American Horror Story

• USA American Horror Story (viac)
USA, (2011–2024), 100 h 14 min (Minutáž: 34–74 min)

Predloha:

Ryan Murphy (kniha), Brad Falchuk (kniha), Danielle Vega (kniha)

Sarah Paulson, Evan Peters, Lily Rabe, Jessica Lange, Denis O'Hare, Kathy Bates, Angela Bassett, Frances Conroy, Taissa Farmiga, Emma Roberts, Adina Porter (viac)

Recenzie používateľa Trevor k tomuto seriálu (128)

Diablova noc (2015) (S05E04)

Veľmi dobre zvládnutá večera s Jamesom Marcheom, rovnako tak obeť Alex aby mohla ostať so svojim synom Holdenom. Táto časť stavila skôr na atmosféru a doplnená a skvelú hudbu potešila napriek tomu, že dej príliš nenapredoval. Potešilo aj zapracovanie skutočných vrahov do osadenstva hotelu Cortez. ()

Izbová služba (2015) (S05E05)

Halloweensky diel, v ktorom lekárka Alex vylieči malého Maxa tým, že z neho spraví upíra a on potom napadne svoju matku a neskôr v škole ďalšie deti, z ktorých dve sám premení. Donovanova mama Iris sa stáva Ramoninym človekom v hoteli Cortez, Alex sa zbližuje s Holdenom a John nevie, čomu má veriť. Pokračuje výborný výber piesní a AHS si naďalej uťahuje s tém citlivých pre americkú spoločnosť, násilie v škole je však pokazené tým, že malý Max sám premení ďalšie dve deti na upírov. Elizabeth je v predchádzajúcich epizódach spomenutá ako veľmi háklivá na zrod nových upírov a tomuto vyčíňaniu dieťaťa sa iba prizerala. ()

Izba 33 (2015) (S05E06)

Opäť výborne zvládnuté prepojenie série s minulou, tentokrát prvou sériou. Potrat grófky sa odohral v dome, kam sa nasťahovala rodina z prvej série. Opäť sa ukáže, akou dominantnou je grófka a zase tak rezonuje myšlienka, či by nových upírov zo školy nechala po ich prerode malým Mikeom pobiehať voľne po svete. Zaujal aj vzťah Tristana a Liz a ukončenie vzťahu grófky s Tristanom. Na druhej strane John, Holden a ich mamička začínajú nudiť, napriek tomu si seriál udržuje pomerne dobré tempo. ()

Záblesk (2015) (S05E07)

Will Drake začína z rekonštrukciou hotela Cortez a tak sa robotníci počas búracích prác stanú obeťami Rudolpha Valentina a jeho priateľky, ktorých nechal James Patrik March zamurovať do jednej z chodieb. Valentino bol priateľom grófky, ktorá sa po predstieranej smrti Valentina vydala za Marcha. Potom, ako sa Valentino objavil, plánoval trojuholník opustiť Los Angeles, čo March nechcel pripustiť. John sa v nemocnici stretne s dievčinou Wren, ktorá pozná identinu vraha riadiaceho sa desatorom a pomôže jej opustť nemocnicu výmenou za odhalenie totožnosti vraha. Doteraz najlepšia časť série, pretože zapracovanie hereckého idolu 30tych rokov minulého storočia Valentina, legendárneho Murnaua a Maxa Schrecka z filmu Nosferatu muselo potešiť každého pravého fanúšika filmovej klasiky. ()

Vrah z desatora (2015) (S05E08)

Johna jeho pátranie zavedie naspäť do hotela Cortez, kde sa konečne postaví tvárou v tvár vrahovi...Je pravdou, že od hororu má táto epizóda pomerne ďaleko, avšak dejovými zvratmi AHS nešetrí v žiadnej zo sérií, a ani tentokrát to nie je vôbec zle, práve naopak. Po predchádzajúcej skvelej časti ani ôsma nepriniesla sklamanie a trochu rozpačitý úvod série je zabudnutý. ()

Túži po pomste (2015) (S05E09)

Grófka a jej svadba s Willom je ústrednou témou epizódy. Donovan sa opäť nechá oklamať grófkou a pomôže jej uväzniť Ramonu, ktorá má prichystané prekvapenie aj pre svojho manžela Willa, s ktorým jej pomôže exmanžel March. Po predchádzajúcich dvoch častiach mierne uvoľnenie napätia a dej sa sústredí na hlavnú dejovú líniu, uvidíme akú úlohu v príbehu ešte zahraje Valentino a školáci. ()

Dočká sa pomsty (2015) (S05E10)

Nakoľko sa séria blíži k svojmu záveru, dochádza k radikálnemu rezu v počte postáv. Objasní sa, k čomu boli dobrí upíri školáci a aby séria nebola iba krvákom, Liz sa stretne so svojimsynom, ktorý svojho otca-matku berie takú. aká je. Stretnutie dodá Liz chuť žiť a spolu s Iris chcú prevziať kontrolu nad hotelom Cortez. Záver epizódy mal Tarantinovský nádych. ()

Súboj kráľovien (2016) (S05E11)

V epizóde dochádza k stretu grófky s Ramonou, ktorej nepomôže ani to, že sa posilní krvou Queenie zo školy Coven, dobre známej z tretej série AHS. Všetky nitky však ťahá v hoteli James March, ktorý za pomoci Johna dosiahne svoj cieľ - ostať s grófkou navždy spolu. Prepájanie jednotlivých sérií American horror story zatiaľ tvorcom vychádza na výbornú. ()

Buď naším hosťom (2016) (S05E12)

Záverečná epizóda piatej série AHS bola obrovským sklamaním. Úvod, v ktorom sa Liz a Iris pokúsili obnoviť prevádzku hotela bol ešte ako tak zaujímavý, ale neskoršie zoznamovanie sa Sally zo sociálnymi sieťami či médium Billie vyzneli tak, akoby tvorcovia nevedeli ako sériu uzavrieť. Ani zopakovanie diablovej noci poslednú epizódu nevytrhlo z biedy. Chcelo to podstatne lepší záver. ()

Roanoke (2016) (S06)

Šiesta séria mala skončiť piatou epizódou a všetko by bolo v poriadku. Aj keď rozprávanie príbehu formou dokumentu v prvej polovici trochu vadilo, od šiestej časti sa to točilo ako reality show a súdiac aj podľa reakcií ďalších užívateľov tento pokus nepadol na úrodnú pôdu a väčšinu divákov sklamal. Mäsiarka a jej angličtina, svojský Pookovci či Shelby, Matt a Lee vydali zo seba v prvej polovici maximum a tam to mohlo skončiť. Jednoznačne ide o najslabšiu sériu AHS. ()

Kapitola první (2016) (S06E01)

Manželský pár Matt a Shelby Millerovci poskytujú interview pre tvorcov dokumentu My Roanoke Nightmare. Potom, ako sa pár po incidente v Los Angeles odsťahuje do Severnej Karolíny nakoľko po incidente na ulici člen gangu pri prijatí plní skúšku a napadne náhodných okoloidúcich, ktorými sú práve Millerovci, Shelby potratí a tak sa rozhodnú začať nový živoz na vidieku, kde Matt vyrastal. Do oka im padne dom, ktorý získajú v dražbe, keď preplatia miestnych starousadlíkov. V dome však od začiatku zažívajú nepríjemné udalosti a Matt je presvedčený, že práve ich konkurenti z dražby sa ich snažia z domu vyhnať. Matt požiada svoju sestru, bývalú policajtku Lee, aby trávila čas s jeho manželkou, kým on ako obchodník bude mimo domu. Lee je však spolu zo Shelby svedkom ďalších desivých udalostí. Úvodná epizóda svojou atmosférou pripomína filmy ako Hrôza v Connecticute a zdá sa, že budeme svedkami pravej hororovej atmosféry. V porovnaní s predchádzajúcimi sériami trochu vadí príbeh vyrozprávaný ako dokument, možno to bude chcieť trochu času. ()

Kapitola druhá (2016) (S06E02)

Shelby s Mattom objavia v lese horiaci totem a rozhodnú sa požiadať o policajnú ochranu. Do domu prichádza aj Leeina dcéra Flora, ktorú po rozvode privezie jej otec. Tá sa ihneď v dome spriatelí s Priscillou. Lee si myslí, že sa jedná o imaginárnu kamarátku, ktorú si jej dcéra vymyslela kvôli rozvodu. Matt sa prebudí na zvonenie telefónu a to čo uvidí, mu vyrazí dych. Zalarmuje strážnika pred domom, ten však v dome nič nenájde. Matt a Shelby zbadajú na dvore postavu, ktorá ich zavedie do pivnive na záhrade a vďaka videu, ktoré tam objavia sa dozvedia o histórii domu, v ktorom zmizla mladá rodina a v ktorom dve sestry prevádzkovali opatrovateľskú službu pre seniorov, o ktorých nikto nestál a polícia ich obvinila z vrážd piatich seniorov. Sestry však rovnako ako mladá rodina zmizli. Lee sa obáva, že príde o dcéru natrvalo a tak ju dovozie do domu bez vedomia otca. Shelby mu oznámi, že Flora je u nich a presvedčí ho, aby Lee nežaloval za únos. Keď však chcú Floru nachystať, aby si ju mohol otec odviesť, nemôžu ju nájsť. Zatiaľ sa dej vyvíja nádejne a nebyť prestrihov na formy dokumentu, mohlo to byť ešte lepšie. ()

Kapitola třetí (2016) (S06E03)

Pri pátraní po Flore objaví polícia mŕtve telo jej otca Masona. Lee, Matt a Shelby objavia opustenú farmu a dvoch chlapcov, ktorý nevedia komunikovať, vyrástli v izolácii a sú zanedbaný. (ťažko sa pre ich opis hľadá vhodné pomenovanie). Do domu prichádza médium pán Škriatok a nadviaže kontakt so ženou s prezývkou Mäsiarka. Škriatok prisľúbi Lee pomoc pri hľadaní Flory za 25 tisíc dolárov. Zúfalá Lee na dohodu pristúpi...V epizóde sa dozvedáme viac o pôvode duchov v danej oblasti a motívoch ich konania. Osvedčený herci z predchádzajúcich sérii opäť nesklamali, avšak prítomnosť média v príbehu mi príliš nevoňala. ()

Kapitola čtvrtá (2016) (S06E04)

Shellby podozrieva Matta z toho že sa proti nej so svojou sestrou Lee spikli. V otázke nevery mu nakoniec odpustí a v nci sa pár zobudí na zvláštne zvuky. Prenasleduje ich muž z narazenou hlavou prasaťa, zaženie ho však Dr. Cunningham, muž ktorému dom patril a ktorý bol na nahrávke v pivnici. Manželský pár oboznámi z históriou domu a chce im pomôcť nájsť Floru pretože vie, kam sa rada chodila hrávať Priscilla. Tam sa však stane obeťou útoku starousadlíkov z Roanoke a tak Matt a Shelby hľadajú pomoc u jasnovidca Škriatka. Ten im sľúbi pomoc a oboznámi ich s tým, že najväčším zlom nie je Mäsiarka, ale Druidka, ktorá stojí za všetkými zmiznutiami v tejto oblasti. Cestou do hotela po ingrediencie k vyhnaniu druidky z pozemku však zbadá Floru a chce ju odviesť do bezpečia, padne však do rúk starousadlíkov. Tí spolu s Florou prichádzajú k domu Matta a Shellby s nie práve priateľskými úmyslami. Atmosféra sa trochu vytratila, stále to však je AHS, aj keď v porovnaní s predchádzajúcimi sériami je to o poznanie slabšie a nápadne to pripomína sériu Coven. ()

Kapitola pátá (2016) (S06E05)

Historička Doris Kearns Goodwinová rozpráva o histórii domu. Jeden z prvých majiteľov domu Edwarde Philippe Mott je, ako inak homosexuál a má vzťah ako inak s čiernym sluhom. Duchovia však začnú prejavovať svoju silu a Edwarda obetujú. V súčasnosti sa Mattovi, Shelby a Flore podarí práve vďaka Edwardovi utiecť z domu obliehaného Mäsiarkou, avšak padnú do rúk rodine Pookových, ktorá v danej oblasti žije už 200 rokov v ieri, pretože počas noci krvavého mesiaca pomáha Mäsiarke. Pookovci privezú po niekoľkých incidentoch Mattovu rodinu do domu, aby boli obetovaný. Mäsiarkin syn sa však vzoprie mame a vďaka Lee, ktorá dorazí k domu v poslednej chvíli rodinka spoločne utečie. Zatiaľ solídny príbeh, Pookovci pripomenuli viacero legendárnych hororov a celé to malo spád. ()

Kapitola šestá (2016) (S06E06)

Tvorcovia dokumentu sa po úspechu rozhodnú pokračovať v sérii a v Roanoke usporiadať reality šou, ktorá bude pokračovať v dome počas 3 dní krvavého splnu s Mattom, Shelby, Lee a rovnako tak hercami, ktorí ich v dokumente stvárnili. No zvrat v sérii prispel aj k tomu, že je pomerne obtiažne napísať komentár z prehľadným obsahom epizódy a neprezradiť dôležité detaily. V každom prípade Mäsiarka je naďalej najlepšou postavou, avšak celé ponímanie pokračovania ako Big Brothers mi proste príliš nevonia. Uvidíme, či tým okolo Ryana Murphyho tento krok zvládne úspešne. ()

Kapitola sedmá (2016) (S06E07)

Hrdinovia čelia skutočnej Roanoke nočnej more a rovnako tak aj fanúšikovia AHS...Nebyť svojskej angličtiny v podaní Mäsiarky a mamy Pookovej bolo by hodnotenie ešte nižšie. Spracovanie formou reality show seriálu vôbec nesvedčí a v momente keď Shelby natáčala no mobil odkaz pre priateľa som už iba čakal na to ako jej začne tiecť z nosa ako v jednej z častí Scary Movie, ktorá bola paródiou na Záhadu Blair Witch. Ten moment bohužiaľ neprišiel a tvorcovia druhú polovicu berú vážne. Žiaľ, asi iba oni a herečka, ktorá stvárnila Mäsiarku. Túto sériu bude problém dopozerať, avšak pravdepodobne to spravím čím skôr, nech to už mám za sebou. ()

Kapitola osmá (2016) (S06E08)

Aj na základe komentárov ostatných užívateľov k tejto epizóde je vidieť, že sa síce objavilo pár ľudí, ktorí sa snažili nájsť na epizóde svetlé momenty, ale bolo ich žalostne málo. Nestotožňujem sa s názormi, že si posledné dve časti uťahovali z hororového klišé, pretože sami sa tomu nedokázali ani len priblížiť. Smutný úpadok tak skvelého seriálu, napriek tomu že tvorcovia naznačili v úvode šiestej série že to má vyzerať tak, akoby boli donútený natočiť kvôli úspechu prvých 5 častí pokračovanie, avšak lepšou voľbou by bolo piatu časť o niečo predĺžiť a sériu ukončiť, pretože toto sklamalo aj skalných fanúšikov inak výborných AHS. ()

Kapitola devátá (2016) (S06E09)

Kohútik v agónii. Aj takto jednoducho by sa dalo opísať niekoľko posledných epizód. Táto už beztak nezmyselný diel doplnila o trojicu mladých ľudí, ktorí sa rozhodli usadlosť Roanoke vyhľadať kvôli získaniu fanúškov na sociálnych sietiach. Ich zapracovanie do príbehu iba prehĺbilo zúfalstvo, na ktoré sme sa od začiatku šiestej epizódy pozerali. Úplný záver so zábermi z policajných kamier tomu celému zasadilo posledný tvrdý úder. Uvidíme, či séria dosiahla 9 časťou samé dno alebo si ho nechala do tej poslednej. ()

Kapitola desátá (2016) (S06E10)

Záver šiestej série si vyslúžil najnižšie hodnotenie, aké som AHS udelil. Jedine prepojenie s druhou sezónou a Lena Wintersová to ako tak zachránili, inak to bola poriadna blamáž. Naozaj pre mňa ostáva záhadou nepochopiteľný úpadok druhej polovice tejto série. K tomuto sa ťažko hľadajú slová. ()

Zemřel herec Mark Margolis

29.12.2018

Netflix ulovil Ryana Murphyho

Netflix ulovil Ryana Murphyho

16.02.2018

Jméno Ryan Murphy vám možná nic neříká, určitě ale znáte Plastickou chirurgii s. r. o., Glee, American Horror Story nebo American Crime Story. Ano, tyhle seriálové hity pochází z Murphyho hlavy. A… (viac)