American Horror Story

• USA American Horror Story (viac)
USA, (2011–2024), 100 h 14 min (Minutáž: 34–74 min)

Predloha:

Ryan Murphy (kniha), Brad Falchuk (kniha), Danielle Vega (kniha)

Sarah Paulson, Evan Peters, Lily Rabe, Jessica Lange, Denis O'Hare, Kathy Bates, Angela Bassett, Frances Conroy, Taissa Farmiga, Emma Roberts, Adina Porter (viac)

Recenzie používateľa TroiMae k tomuto seriálu (8)

Freak Show (2014) (S04)

Já jsem tušil, že mě to moc bavit nebude. Jendo shlédnutí 34minutobvé klasiky Zrůdy, od kterých se tahle řada odvíjí, nahradí celou sérii. Můžeme vidět různé postavy založené na reálných lidech, ale celkově o ničem, roztahané, nedůvěryhodné. A když už 4. řadu Jessica Lange hraje ten samý charakter, nesnesitelnou starou bábu, tak už to je opravdu, nesnesitelné. https://www.csfd.cz/film/967-zrudy/komentare/ ()

Roanoke (2016) (S06)

Osvěžující změna. Série má (alespoň pro AHS sérii) originální narativ který se ale po dvou dílech zají. Naštěstí ho v polovině znovu změní a je to vlastně zábava. Když přehlídnu nelogické věci. Včetně toho, že když mám záděru, tak si beru v práci sick day a tady někomu je skoro useknuta ruka a za pár momentů dělá, jako by nic a i ruka je bez omezení hybná. A nakonec poslední díl, kde se narativ znovu změní a vše se uzavře. Nakonec jedna ze tří sérií, které mě opravdu bavily. Nechutné, ale poutavé. ()

Cult (2017) (S07)

První díly jsem přetrpěl, ale pak do aspoň dávalo smysl a bylo koukatelné. Ne k smrti nudné jako Freak Show. ()

1984 (2019) (S09)

Stylové. Sice to jede na vlně Stranger Things, včetně úvodní znělky, ale úvodní titulky jsou jedny z nejvymazlenějších televizních seriálů. A také lze ocenit opět inkluzivní obsazení, včetně transgender herečky. ()

Double Feature (2021) (S10)

Na základě recenzí jsem měl obavy, ale jsem naprosto spokojený, jak s nápadem sérii rozdělit, tak z obou dílů (kdy i druhá část byla vlastně rozdělená). Série s upíry byla originální a kazí ji jen poslední díl. Kdyby skončila předposledním dílem s otevřenějším koncem, bylo by to důstojné. Druhá část má velmi malé hodnocení, ale zaujalo mě to, na rozdíl od takové Freak Show, kde jsem se k smrti akorát tak nudil. Vintage vizuál 50. let a umné spojení tradičních konspiračních teorií o mimozemšťanech funguje lépe, než v Aktech X. ()

Zima zabíjí (2021) (S10E06)

Pokud by předchozí díl byl završením série (proč první část má šest a druhá čtyři díly?), byla by to výjimečná řada s originálním námětem i provedením (včetně opuštění zvyku, že jeden člověk hraje několik postav – to je sice umělecky zajímavé, ale příliš televizní, než hororové). Bohužel scénáristé (koukám, že jeden mezitím zemřel a druhému je 52, pardon za ten ageismus) přestaly brát své pilulky a posledním dílem to zabili. ()

New York City (2022) (S11)

Na jednu stranu je tato řada výjimečná svou celkem civilní autentickou atmosférou newyorské gay komunity 80. let. Je patrné i použití filtru, takže záběry dostávají jistotu patinu. Problém je, když se to zvrhne v Hostel a myšlenka jde do výlevky… Proč je závěr rozdělen na dva díly nevím, předposlední je tako psychedelický trip a poslední v podstatě takový půlhodinový videoklipem, byť hezkým. Řada pracuje s několika důležitými autentickými motivy. Jednak metaforou epidemie HIV/AIDS, jednak příběhem sériového vraha (v New Yorku v letech 1992–1993 - ale jinak vraždil od 70. let - tzv. Last Call Killer zabil a rozčtvrtil několik gayů, které vylákal z barů, dopaden byl v roce 2001, jeho povoláním byl zdravotní bratr na chirurgii) a hlavně autentickou a nadčasovou červenou linií k oběma tématům, tedy zoufalým nezájmem úřadů. ()

Zemřel herec Mark Margolis

29.12.2018

Netflix ulovil Ryana Murphyho

Netflix ulovil Ryana Murphyho

16.02.2018

Jméno Ryan Murphy vám možná nic neříká, určitě ale znáte Plastickou chirurgii s. r. o., Glee, American Horror Story nebo American Crime Story. Ano, tyhle seriálové hity pochází z Murphyho hlavy. A… (viac)