Vertigo

• Česko Závrať (viac)

Slávny thriller majstra filmového napätia Alfreda Hitchcocka rozpráva príbeh detektíva Scottieho Fergussona, ktorý po úraze trpí závratmi a panickým strachom z výšok. Pri jednom z pracovných zásahov stratil kolegu a ťažko sa zranil. Po vyliečení sa odoberá na predčasný dôchodok a nevie, čo s voľným časom. Preto vďačne príjme priateľov návrh, aby sledoval jeho psychicky labilnú ženu Madelaine, ktorá je posadnutá minulosťou. Jej manžel sa obáva, aby si nesiahla na život. Udalosti však naberajú závratný spád, keď Scottie podľahne kúzlu Madelaine... (STV)

lola3121

Z Hitchcockovy tvorby jsem zatím viděla jen minimum (Psycho, Ptáci a Okno do dvora). Vertigo se mi líbilo velmi, přestože to není horor, ale lehce mysteriozní detektivka s překvapivým koncem, která i 50 let po svém vzniku důstojně obstojí v porovnání s různými „thrillery“, které vznikají dnes. A poznali byste v roli detektivovy přítelkyně Midge budoucí „Miss Ellie“ z Dallasu? ()

VenDulin85

Ze začátku mi to přišlo hrozně úsměvné a srdceryvné, ale pak mě to za to moje srdce vzalo a už jsem ani nesledovala stopáž. Hlavní hrdinka nepřišla nějak spešl výjimečná, ale co mě dostalo, byl ten 'záhadný' prvek v příběhu a samozřejmě atmosféra roku vzniku. ()

mcb

Stejně jako Psycho, legendární poklad Alfreda Hitchcocka. Film, který si uchovává své tajemství i po mnoha shlédnutích, film, který je tak krásně filmový, osudový, pohlcující a nezapomenutelný. Každý záběr je rozpracován do detailu a ve výsledku potom tvoří téměř dokonalý ucelený prvek. Dva světy - sen a realita - se krásně protínají na časové přímce a dokazují, že přílišná posedlost vede až k absolutnímu zhmotnění vlastního snu a k jemu následnému propadnutí. Za tuto hypnotickou jízdu pobarvenou navíc geniální hudbou a hereckými výkony prostě musím smeknout nejméně dva klobouky:) ()

Stanislaus

Vertigo je opět zručná a řemeslná práce schopného režiséra, která nepostrádá jak solidní herecké výkony, tak kvalitní technické zpracování (poklona zejména za vertigo-scénu se schodištěm). Bývalý detektiv trpící akrofobií má za úkol sledovat půvabnou manželku svého starého známého, jenže "nakonec" nevyjde vše podle plánu, ale ... a právě zde nastupuje pěkně promyšlená pointa filmu, která vrhá na příběh úplně jiné světlo. Nebýt toho (na můj vkus) zdlouhavého závěru, tak by to bylo jasných pět hvězd, protože by tomu o nějakých patnáct minut kratší stopáž vůbec neuškodila. Zkrátka téměř dokonalý film, který dokáže diváka v některých momentech opravdu překvapit, což je hodně důležité. ()

evulienka3

To čo zo začiatku vyzeralo na priemernú romantiku sa v okamihu dokázalo zmeniť v napínavú drámu. Jeden z majstrovských Hitchcockových kúskov! Videné v rámci Season Challenge Tour. ()

rikitiki

Dojem z tohoto filmu ve mně bude doznívat ještě dlouho. Tak úchylnou a zvrácenou sexualitu dokázal Hitchocock obalit do romantického oparu, který navíc umocňuje jiskření mezi Stewartem a Novak. Hlavní hrdina se od jemného laškování s fetišismem dostane k nekrofilii. Možná i on sám je mrtvý, jeho normální život se přetrhnul na okapu, ze kterého visel na několikapatrovém domu. Divák nevidí, jak ho zachrání, nedozví se, kdo ho nakonec vytáhl. To je ta chvíle, kdy se Stewart ocitne v náručí smrti. Když potom potká krásnou a chladnou blondýnu, která se sama pohybuje na hranici světa mrtvých, ovládne ho vášeň. Živočišná žena, kterou pozná později, v něm nemůže vyprovokovat žádnou touhu. Proto ji mění, vrací ji zpět do záhrobí a teprve, když je dokonale podobná mrtvé, znovu pro ni zahoří. Po krutém finále je svobodný, ale jen od ženy, ne od touhy. Zbývá mu jediné, buď skočit ze zvonice a konečně tak splynout s ženou, kterou zoufale, násilně a šíleně hledal a tvořil, ale kterou vlastně nikdy nepoznal, anebo odejde znovu do své samoty. Ke kamarádce, která jako hráčka s fetiši, pro něj bude jen velmi ubohý stimul. Motivace Novak je jednodušší, jde jí o pohodlí, o jistotu, o peníze. Upíná se na fetiše, starší, zajištěné muže. Symbol majetku a postavení - náhrdelník - ji zradí, stejně jako ona zradila Stewarta, pro kterého taky byla fetiš. ()

Flakotaso

Co k takové klasice říct. Hned první záběr s odjezdem kamery od příčky žebříku je tak geniální, že to nikdo jiný než mistr Hitchcock natočit nemohl...nebo scéna kdy se dvojice v hotelu líbá a kamera je několikrát obkrouží dokola-a dneska to používá každý druhý režisér. A takových momentů je ve filmu mnoho, od legendárního Stewartova snu až po typický polibek před mohutnými vlnami za zvuků parádní Hermannovy hudby. Tento film je opravdu téměř bez chyb, ale Na sever severozápadní linkou se mi zdálo přece jenom ještě o chlup dokonalejší. ()

BMW12

Příběh je určitě dobrý, ale film mě tak nějak trošku nudil. Hlavní hrdinové jsou sympatičtí, děj filmu je mysteriózně-romantický, je tam i pár dobrých zvratů, ale má to přes 2 hodiny a tak je film zdlouhavý. Při poslední scéně jsem se musel smát, to bylo jasné, že to takhle dopadne. ()

Roman.Ticka

Kdybych byla divákem z šedesátých let, určitě bych se nadšením tetelila blahem nad tak skvostným dílem ve své době zřejmě bezkonkurenčním ve všech aspektech filmové preciznosti. Dnes jsem poněkud náročnější a nedokážu se přenést do doby minulé. Navíc na mě snímek působí docela zmateně co do žánrů, které jsou až chaoticky namíchané. Je tu kousek hororu, dost psychologie, něco z detektivky, romantiky, mysteriózna a hodně snové psychedelie. Pro mě je klíčové poslední zmiňované, zejména pokud jde o vizuální obrazy a efekty. Kombinace vnitřního boje hlavního hrdiny mezi láskou a povinností, mezi posedlou závislostí a zodpovědností, je dnes už pasé, takže zůstanu u hodnocení režie a pochopitelně s úctou k Mistrovi samotnému. ()

honajz

Tohle že natočil Hitchcock? Přílišné soustředění se na vnější formu, ale vnitřní příběh rozpadlý jak stařičké kolo důchodce z vesnice. Sice to začalo napínavě a skutečně mysteriozně - tajemná žena, obraz, duchařská historka - aby se to celé zvrtlo ve vlastně lacinou a hloupou historku, kdy mi motivace postav zcela, ale skutečně zcela unikají (ona ho má ráda, i když se chová chlápek časem jako psychopat a vlastně se mu oproti první části zcela změní osobnost - ostatně Stewart evidentně neví sám, co má hrát). Druhou část je pak utrpením sledovat, jak je naivní a hloupá, stojí za to snad jen kvůli slavné scéně s psychickými vizemi. Konec je pak zcela uspěchaný (fakt ji nenapadlo, že ten náhrdelník ji může prozradit, fakt byla tak hloupá?) a scéna s jeptiškou a zvonem pak vypadá jak absurdní divadlo. ()

Ivoshek

Pět hvězd nedám jen proto, že jsem se nebavil až tak skvěle, jako u některých jiných krimi a první půlka mi přišla pomalejší. Ale film je to výborný a zub času mu ani moc neubral. ()

Pítrs85

Vertigo je samozřejmě biják jak noha, Hitchcock ve svý nejsilnější podobě, ale... musím se přiznat, že mám od něj raději takové ty přímočařejší věci, Psycho a tak, na tohle prostě (zatím) nemám buňky. Ten příběh jsem vlastně ani pořádně nezachytil, žádná postava, který bych mačkal pěsti jak vo život, zkrátka "jen" už na první pohled kvalitní biják, leč ne tak úplně pro mě. Ale třeba časem... :-) ()

eraserhead666

Viděl jsem zatím jen dva Alfredovy filmy a proto zřejmě nebude mít žádnou váhu tvrzení, že to je nejlepší jeho film, co jsem viděl. Mysteriózní rozjezd příběhu je naprosto pohlcující, vytváří úchvatnou atmosféru. Kim Nowak není zrovna dvakrát pěkná, přesto dokáže zaujmout a uhranout. Nevím čím to je, ale vždy podléhám té barevnosti filmu, těm jasným a výrazným barvám. Dodnes přemýšlím, zda závěrečná scéna není jen zbytečným, divácky podlézavým, zcela nadbytečným šokujícím uzavřením a nebo brilantním vyvrcholením celé psychologie příběhu. Mladičká „Miss Ellie Ewing“ je roztomilá. Jen ten závěr filmu by nemusel být tak roztahaný a doslovný. Mohlo to být o pár minut kratší. ()

SOLOM.

Hitchcock opět bodoval a přestože jsem zatím od něj viděl jen tři filmy: Psycho, Frenzy a Ptáci, ani tentokrát mne nezklamal. Sice mám raději psycho-horory nežli psycho-romantické thrillery (krimi), ale na podobných kouscích se mi líbí ona kouzelná mysteriózní atmosféra. Právě ta mě zde úplně pohltila a i přes moje počáteční obavy (že u toho usnu – to při sledování poněkud komického stylu špehování Kim Nowak), jsem si sledování filmu skutečně užil. Musím vážně uznat, že oba herci v hlavních rolích podali vynikající výkony. Rovněž se ovšem řadím k těm, kterým se úplné finále příběhu zrovna dvakrát nezamlouvalo. ()

hansel97

Dovedu film ocenit, ale na novodobé thriller je často takový mdlý a pomalý, ale funguje a naprosto nádherně jej zdobí herecké výkony Kim a Jamese. Užíval jsem si ho, ale aby byl perfektní, trochu bych ho osekal. ()

Ilicka

Napětí v krystalické podobě (ta nejistota při diletantských sledovačkách!), tajemství a symbolismus jako McGuffiny a Kim Novak jako femme fatale v noirovém filmu o posedlosti. ()

Ištván87

Mistrovské dílo. Asi nejlepší film co Alfred Hitchcock kdy natočil. Neskutčně vybudovaná atmosféra s výbornou kamerou a nervydrásající hudbou. K tomu si připočtěte skvělého Stewarta, přenádhernou Kim Novakovou a závěrečnou scénu na zvonici a hodnocení pod 5 hvězdiček je naprosto nemyslitelné. ()

Sawy

Ve své době nepochopený film,kterým si Hitchcock vysloužil posměch kritiků.Čas ovšem jasně ukázal,jak dokonalým dílem Vertigo je.V první polovině archetypální příběh o osudové lásce odsouzené k zániků,v té druhé psychologické drama o nekonečné a děsivé posedlosti.Precizně gradované,z filmařského hlediska hodné dlouhých studií,prodchnuté nenapodobitelnou atmosférou,díky které mě prakticky po celou stopáž mrazilo v zádech.Ať už jde o nervydrásající hudbu Bernarda Herrmanna,herecký koncert dvojice Stewart-Kim Novak nebo nezpochybnitelně geniální režii Mistra hrůzy,Vertigo je nenapodobitelným mistrovským dílem,které po prvotním odsouzení naštěstí nezapadlo,ale došlo zaslouženého uznání a navždy bude zapsáno ve filmové historii hodně tučným písmem.Jeden z nejdrtivějších konců ve filmových dějinách. 95 % ()

Robert Downey Jr. krouží kolem remaku Vertiga

Robert Downey Jr. krouží kolem remaku Vertiga

24.03.2023

Bylo to nejspíš jen otázkou času, studio Paramount Pictures každopádně nyní oznámilo, že se chystá natočit remake slavného Vertiga. Thriller legendárního režiséra Alfreda Hitchcocka (Psycho) z roku… (viac)

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

02.12.2022

KRRRnov již podesáté zve na „sedmdesátky“

KRRRnov již podesáté zve na „sedmdesátky“

11.04.2015

Již podesáté přivítá krnovské kino Mír 70 fanoušky festivalu 70mm filmů. O víkendu 17. – 19. dubna 2015 se historickými projektory prožene na dva miliony filmových políček, která v době svého uvedení… (viac)

Filmové hvězdy exkluzivně pro ČSFD.cz

Filmové hvězdy exkluzivně pro ČSFD.cz

25.03.2015

Oscarový režisér Jean-Jacques Annaud a ikonická herečka Kim Novak navštívili Mezinárodní filmový festival Praha – Febiofest, kde s nimi režisér Robin Kašpařík udělal exkluzivní rozhovory pro ČSFD.cz.… (viac)