American Horror Story - Murder House

(séria)
USA, 2011, 8 h 40 min (Minutáž: 39–52 min)

Dylan McDermott, Connie Britton, Jessica Lange, Taissa Farmiga, Evan Peters, Frances Conroy, Alexandra Breckenridge, Jamie Brewer, Denis O'Hare (viac)

Rozmanité hrôzostrašné príbehy nás zavedú na doteraz nepoznané, tajomné či zakázané miesta a predstavia nám svojich výnimočných hrdinov. Navštívime strašidelný dom, ústav pre duševne chorých ale aj školu pre čarodejnice a iné desivé miesta.
Nový hororový seriál od Ryana Murphyho a Brada Falchuka, tvorcov fenomenálneho seriálu Glee, získal v roku 2013 prestížnu cenu Zlatý glóbus v kategórii Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe televízneho seriálu (Jessica Langeová) a celkovo získal 14 cien a 53 nominácií. (oficiálny text distribútora)

Laxik

Když ono je to s Murder House těžký. Je to napínavý a má to zajímavý zvraty, ale kolikrát je to na hlavu a konec vyloženě bolí. Je to narvané výbornými charaktery ztělesněnými hereckou první ligou (Farmiga, Peters, Mara a O'Hare v jejich čele), ale ústřední manželská dvojice je nezajímavá a hlavně v případě McDermotta si říkám, jak může mít tak zachovalej a ostře řezanej padesátník mínusový charisma. Po celou dobu seriálu se jen omlouvá, řve, nebo je náměsíčnej. Hraje to věrohodně, jen mě vůbec nebaví ho při tom sledovat. Podmanivá je i vizuální stránka a povedený úvodní titulky. Každopádně dojem převládá kladný, jen nevím, jestli mírně kladný, nebo více kladný. :-) ()

zipper111

První série má dobrý rozjezd, tři čtyři epizody opravdu vtáhnou a já netušil, kam se všechno začne ubírat, a najednou přišli skoro až výplňové díly a série se uměle natáhla až na 12 dílů. Přitom by stačilo tak maximálně šest a seriál by vytěžil podle mě mnohem více ze svého potenciálu. Jsem ale zvědavý na druhou sérii, blázinec zní jako parádní místo pro horor. Zatím 3* ()

Kaluž

Není to vyloženě pitomé a i přes tučnou (ale milou) béčkovost se na to dá koukat. Po třech dílech si mě tvůrci zasekli na háček a pomalu, ale jistě, navíjejí… hodnocení čekejte po ukončení série. /// Ke konci 1. sezóny to šlo kvalitativně hodně dolů (scenáristům došly nápady). Prodlužování post mortem se mi zdá zbytečné. A Jessica Lange je mi silně proti srsti. /// 2. sezóna (Asylum) /// Asylum. Hmm, tak rozjezd velmi slušný, máme tam všechno - emzáky, démony, excorsisty, šílené vědce, nacisty, vrahy, psychopaty, kurvy i jeptišky. Až by z toho jednoho rozbolelo bříško. Ale zhruba v polovině tomu dojde dech, tvůrci se potácejí z kouta do kouta, epizody jsou dějově roztříštěné a nastupují vatové vycpávky. Kočkopsí dortík nakonec explodoval a v poslední epizodě jsme akorát stírali zbytky ze stěn. Pro příště, méně drog, více talentu. Jo a když se Jessica Lange obnažuje, je mi proti srsti ještě více. Chyběla mi tam ta pěkná hospodyňka z první sezóny. Byla tam jen ta škaredá, převlečená za havrana. /// 3. sezóna (Coven) /// Meh... /// 4. sezóna (Freak Show) /// Po pěti epizodách z touhle prvoplánovou fušeřinou definitvně končím. První série byla fajn, ale počtvrté vám na ten špek už neskočím, pánové. ()

..Lucas..

První řada byla skvělá, ale uchvátila mě především druhá. Evan Peters, Lily Rabe, úžasný James Cromwell, ale hlavně Sarah Paulson a Jessica Lange, tyto dvě herečky to ani lépe zahrát nemohly. Třetí řada měla zcela odlišný tón, ale i přesto se v ní našlo spoustu věcí, které mě bavily, a to především Frances Conroy, která byla fenomenální. Navíc přítomnost Kathy Bates a Angely Bassett, co víc si přát. Čtvrtá řada se zatím rozjíždí velmi dobře, tak snad se co nejvíce přiblíží zatím nejlepší, druhé řadě. ()

Remedy

Hned ze začátku je třeba zmínit, že AHS nelze považovat za seriózní hororový počin. Na druhou stranu hoši z FX jsou si velmi dobře vědomi, že „serióznost“ dnes již příliš netáhne a že čím je dané dílo výstřednější, tím má větší šanci na úspěch. Nechci zde polemizovat o (ne)hororové zápletce – ta je zde samozřejmě přítomna a sem tam se objeví i nějaká ta fajnová lekačka. Spíš bych chtěl poukázat na to, že hlavní devízou AHS není příběh, ale zvolený styl vyprávění, který je ještě umocňován formálními nápaditostmi (dlouho jsem si zvykal na zpočátku velmi podivný střih, abych jej poté naopak ocenil jako prvek přispívající ke zdůraznění rozpolcenosti a zmatenosti některých postav) a všudypřítomným sexuálním napětím. Na první sérii si cením nejvíce toho, že se tvůrcům podařilo z již tisíckrát podobně znásilněného námětu vykřesat něco velmi nadprůměrného. Bizarnost celého příběhu a abnormálně úchylné chování postav jsou v tomto případě alfou i omegou úspěchu, nicméně objektivně nelze mnoho namítat, neboť většina hereckého ansámblu hraje jako o život (Jessica Lange je démonicky dokonalá) a tempo první série je v drtivé většině skutečně vražedné. Pro mě představuje AHS sympatickou odbočku a zajímavou exkurzi do míst, která normálně nevyhledávám. V mé top ten televizních seriálů si AHS nejspíše místo nenajde, nicméně nemohu popřít fakt, že v mnohých ohledech se jedná o velmi originální a chytlavé dílo, které si zaslouží přiměřenou dávku pozornosti. Series I, Murder House - 85% .................. Hodnocení dalších řad přidám po jejich zhlédnutí, neboť mám momentálně v hledáčku z mého pohledu prioritnější seriály :))) ()

DH3Factor

1. série Je příjemně osvěžující. Něco běží přes čáru, ale v rámci konkurence, kde je vrcholem bububu vyvrhávání střev a stříhání pindíků je to úkaz. Keep rollin baby. 2. série Je to šílený, ale to asi jde ne? Ňami. 3. série A máme tu abraka-dabra. Coven se i přes jistá zaškobrtnutí drží a přináší další kupu výstředních nápadů. Mrzí mě jen to, že jsem tam nepotkal Hermionu, která asi mezitím někde žrala slimáky. 4. série Zrůdičky, zrůdičky a zase zrůdičky. Jako jednotlivé eskapády dobré, jenže celek nedrží pohromadě. Tak či tak, je to pořád lepší průměr. Finn Wittrock a Dvojčátka klasa! Pětka? ()

Helo

Pro mě největší letošní seriálové překvapení. Seriály, na které jsem se těšil nejvíc povětšinou zklamaly, ale místo nich se objevil tento hororový nářez. Tvůrci se zde ničeho neštítili a vytvořili opravdu skutečné postavy se svými klady i zvrácenostmi, to vše zabalené do slušného hororového psycho duchařského vyvražďovacího příběhu s hutnou atmosférou, skvělou hudbou a opravdu grandiózním finále první série. Snad si seriál tyto kvality udrží i do dalších dílů. ()

CageDepp

První série hodně dobrej rozjezd, ale ukončení hodně špatný. U druhé série skoro to samý, ale ukončení nebylo tak hrozný, jak u první série. Třetí asi zatim nejlepší a čtvrtá je nejhorší, ale je tam dost mrtvých. ()

Lenula4

1. série 90% - Prvotní nadšení vystřídalo menší zklamání.Po šetém díle, jsem měla pocit, že se trošku ztrácím, trošku zmatené,každopádně skvěle napjaté, skvělá atmosféra a skvělý závěr! 2.série 100% - Nemám co dodat k této sérii, naprosto mi vyrazila dech a celou jsem ji shlédla s otevřenou pusou. vynikající! 3. série 65% - Možná jsem už byla rozmazlená z předchozích serií, ale tato poslední se podle mě moc nepovedla. Závěr hrozně natahovaný jakoby tvůrci nevědli jak to má skončit. Velký potlesk pro Jessicu Lange, naprosto vynikající!! ()

runner85

Neviem sa ubrániť pocitu, že scenáristi si opäť dali malú gučku pred seba ktorá sa postupne zväčšovala, a na konci už ťahali veľký balvan. Veľa postáv, veľa tajomstiev. Málo veci vysvetlených a veľa nedotiahnutých. Ale i tak mal dom super atmosféru a pár super zlomov. Ani neviem ktorá postava mi prirástla k srdcu. Čo vyzdvihnem je, že v každej časti ukázali dajaký ten mini príbeh predchádzajúcich majiteľov, čo sa im stalo. Čo na druhej strane by som mohol negatívne kritizovať je, že určité veci by si žiadali hlbšie spracovanie. Napríklad prečo realitná maklérka neustále potrebovala zrovna ten dom predávať. Pre hlbší rozbor a oficiálne hodnotenie si počkajte pár dní, kým to s pánom Eveeom preberiem osobne :D ()

Trevor

Po pozretí názvu seriálu som očakával, že sa bude jednať skôr o príbehy, v ktorých každá časť bude obsahovať samostatný príbeh okorenený hádam nejakou ústrednou skupinou ľudí, ktorý budú paranormálne javy skúmať. Príbeh bol však iný, vcelku zaujímavý, avšak na druhej strane miestami pripomínal skôr mexickú telenovelu ako hororový seriál. American Horror story nie je nevyhnutne seriálom, ktorý musíte vidieť za každú cenu, nepochybne však isté čaro má. ()

kajas

Pilotní díl mě vážně dostal. Opravdu hororová atmosféra spolu s geniálně přesnými herci (Lange!) slíbila mnohé. Některé nápady tvůrců dokážou diváka hodně nadchnout a uchvátit, přesto už mi závěr první řady připadal poněkud překombinovaný. ()

Mikarda

1.série: Prvních pět dílů nepřekonatelných, dalších sedm méně dech vyrážejících, nicméně stále fantastických! Hi, I'm Tate, I'm dead. Wanna hook-up?. Jak já toho magora zbožňuju; ten úsměv! U dílů jsem vystrašená jak králíček, extrémně děsivou znělku v zájmu zachování duševního zdraví přeskakuji, ale stejně sedím jak přikovaná a jedu jeden díl za druhým. 90% !!! Asylum: 80%. Trochu jiný druh hororu, slabší, nicméně stále parádní a chytlavé. Dominiqie je písnička roku! :-) Coven: 95%! Go to hell! ... Ladies first Komplexní propracovaný příběh ve třinácti epizodách, neskutečný herecký výkon neskutečně hot Jessicy Lange. Freak Show: 80%, AHS si drží svoji stálou kvalitu, tato série nějak extrémně neuchvátila, ale ani neurazila. Příjemné sledování, těším se na další sérii. Hotel byl teda pěkná nuda, už se ani netěším na další sérii :( ()

Bonaparte.

1. série s naprosto božím závěrečným dílem za 80%. 2. série je ještě o stupeň dál než ta první a Jessica Lange je Oscarová! 95%. 3. série Méně horrové, více sarkastické a "černé"... ale stále naprosto parádní. 85%. 4. série je zatím nejvíce melodramatická, naopak prvky horroru se vytratily. Opět velmi originální prostředí. Rozsahem postav až příliš megalomanské a dějově často zmatečné. Solidně zvrácené, ale proč ne! 75% 5. série Z mysteriózní detektivky se stal příběhový guláš, který zachraňovaly přesvědčivé herecké výkony. Příliš mnoho postav, nucené úchylárny, nepřímý příběh a absence strachu.75% ()

Pirabin

První díl mě nezaujal, abych se přiznal: Podivné dialogy, zmatenost a podivné úchylárny hlavních postav, nelogičnost (A taky mě dost znechutila scéna kde otec rodiny honí nad kopírkou) Ale druhý díl je vážně jízda! Děj?Vážně skvělý!(Trochu připomíná kingovu tvorbu, mě osobně Dům v růžích) Postavy? Mnohem uvěřitelnější! Atmosféra? Chvílema drásající! Zatím to má zaděláno na pořádný horrorový seriál! ()

BoredSeal

Po půlce první série nezbývá než konstatovat, že tento seriál má hodně daleko do klasik, které se snaží v každém díle připomenout úryvkem známé melodie. V podstatě to připomíná Plastickou chirurgii v hororovém hávu. Nadržené postavy, fetišistický sex, zkažená mládež, magoři, vraždy a teror, akorát se to přesune do strašidelného domu. A nějaká atmosféra? Na tu tvůrci nemají. Naprosto ztracený čas. Pozitivum? Snad elegance, s jakou Jessica Lange umí zahrát dámu ze starého Hollywoodu a občas ne tak strašné herce. Nic víc. P.S. Nemůžu uvěřit, že na ČSFD stále panuje i u "váženějších" hodnotících uživatelů trend hodnocení po pilotním dílu seriálu, to je pak pro brak snadné cpát se do žebříčků. ()

KoRniky

Já jakožto strašpytel jsem měla co dělat, abych se donutila mrknout na první díl. Když má seriál v názvu i popisku slovo horror, tak to není nic pro mě. Ale přemohla jsem se. Hned úvodní scéna byla přesně to, co jsem vůbec nechtěla vidět, moje nervy... ale tak nějak s polootevřenýma očima jsem to zvládla a začala si rychle zvykat na zvláštní, ale přitažlivou atmosféru tohohle seriálu a po dvou dnech dnes finišuju první sérii. Jdu na to. ()

Jigy

Po shlédnutí první serie musím dát plný počet. Skvělá atmosféra, úžasně zahrané postavy a chytlaví děj, který nutí k tomu držet pozornost a těšit se na další díl. Skutečně špičkově vypracovaný atypický seriál, který nemá obdoby. Jedna z nejlepších (možná nejlepší) seriálových podívání roku. A druhá řada se už blíží. ()

Je rozhodnuto, Kick-Ass se přidá k Avengers

Je rozhodnuto, Kick-Ass se přidá k Avengers

05.10.2013

Samozřejmě, ne doslova, i když by to byl asi zábavný crossover. Poté, co si Kick-Ass 2 v kinech nevydělalo ani na produkční náklady, je tahle série asi nadobro ukončená. Aaron Taylor-Johnson ale… (viac)

X-Men versus Avengers: Ta postava je naše!

X-Men versus Avengers: Ta postava je naše!

26.05.2013

Většina z vás zřejmě o nějakém Quicksilverovi nikdy neslyšela. Komiksoví fanoušci jsou ale doma. Quicksilver alias Pietro Maximoff je Magnetův syn a Magneta určitě znáte. Jak už jméno naznačuje, je… (viac)

Karlík a továrna na mrtvoly

Karlík a továrna na mrtvoly

17.09.2012

Seriálové popravy a znovuzrození

Seriálové popravy a znovuzrození

23.12.2011

Skončila nám podzimní televizní sezóna a kabelovky vyhodnocují čísla sledovanosti. Které seriály dostanou povolení pokračovat a které budou nemilosrdně zaříznuty? Nejdříve k těm úspěšným: Dexter bude… (viac)