Tajomná vražda na Manhattane

• Slovensko Záhadná vražda v Manhattane (viac)

Nakladatel Larry Lipton (Woody Allen) žije již drahně let ve šťastném manželství s energickou a podnikavou Carol (Diane Keatonová). Jednoho dne se seznámí se svými sousedy, postarším a zdánlivě vyrovnaným a spokojeným manželským párem Houseových. Krátce nato paní Houseová umírá na srdeční záchvat, ovšem Carol začne, více méně bez důvodu, podezřívat postaršího sympatického pána z rafinované vraždy vlastní manželky. Sice nemá ani ponětí o tom, co by mohlo být motivem zločinu, ale vedena ženskou intuicí se přesto na vlastní pěst pouští do vyšetřování. Slídí v sousedově bytě, sleduje jeho milenku a postupně přinutí ke spolupráci nejen přátele, ale i manžela, který je vším možným, jen ne prototypem neohroženého detektiva. K překvapení všech, a konečně i Carol samotné, se její podezření ukáže jako opodstatněné. Nebyla to nehoda, byl to zločin! Zdá se být více než jisté, že jednou mrtvolou to neskončí... (oficiálny text distribútora)

HiddenDragon

"Nasla jsem v kredenci popel." "Jak vis ze to byla ona, vypadal snad na pani Houseovou?" :)) Po spise vaznejsim snimku "Manzele a manzelky" (1992), ktery (zrejme neumyslne) metaforickym zpusobem odrazel jeho vlastni ziv. situaci (rozvadel se s Miou Farrow), se Woody vraci ke sve osudove femme. Diane Keaton s nim opet vytvorila super komedialni par. Tak trochu jsem doufal, ze budu koukat na opravdovou detektivku, ale to by nebyl Allen, aby z vazneho tematu nevykresal srandu, kde se da. Mystifikace, spiklenecke teorie a jeden obycejny newyorsky par, kteremu se manzelska krize priplete do krizku s dobrodruzstvim, ktere by si nevysnili ani v nejdivocejsich snech. Skvele dialogy a glosy, Diane jako zivelne soukrome ocko a Woody neurotickym detektivem proti sve vuli, protoze "snizili naroky na vysku" :) Proste Super. ()

Vajonek

Velice pohodový film, který v sobě snoubí prvky intelektuální komedie, trochu absurdní detektivky a vztahové konverzační záležitosti. Diane Keaton je jako samozvaná kriminalistka opravdu kouzelná, spolu s Woodym Allenem, ale i Alanem Aldou a Anjelicou Huston jsou skvěle sehraní (nebo možná spíš na sebe přirozeně naladění, napojení), takže jsme svědky civilních nenucených dialogů se spoustou výborných hlášek. Scéna ve výtahu nebo třeba telefonát s žádostí o výkupné, to jsou asi moje "topovky", scén, u kterých se člověk opravdu dobře bavil a přitom to nebylo "blbé", se ve filmu ale objevila celá řada. Atmosférou mi to místy hodně připomínalo oblíbenou Vraždu na večeři. A určitě to byl nejlepší snímek, který jsem viděla od Woodyho Allena (nejsem ale nějaká jeho skalní fanynka, takže jsem zatím měla tu čest myslím pouze s jeho filmy Annie Hall, Vicky Cristina Barcelona, Match Point - Hra osudu a Povídky z New Yorku, kde byl spolurežisérem). Možná bych film trochu zkrátila a také mi obecně úplně nesedí styl (zřejmě ruční "rozklepané") kamery, který tu byl použit, to mi ale nebrání dát plný počet a doporučit každému, kdo se chce dobře pobavit i zažít trochu tajemna a chytrých konverzací. 85 %. ()

Hanys_

Úžasný Woody jako strašpytlík, který ani nechce pomyslet na to, že by jeho soused mohl být vrah a jeho protipól Diane Keaton, která pro ukojení své zvědavosti udělá skoro vše, v parádní oddechové komedii, ze které by díky její kriminální zápletce a rozuzlení měl určitě radost i samotný Hitch. 7.5/10 ()

F.W.Colqhoun

Když se ohlédneme do minulosti na celé Allenovo rozsáhlé dílo, ukazuje se [mi] docela jasně, že kvalitativní vrcholy a propady tak jak je vnímala dobová kritika i diváci, jsou iluzorní. Vypozorovat jde vlastně jediná tendence - stálý, někdy pozvolný, jindy skokový filmařský růst, počínaje chtěně i nechtěně vtipným amatérismem, konče velmi vtipnou a někdy i jinou profesionalitou. Annie Hall jako nepřekonatelný vrchol? Prdlajs. Tajemná vražda na Manhattanu, notabene jen jeden z motivů z Annie vystřižených, je totiž třeba daleko legračnější a zábavnější, než celí Banáni nebo Spáč a kvalitní režie, vynikající herci a mistrnný scénář z nich navíc [na rozdíl od jmenovaných kinematografických model] činí opravdový film, ne JEN sérii skečů, náhodnou anarchistickou hříčku nebo sled krátkých povídek. Detektivní záplatka, narušující jinak banální životy párů newyorských intelektuálů by byl dobrý nápad sám o sobě, i kdyby nebyl jen důvodem vršit vtípky, z nichž nekteré již zklasičtěly ["když slyším Wagnera, mám chuť obsadit Polsko"]. Odkazy na film noir [Double Indemnity, Vertigo, Lady From Shanghai] potěší. Co dodat? Dianne Keaton je se vší úctou a chtíčem namířeným na Scarlett Johansson skutečně nejlepší Woodyho parťačka, profesionálně na ní vypadají i zjevně nelíčené odbourávky z Woodyho vtipů. Sám Woody, nabízející mrtvole sousedky dárek v naději, že to nějak změní situaci, nemá nejmenší chybu. Největším překvapením je pak skutečnost, že čirá komedie místy dokáže i nepříjemně překvapit a vyděsit [otevření poklopu výtahu, Diane Keaton pod postelí]. Jeden z těch Wodyho filmů, jimiž dokázal skloubit své scénáristické, režiserské, komické i herecké umění nejnenásilněji a nakonec i nejépe. A také jeden z mých nejoblíbenějších, které kazí snad jen raně devadesátková móda gatí s poklopcem až pod prsa. ()

Schuldiner

Film má několik skvělých momentů, kdy jsem se opravdu parádně zasmál, celkově převládá klasická Allenovská humorná nálada s trochou dramatu a několika momenty překvapení, ale přeci jen to ke konci, kdy se začne kristalizovat ta krimi-zápletka, poněkud ztratilo jakousi zábavnost a rozbředlo se to do méně vtipných a možná i zbytečných scén... Škoda, uměl bych si představit lepší zpracování posledních 25-30 minut.. -- 65% -- ()

derryl

Velice zajímavý Woody Allen v bláznivě absurdní krimi komedie, úžasné propojení Woodyho humoru a kriminálního dramatu. Diane Keaton má moc krásnou roli, které ji neuvěřitelně dobře sedí a připomněla mi Annie Hall, kterou mám tak rád. Film mě bavil, i když v některých pasážích trošku nudí, ale vše napraví úžasný závěr, hlavně přestřelka u zrcadel v závěru filmu. Moc pěkně vymyšlené. :-) ()

Perverz

Je to šibal ten Woody. Od začátku jsem věděl že se dívám na dobrý film, ale jak mě nudil!! Skoro půlka filmu za mnou, až jsem chytal trochu nervy, a říkal jsem si "tak to ne, kurva, Woody, dvě hvězdy ti dám ty hajzle!!". Ale jak se to pak začíná krásně rozlouskávat, nejsem velký detektiv, a většinou ty vraždy neodhalím, i když se vždycky snažím, no, trochu se to zamotává, Woody zas vytřeštěný jak poslední pulec v kaluži, ten jeho zmatečný humor, sehraní s Diane jsou úplně, no prostě jsem otočil o stoosm, dostalo mě to, a pálím za čtyry. Smůla, ten začátek...A,! + Alan Alda!! Málej jsem na tebe zapoměl brácho, sorry. ()

Rozjimatel

Skvelý mix komédie a detektívky. Je úžasné, ako to ten Allen dokázal skĺbiť, že v niektorých momentoch som bol napätý a súčasne ma prepadávali záchvaty smiechu. Najväčšou silou filmu sú Allenove hlášky, ktorých je veľké množstvo a každá z nich má dokázala odrovnať. ()

evil_ryu

Nie je to typická Allenovská lavína vtipných hlášok, ale film stále veľmi príjemný a zábavný. Alan Alda a Woody Allen v jednom filme ? To predsa nemôže byť nuda. ()

Nethar

Vidím, že jsem před pár týdny/měsíci zapomněl ohodnotit. Úsměvná komedie, ke konci už dost bláznivá, klasický Woody Allen, kvalitně zahráno. ()

Oralfabet

Dlouho jsem se rozhodoval, kterým filmem bych měl odstartovat expedici do filmografie Woodyho Allena a nakonec za mě rozhodl Netflix, neboť jiný film jsem tam od něj nenašel. Každopádně si myslím, že s Woodym si budeme rozumět, jeho komentování průběhu děje mě asi bavilo víc, než děj samotný, takže příště to vidím na nějakou obyčejnou konverzačku bez komplikovaného detektivního případu, ten mě nějak úplně nebral. Protentokrát uděluji pouze 6/10 ()

Jacek

Ano, je to pomalé, je to "nudné" - ale to je jeden z důvodů, proč je toi naprosto dokonalé. Neskutečné herecké výkony, skvěle napsaný scénář - a důkladně zachycená atmosféra Manhattanu. Paráda... ()

waits

První film po rozchodu Allena s Farrow dopadl úžasně. Odlehčená konverzační detektivka se zhruba v polovině filmu, tedy v době, kdy Larry Lipton, Allenova postava, aktivně vstoupí do objasnování záhady, změní v komediální smršt, která mě úplně odbourala. Tohle je Allen v plné formě, a to ve všech směrech (scénář, režie, herec), navíc má po boku Diane Keaton, se kterou tvoří bezchybný a svkěle sehraný pár. Obsazení Diany Keaton do role, kterou měla původně hrát Mia Farrow dalo filmu ten správný švih, Allen ji roli upravil na tělo (Allen: "Jakmile to převzala Diane, stala se komickým středobodem, protože je tak zábavná. Mia uměla hrát v komediích a má bezvadný smysl pro humor. Ale já jsem výraznější komik než ona. Diane je zase výraznější komik než já, na plátně z ní vyzařuje větší magnetismus a komika."). Skvělý jako vždy jak Alda, výtečná je jazzová hudba, krásný New York pomalu v každém záběru. Závěrečná scéna je inspirována koncem Wellesovy Dámy ze Šaghaje, odkaz na Vertigo u projíždějícího autobusu je podle samotného Allena jen náhoda, které si při natáčení nevšimnul. "Mrtvola a zastavený výtah. Neurotikův sen" ()

toi-toi

Prelom osemdesiatych a deväťdesiatych je pre mňa najlepšie Woodyho obdobie. Už nie je pojašený komik, berie však veci s dokonalým nadhľadom. Bohužiaľ som si pri pozeraní Murder Mystery nevedel odbremeniť pocitu, že pozerám pokračovanie Annie Hall pomiešanú so slabou detektívkou. Najviac mi vadil Alda, ktorý dostal malý priestor a žiaľ ho poriadne nevyužil. Woody je Woody a Diane je Woodyho Diane silná, zábavná a divne oblečená. Najviac poteší Anjelica Huston ako divoká a silná žena. Film nie je žiadne sklamanie, no Woody to vie i lepšie. A vtípky na Wagnera sú nezabudnuteľné. ()

Aero oslaví osmdesátiny W. Allena festivalem

Aero oslaví osmdesátiny W. Allena festivalem

27.11.2015

Přímo v den osmdesátých narozenin Woodyho Allena – v úterý 1. prosince – odstartuje pražské kino Aero přehlídku filmů Všechno, co jste kdy chtěli vidět od Woodyho Allena. Od 20.30 uvede Allenův… (viac)