Otec Šebek (Miroslav Donutil) je prostoduchý, ale dobrácky dôstojník  z povolania, je zástancom panujúceho režimu a rovnako vehementne obhajuje aj vlastnú neomylnosť v úlohe hlavy rodiny. Otec Kraus (Jiří Kodet), ktorý má za sebou trpkú vojnovú skúsenosť, je naopak zarytý opozičník. Aj on je však presvedčený, že má vždy pravdu.  Preto sa nemožno čudovať, že sa títo muži nemajú v láske. Ich deti - gymnazista Michal (Michael Beran) a jeho pekná spolužiačka Jindřiška (Kristýna Nováková) – však spolu vychádzajú celkom dobre. Najmä Michal by bol veľmi rád, keby si ho Jindřiška viac všímala. Ona však dáva prednosť samoľúbemu spolužiakovi Elienovi (Ondřej Brousek), ktorého rodičia sú dobre situovaní, pretože pracujú v diplomatických službách. V oboch rodinách sa striedajú rodinné návštevy, oslavujú sa Vianoce, svadba i nečakaný pohreb. Mládež zatiaľ pokukuje po lákadlách kapitalistického sveta a snaží sa žiť svoj vlastný, na rodičovských autoritách nezávislý život. V súkromí rodinných „pelíškov“ sa tak odohrávajú malé drámy názorov a vzťahov, ktorým nechýba humor, rozprávačská elegancia, dobre vypointované situácie a vynikajúci dialóg... (TV Markíza)

ALIENka_

Myslím, že když řeknu, že bez týhle klasiky si nedokážu představit Vánoce, bohatě to stačí pro představu, jak moc tenhle film miluju. Takže se připravte na dávku chvály. Pelíšky jsou kultovka, něco jako český Pulp Fiction. Vtipy jsou skvělý a hrozně přirozený, žádnej nucenej rádoby humor. Vztahy mezi postavami jsou skvěle udělaný a tak opravdový, že byste řekli, že koukáte na dokument o obyčejných rodinách z roku 68. Ano, tak skutečně všichni hrajou. U tohohle filmu se zasmějete i budete brečet jako malý děti. A to hlavně při závěrečný scéně, kdy přijedou Rusové a Kodet tak hořce hraje českou hymnu. Ta scéna mě vždycky dostane. I když tady je snad každá scéna naprosto ikonická - noky, nasávání kořalky, Gotťák, sázky, soudruzi z NDR, Boris.. A hlášky už zaručeně nikdy nezapomenete. "Díky táto." "A skláři nebudou mít co žrát." "A přitom taková blbost." "Dvě dávky." "Nech to až na polárkovej dort." Hodnocení: prostě klasika, nic víc netřeba dodávat/10 ()

st.ranger

Na to, jakým způsobem mě irituje návrat do komunistických dob je tento film velkým překvapením. Bohužel stačí vidět jen jednou, napodruhé už mi to nic moc neříkalo. ()

Agatha

Nejlepší film, který se zabývá rokem 1968 a neradostnými údalostmi s tím spojenými. Nepřeberné množství vtipných a snadno uvěřitelných scén a výroků uchopených těmi nejlepšími českými herci jsou zárukou té nejlepší zábavy. Herecké výkony všech hlavních představitelů jsou neuvěřitelné. Obzvláště Jiří Kodet a Miroslav Donutil excelovali. Vynikající a dobová hudba, kostýmy, kamera, scénář - vše na vysoké úrovni. Na zkoumání nějakých nedokonalostí či nepřesností v tomto případě prostě není čas! Pro mě dosud nepřekonaná česká komedie. ()

Terva

CITÁT - Dávám bolševikovi rok, maximálně dva........ Tohle je již legenda. Bolek Polívka a Miroslav Donutil a ta jejich věčná rivalita. Na jejich sázení asi jen tak někdo nezapomene. CITÁT - To je vůl......... Neustálé, vtipné výměny názorů, ironie, humor, ale také smutek, žal, zmar a skoro beznaděj. Tvrdý a přísný Jiří Kodet, který se neustále dostává do konfrontací, ale ikdyž se jim divák směje, pro něj je to spíš smutné. CITÁT - Ámen.........Jaroslav Dušek a Eva Holubová mají také nezapomenutelné scény a to je, bezesporu, jejich Gottický vánoční tanec, nebo erotické řádění. CITÁT - Mě je nějak blbě......... Spousta hlášek už u nás zlidovělo, jsou používány v řeči a třeba jako vyzváněcí melodie. CITÁT - Cože!!!!........ Jako vždy jsem se bavil, nebyl čas zjišťovat, kdo je kdo a rozkaz ten zněl jasně - Pelíšky. ()

JohnCZ

Hodně povedené a řekl bych i trefné zachycení 60. let, ve kterém se snoubí prvky komedie s dramatem. Fajn snímek plný dobrejch hlášek, ale tak trochu nechápu ty nadšené ovace... asi možná proto, že jsem se s tímto filmem setkal až dnes. ()

m.krudenc

Nejlepší český film. Každá scéna z tohoto filmu je kultovní a nezapomenutelná. Stejně jako Miroslav Donutil. Co mě na Hřebejkovi opravdu fascinuje, že z tak vážného tématu dokáže udělat tak humornou záležitost a přitom mám celou dobu na mysli, jak vážné věci se na pozadí filmu odehrávají. Nepochybně i herecké výkony všech herců, ale zejména Jiřího Kodeta a jako vždy skvělý hudební doprovod tuto mou fascinaci ještě zvýrazňují. Já už bolševikovi nedávám ani rok natož dva. ()

svik

nesnášim komunisty a proto nejlepší scéna byla :"Potřebujež něco soudruhu?" - on jen "co že " a fláknul ho holí tak to bylo něco. ()

jahol

A ani o píď víc než tři hvězdičky nedám. Líbivá, kašírovaná, svým vyzněním černobílá divácky vděčná skládánka zůstává bohužel na povrchu a toho, kdo ví, jak to chodilo, za srdce nebere. Co je vlastně vtipného na hlášce "Proletáři všech zemí, polibte si prdel?". Ano, Hřebejk natočil dokonalý film, ale ten se jmenuje "Musíme si pomáhat". A dokonalý film o socialismu je Kachyňovo Ucho, Pavláskové Čas sluhů nebo oscarový Životy těch druhých. Tenhle hraje někde v popředí tabulky druhé ligy. ()

corpsy

Dokonalá česká komédia o tom ako to vlastne fakt bolo. Tie roky som nezažil, ale verím, že tak to všetko prebiehalo. Miroslav Donutil je pecka a tá vianočná oslava ma stále dostane do kolien. Milí susedia, viac takýchto filmov...prosím! ()

Marek1991

Komunizmus dostal filmovo obrovskú ranu týmto filmom, ktorý ho priam znemožnil. Všetko to hrubiánstvo. Tragikomédia, ktorá patrí k pamätným veciam vo svetovej kinematografii, k tomu najlepšiemu 20. storočia a k tomu najlepšiemu vôbec, aspoň to je môj názor. Taktiež si myslím, že asi najlepší o udalostiach Pražskej jari. Má to nezabudnuteľné množstvo heftov, hlášok a humorných scén. Všetká frustrácia, určitá nenaplnená láska, jedinečná atmosféra, pulzujúci život v krátkom období a veľké zmeny, toto je proste svojské a má to svoje miesto v histórii. ()

Ajinka126

Pro mě jednoznačně nejúspěšnější film z české tvorby. Nikdy mě nepřestane udivovat ta dokonalá linie a postav a děje. Nic mi tam nechybí ani nepřebývá. Na tento snímek jsem skutečně pyšná a i když jsem ho viděla už 5x, ráda si ho vždy zopakuji znovu. ()

El Pistolero

Nejlépe hodnocený český film na databázi, 10. nejlépe hodnocený vůbec a 10. nejoblíbenější. V Česku dost možná nejčastěji citovaný snímek. Zůstanu u superlativů a slůvka „nejlepší“. Nejlepší výkon své herecké kariéry tady totiž podali Donutil, Stašová, Holubová, Dušek i Kodet. Jarchovský se zase vytáhl svým vůbec nejlepším scénářem. Asi nepřekvapí, že jde o nejlepší Hřebejkův počin. A teď mi řekněte, může něco takového chybět na mém soukromém trůnu českých filmů? ()

curunir

,,MARŠÁL MALINOVSKIJ!" __ Po mnohých rokoch (tuším odvtedy, kedy ho nedávali v televízii v premiére) som opäť vzhliadol tento film a musím povedať, že sa mi páčil viacej ako pred rokmi. I keď začiatok sa mi zdal trochu slabší, postupne sa ale film slušne rozbehol aj keď najlepšou je rozhodne prvá polovica filmu, ktorá sa odohráva na Vianoce 1967. Samozrejme asi najväčšou devízou tejto snímky je scenár na motívy knihy Petra Šabacha ,,Hovno hoří", pričom je tu na to odkaz (-Môže hovno horieť?" -Nie, iba tak pstrošie.) a je okorenený množstvom nezabudnuteľných hlášok. Z hereckých výkonov treba vystihnúť Jiřího Kodeta ,,JÁ DÁVAM BOLŠEVIKOVI ROK, MAXIMALNĚ DVA", Donutil už je trochu menej výrazný a Bolek Polívka sa až tak často neobjavuje, čo je tak trocha škoda. Na záver by som chcel napísať, že aj keď dávam Pelíškom plný počet v hodnotení, nepáčili si mi až toľko ako Pupendo a tím, ktorí so mnou nesúhlasia odkazujem: ,,PROLETÁŘI VŠECH ZEMÍ, VYLIŽTE SI PRDEL!". :-) ()

Marsik

Tomuto filmu prostě není co vytknout. Proto je taky právem mezi TOP 20. Všechny hlavní postavy byly vynikající !! Člověk se u tohoto filmu opravdu a od srdce zasměje. A to i přes to, že vypovídá o době, která pro naši republiku vůbec úsměvná nebyla. Každopádně podle mého názoru jeden z nejlepších filmů české kinematografie (né-li vůbec nejlepší). Zkrátka 100% !! 5 hvězdiček za každou cenu !! :) FSZ! // (24.12.2013) ČT1 - Co k tomuto českému filmovému klenotu dodat? NIC! Prostě 100% (with J.) // DALŠÍ PROJEKCE : (24.12.2014) ČT1 HD, (24.12.2015) ČT1 HD (with J.), (24.12.2021) ČT1 HD ()

draculca

"Neni voják jako voják!" A to je pravda - Kodet a Donutil nejsou stejní a v Pelíškách jejich kontrast působí úplně kouzelně. Myslím si, že tento skvost je typickou ukázkou brilantní české filmografie, která se vyznačuje hořkosladkými tragikomediemi. ()

Na Anděla Páně 2 už přišel milion diváků

Na Anděla Páně 2 už přišel milion diváků

12.01.2017

Na prvního Anděla Páně vyrazilo do kin 188 138 diváků, takže Jiří Strach rozhodně nečekal, že jeho pokračování rychle zaútočí na milion. Právě tahle cifra ale padla v šestém týdnu promítání, čímž se… (viac)

PF 2017

PF 2017