The Punisher

• USA Marvel's The Punisher
USA, (2017–2019), 23 h 2 min (Minutáž: 47–58 min)

Tvorcovia:

Steve Lightfoot

Predloha:

Gerry Conway (komiks), Ross Andru (komiks)

Hudba:

Tyler Bates

Jon Bernthal, Ebon Moss-Bachrach, Ben Barnes, Amber Rose Revah, Jaime Ray Newman, Kelli Barrett, Paul Schulze, Jason R. Moore, Deborah Ann Woll (viac)

Bývalý mariňák, který jde po zločincích odpovědných za vraždu svojí rodiny, se ocitne v pasti armádního spiknutí. (Netflix)

Recenzie používateľa BaronMartin k tomuto seriálu (29)

The Punisher (2017)

Punisher je společně s Daredevilem asi to nejlepší, co kdy vzniklo z kolaborace mezi Marvelem a Netflixem. Stejně jako Daredevil má totiž naprosto skvělou hlavní postavu, velice osobní a emocionální příběh, naprosto božskou akci a spoustu dalších, skvěle provedených prvků, které z tohoto seriálu dělají velice povedenou věc. Prvně bych proto chtěl tak nějak obecně mluvit o kvalitách tohoto seroše a až následně velice stručně rozeberu samotné série, které se přece jenom kvalitou trošku liší. Nicméně, abych začal, to největší pozitivum a ten největší tahoun celého Punishera není samozřejmě nikdo jiný, než hlavní postava Frank Castle. Frank je dle mého nejvýraznější a nejunikátnější hlavní protagonista ze všech Marvel Netflix seriálů a může za to především Jon Bernthal, který tuto postavu hraje. Jon je naprosto fantastický herec a zde to dokazuje každou minutu, co je na scéně. Jeho obličejová mimika, tiky a různé sebemenší pohyby ve tváři, to, co umí dělat s očima, jeho hlas, jeho křik, takové neustále chroptění, které Frank vydává. Doporučuji si pustit nějaký rozhovor s Jonem Bernthalem, jelikož vás extrémně překvapí, jak odlišně se tenhle člověk chová v realitě, kde (alespoň dle těch interview, co jsem viděl) působí neskutečně mile a sympaticky, a ještě víc vás to utvrdí v názoru, jak božský je to herec. Herecký výkon ale není to jediné dobré na Frankovi. To, jak je tato postava napsaná a jak je s ní nakládáno, to je taky super. Jedná se rozhodně o jeden z nejtragičtějších charakterů v celém MCU, který dokáže mít tunu emocionálních momentů, při kterých se vám nahrnou slzy do očí, ale stále je to ten komiksový Punisher, kterého všichni milujeme a který dokáže s kamennou tváří kosit desítky nepřátel za doprovodu extrémní brutality a krve. Frank Castle je jednoduše tahoun celého seriálu a je to jedna z nejlepších postav, co tento svět kdy stvořil (a pokud bych si já osobně měl vybrat jednu jedinou postavu z tohoto Netflix Marvel světa, která by se měla vrátit do MCU, byl by to právě Frank). Další postavy jsou též velice fajn, za zmínku určitě stojí záporák celého seriálu Billy Russo, ze kterého se ve druhé sérii stane ikonický Jigsaw (paradoxem tak zůstává, že mě bavil více právě v té první sérii :D), který je opravdu super, hlavně díky charismatickému Benu Barnesovi, jenž mě velmi překvapil tím, jak skvěle umí hrát záporáky. Další postavy, ať už to je Curtis Hoyle, Madani (hlavně v první sérii, ve druhé trošku ztrácí důležitost) nebo třeba Micro (který je naprosto božský a doteď mě mrzí, že se nevrátil do druhé řady) jsou taky dost super. Navíc je hrozně super vidět Franka, který se snaží štítit lidí a navazování vztahů, jak právě má interakce s těmito postavami a jeho dynamika v první sérii s Micrem a ve druhé řadě s Amy je též jeden z nejlepších prvků na seriálu. Další věc, který stojí za zmínku, tak je příběh, který je velice dobrý, je velmi osobní a důležitý pro postavu Franku, což mu dodává na závažnosti (především v první sérii). Důležitou částí Punishera je samozřejmě akce, která je božská. Myslím si, že si každý dokáže představit správnou Punisherovskou akci a přesně tu zde většinou i dostaneme. Spousta krve a gore, neskutečná brutalita a využití eRkového ratingu na maximum, s tím vším seriál vůbec nešetří. Taky je hrozně fajn vidět, že Frank není nesmrtelný a mnohokrát za seriál ho vidíme dostat se na úplně dno svého zdraví. Obecně audiovizuál je též velice fajn, ať už kamera, režie a celkově styl natočení, tak naprosto skvělá hudba kombinující kytarové prvky, to všechno je velmi dobré. Jako poslední bych chtěl ocenit témata války, psychiky vojáků, PTSD a podobně, která jsou protkané celým seriálem a jedná se o poměrně důležitou část Punishera. Tudíž, pokud vám toto nesedí, velice bych zvážil, zda se na seriál vůbec dívat, jelikož hlavně první řadu toto dost podstatně tvoří. Teď každopádně bych rád velice stručně shrnul obě dvě série. První řada Punishera je určitě ta lepší (alespoň dle mě :D). Má mnohem osobnější a důležitější příběh, v podstatě se zde řeší celá Frankova tragédie kolem smrti jeho rodiny, kolem jeho vendety a jeho pomsty. Máme zde výbornou postavu Micra, který má s Frankem božskou dynamiku, máme zde krásně a do detailu rozvinuté vedlejší linky, ať už to je Microva rodina, pátrání Madani okolo smrti jejího partnera nebo Billy Russo a jeho postupné odhalení jako záporáka. První série má též mnohem zapamatovatelnější akční pasáže, je zde třeba skoro až slasherová scénka v lese nebo třeba mučící scéna ze 12. epizody, které vám prostě na nějakou dobu utknou v paměti. Obecně bych řekl, že první série je mnohem lépe a chytřeji napsaná, opravdu každá postava zde má svoji roli, kterou sehraje, a první řada také mnohem lépe funguje jako celek a jako velmi emocionální balíček. Má menší problémy, jako je občas přehnané natahování děje nebo nelogičnost, jinak je to ale téměř perfektní záležitost. Druhá série je na tom o něco hůře, ale také není vůbec špatná. Stále je zde boží Frank, má zde hromadu fajn postav, dynamiku s Micrem vystřídala dynamika s Amy a akce je pořád fajn, i když trošku horší než ta z první řady. Problém ale zde je to, jak urychleně všechno působí. Na rozdíl od první řady zde některé postavy nemají vůbec co dělat (třeba Madani), ani jeden ze dvou záporáků zde nemá moc prostoru, i když oba dva mají extrémní potenciál, a celkovému tempu též nepomáhá to, že celá druhá řada je rozdělena tlustou čárou na dvě hlavní dějové linky, které spolu vůbec nesouvisí a nikdy se neprotnou, což navíc ve výsledku znamená, že ani jedna z nich nemá dostatek prostoru a vše působí hrozně zkratkovitě a neúplně. Není to žádný průšvih, jenom to vypadá, že tvůrcům došla energie a úplně nevěděli, co si s tolika tématy a dějovými linkami počít. Na závěr chci jenom zopakovat, jak moc je Punisher božský seriál. Výborný Jon Bernthal v hlavní roli dělá 90% charakteru Franka Castla, který je i tak naprosto skvělým hlavním protagonistou. Příběh je velice fajnový, hlavně první řada má promyšlený osobní děj. Akce je téměř perfektní, je zde skvělý audiovizuál a dle mého názoru se jedná o druhý nejlepší Marvel Netflix seriál. Sorry, Frankie, ale Daredevil je pořád trošku výš... :D Naprosto skvělý seriál, který na svých bedrech táhne fenomenální herecký výkon Jona Bernthala, díky kterému si v roli Franka Castla nedokážu představit nikoho jiného. K tomu je zde skvělý příběh, velmi fajn akce a celkově fakt peckový seriál. Hodnocení: 80% () (menej) (viac)

Season 1 (2017) (S01)

Co jsem si tak četl ohlasy na první sérku Punishera, přijde mi, že strašně moc lidí vůbec nepochopilo to, co tenhle seriál nabízí a čím je. Takže hned na začátek chci říct toto. Pokud od Punishera čekáte 13 epizod plných nonstop akce, brutality a krve, a naopak málo rozhovorů, tlachání a povídání, tak se na to radši nedívejte, není to seriál pro vás. Punisher je totiž překvapivě hodně konverzační seriál, který sází na rozvinuté postavy, jejich vzájemnou interakci, dynamiku a charakterové vývoje na velmi vysoké scénáristické úrovni. Pokud vám ale tohle nevadí nebo to jste schopni přežít, Punisher vás i dokáže odměnit naprosto fantasticky zpracovanou akcí a i nějakou tou brutalitou. Takže na začátek bych jako první rozebral právě ty postavy. Frank Castle, samotný Kat, v podání Jona Bernthala, je vynikající postava. Kromě neskutečně osobní motivace, cílů a důvodů, proč to všechno vlastně dělá, je to samozřejmě i drsňák na největší úrovni, který si po celý seriál uchovává kamenný ksicht a badass chování. Co by ale spousta lidí nečekalo, Frank zde není úplná chladná mašina na zabíjení. Projevuje zde emoce, má zde hodně skvělých dialogů a i tahle lidská stránka Punishera funguje skvěle. A musím smeknout před Bernthalem, je to fantastický herec. Jeho obličejová mimika, jeho grimasy, jeho tiky v obličeji, to jak umí pracovat s očima. Bernthal zde předvádí naprosto fantastický herecký výkon, který tvoří více než polovinu celkové Punisherovy osobnosti a toho, kým Punisher je. Většina dalších postav je taky fajn. Druhým hlavním charakterem je zde Micro, který je skvěle napsaný. Má vynikající interakci s Frankem, hrozně se mi líbí jejich vzájemná dynamika a vztah, to jak se postupem seriálu sbližují a jednoduše jsem si každý společný dialog užíval a dle mého názoru je vztah Micra s Frankem ta úplně nejlepší část celé série. Jejich vzájemné pošťuchování, jejich chemie a interakce, neuvěřitelně zábavná dynamika na sledování. A taky, stejně jako Frank, má neskutečně osobní motivaci, která je prostě skvělá. Další postavy jako agentka Madani, Billy nebo Curtis jsou taky fajn, i když někteří nemají zrovna moc prostoru. Kdybych měl nějak shrnout scénář, dialogy a děj obecně, je to velmi dobře napsané. Seriál má hned několik emocionálních momentů a říkám to ještě jednou, fakt nečekejte jenom samou akci. Punisher umí i pěkně zpomalit a jsou zde i epizody, které se skládají prakticky jenom z rozhovorů. K samotnému příběhu, ten je upřímně super. Ať už hlavní zápletka o korupci ve Vnitřní bezpečnosti a Frankově pomstě a honbě za starými známými z minulosti, tak i vedlejší linky a témata mě bavily. Asi nejvýraznější, řekněme podlinkou (prostě dějová linka, která není úplně celoseriálová :D) je tady linka kolem postavy Lewise, která určitě někomu může přijít zbytečná a nezajímavá, mě ale sakra bavila. Celé téma PTSD a toho, jak může vliv války člověka změnit po jeho návratu z ní a jak může totálně zmagořit, pohled do mysli teroristů a uvědomění si, že to taky můžou být jenom lidi, ke kterým prostě život nebyl příjemný a totálně je zničil, tohle seriál zpracovává velmi pěkně. Chci se vyjádřit k záporákům, i když si myslím, že zrovna ti nejsou úplně důležitou součástí seriálu, jelikož ten se zaměřuje víc na samotný děj okolo Franka jdoucího za pomstou. William Rawlins, tedy Frankův hlavní cíl v této sérii, je podle mě relativně nezajímavý, nemá ani moc prostoru a vlastně jediné, co nám k němu seriál řekne je to, že je to prostě pomstychtivej hajzl, co si před ostatními hraje na dobráka. A pak je tu hlavní záporák celé řady, tedy Billy Russo, který je upřímně extrémně fajn. Nejprve mi úplně nesedl, ale čím víc se objevoval, tím víc jsem ho měl rád. Ben Barnes je člověk, u kterého jsem úplně nečekal, že dokáže zahrát záporáka, ale překvapil mě :D Jeho charakter, který se na první pohled tváří jako dobrák, přitom je to ale jenom egoistický člověk, co udělá cokoliv pro své dobro, jeho zrada vůči Frankovi, odhalení, jak sehrál roli v masakru Frankovy rodiny, Billy je prostě hrozně fajn a finální epizoda a finální souboj s ním působí naprosto skvěle, osobně a emocionálně. Už jsem zmínil ty souboje, tak pojďme na ně, protože upřímně, Punisher prostě musí mít dobré akční scény. A ano, jsou super :D Každá epizoda má minimálně jednu akční scénu, která je něčím nápaditá a která vám prostě utkví v paměti. Ať už se odehrává v lese a jedná se o takovou stealth sekvenci, ať už je to epická přestřelka v továrně, ať už je to infiltrace domu, kde se pracuje s kouřem a lejzrovými zaměřovači. Všechny akční scény jsou navíc velmi pěkně zpracované, jsou přehledné, krásně natočené a skvěle provedené. A ano, s brutalitou a hektolitry krve se tu samozřejmě nešetří, takže seriál určitě není pro slabší povahy :D Třeba taková mučící scéna v předposlední epizodě je něco, co i pro fanoušky eRkového ratingu je hodně silný kafe :D Akorát, řeknu to znova, fakt nečekejte, že té akce tu je nějak extra hodně. Musíte si na ní nějakou dobu počkat, ale fakt to stojí za to. I přes to, že si myslím, že Punisher je fakt dobrý seriál, tak má jeden zásadní problém. A to je samozřejmě ten stejný problém, jaký má doslova každý Netflixovský Marvel seriál. Tempo. Samotný děj se neskutečně táhne, jsou zde vyloženě výplňkové epizody (doslova první epizoda vůbec, ale jakože VŮBEC nesouvisí s čímkoliv dalším v sérii), některé momenty jsou zbytečné a dokázal bych si představit celou sérii o 4 díly kratší. Taky je samotný děj občas trošku nelogický, někdy se stane, že postavy se v jednom díle něco dozví a v tom dalším o té situaci mají až podivně moc detailů, o kterých prostě neměli šanci se dozvědět. To jsou ale opravdu jen malé vady na kráse. Jinak je první řada Punishera naprosto fantastický seriál. Výborná akce, hromada brutálních, krvavých a nechutných scén, drsné a cool momenty, prostě to, co k Punisherovi patří. Překvapivě je zde ale i hromada rozvinutých postav, tuna skvěle napsaných dialogů, výborný příběh zpracovávající velmi dobře dost závažná témata jako je PTSD, válka, chování státu k veteránům, atd. Pokud očekáváte nonstop akční scény, Punisher není pro vás. Pokud ale chcete dostat silný příběh s tunou extrémně zajímavých postav, na kterých vám bude záležet a budete si užívat každou jejich interakci a dialog, a do toho navíc chcete i fajn akci a nějakou tu brutalitu, Punishera budete milovat. Překvapivě skvělé a rozvinuté postavy, výborná interakce mezi nimi a velmi zajímavý a dobrý příběh. A samozřejmě, fantastická akce, tuna brutality a krve. Tohle trochu lidštější zpracování Punishera je prostě boží. Hodnocení: 81% () (menej) (viac)

Ve tři ráno (2017) (S01E01)

Možná se s pěti hvězdičkami celkem unáhluji, uvidím ještě, jak celý Punisher vlastně dopadne, na mě to ale zatím působí velice svěže a velice příjemně a po věcech, které mi úplně nesedly, typu Luke Cage, Iron Fist nebo i mírné zklamání v podobě Defenders, Punisher je zatím fajn změna. Hned na začátek, Jon Bernthal je fantastický. Jeho nonstop kamenná tvář, která neprojevuje jedinou známku emoce, jeho pohyby v obličeji, takové to mírné cukání. Bernthal je skvělý herec a znovu napíšu to, co jsem psal už pod druhou řadou Daredevila, je to rozhodně ten nejlepší hraný Punisher, kterého jsme kdy dostali. V téhle epizodě se toho v zásadě moc nestane, ale ten malý příběh v podobě Donnyho a toho, jak ho Punisher musí zachránit byl velice fajn a bylo příjemné vidět životem zlomeného a zničeného Frank jak komunikuje s ostatními. Mezi mé nejoblíbenější konverzační pasáže patří určitě rozhovor Franka a Donnyho na střeše, který je strašně příjemný a fajn. K mým obecně nejoblíbenějším scénám patří úplný začátek, tedy Frank zabíjející různé mafiány, který je strašně super, vtipný a souhlasím s některými uživateli, že by o tomhle klidně mohla být celá první epizoda. A potom samozřejmě masakr v podobě Franka s kladivem vs dělníci. K té další scéně, tedy Punisher, co vystřílí místní gang, s touhle scénou mám celkem problém, jelikož není moc výrazná, není v ní moc vidět a není ani tak brutální a myslím si, že dost podobná scéna v první epizodě druhé řady Daredevila, kdy Frank vystřílel Irský kartel, tak byla mnohem lepší. Hodně se mi na seriálu líbí taky soundtrack, který je složen z kytarové hudby a ta je moc pěkná. A ještě chci zmínit finální scénu s Micrem, která je skvělá :D První epizoda je taková hodně rozjezdová, ale jedná se o velice příjemný počin. Hodnocení: 80% ()

Dva mrtví muži (2017) (S01E02)

Oukej, hodnocení první epizody jsem asi celkem přestřelil, takže si to budu muset trošku vybít na této :D Tahle epizoda nám totiž ukázala, že předchozí, první díl byl opravdu jenom pilot, který absolutně nesouvisel se zbytkem seriálu a ten „pravý“ děj se začíná rozjíždět až tady. Díl mě ale celkem bavil. Samozřejmě, Jon Bernthal je stále fantastický a konečně zde zahazuje svůj zarostlý ksicht, vousy a vlasy :D Totálním topem celé epizody je pro mě ale postava Micra, která je výborná. Jeho charakter je zajímavý, udržuje si celou dobu takový level tajemnosti a podivnosti, ale zároveň si v divákovi dokáže vybudovat i celkem velké sympatie. A jeho dynamika s Frankem, jejich vzájemné nahánění a hra na kočku a myš, kdy se každý z nich snaží získat nějaký nadhled a nějakou kontrolu nad tím druhým, to bylo strašně fajn. Kdo mě zatím moc nepřesvědčil, tak je agentka Madani, která mě moc nebaví a překvapivě se mi moc nezdá ani Billy Russo, který se snad v budoucnu ještě zlepší, protože na to, že se z něj později má stát ikonický Jigsaw, zatím mě nijak extra nezaujal. Epizoda je velmi fajn, hlavně díky dynamice Micra a Franka. Hodnocení: 75% ()

Kandahár (2017) (S01E03)

Už druhý Punisherovský díl, u kterýho to dost možná celkem přeháním s hodnocením, ale proč ne :D Tenhle díl mě fakt bavil. Celá epizoda samozřejmě stojí a padá na dynamice Franka a Micra, která je výborná. Jejich hašteření, jejich vzájemné interakce a chemie mezi nimi je skvělá a finální moment, kdy se konečně dají dohromady a začnou společně pracovat je velmi fajn. Epizoda se taky skládá z celkem velké dávky flashbacků, ať už na Micra, tak na Franka, a ty jsou povětšinou fajn, máme tu i relativně dobrou akci v Kandaháru, která je krásně realistická a surová a ukazuje divákovi hnusné a špinavé aspekty války a jak dokáže svět být špatné místo. Taky se mi líbí, že se dozvídáme, že Frank v minulosti nebyl úplně nejsvatější a taky má nějaké démony a nějaké činy, na které není úplně pyšný a které ho i v současnosti nahánějí. Dělá to z Franka mnohem uvěřitelnějšího a realističtějšího hrdinu. Jediný větší problém mám s vedlejšími postavami, jelikož prakticky žádná postava kromě Franka a Micra mi nepřijde moc zajímavá. Madani, Russo, Curtis, nikdo z nich mě zatím extra nezaujal. Hodnocení: 80% ()

Doplnění zásob (2017) (S01E04)

Asi první epizoda Punishera u které si jsem opravdu celkem jistý svým hodnocením :D Tenhle díl byl totiž opět super. Musím samozřejmě klasicky zmínit to, co už jsem říkal u předchozích dílů. Dynamika mezi Frankem a Micrem je skvělá a je to asi nejlepší prvek seriálu. Micrův charakter je velmi dobrý, líbí se mi, jak na rozdíl od Franka je takový pasivní a nechce se úplně hrnout do akce. Už si taky začínám pomalu zvykat na vedlejší postavy a některé linky, hlavně teda Lewis, mě celkem baví. Pořád si teda nejsem jistý Billym, ale je fakt, že zatím se jeho postava stále představuje a času na rozvinutí má ještě dost. Každopádně, 5 hvězd dávám samozřejmě za finální část epizody, která je skvělá. Celý plán Franka a Micra jak získat zbraně z obchodu, který sleduje policie, je super a bavilo mě sledovat jeho postupné odhalování, následný eskort těchto zbraní je výborná napínavá scéna a samozřejmě nemohu nezmínit automobilovou honičku Franka a Madani. Je to poprvé, co v Netflixovských Marvel seriálech vidíme nějakou výraznější akční scénu s autama, což je pochopitelné, jelikož jsou celkem drahé na natočení, a hej, není vůbec špatná. Sice v ní občas pokulhává střih, kdy např. je záběr na Franka v autě jak řídí extrémní rychlostí a ihned poté následuje pohled zvenku, kdy jede naprosto běžnou pomalou rychlostí, což moc nepomáhá tempu a jakési rychlosti celé akce, jinak to ale vůbec není špatná scéna. A finální moment, kdy se poprvé střetnou Madani a Frank tváří v tvář a hláška „Did you kill Wolf?“ „You're goddamn right I did.“ je naprosto epická :D Hodnocení: 80% ()

Gunner (2017) (S01E05)

Já se fakt nechci opakovat, ale toto je další skvělá epizoda :D Takže velmi stručně. Dynamika mezi Frankem a Micrem je stále fantastická, jejich vzájemné hlášky a provokování je strašně příjemné, jejich spolupráce ve finálním souboji v lese byla strašně fajn a hej, scéna v dodávce se sandwichem je boží a jedná se o naprosto nádherný příklad toho, jak má fungovat humor v relativně vážném seriálu. Kdo epizodu viděl, přesně ví, o čem mluvím :D Jinak ale, Frankovy vztahy s ostatními jsou taky fajn. Ať už jeho rozhovor s Karen nebo dynamika mezi ním a rodinou Liebermanů. Strašně příjemné momenty. Chci vypíchnout ještě hudbu, která je velice dobrá, hlavně hudební motiv Madani, který už hrál v minulé epizodě, tak je strašně super. A samozřejmě nemůžu nezmínit finálních 20 minut odehrávajících se v lese, které přináší všechno, co od seriálu s Punisherem chceme. Napínavou plíživou scénu, kdy Frank jde k baráku, následně velice pěkně udělanou bitku Franka a Gunnera s vojáky využívající kamery ve stylu found footage a samozřejmě dostaneme i řadu brutálních a krvavých momentů a killů, přičemž jsem si u některých scén říkal, jestli náhodou nesleduju slasherový horror z 80. let, viz voják propíchnutý dřevem a klacky. Každopádně se mi hrozně líbí, jak svěží je tento seriál oproti jiným Marvel Netflix seriálům. V minulém díle jsme měli automobilovou honičku, tady máme naprosto skvělou akci v lese. Punisher zatím přináší relativně velké inovace v celém tomhle seriálovém světě a to se mi líbí. Asi jedinou takovou poznámku mám k úplnému závěru v dodávce, kdy si Frank a Micro jen tak jako kamarádsky hodí pár slov navzájem, a tahle scéna je jako fajn, jenom mi celou dobu vrtalo hlavou, proč sakra nikdo nemyslí na chudáka Gunnera, který tam mezitím trčí někde v lese a pravděpodobně vykrvácel :D Skvělá epizoda. Chápu, že některým lidem se předchozí díly nemusely líbit, jelikož měly trošku pomalejší tempo a od seriálu s Punisherem asi většina lidí čekala něco jiného, ale u této epizody musí všichni uznat, že se jedná o skvělou věc. Hodnocení: 82% ()

Jidášská koza (2017) (S01E06)

Oukey, tahle epizoda je zvláštní, jelikož úplně pořádně nerozumím jejímu významu :D Celkově se jedná o takovou tu klasickou fillerovskou epizodu, kterou zaručeně musí mít každý Marvel Netflix seriál, ve které se nic moc nestane a všechny zajímavé nápady jsou hrozně rychle smáznuty. Mohli jsme mít zajímavý díl o tom, jak Frank umírá a nějak se musí zotavit ze svých zranění, něco na styl např. Luke Cage ve své první sérii. A tohle se skutečně děje... bohužel v podstatě jenom prvních 5 minut a zbytek epizody už je Frank naprosto v cajku. Další zklamání přišlo při scénách, kdy se Billy dozví, že Frank žije a jeho následné setkání s ním a sakra, na to, že jsou to nejlepší přátelé, přičemž Billy neviděl Franka několik let a myslel si, že je mrtvý, všechny tyto scény jsou tak bez emocí, nemají skoro žádnou váhu a působí to, jako by to Billymu bylo tak nějak jedno. Co díl tahá nahoru, tak je stále chemie mezi Frankem a Micrem, ke které se přidává ještě dynamika Micra a Curtise, a také samozřejmě herecký výkon Bernthala, který je v některých scénách, viz úplný úvod epizody, naprosto fantastický. Dále celá linka Lewise mi přijde relativně fajn a dle závěrečné scény to vypadá, že konečně se nám začne vykreslovat Russo jako záporák, na což se hodně těším. Hodnocení: 74% ()

Na mušce (2017) (S01E07)

Tenhle díl je celkově takový nijaký, jelikož se pro děj vlastně nic zajímavýho nestane. Frank s Micrem zde jdou po týpkovi, od kterýho nakonec stejně nic nedostanou a tenhle týpek na konci epizody umírá, takže se vlastně nic nemění a jedná se o takovou tu typickou fillerovskou epizodu (stejně jako minulý díl teda...), kterých má každý Netflix Marvel seriál plno a Netflixu pořád nedošlo, že ne všechny seriály musí být roztahány na 13 dílů. Jinak je ale Punisher stále dost fajn. Vztah Franka s Micrem je stále velmi příjemný a jejich scéna v autě, kdy diskutují o Micrově rodině je dost fajn. Seriál se zde snaží vytvořit jakousi emocionální linku pro Franka v podobě toho, že nechce zabíjet vojáky, kteří jen dělají svoji práci. Bohužel, tento námět je (aspoň zatím) hodně zkratkovitě proveden a když Frank ke konci dílu musí postřelit mladého vojáka, tak mimo jediného rozhovoru s Micrem nevypadá, že by ho to nějak extra trápilo. Navíc, neříkejte mi, že ti vojáci v minulých dílech, které Frank zabil, taky jenom nedělali svoji práci a všichni byli prostě zlí, to se mi moc nezdá :D Mimo hlavní dvojici mě ale hodně baví Lewis a sice je jeho linka dost rychlá, celkem rázně přejde od breakdownu nad nechtěnou vraždou k tvoření bomby či co to je, jinak mě ale vlastně celá jeho postava a téma toho, jak může na obyčejného člověka působit PTSD z války a jak to nemusí úplně dávat, dost baví a líbí se mi, jak toto dost vážné téma seriál zpracovává. Dále zde máme naši dvojici záporáků... teda asi. Protože netuším, co si mám o Billym myslet. Na konci předchozího dílu nám seriál naznačil, že asi nebude úplně kladnou postavou (což asi nikdo, kdo zná komiksové základy, nečekal, když se z něj má později stát Jigsaw), ale v tomhle díle je hrozně divný. I přes to, že očividně dělá špatné věci, lže a je v přítomnosti druhého záporáka, Billy zatím na mě nepůsobí moc jako padouch a doufám, že seriál mu ještě dá nějaký dobrý důvod, proč jde vlastně proti Frankovi. Ale musím uznat, že finální scéna alá Assassin's Creed byla fajn. Ještě chci zmínit tu akční scénu s vojáky zhruba uprostřed epizody, která mi přišla dost dobrá. Využití kouře, trochu toho stealthu a to, jak Frank i vojáci využívají laserové zaměřovače na zmatení svých nepřátel, to bylo velmi pěkně provedené. Sice jsem úplně nepochopil tu BDSM scénku před tím, ale oukej no... :D Hodnocení: 75% ()

Chladná ocel (2017) (S01E08)

SPOILERS! Dobře, hádám, že poněkud slabší epizoda prostě jednou přijít musela. Ne že by tenhle díl byl špatný, jenom je to ZASE další filler epizoda, ve které se pro děj nestane téměř nic důležitého a vše by se dalo shrnout v asi 10 minutách. Každopádně chci prvně zmínit ty dobré věci. Frank je stále výborná, charismatická hlavní postava. Bernthal je skvělý herec a líbí se mi vývoj jeho postavy, která postupem série dostává víc hloubky, víc emocí a víc interakcí s postavami, které ho polidšťují. Micro je taky fajn a i přes to, že je v této epizodě prakticky celou dobu nachlastanej a některý věty, co řekne, jsou fakt strašně napsaný, ale o tom za chvíli, taky tu má pár dost solidních hlášek, který mě pěkně pobavily :D „So you beat the shit out of 'em all.“ Když už jsem zmínil ty dialogy, nečekal bych, že zrovna u Punishera s nimi někdy budu mít problém. A neberte mě zle, většina z nich je pořád naprosto super, hlavně celý rozhovor Franka s Microvým synem (i když mi přišlo trošku moc, kdy Frank dal nůž k jeho hlavě a snažil se ho vystrašit :D), pak je tu ale třeba takový rozhovor Franka s nachlastaným Micrem. Ano, všichni víme, jaký rozhovor myslím :D Tenhle moment je fakt strašně napsaný a já se sám sebe ptal, zda to náhodou nepsal scénáristův 14 letý syn. Takhle trapný dialog jsem už dlouho nezažil :D Zároveň, celá linka a vztah mezi Frankem a Davidovou manželkou je extrémně podivně zpracovaná a taky se mi moc nelíbí její provedení, to samé mohu říct o úvodní scéně s Billym a jeho mámou, která mi přišla extrémně zbytečná. Ještě se chci vyjádřit k závěru, kde dostáváme přestřelku mezi Anvilem a agenty, která je mimochodem hodně průměrná, a celé je to zakončení Steinovou smrtí, jež je sama o sobě fajn, akorát jsem moc nevěřil, jak moc ho Madani následně oplakává, když spolu neměli ani žádný hluboký vztah (co nám seriál ukázal, navzájem se brali jako kolegové, spíš než nějací extra velcí přátelé). Navíc, vzhledem k tomu jak málo prostoru měl Stein v seriálu, emocionálně to na mě taky příliš nefungovalo. Epizoda je to fajn, vůbec mi nevadí pomalejší tempo, na které si někteří stěžují (upřímně, je to pořád relativně vážný seriál o lidsky napsaných postavách, sorry, ale nemůžete čekat jenom 50 minut akce), kdyby jenom některé ty dialogy a momenty byli líp napsané... Hodnocení: 60% ()

Čelem k nepříteli (2017) (S01E09)

Dobře, dobře, odpouštím vám těch předchozích pár slabších dílů, tahle epizoda je totiž naprosto skvělá. Celá dějová linka točící se kolem Lewise je výborná, strašně se mi líbí, jak tvůrci využívají celé téma vlivu války na člověka a jak může zpočátku normální post-traumatická porucha přerůst v něco nekontrolovatelného, v tomto případě v terorismus. Lewisův vývoj je skvělý a jako takový menší záporák slouží velmi dobře. Postava Franka a herecký výkon Bernthala jsou stále naprosto fenomenální. Abych se vyjádřil k dialogům v této epizodě, absolutně nechápu tu proměnu oproti předešlému dílu. Zatímco tam jsme měly velmi podivně, až špatně napsané rozhovory, tady jsou naopak naprosto fenomenální. Každý dialog mezi Frankem a Curtisem je skvostný a Frank mluvící o tom, jak Curtis přišel o nohu je zatím jedna z nejsilnějších scén v celém seriálu. Obecně celé finále, tedy posledních zhruba 20 minut, počínaje tím, kdy Frank najde Curtise připoutaného k bombě, je naprosto vynikající část, extrémně napínavá a strašně skvěle napsaná i zpracovaná. A finální scéna, kdy Frank stojí před televizory odhalující to, že je naživu, je naprosto fantasticky natočená. Bohužel, jakožto člověk, co si velmi rád stěžuje, musím zmínit i pár negativ, co mi lehce vadily :D Říkal jsem, že některá témata jsou vážně hezky zpracovaná. Tím myslím hlavně téma PTSD a jak válka ovlivní člověka a jeho chování. Bohužel, jsou tu také témata, jejichž zpracování mi přijde hodně odfláklé. Tím myslím hlavně celou debatu kolem toho, jestli by měly být zbraně přístupné lidem. Tvůrci totiž naprosto jasně dávají najevo, co uznávají za správnou odpověď a v podstatě se vysmívají té druhé možnosti, což se mi moc nelíbilo a trošku mě to štvalo :D Taky je zde načrtnuté to, že Frankův přístup ke spravedlnosti možná není nejlepší způsob. Doslova každá postava Frankovi říká, že to co dělá je špatné, ale Frankovi je to tak nějak jedno a já skrz něj cítím jakési promlouvání od tvůrců, že těm to je jedno taky :D Jasné, chápu, je to seriál o Punisherovi a je jasné, že se z něj nestane žádný mírumilovný člověk, ale tvůrci by mohli k téhle problematice trošku líp přistupovat. A na závěr, někdo tady v komentářích psal, že Karen je sympaťačka. No, ta postava je všechno, jenom ne sympatická :D V této epizodě mě extrémně štvala. Doslova jí vyhrožuje terorista a ona ho chce konfrontovat sama místo toho, aby zavolala FBI nebo policii. Jako pardon, ale tohle stupidní chování mi extrémně vadilo :D Jinak ale, jak říkám, skvělá epizoda :D Hodnocení: 85% ()

Ctnost zlých (2017) (S01E10)

Po minulém, výborném díle tu máme další skvělý díl, jen tak dál :D Hned na začátek musím stejně jako ostatní komentující ocenit hrátky s časem a perspektivou jednotlivých postav, které tuto epizodu obzvláštňují. Samotný díl je ale taky sám o sobě výborný. Skvěle napsaný příběh o atentátu na senátora, který se Frank pokusí překazit, jenž je extrémně napínavý a zajímavý. Ještě lépe napsané dialogy jsou už samozřejmostí, ať už konfrontace na schodech mezi Frankem, Madani a Billym nebo třeba finální dialog mezi Frankem a Lewisem, který je jak naprosto bravurně napsaný, tak zahraný. K Lewisovi, ten upřímně funguje jako výborný záporák, Daniel Webber ho velmi dobře zahrál, akorát mě možná mrzí, že se ho seriál již v této epizodě zbavil a nebude se s ním do budoucna pracovat. Cameo Mahoneyho taky potěšilo a celkově se jedná o skvělou epizodu. Hodnocení: 80% ()

Nebezpečí nablízku (2017) (S01E11)

Pomalu, ale jistě se blížíme do finále a co tam koukám do recenzí ostatních komentujících, úplně nechápu proč zrovna tenhle díl tolik opěvují. Ano, hned na začátek se paradoxně vyjádřím ke konci epizody. Finální akce v Micrově sídle je naprosto fantastická a bez debat zatím nejlepší akční scéna v celým seriálu. Frank na sebe konečně opět oblíkne vestu s lebkou, přepne se na chvíli do stealth modu a pak dostaneme epickou přestřelku s nejrůznějšími zbraněmi. V téhle scéně byl Frank rozhodně nejvíc cool a badass v celém seriálu :D A úvodní záběr této akce, kdy se v temnotě vynoří bílá lebka, záběr, který se stal naprosto ikonickým, ano, to je fakt lahoda :D Každopádně si myslím, že to co následovalo před touto akcí bylo sice dobré, nijak mě to ale extra neoslovilo. A teď tady budu trošku záměrně přehnaně kritizovat :D Setkání Micra s jeho dcerou bylo super, ale upřímně jsem si to představoval mnohem více emotivní. Taky celý důvod, proč se na začátku Micro s Frankem vlastně rozhádají je podle mě hodně podivný, Micro vlastně vůbec nic proti Frankovi neudělal a schytává podle mě trošku bezdůvodnou bídu :D Taky jsem nepochopil chování Zacha, přišlo mi, že tvůrci totálně zapomněli na jeho dějový vývoj, který měl v jedné z předchozích epizod, kdy se tady opět chová jako kretén. A pardon, ale moment, kdy k Sarah a Zachovi přijde policie a první, co Sarah udělá je, že po něm flákne lampou a praští ho kladivem... v té době ještě nevěděla, že to je zkorumpovaná policie. Jako, proč sakra napadla policejního úředníka? :D Taky jsem úplně nepochopil proč Frank najednou chce Billyho zabít, když vlastně jediná věc, co mu Billy udělal je to, že ho postřelil na schodišti v minulém díle a Madani na něj měla nějaké, z Frankova pohledu dost random komentáře, Frank tady ale najednou naprosto jasně tuší, že Billy stále spolupracuje s Rawlinsem a je to padouch. Jak se to dozvěděl, netuším :D Mimochodem, jak tady zmiňuje uživatel tron, fakt, že Micro tady vypráví o tom, jak zašíval kočky a veverky, přitom pár dílů zpátky měl hrozný problém dívat se, jak Curtis operoval Franka, je trošku podivný logický plot hole. I přes to, jak jsem si tu teď stěžoval, epizoda je upřímně fakt fajn. Stále skvělá dynamika Franka s Micrem, Bernthal je výborný herec (upřímně, až v posledních pár dílech mi došlo, jak strašně skvěle umí pracovat se svýma očima a s emocemi v nich), linka s Madani je zajímavá a poslední dobou se mi začíná líbit i ten Billy. A samozřejmě, skvělá finální akce. Hodnocení: 80% ()

Doma (2017) (S01E12)

SPOILERS! Nejlepší epizoda Punishera zatím? No, je to dost možný :D Než se taky vyjádřím k tomu, co zde úplně všichni opěvují, tak musím zmínit tu osobní a konverzační stránku tohoto dílu, která je taky skvělá. Dynamika mezi Frankem a Micrem se dostává na nový level a finální moment, kdy Micro drží umírajícího Franka je výborný. Microvo setkání se zbytkem rodiny je též skvěle zpracované. Nejlepší dynamiku zde ale určitě má Frank s Billym. Jejich rozhovor o smrti Frankovy rodiny je jedna z mých nejoblíbenějších scén celé série a v této epizodě jsem konečně poprvé ucítil, že Billy jako záporák by mohl být dost super. Je to sice trošku pozdě, 1 díl před finálem, ale lepší pozdě než nikdy :D A taky se mi líbil nápad Frankových snových sekvencí o jeho mrtvé ženě. Každopádně, teď už k samotnému zlatému hřebu večera. Celá sekvence s Frankovým mučením je naprosto fenomenální. 100% se jedná o nejbrutálnější scény v celém MCU, vidíme zde brutální násilí a tuny krve a tahle celá část naprosto každému prostě musí vynahradit i ty slabší díly, které se mnohým nelíbily. Na druhou stranu si říkám, že je až nelidské, co všechno ten Frank přežije :D Každopádně, Rawlinsova smrt je určitě jedna z nejbrutálnějších a nejznepokojivějších filmových smrtí, co jsem kdy viděl. A moment, kdy mu Frank strká prsty do očí, což je asi 10 vteřinová scéna bez střihu, je extrémně těžký na sledování :D Upřímně by mě hrozně zajímala reakce někoho, kdo nikdy neslyšel o existenci nějakých Netflixovských Marvel seriálů a zná jenom MCU filmy a Disney+ seriály :D Protože si myslím, že nejenom tahle scéna, ale celý tento díl je dost silný kafe i pro lidi, co mají nějaké ty drsnější seriály nakoukaný, natož pro běžné fanoušky MCU :D Skvostný díl, akorát se bojím finále, jelikož co si budem, ty Netflix moc nedává. Většinou jsou hodně rychlé a antiklimatické, tak snad to zde bude lepší. Hodnocení: 86% ()

Memento mori (2017) (S01E13)

SPOILERS! Upřímně jsem se bál, že finále první řady Punishera nedopadne moc dobře, jelikož zatím Netflix nepředvedl moc kvalitní finálové díly. Právě proto je takový paradox, že tahle epizoda je asi moje nejoblíbenější z celé 1. série. Finálový díl obsahuje neuvěřitelné množství emocionálních, zajímavých a napínavých momentů, za zmínku určitě stojí celý flashback na onen den v lunaparku, který je strašně příjemná momentka, nebo třeba střetnutí Franka a Billyho u Curtise v bytě, které je napínavé jak kšandy. Když už jsem ho zmínil, Billy Russo v tomto díle funguje jako naprosto výborný záporák. Je to důležitá postava pro Frankův život a není to žádný padouch, co chce zničit svět. Ne, naopak, je to osobní a emocionální záporák pro Franka, což je super. Rovnou se můžeme přesunout k jejich duelu, který je naprosto fenomenální. Atmosféra kolotoče v noci je fantastická, celý souboj je osobní a strašně se mi líbil ten pocit, který z něho jde cítit. Notak, jdou po sobě 2 staří přátelé na život a na smrt. A některé momenty jako třeba hra na schovávanou na kolotoči, scéna, kdy Billy dostane kulku do ksichtu, samotný souboj nebo třeba onen moment se zrcadly. Neuvěřitelně osobní, důrazný a skvěle provedený souboj, který (na rozdíl od spousty jiných Netflix finálních soubojů) opravdu působí jako skutečně finální souboj celé řady. A upřímně, já mám hodně rád scénu z War Zone filmu, kdy Russoti spadne do drtiče na sklo, ale moment, kdy Frank drhne Billův obličej přes rozbité zrcadlo je asi můj nejoblíbenější vznik Jigsawa vůbec. Fakt skvělá a extrémně nepříjemná scéna. Finální rozlučka s Micrem (kterého ve 2. sérii bohužel nemáme), s Madani a s Curtisem, plus závěrečný teasing na Jigsawa, to všechno jsou taky skvělé momenty. Obecně je tohle výborné finále. Skvělý záporák, vynikající a napínavý souboj s hrdinou, krásné uzavření dějových linek. Těším se na druhou řadu. Hodnocení: 88% ()

Season 2 (2019) (S02)

Na rovinu vůbec netuším, jak mám začít tuto recenzi, jelikož druhá řada Punishera ve mně vyvolala tak podivné emoce, které se tak těžce popisují, že vlastně ani pořádně nevím, co si o ní mám myslet. Abych ale nějak začal, druhá série je určitě o pár levelů slabší než ta první. Nedávám jí to ovšem tak moc za zlé, jelikož si jsem celkem dost jistý proč je slabší. Zatímco druhá série Daredevila (kde se Punisher poprvé objevil) a následně i Frankova první řada byly osobní příběhy, kde se řešila smrt Frankovy rodiny, jeho psychický stav, jeho přerod v Punishera a celkově to byly dost podstatné okamžiky Frankova života, v druhé sérii je již Frank mnohem vyrovnanější, mnohem více v pohodě a smířený s tím, co se stalo, a tudíž je druhá řada vlastně jenom další „dobrodružství“, další příběh a další událost, kterou Frank zažívá, která ale už pro něj není vůbec tak osobní. Abych ale začal pozitivy, musím určitě opět zmínit Jona Bernthala v hlavní roli, protože sakra, ten chlap umí hrát. To stejné, co jsem psal o první sérii, můžu vlastně použít i zde. Bernthal má naprosto perfektní mimiku, všechny jeho pohyby v očích, všechny jeho tiky, jeho kamenný výraz, jeho řev, to, jakým způsobem umí Jon transformovat svůj hlas. Bernthal naprosto krásně vystihuje toho trošku šíleného magora, kterým Frank bezesporu je, ale zároveň si uchovává svoji lidskost. K postavě samotné, Frank je zde hrozně moc fajn, vidíme ho zde v trochu jiném postavení, než ve kterém ho známe, je zde trošku víc emocionálnější, trošku více otevřený k lidem a trošku více komunikativní, to ale vůbec není na škodu a díky tomu skvěle funguje hlavní vztah mezi Frankem a novou postavou Amy, která Frankovi tak trošku nahrazuje jeho mrtvou dceru. Když jsem to již zmínil, Amy, jakožto druhá hlavní postava, je super, s Frankem má naprosto parádní chemii, a i když s celou jejich linkou mám dost velký problém (především s tím, jak málo prostoru vlastně má), je to strašně příjemná a milá stránka seriálu. Sice mi zde extrémně chybí postava Micra, která se v druhé řadě vůbec neobjeví, což je velká škoda, jelikož by se sem nádherně hodil, Amy ho každopádně nahrazuje poměrně dobře :D Další postava, která stojí za zmínku, tak je především Curtis, který je super, je zde mnohem více lidštější a poznáváme více jeho vztah s Frankem, což krásně dodává na charakteru obou dvou. Ke kladům bych ještě uvedl akci, která je stále stejně skvělá, ať už tím, že má velmi rozmanitá prostředí, nebo třeba tím, jak brutální a nemilosrdná je. Dále obecně audiovizuál (ať už kamera a celkový styl natočení, tak hudba) je super, seriál má taky tunu emocionálních momentů, které fungují velice dobře (ať už to jsou jakékoliv momenty s Frankem a Amy, ať už to je závěr Billyho linky, ať už to je Pilgrimovo finále) a obecně bych řekl, že finálová epizoda je jedno z nejlepších Netflix Marvel zakončeních vůbec (a bohužel je také lepší než většina dílů druhé řady). To by ale bylo asi všechno k pozitivům a přesuňme se na negativa. Chci prvně říct, že i když negativa budu rozebírat mnohem více a podrobněji, než pozitiva, stále si stojím za tím, že se mi druhá řada poměrně líbila. Její horší stránky se ale dají mnohem více rozebrat, tudíž jim hodlám věnovat větší část textu. Jako první věc, která mi vadí úplně nejvíc, tak je urychlenost, zkratkovitost a obecně to, jak málo prostoru tu všechno má. Paradoxem proto zůstává, že hned nato chci mluvit o tom, jak extrémně natahovaná to je série, jak moc materiálu a dějových linek tu je a jak se toho děje strašně moc. Začal bych asi tím, že seriál má v podstatě 2 hlavní dějové linie, které jsou naprosto oddělené tlustou čárou a za celý seriál se vůbec neprotnou. Máme tady linku s Amy, která má v držení něco, po čem jde hlavní záporák, John Pilgrim, a snaží se to urputně získat, a Frank se rozhodne ji před tímto chránit. Tohle by byla sama o sobě strašně dobrá dějová linka se zajímavým konceptem a zajímavým padouchem. Seriál ale má ještě k tomu druhou hlavní linku s Billym Russoem, ze kterého se zde stává Jigsaw a který se snaží vytvořit gang z válečných veteránů, plus si ještě snaží vzpomenout na střípky ze svého života, jelikož po konci první série trpí ztrátou paměti. A tyhle dvě linky spolu absolutně nesouvisí. Člověk by čekal, že seriál se tyto dvě části aspoň ke konci pokusí nějak propléct a spojit dohromady, ale ono ne. Až do úplného finále tyto dvě linky zůstávají kompletně rozdělené a navzájem spolu vůbec nesouvisí. A přitom každá z nich by v pohodě vystačila na samostatnou sérii. Tímto se nám tvoří ten největší problém druhé řady: vůbec nic tady nemá dost prostoru. Frank a Amy jsou strašně příjemné duo, jenomže Amyin charakter zde má tak o polovinu míň scén, než by bylo potřeba, aby si ji divák skutečně oblíbil. Hlavní záporák celé série, John Pilgrim, který by mohl být opravdu zajímavý, jelikož je to vlastně člověk velmi podobný Frankovi: také zabíjí a vraždí kriminálníky, jelikož sám dluží určitým zlým lidem, kteří navíc ke konci získají moc nad Pilgrimovými dětmi. Jenomže Pilgrim sám má v každé epizodě plus mínus 5 minut času (výjimkou je posledních asi 5 dílů), navíc se o něm za celý seriál dozvíme strašlivě málo, nevíme o něm prakticky nic a kromě posledních pár epizod ani pořádně neznáme jeho charakter. To stejné můžeme říct o Jigsawovi, který zde má ukrutně málo screentimu a jeho potenciál zůstává absolutně nevyužit. K tomu si přidejme fakt, že Billyho postava je prostě divná. Z nějakého neznámého důvodu se tvůrci rozhodli, že Billy bude po událostech finále první řady trpět ztrátou paměti, což v praxi znamená, že Billy na všechny události první série zapomněl a za celou druhou řadu si na ně nevzpomene. Na jednu stranu je to poměrně fajn linka, vidět záporáka, který se za každou cenu snaží zjistit, co se mu sakra stalo, na stranu druhou je to ale totální zahození charakteru. Billy se zde chová naprosto odlišně, než v první sérii, což ve srovnání s tím, jak málo prostoru má, akorát ústí v to, že je totálně nevyužitý. Jako příklad mohu uvést to, že Billy se s Frankem setká třikrát za celou sérii. Třikrát. Hlavní hrdina se se svým nemesis, se svým záporákem setká jenom třikrát za celou řadu s tím, že to poslední setkání je až ve finále. Abych nebyl na Billyho úplně zlý, jeho charakter mě vlastně docela bavil. Líbilo se mi, že se z něj prostě stal totální magor, který na všechny řve, který absolutně neví, co je zač a který se snaží zjistit svoji minulost, což je samo o sobě fajn nápad. Navíc, ve finální epizodě má Billy vlastně poměrně dost tragickou dějovou linku a je vám ho i tak trochu líto. A samozřejmě se musím vyjádřit k tomu, jak vůbec Billy vypadá. Komiksový Jigsaw je známý tím, že má naprosto šeredný obličej, proto si vůbec říká Jigsaw: jeho obličej je jako skládačka rozložen na kousky, které jsou sešité dohromady tak, že vypadá naprosto odporně a nechutně. Jenomže tady z nějakého prazvláštního důvodu má Billy jenom pár jizviček, které jasně, nejsou úplně příjemné, ale tohle fakt není někdo, u koho si představuju, že by si mohl říkat Jigsaw. Jeho vzhled je rozhodně zklamání. Další postavou je agentka Madani, která je v této sérii prakticky zbytečná. Její jediný charakter je, že chce zatknout Russoa, a to je všechno. Vypadá to, jakoby tvůrci vůbec netušili, co s ní dělat. Doslova je tak zbytečná, že ji za celou sérii ani jednou nevidíme v práci u Vnitřní bezpečnosti, takže tvůrci asi zapomněli, že tam vůbec pracuje :D Dalším záporem je určitě prostředí. První tři epizody se totiž odehrávají v nějakém random městečku, v nějakém zapadákově někde v Ohiu nebo kde. A to je strašně super prostředí. Je to něco nového, něco neokoukaného a v porovnání s první sérkou z New Yorku, to působilo fakt dobře. Jenomže ihned potom se Frank opět přesune do New Yorku a s unikátním a zajímavým prostředím je konec. Škoda. Kdybych měl druhou řadu nějak shrnout, na mě to prostě působí, že tvůrcům došla energie a druhá řada díky tomu působí hrozně bez duše. Je tady strašně moc témat, strašně moc postav, jsou zde dvě hlavní dějové linky, které spolu nijak nesouvisí, což ve výsledku znamená, že druhá série je hrozně urychlená, hrozně zkratkovitá a nikdo, kromě Franka, tu nemá vlastně moc prostoru, což mrzí hlavně u obou záporáků, kteří měli obrovský potenciál. I přes tohle všechno jsem se ale celkem bavil, hlavně díky tomu, jak sakra skvělý je Jon Bernthal a jeho Frank Castle. A já jenom doufám, že až se Frank zase objeví, tentokrát pod záštitou Disneyho, tak to nebude naprostý průser. Hromada fajn nápadů, skvělý Bernthal a obrovský potenciál na skvělou sérii je zazděný tím, jak moc věcí se tu vlastně řeší a jak málo prostoru tu každý s výjimkou Franka má. Kdyby byla druhá řada rozdělena na 2 samostatné série o třeba 8 dílech, jedna s Pilgrimem, druhá s Jigsawem, bylo by to mnohem lepší. Hodnocení: 72% () (menej) (viac)

Roadhouse Blues (2019) (S02E01)

Druhá řada začíná poměrně vlažně a tento díl mi vlastně celkem dost připomněl pilotní epizodu první série. Můžeme zde opět vidět Franka žijícího trošku normální život, který neobsahuje vraždění lidí, a celá linka s Beth je hodně příjemná, obsahuje pár dost fajn momentek a celá chemie mezi Frankem a Beth je dobrá. Navíc je prostě hrozně milé vidět Franka navazovat nějaké vztahy s lidmi :D Finální bitka za mě docela ujde, ta část na záchodech je určitě lepší než následná barová přestřelka, která je celkem dost nepřehledná, ne moc dobře sestříhaná a podsvícená. Celé prostředí nějakého náhodného malého městečka bylo ale fajn. Každopádně mi vadilo tempo, které občas bylo až moc pomalé a epizoda by rozhodně nemusela mít 50 minut, navíc si prostě nemůžu pomoci, ale absence Micra a jeho skvělé postavy je prostě znát :D Je škoda, že ho tvůrci do druhé řady nějak nezakomponovali. Hodnocení: 70% ()

Bojuj nebo uteč (2019) (S02E02)

Druhá řada Punishera se stále tak nějak plácá na místě a trvá jí se pořádně rozjet (což alespoň doufám, že se stane :D). Každopádně, druhý díl je určitě lepší než ten první. Dynamika mezi Frankem a random borkou je dost super, jsou zde hodně fajn momenty, ale stále to má celkem problém s tempem, zrovna v tomhle díle se nic moc extra nestane. Navíc, minimálně zatím seriál celkem trpí na to, že má dvě dějové linie, které jsou naprosto oddělené a vůbec spolu nesouvisí. Na jednu stranu tu máme Franka někde v zapadákově, jak se snaží ukrývat a bránit před nějakými nájezdníky, pak ale sledujeme celou linku s Madani a Jigsawem, která stojí naprosto mimo hlavní linku. Každopádně, Billy je zatím super, ať už jeho vzteklé a naprosto šílené chování, tak i budování celé jeho osoby a jeho vzhledu. Sice moc nerozumím, proč se tvůrci rozhodli pro linku se ztrátou paměti, což dle mého vůbec nedává smysl (celou sérii se nám tu buduje záporák, který následně ztratí paměť na každou událost té série), ale na druhou stranu se těším, co s ním tvůrci udělají. Hodnocení: 75% ()

Rozbouřit vodu (2019) (S02E03)

I přes to, že třetí díl je zatím určitě nejlepší a po chvilce přemýšlení jsem mu těch 5 hvězd dal, stále se nemůžu zbavit dojmu, že druhé řadě něco hrozně chybí. Začnu pozitivy, jelikož jich není tolik, zato jsou ale celkem dost silný. Určitě se musí vyzdvihnout druhá půlka epizody, která je takový „base under siege“ příběh (tento pojem jsem si tak trochu vypůjčil z Doctora Who :D), kdy Frank a spol. musejí ubránit policejní stanici obklíčenou záporáky v nějakém zapadáckém městečku. To, jak epizoda zvládla za 50 minut vytvořit velmi zajímavou dynamiku mezi těmi asi 8 postavami, jak se zde pracuje s napětím a se samotným konceptem toho, že Punisher je prostě zatlačen do kouta a musí se bránit, to je velmi pěkné. Bohužel, je zde i spousta mínusů. Tak zaprvé, zas a znovu je zde na sílu tlačená linka s Billym, která je nejenom extrémně urychlená (Billy měl zatím 2 scény a už zdrhá z nemocnice), ale i poměrně nezajímavá. A opravdu skvěle napsaná osobnost samotného Billyho, který je mnohem vzteklejší, agresivnější a prostě šílenější, to nezachrání. Dále, buduje se zde záporák Pilgrim, který je bohužel jenom fajn. Nemůžu o něm říct, že je nějak extra dobrý, ale je jenom fajn. Má zde občasné chvíle a momenty, kdy působí fakt dobře (hlavně když zabíjí své vlastní přisluhovače nebo pronáší nějaké náboženské věty), jinak mě ale ničím nezaujal a není vůbec výrazný. A na samotný závěr musím říct, že mě těžce zklamalo, že seriál po 3 epizodách z unikátního prostředí malého městečka uprostřed ničeho mění své prostředí a přesouváme se zpět do New Yorku, což je alespoň dle mého asi milionkrát méně zajímavá lokace. Hodnocení: 80% ()

Jizva (2019) (S02E04)

U čtvrtého dílu můžu říct prakticky to stejné, co u epizod minulých, a to je to, že je to prostě fajn. Což je ale v porovnání s první sérií, která byla opravdu vynikající, prostě málo. Zatímco první série měla výbornou dynamiku mezi Frankem a Micrem, opravdu zajímavý a napínavý příběh s hlavní záhadou, která se postupně odhalovala, a skvěle napsané postavy, druhá řada Punishera působí, jako by jí došel dech. Jediná věc, která je opravdu fantastická, tak je stále Jon Bernthal. To je ale všechno. Všechno ostatní je prostě jenom fajn, není to špatné, ale ani extra dobré. Ať už je to Madani, která je zde neskutečně otravnou postavou a její charakter byl shrnut prakticky jen na to, že je posedlá dopadením Billyho Russoa, nebo třeba vztah mezi Frankem a Amy, který abych zase nekřivdil, je opravdu příjemný, ale stále nejde o nic extra skvělého a rozhodně to nemá na Punishera a Micra z první řady. Navíc, epizoda je plná naprosto zbytečných flashbacků a stále je zde ten problém, že celá série je očividně rozdělena na 2 části, které jsou odděleny tlustou čárou: část s Pilgrimem a Amy a následně část s Billym a Madani. A tyhle 2 linky spolu absolutně nesouvisí a navíc, ani jedna z nich není nijak zajímavá. K tomu si přidejme to, že seriál se opět přesunul do New Yorku, což prostě není moc zajímavá lokace, oproti Ohiu z předchozích dílů :D Ještě chci zmínit 2 věci. Zaprvé, už mě to napadlo u minulých dílů, ale sakra, proč nikdo (a hlavně Amy) nezná Punishera? :D Neříkejte mi, že by se našel jakýkoliv člověk (a už vůbec ne mladá osoba s přístupem k internetu) v USA, který by neznal někoho, kdo doslova ukončil válku gangů v NY, kdo měl jeden z nejznámějších soudních procesů historie a kdo byl jednu dobu obviněn z terorismu a odpalování bomb ve městě. A stejně Amy nemá tušení, kdo je to Frank Castle. A zadruhé, samozřejmě se musím vyjádřit k obličeji Jigsawa, který je jednoduše zklamání. Dle mého ho odhalili zbytečně brzo, navíc v naprosto dementní scéně (prostě Billy jede autobusem bez masky a kamera na něj najednou najede. Jakože, kde je nějaká dramatická scéna se stylovým záběrem a cool odhalením?) a samozřejmě musím zmínit fakt, že Jigsaw, někdo, kdo v komiksech má obličej rozložený na kousíčky a sešitý dohromady, má tady v podstatě jenom pár jizviček. Myslím si, že s tím vzhledem si mohli mnohem víc pohrát a upřímně bych nečekal, že tohle někdy řeknu, ale Punisher: War Zone v tomto ohledu tento seriál překonává :D Jeho Jigsaw byl vizuálně fantastický, kdežto toto je prostě zklamání :D Hodnocení: 60% ()

Nicolas Cage jako noirový Spider-Man?

Nicolas Cage jako noirový Spider-Man?

18.02.2024

Daredevil nabírá nové tvůrce

Daredevil nabírá nové tvůrce

29.10.2023

Nedávno vyšla zpráva, že Marvel kompletně překopává svoji televizní strategii a uchýlí se nyní k tradičnímu formátu pilotů, showrunnerů a tzv. writer’s room (menších skupinek scenáristů, kteří mají… (viac)

Rodičovská rada si stěžuje na studio Disney

Rodičovská rada si stěžuje na studio Disney

12.03.2022

Těšili jste se coby fanoušci Daredevila nebo Punishera ze zprávy, že studio Disney ve spolupráci s Marvelem přidalo tyto netflixovské seriály na streamovací službu Disney+? Pak zjevně nejste součástí… (viac)

Netflixovské seriály od Marvelu dorazí na Disney+

Netflixovské seriály od Marvelu dorazí na Disney+

24.02.2022

Před pár týdny přišla zpráva, že Netflix stahuje své marvelovské seriály jako Daredevil nebo Punisher ze svých serveru. To samozřejmě rozjelo spekulace o tom, kde asi seriály, jež se teprve nedávno… (viac)