Úspěšná muzikálové komedie o svobodě, nezávislosti, rudé hvězdě a rokenrolu. Odehrává se v Praze roku 1959 v okolí dejvického hotelu Internacional. Do poklidného maloměstského života nečekaně zasáhne "muž odnikud" mladý chuligán Bejby, který svým výstředním oblečením, kytarou a vášní pro rokenrol rozbouří stojaté vody nejen klukovského světa, ale také do světa dospělých snažících se nemyslet na lehkou dobu v níž musejí žít. Bejby svým nečekaným příchodem zasáhne do života číšnického pomocníka Edy Drábka, okrskáře Prokopa a jeho syna přezdívaného Kšanda, a svým způsobem i do života barové zpěvačky Milady a jejího manžela, arogantního estébáka Přemka. (oficiálny text distribútora)

MarekT

Muzikál je bohužel žánrem, kde český film bohužel stačí maximálně jen na průměrné hodnocení. Ale zdejší písně jsou ve srovnání s Rebely či Starci asi nejchytlavější. ()

Šimpy

Úžasná atmosféra filmu, zpracovaného podle krátké povídky. Vynikající Abrhám, skvělé písničky. Asi nejlepší Hřebejkův film, poté už šla kvalita jeho snímků soustavně z kopce. ()

Ruuzha

Super film s nádechem šedesátých let, skvěle vystihuje tuto dobu, navíc doplněno skvělou hudbou Ivana Hlase, nemám co dodat super. ()

FrankSusta

Zprvu to stále ještě vypadalo jako až nadmíru inteligentní český muzikál s dobrým a chytrým příběhem, však jak šel čas, začalo se to propadat a já jaksi ztratil přehled o jakémkoliv příběhu. Námět rozhodně dobrý, však to má jakýsi zpád který nedává smysl, je to takové uspěchané a pomotané a střih tomu nepomáhá (stejně jako zvuk). Písničky jsou ale ovšem chytlavé a kamera mě velice mile překvapila. Herci hrajou docela dobře a zkrátka mě bavili (Dejdar je talent). Na divadelní adaptaci jsem ale taky byl v divadle Na fidlovačce, a musím říct, že divadlo mělo děj ustálenější, srozumitelnější a zkrátka jasnější. Mírné zklamání, však líbilo se mi to i tak, tudíž dávám čtyři hvězdy. - po dlouhém rozmýšlení nakonec hodnocení ale měním ()

sator

Na koncertu bigbítové kapely, který rozpráší veřejná bezpečnost hrají Hells Devils, což byla skutečná kapela která hrála v letech 1961-1965 a končila pro potíže se schvalováním. Časově to neodpovídá, protože film se odehrává kolem roku 1957, soudě dle sledování Sovětské družice Sputnik. ()

vesper001

Zatímco v současnosti očividně prožíváme počátek úpadku Hřebejkovy invence, Šakalí léta jsou naopak plodem jeho filmařské adolescence – tenká dějová linie, průměrné songy, ucházející taneční čísla, strašlivý střih. Během sledování se mi bezděčně vybavil text písničky, kterou Hugh Laurie procítěně pěje v jednom z dílů A Bit of Fry & Laurie. Snad že texty v Šakalích letech jsou na této úrovni: A i když lidi říkaj ti, že tahle země má na mále, / všechno se dá vyřešit dobrým kopancem do p*dele. / V sametové botě noha železná / a když snad dojde k tomu, že kolem nikdo nestojí, / jen stoupněte si před zrcadlo a kopněte se do svojí. / Nakopali jsme p*del Grenadě, a Iráku jakbysmet, / nakopali jsme ozónové díře, ta nám to teď vrací zpět. / Nakopali jsme p*del rakovině, a AIDS bude další, věřte mi, / a globálnímu oteplení nakopeme s brýlemi. Potíž je v tom, že Fry & Laurie byli vtipní. Šakalové jenom vyjou. ()

Decker

Sakali leta mam velmi rad, nebot zde Jan Hrebejk predvedl svuj talent a um, ktery pozdeji ukazal napriklad v Peliskach nebo Musime si pomahat. Nejvice se mi libili vykony Martina Dejdara coby rebelanta "Bejbyho", Jakub Spalka a Josefa Abrhama. ()

Sfinkter

Parta známých herců, Dejdar v nejlepší formě. I přesto je to nedonošené dítě Jana Hřebejka, ve kterém už ale viditelně nabíral dech. Snad první film, kde mi do své role nesedl Josef Abrhám. Hlasovy písně výborné. ()

Lachtaan

Vůbec prvním Českým lvem ověnčená retrospektiva do období silného propojení hudby, tance i životního stylu, které je svým vizuálem působivé i dneska, atraktivitou samotných českých písní už nikoli. Film sám o sobě poté rovněž ne, ať už po stránce příběhové či herecké. A to už jsou časy, kdy jsem muzikály odsuzoval, dávno pryč. [viděno na Netflixu 18.3.2021] ()

Sarpele

Ze všech Hřebejkových filmů mám Šakalí léta nejradši. Sice není nijak převratný, ale má jiskru, která se z dalších filmů dvojice Hřebejk-Jarchovský nějak vytratila. Je v tom víc nadšení pro věc než snahy předat divákovi nějakou všeobecně platnou pravdu o české povaze resp. minulosti. ()

Endyis

Tenhle film, jakožto muzikál, stoupá a padá s muzikou... To, co udělal Ivan Hlas, bylo příjemě poslouchatelné a to převážně písničky, které sám nazpíval. Ovšem Kalouskům zpěv, jenž přezpívává Dejdara, to celé brutálně stahuje k zemi. Za to jsem málem odečetl hvězdičku, pač Kalousek svým "umělým" a školeným zpěvem degradovává hlavní postavu v "rock´n´rollového zpěváka z hudební školy". Jinak Skvělý Josef Abrhám a ta omladina tu také nehraje špatně (když to porovnám třeba s Gymplem). Škoda těch zbytečných chybiček a drobného "nedotažení". Každopádně se jedná o velmi povedený počin z Hřebejkovi tvorby. Film dobře kontruje trapnému Renčově pokusu Rebelové... ()

Zdeňka

Pomalý rozjezd Honzy Hřebejka, který stejně věděl, že to někdy příjde. Nebylo to však tady, nebyl u toho Martin Dejdar ani Ivan Hlas se svojí kytarou. Žádná vtipná věta se mi nechce vybavit, tak jen: Jednou mi fotr povídá, zůstali jsme už sami dva, že si chce začít taky trochu žít. ()

Cushing

Viděno až 15 let po svém vzniku, poněkud to neobstálo. Proboha, tohle nejsou 90., kdy to bylo natočeno, a ani konec 50., kdy se to odehrává -- to jsou 80. jako vyšitá -- tehdy to hoši patrně vymysleli. Kdyby to vzniklo nějakým způsobem za bolševika, všechny ty nedostatky by se daly odpustit, naopak by půvabu lehce napomohly. Tohle však bylo neodpustitelné -- především střih. A zmatený scénář. A falešný zpěv. A ústřední trojice bez charismatu. Takový malý český muzikál. Ale tristně malý a odporně český. ()

tnp101

Porevoluční český muzikál o tom, jak jsme všichni nadržení z USA. Ve své době to byl recept k divácké spojenosti, z dnešního pohledu je zdejší amerikanismus za hranicí vkusu. Jako muzikál mě film neoslovil a slabý děj neutáhnou ani vesměs dobří herci. Šakalí léta jsou zastaralou verzí Pelíšků. Proč se k nim vracet? Netuším. 50% ()

Zemřel Josef Abrhám

Zemřel Josef Abrhám