Mladá Kathy Nicol sa pokúša nájsť nový zmysel života potom, ako sa jej podarilo dostať sa z bludného kruhu závislosti na alkohole. Kvôli súhre viacerých faktorov ju vysťahujú z jej domu na pobreží, ktorý pre ňu predstavoval poslednú životnú istotu. Dom má byť predaný v dražbe hlboko pod cenu, čo predstavuje životnú príležitosť pre iránskeho imigranta Behraniho. Bývalý plukovník iránskeho letectva síce odchádza z domu každé ráno bezchybne oblečený, v skutočnosti však v tajnosti tvrdo manuálne pracuje aby manželke a synovi zaistil aspoň zlomok z ich bývalej vysokej životnej úrovne. Obaja protivníci, ktorých rozdeľujú hlboké názorové i kultúrne rozdiely spolu zvedú neľútostný súboj o stavbu, ktorá pre nich predstavuje naplnenie ich sna. V ich tragickom zápolení sa však ani jeden nemôže stať úplným víťazom. (STV)

Hadascz

Jennifer se mi tady trošku ztrácí, Ben Kingsley ji těžce převálcuje. Jeho modlení patří k vrcholům filmu, některé záběry bych si nechal zarámovat. Avšak postavy se chovají dle mě nereálně. Chyběla mi tam ta emoce u ostatních postav. Jsou reálné to ano, přesto naprosto vyšumí. 3/5 ()

shalash

Po hodině filmu jsem věděl, že vše spěje ke špatnému konci, jenom nebylo zcela jasné, vyhraje-li souboj o dům "poflakovačka" američanka, neschopná otevřít pět měsíců dopis nebo přistěhovalec na úrovni. I přes skvěle hrající Jennifer Connely jsem v průběhu filmu fandil plukovníkovi z Iránu, protože , ruku na srdce, stejně jako on by se zachoval každý z nás. Co podle mě činí tento film vyjímečným byl závěr filmu, pár špatných náhod a vše je v troskách. Jenom důkaz oné staré pravdy, že trochu štěstí v životě potřebujeme každý. ()

naiva

Pozoruhodné. Ve filmu jsou samí divní lidé: husa, která nečte úřední dopisy a pak je ukřivděná. Íránský imigrant, který si zadal s Pahlavího režimem, dost možná rovnou se SAVAKem. Když teď nedovede vydělat, chce se přiživit na eráru. Pak jeho žena, odmítající přiznat si skutečnost, že už není dámou z vyšších kruhů. Dále policajt, který s logikou sobě vlastní emigranta z porevolučního Íránu obviňuje z příchylnosti k režimu islamistů a zastrašuje ho. K tomu kašle na svoji rodinu. Vadim Perelman i s tímto materiálem dovede velmi dobře pracovat, proto nesledujeme banální placatění exotů mimo realitu ani lživý epos dokonalých hrdinů rvoucích se s nelítostným osudem, ale výtečně proklesený příběh. Zvláštní, ale uvěřitelný a napínavý. ()

Agnostik

Netypické drama se zajímavým příběhem,které se v dúsledku změní v tragédii všech zůčastněných.Nutící k přemýšlení o opatrnosti při nákupech i prodejích nemovitostí.Napínavé a přitom uvolněné tempo bez náročného přemýšlení.Velmi dobré! ()

boulala

Film, který představuje kvalitní herecké výkony a režii. Ovšem scénář je opravdu kámen úrazu. Drama v podání boje o dům bez jakékoliv právní bitvy vyznívá v mnoha ohledech zcela nelogicky, až hystericky ze všech zúčastněných stran. Námět je zajímavý a citová gradace děje také, bohužel je to ale celé podmíněno naprosto hloupým chováním jednotlivých postav, které mi chvílemi přišlo až k smíchu a tím i tak trochu celý film. ()

Kivis

Na poprvé mě tenhle film dostal do kolen. Bylo to dokonalé ztělesnění žánru "drama" podpořené výbornými hereckými výkony v čele s fenomenálním Kingsleym. V mé filmotéce jsem film okamžitě ohodnotil pomyslnou šestou hvězdičkou. Teď jsem si Dům z písku a mlhy pustil po mnoha letech znovu a těšil se na zopakování parádního zážitku a... ono nic. Nevím, co se stalo. Přece takhle kvalitní film nemůže být jen na jedno použití. Věřil jsem, že je to trvalka, u které mi znalost rozuzlení nic neubere z filmového prožitku. Věřil jsem, že z filmu budu mít stejně intenzivní pocit jako poprvé, nebo že se třeba zařádí mezi filmy, které na mě s každým dalším shlédnutím působí silněji a silněji. Nestalo se. Najednou mi tam vadil Eldard v roli policisty, dramatické okamžiky z první poloviny filmu (Conelly s poraněnou nohou ve "svém cizím" domě) mě už tak nebraly, moc jsem nechápal, proč se syn a otec u policejní stanice zachovali, jak se zachovali a gradace filmu sice zůstala silná, ale do kolen už mě neposlala. Ubírám tedy pomyslnou šestou hvězdičku a jsem zvědavý, zda po nějakém dalším shlédnutí zůstane hodnocení stejné, půjde ještě dolů a nebo naopak šestou hvězdičku zase vrátím. Třeba jsem jen nebyl v optimálním rozpoložení... ()

Terieli

Film s nesmírně silným koncem, postupně gradující a překvapující závěr. Herecké výkony excelentní a celkově velmi těžko překonatelný filmový zážitek. Začátku bych však vytkla přílišnou zdlouhavost a možná také všudy přítomnou americkou dramatičnost. Celkově však nemůžu, než film vřele doporučit. ()

Dupac

Nedivím se, že si nikdo nemohl zapamatovat jméno íránského plukovníka Behraniho, taky jsem ho Benu Kingsleymu moc nebaštil (ty modlitbičky a přepjaté reakce přece nemohly působit přesvědčivě nebo realisticky ani ve scénáři). Scénář je vůbec na plodnou diskusi. Zatímco klíčové hybatele děje jsou naznačené jen letmo (celá zápletka kolem nespravedlivého vystěhování hlavní ženské postavy a totální neschopnosti domáhat se spravedlnosti), ze scén, které lze natočit na efekt, se těží maximum (od glamouru Jennifer Connelly přes scény s mladým policistou až po hodně účelově vyhrocené finále). Krása Jennifer Connelly ani skvělá kamerová práce Rogera Deakinse nedokážou zastřít, že se jedná o scénáristické a režisérské cvičení na téma mysteriózního bijáku s obří humanistickou zápletkou. Od filmu s bezmála 80% hodnocením bych čekal rozhodně víc než takhle zaměnitelnou filmařinu. 50 % ()

Xmarc

Místy to na mě působilo nějak nepřirozeně a přehrávaně, jak kdyby se film snažil atmosféru a pocity nalajnované scénářem za každou cenu vsugerovávat a i jinak docela fajn hudba byla občas neadekvátně dramatická, ale jinak to mělo své kouzlo a případná předvídavost konce nevadila, spíš naopak, nebyl z toho aspoň pro Hollywood typičtější happyendový cajdák. ()

janemary

Jsem zasažená. Syrově a krutě... Byrokracie funguje, ale číst dopisy a starat se je prostě základ. Nikdo mi to nevymluví a je doba si hlídat i hrnec pod zadkem. Laxnost je pěknej neřád. Stačilo otevřít jednu jedinou obálku a ovlivnilo by to mnohé. Mám ráda Bena a jeho tvář v tomto snímku zvládla všechny emoce na výbornou. Nemusel ani mluvit.... ()

Pythonator

Jasný důkaz toho, že nás byrokracie zabíjí:-) Neústupná kamenná tvář Bena Kingsleye a nadpozemská krása Jennifer Connelly vám nedají na tento snímek zapomenout. Pro požírače podobných dramat je to jednoznačně pětihvězdičkový film. Opravdu silný příběh antických rozměrů. SPOILER: nabízí se říct, že ten mladý zobák s pistolí byl jedním slovem shrnuto DEBIL a dostal co si zasloužil. Každý racionálně uvažující člověk odloží pistoli, když na něho míří poplašení policajti. ()

NSN

Tohle byl nejvybroušenější skvost, nejfamóznější dílo, který se v průběhu umělo vygradovat k samotný dechberoucí extázi. Všechno tu funguje, všichni to uměj a já dávám neškolní pětku podtrženou s vykřičníkem. ()

Mato_Mi

Ja sa veľmi nestotožňujem s optimistickými komentármi... vo filme je viacero absurdných a čisto účelových scén ako napr. Kathy sedí v sklade, kde si musela nechať svoje osobné veci, otvorená brána... nočná hodina, všade tma a nikde nikoho a ona si pozerá s baterkou fotky, aby ju tam napokon p. policajt vyľakal... :-) Čakal som viac od tohto filmu vzhľadom na hodnotenia. ()

hanca.uh

Psychologické drama jak má být, zvlášť nahlédnutí do íránské rodiny mě bavilo a samotný Ben Kingsley coby Behrani byl fascinující jako vždy při svém hraní. 5*. ()

kodwin

Skvělé ale opravdu skvělé herecké výkony charismatických hlavních představitelů a hudba dělají z tohoto filmu víc než jen kvalitní drama. Tragédie dnešní doby, která se stane, ačkoliv v podstatě všichni jsou v tom nevinně ...Velká deprese a velký zážitek. ()

Jiriiik04

I přes poměrně zvláštní název, u kterého bych potřeboval bližší vysvětlení, se jedná o neuvěřitelně silný a po delší době skvělý film, který ve mně dokázal vyvolat poměrně silné emoce, a několikrát mě málem rozbrečel. Snímek s poměrně jednoduchou zápletkou o jednom úředním omylu, ovšem s tou zápletkou se pracuje tak poutavě, že to člověka zkrátka zaujme. Herecky se jedná o mimořádně kvalitní dílo – nejvíce mě svým hereckým výkonem zaujala Jennifer Connelly, která je jedním slovem famózní – její postava je parádně napsaná a zahraná, věříte jí každou emoci, prožíváte s ní všechno a v jedné konkrétní scéně, kterou nebudu z důvodu spoileru zmiňovat, se o ní bojíte. Skvělí jsou rovněž i Ben Kingsley a Ron Eldard – tito dva herci se svých rolí zhostili rovněž velmi dobře, ovšem i přes jejich herecké kvality se Jennifer v tomhle snímku nedokázali vyrovnat. Scénář filmu je dvěma slovy opravdu výborný – začátek je sice poměrně vleklý, ale během pár minut se to spraví, snímek začíná gradovat, místy opravdu útočí na slzné kanálky a závěrečná půl hodinka je sice rychlá, ale poměrně efektivní emocionální smršť, která diváka slušně uzemní. Hudební stránka snímku je vskutku nádherná a dodává snímku atmosféru, přesně tak, jak by to u dramat mělo být. Technická stránka mi připadala kupodivu taková obyčejnější, ale i tak se tu najde pár výborně natočených scén a pár opravdu nádherných záběrů, které tomu dodávají atmosféru… House of Sand and Fog je výborný film. Sice ne dokonalý, ale k úplné spokojenosti mi chybí snad jen 5%. Mít to lepší technickou stránku a pomalejší závěr, tak se mohlo jednat o zápis do mojí osobní TOP 10, takhle jen skoro „plná palba“ ale i tak… vynikající drama, které se mnou emočně poměrně zatřáslo, a i to se počítá. 95% ()