Mladý a nezkušený

• Česko Mladý a nevinný (viac)

Filmovú herečku zavraždí jej manžel, žiarliaci na všetkých jej mladých milencov. Keď jeden z nich, spisovateľ Robert, objaví jej telo, stáva sa hlavným podozrivým a spolu s dcérou policajného poručíka sa dáva na útek. (POMO)

MickeyStuma

Není to u nás zrovna nejznámější snímek Alfreda Hitchcocka, ale to je osud všech jeho raných filmových počinů. Téma tohoto vlastně prozrazuje už jeho název, který, je řečeno vše. A přiznejme si, že osud hlavního hrdiny je nejen reálný, ale i nadčasový. No, i když pravda, v dnešní době mobilních telefonů, které máme všichni stále a všude u sebe, se realita vytrácí. Objevit mrtvé tělo a běžet to nahlásit je krajně nebezpečné, pokud jsou poblíž svědci, kteří to samozřejmě vyhodnotí jinak. A u soudu má takové svědectví větší váhu než výpověď zadrženého. Následné události tak vezmou za své, čímž vznikla hojně používaná dějová šablona, dle které je u nás asi nejznámější film, „Uprchlík“ (1993). Český název tohoto Hitchcockova filmu je však mylný. Původně odkazuje na dvě postavy. Na mladou Eriku, která se snaží pomoci nevinnému Robertovi. Jak se sám Hitchcock nechal slyšet, chtěl, aby byl příběh o tom, jak mládí a nevinnost mají při řešení daného zločinu navrch nad policií, takže název „Mladí a nevinní“ je daleko výstižnější. Po divácké stránce je nejdůležitější, že o nevině obžalovaného víme od samého začátku a skutečný vrah je v úvodní scéně pouze naznačen. Konec příběhu je tedy jasný od začátku, takže už jen pouze sledujeme souběh všech událostí, a tím i již daný vývoj děje. Předvídatelnost? Určitě ano. Ale nebyl by to Hitchcock, kdyby tomu nedal svou tvůrčí působivost. Na třicátá léta nečekejme napětí ani dramatičnost, ale určitou atmosféru. Vše je ozvláštněno humorem a po technické stránce je působivé zejména využití pro tu dobu typických vizuálních triků. Tedy zadní projekce a zejména modely. Vrcholem je modelová železniční scéna železnice ve městě s jedoucím vlakem a auty po mostě přes koleje. Hitchcock později natočil zajímavější filmy, ale ani tento by nemusel zapadnout. A pokud stále pro nikoho nic, tak alespoň ukazuje Hitchcockův osobitý tvůrčí vývoj. ()

Biopler

Film má názov, ktorým by sa dal onálepkovať režisér. V tej dobe však už mal za sebou dvadsiatku filmov, ale prakticky to nevidno. Výstavba deja slabá, miešanie žánrov nevhodné, výrazne chýba dramatizácia, hrdinovia sú celkom v pohode, že ich polícia naháňa, že striehne na ich kroky, chyby... vyhodenie servítky od jedla von oknom zo skrýše pred zrakom polície je len jedna z naivných scén. Taktiež aj fakt, že polícia je tak neschopná, že po dôkaze musí pátrať sám obvinený. Zopár scén aj v začiatku pôsobí napínavo, no vypáli skôr v úkaz zdvihnutého obočia. Kľúčový prvok príbehu, neprávom odsúdený muž snažiaci sa odkázať svoju nevinu, nie je braný vážne, je to akoby jarmo, ktoré sa rejža snaží odľahčiť prihlúplymi scénami so starou tetou hrajúcou slepú babu s jej ratolesťami či efektnou scénou z jaskyne kde sa prepadne zem. Po technickej stránke to poteší, podobne ako efektný kamerový nájazd v scéne z hotela, no čo z toho keď aj ten záver je v podaní pokakaného bubeníka a jeho odpísaného prejavu priam komický? S prižmúrením oka dávam 2*, lebo stopáž je striedma a mladí herci naivní, no príjemní. ()

closed.eye

Zklamaná nejsem, ale přesto se budu s hodnocením držet při zemi, jedná se o první film, kterej jsem od tohoto režiséra viděla a určitě mě čekají zajímavější kousky. Snímek není špatnej, ale chvilkama jsem měla pocit, jakoby Hitchcock nevěděl coby... Romantika, sranda, detektivka, napětí...? Občas všechno dohromady, což nedělá dobrotu... ()

Rattlehead

Jeden z nejlepších anglických filmů Alfreda Hitchcocka. Klasické téma - nevinný muž na útěku - nenudí ani minutu. Skvělá je scéna se slepou bábou a nejlepší pak samozřejmě ta úžasná jízda kamery sálem v závěrečné scéně (podobnou později Hitch použil u Pověstného muže a také u Marnie). A ta romantika. Opět se prokázalo, že Hitch není jen mistrem napětí, ale také romantiky. ()

Kenneth

V té době to musel být atraktivní film, dnes už je to ale tak tak průměr. Málo uvěřitelný děj a občas divoký střih, jak kdyby parodoval základní filmové triky. Nejvíc se mi tam líbil Edward Rigby. ()

pollstro

Kombinace několika žánrů, které Hitchcock s radostí ve svých předchozích filmech rád a efektivně používal, nepůsobilo nikdy tak nejistě a nezáživně, jako zde. Po stránce příběhu se jedná o již klasicky známou zápletku v podobě neprávem obviněného muže, který utíká před policií ve snaze očistit své jméno a najít skutečného pachatele vraždy. V průběhu tohoto procesu se Hitchcock až moc citelně soustředí na jiné části příběhu v podobě romantického jiskření mezi hlavními postavami, a celkovou zápletku zbytečně upozaďuje nefungujícími vtipnými scénami. Druhá polovina již lehce působí dojmem, že sledujeme výjimečný britský thriller, ale ani perfektní závěr v hotelu není schopen nahradit předchozí, nezáživnou směs romantické komedie. Dlouhý nepřetržitý kamerový záběr přesouvající se od vchodu hotelu až do velkého sálu a následné detailní zaostření na hudebníka, je skutečně nezapomenutelný okamžikem. V porovnání s předchozí ranou britskou tvorbou Hitchcocka se jedná o poněkud slabší film. ()

Ferguson

Další neobvyklý pohled na Hitchcockova nepravého muže. Po pohledu z druhé strany u Secret agent je tu pohled na nepravého muže, který není ze situace nijak zvlášť nervózní a celé dobrodružství si dobře užívá. Chybí tu tíživá atmosféra obavy z dopadení a odsouzení, což má v tomto svižném kriminálním filmu pozitivní dopad. ()

Chung

Velká část britské tvorby Alfreda Hitchcocka se nese ve znamení hledání: režisér zkouší různé žánry a experimentuje, přesto jde u mnohých snímků snadno vysledovat, jakým směrem se bude ubírat ve svém vrcholném období. Zejména snímky druhé poloviny 30. let (počínaje první verzí Muže, který věděl příliš mnoho z roku 34) pak již obsahují většinu jeho tvůrčího jazyka – a Mladý a nevinný (proč nezkušený, probůh?) není výjimkou. Sice je na Hitchcockovy poměry nezvykle romantický (a hlavní hrdinka je očekávatelně naivní), ale druhá polovina má pěkný spád a napínavé finále v hotelu by těžko mohl natočit někdo jiný. Opět jedna z opravdu památných hitchcockovských scén. Do závratného tempa 39 stupňů má sice daleko, i tak ale Mladý a nevinný patří k tomu lepšímu, co Hitchcock v Británii natočil. ()