ku svojej rodine. O to viac sa zľakne, keď si naňho Alex začne suverénne robiť nároky. Dan odmieta akúkoľvek zodpovednosť, ale zatiaľ čo sa spočiatku cítil Alexiným otvorene prejavovaným záujmom polichotený, postupne jeho sebauspokojenie viac a viac ustupuje číremu strachu - z jej samovražedných pokusov, z psychického teroru, ktorý Alex vyvíja na všetkých členov jeho rodiny, ale predovšetkým za zrútenie jeho zdanlivo dokonalého sveta. (oficiálny text distribútora)

BoredSeal

Film už trochu zestárl, ale milovníkům retra to vadit nebude. Fungují v něm zábavné prvky jako Michael Douglas (v dobrých letech, kdy byl pravidelně obsazován do rolí klátičů) a mladá Glenn Closeová, která hraje už od prvního objevení ve filmu hladově zírající sexuální predátorku. Protože to točil Adrian Lyne, nesmí chybět ujetá sexuální scéna na kuchyňské lince a adrenalinová jízda výtahem. Končí to trochu zvláštní a tvůrci si ho trochu usnadnili tím, že Closeová jde ve svém tažení do všeho naplno, takže policie ani nemá moc co řešit, ale to k radosti z bizáru 80. let stačí. ()

dopitak

Dlouho jsem nebyl napnutej tak jako u Gallagherových v koupelně... I když ten konec je pak totálně zpackanej. Zpočátku se nic moc zvláštního neděje, rychlovka v kuchyni a pak druhá v posteli, při který se Glenn Close všemožně stačí ukazovat světu prsíčka. Pak ale začne hudební motiv rozdělovat atmosféru na klidnou a dusnou a už zmíněné čekání v koupelně patří mezi nejnapínavější scény co znám. Čili, Douglasovi a Archer se docela podařilo si mě získat. Glenn Close jako dokonalá psychopatka. ()

kaylin

Výborní herci, s kterými si tenhle film prostě chcete projít, ale ať je Douglas sebelepší, Glenn Close má v tomhle filmu prostě navrch. Kdyby vám film na začátku sem tam nenutil, že půjde o něco temnějšího, dovedla by vás svým následným chováním překvapit. Ale ona to zvládne i tak Chladná a přitom emotivní, šílená a přitom přemýšlivá. ()

Flaxik

Rozhodně zajímavý film, který mohl být za víc, kdyby to nebylo celé založeno na tom, že Michael si to rozdává s takovou gorilou, jako je Glenn. Myslím, že v roce 1987 bylo k dispozici větší než malé množství hereček, které by zvládly psychopatku taky a vypadaly rozhodně lépe. Nesympatická a hnusná hranatá mužatka u mě osobně ten film hodně kazí. ()

castor

Víkendová postelová zábava s děsivými následky. Zakázaný sex je holt nebezpečný a nezůstane bez šrámů. Ačkoliv se Adrian Lyne čas od času pokusil o ambicióznější projekt (nabízí se Jakubův žebřík), jeho prvoplánová režie vždy rozdrtila veškeré snahy o nějakou tvůrčí změnu. Vychutnává si erotické sekvence, používá hloupé motivy a kýčovité symboly, snaží se být za každou cenu efektní.. Přesto ale mnohdy velmi trefně obsadí herečku (Diane Lane v Nevěrné či právě tady Glenn Close), která předčí svého hereckého kolegu. Zatímco Douglasova postava chce zajít na hranici možného, výstřední a narušená postava Glenn Close se ji nebojí překročit. Škoda, že se o jejích motivech a minulosti nedozvíme skoro nic. I přes nastavovaný konec se Lyneovi daří uchovat dusnou atmosféru a napětí a se svým oblíbeným tématem nevěry pracuje velmi důstojně. Co do tržeb šlo o obří trhák!! ()

• Glenn Close konzultovala profil svojej postavy trpiacej istou formou obsesie (známej pod označením De Cherambaultov syndróm) s niekoľkými psychiatrami. Po natáčaní musela pomoc psychoanalytikov vyhľadať znova – tentokrát pod tlakom vedomia, že ju americká verejnosť stotožňuje s najnenávidenejšou ženou USA. (marlon)
  • Film vyšiel na 13 miliónov amerických dolárov a z toho 1,3 milióna “zhltlo“ natočenie jeho nového konca. V pôvodnej verzii mala totiž Alex (Glenn Close) spáchať samovraždu s nožom, na ktorom budú Danové (Michael Douglas) odtlačky prstov. Predpremiérové pokusné publikum však po premietnutí konca filmu divoko volalo po pomste, pričom nechýbali ani výkriky “Zabite tu štetku“. Pôvodná verzia s “harakiri“ naopak zožala veľký úspech v Japonsku. (marlon)

Letní kino MeetFactory startuje 1. června

Letní kino MeetFactory startuje 1. června

26.05.2016

Letní kino patří k prázdninovým měsícům stejně neodmyslitelně jako slunce nebo koupání a teplé letní večery přímo vybízejí k tomu, užít si nějakou tu filmovou laskominu pod širým nebem a s… (viac)