The Punisher

• USA Marvel's The Punisher
USA, (2017–2019), 23 h 2 min (Minutáž: 47–58 min)

Tvorcovia:

Steve Lightfoot

Predloha:

Gerry Conway (komiks), Ross Andru (komiks)

Hudba:

Tyler Bates

Jon Bernthal, Ebon Moss-Bachrach, Ben Barnes, Amber Rose Revah, Jaime Ray Newman, Kelli Barrett, Paul Schulze, Jason R. Moore, Deborah Ann Woll (viac)

Bývalý mariňák, který jde po zločincích odpovědných za vraždu svojí rodiny, se ocitne v pasti armádního spiknutí. (Netflix)

Lima

Tímhle směrem – tj. postavy z masa a kostí, jež bolí každý úder, jejich konání, které má smysl, duchaplné dialogy, děj, který není primitivní a je oproštěný od klišé – kdyby se ubíraly i filmová zpracování ´marvelovek´, byl bych jedině pro. Zatím se tak neděje (čest vyjímkám, jako ´Guardians of the Galaxy´ a ´Thor Ragnarok´, ti jsou aspoň osobití a vtipní)). Seriáloví ´Daredevil´ a zejména ´Punisher´ jsou tak úplnými protipóly filmovým generickým CGI atrakcím, přestože je zastřešuje společné studio, což je zajímavé. Zejména ´Punisher´ ma tak velký otisk reálnosti a uvěřitelnosti, že si říkám, jestli má vůbec ještě něco společného s komiksem a předvádí fakt skvělou scenaristickou práci. ()

Tosim

Nejsem žádný vořezávátko, ale u některých krvavých scén se mi neudělalo dobře. Jinak jsem ani nečekal, že by postava Punishera byla tak vícerozměrná, proti žánrovým klišé šly i delší dialogové výměny. Kdyby společenské ostny seriálu byly ještě delší, dám bez debat stovku. ()

Cervenak

Čo sa mňa týka, Trestač ;-) je naj seriál tohto roka (sorry jako, pán Fincher), určite najlepší zo všetkých marvelovských seriálov (akože omnoho!) a povedal by som, že je to jedna z naj komiksových adaptácií vôbec. Nemá to slabé miesto, pokiaľ ste teda nečakali, že František Kaštieľ v každej časti vyhubí celý mafiánsky klan. Niežeby občas niekomu neodstrelil hlavu brokovnicou, ale o to tu nejde. A je strašne super, že to napriek tomu funguje. Má to skvelý príbeh, sústredený hlavne na osudy vojnových veteránov, cez ktorých seriál zaujímavo komentuje súčasnú spoločenskú situáciu v USA (zbraňová lobby a jej odporcovia, vnútorný terorizmus a pod.). Je to dráma s vynikajúcimi dialógmi v podaní veľmi dobrých hercov (Bernthal neuveriteľne vládne), má to zaujímavú špionážno-konšpiračnú dejovú líniu, je to aj napínavý thriller a, čuduj sa svete, hrdinov sidekick nie je stupídna komická postava. Je tam dokonca aj milostný trojuholník, spracovaný veľmi originálne a ani chvíľu to nie je nemiestne, práve naopak, prehlbuje sa ním tá dráma a bolesť. Všetko zavŕšené krvavými tromi dielmi vrátane brutálneho finálneho súboja, pri ktorom som skoro odvracal zrak. Je to pekelne temné, ale bez digitálnych mrakov a dažďa (ahoj, Snyder). Temnota vychádza z toho, že je to prísne realistické a počas akčných scén každý úder, každý zásah guľkou (nožom, šípom, mačetou...) fakt bolí. A že je tých zranení neúrekom. Castle je tu zhruba každý tretí diel rozbitý ako McClane na konci prvej Smrtonosnej pasce. Napriek tomu veríte, že vďaka svojej tvrdošijnosti sa z toho vyhrabe. Veľmi, veľmi sa im to vydarilo. ()

T2

Rozpočet $-miliónov║ __1.séria__ Netflix sa teda rozbehol vo veľkom. Máme tu ďalší doslova nadupaný temný komiksový seriál a nadmieru vydarený. Môžem povedať, že asi rovnocenný s Daredevilom. Jon Bernthal ako Punisher je výborný, má to slušný drive, dejovo pútavé, má to napätie a keď príde na akciu, tak to väčšinou dobre sype, slušný masaker ale v rámci tohto antihrdinu úplne v norme. Postava itečkára Micra ujde, Ben Barnes ako super mariňák sa mi až tak tam nehodí ale dobre prekusnem ho, lebo slizký je o tom niet pochýb. Záverečné tri diely to slušne valcujú až do mrte kosti. /85%/ __2.séria__To ako čo im j**e! Prvý diel druhej série ešte fajn, ani ten amiš mi nevadil, ani to že tam vykosil Frank armádu zabijakov. V druhom diely to ešte ako tak ujde, aj keď to miestami príde už dosť otravné, hlavne to dievča na úteku. Nuž ale tretí diel na šerifskej stanici a nevýrazný fopa masaker v lesoch ďalších hnilých zabijakov toho amiša, ktorý ich neviem kde berie, už je troška cez čiaru. Všetko ale na vrch zabíja účasť ťažko pádneho neherca Bena Barnesa, ktorý tam je ako vred na riti zbytočný až hrôza, k tomu úplne prehráva jeho psycholožka. Po štvrtom diely to balím pekne to dohúkali a tak som sa tešil na druhú sériu. /35%/ ()

DaViD´82

Velmi zdařilá minisérie, která se nebojí jít stylem i zaměřením proti očekávánému konceptu „seriálový John Wick/Přání smrti“, ovšem trestuhodně rozředěná v obsahem i průběhem neopodstatněném třináctidílném formátu. Což je sice v případě netflixovsko-marvelovských řad již tradiční opakující se problém, ale tentokrát to bije do ksichtu ještě s větší intenzitou než kdy dříve. Ovšem konec dobrý, všechno dobré a jestli tomu něco nelze upřít, tak jsou to kvality závěrečné třetiny, tam se mocně napravují do té doby spíše rozpačité dojmy. | S1: 4/5 | ()

Fr

„BYL ZRAZEN PŘÍTELEM KVŮLI SLÁVĚ A PENĚZŮM… (COŽ JE NEJSPÍŠ TO NEJHORŠÍ, CO SE TI NA TOMHLE SVĚTĚ MŮŽE PŘIHODIT…)“ /// Sice se tady filozofuje míň než v Daredevilovi, ale pro příště bych doporučoval natočit 13 dílů a pak je sestříhat na konečnejch 10. To by byl panečku biják – neustálý vzájemný vodkrvování by bylo (vobčas) proložený úryvkama z Frankovi armádní minulosti (jak jinak než akční a krvavý). Takhle se to návykovou záležitostí stává někdy vod 7 dílu, kdy už je všechno podstatný řečeno, vztahový propletence nabíraj grády a jednání postav zvedá adrenalin. Závěrem můžu konstatovat, že Dolph Lundgren má v Jonovi Bernthalovi dobrýho následovatele! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Neustále si vopakuju: „Na útěk z boje se nespoléhej, zaujmi otevřenou formaci, lehni si a čekej. Dočkáš se pak posil jako voják, drž se, drž se, drž se jako voják... 2.) Můj ksicht se prošel po rozbitým zrcadle (několikrát). 3.) Thx za titule „L0newolf a Xavik6“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ * ()

EvilPhoEniX

Seriálová událost roku a pro Johna Bernthala životní role, do role Punishera se narodil. Sice mě trošku mrzí, že hlavní revenge proběhl už v Daredevilovi a chybí zde pořádný záporák, ale i tahle verze má něco do sebe. Seriál je překvapivě hodně komorně natočen a je to spíše Drama/Thriller k akci dochází až v závěrečných minutách každého dílu a je to samozřejmě velmi brutální až realisticky podané, Punisher na konci každého dílu je na půl mrtvý, sotva chodí dostává solidně naloženo a divák s ním soucití. Seriál samozřejmě především těží ze skvělých hereckých výkonů, hutných napínavých scén, velmi emotivního nádechu, výborných dialogů a brutální akce, které mohlo být však více. Velké plus za krásnou vládní detektivku Amber Rose Revah, která se ukáže i nahá a je velmi férová. Nejlepší akce zřejmě v bunkru se speciálníma jednotkama a v Talibanu. Skvělá podívaná. 90% ()

novoten

1. série - 100% - Ještě pořád jsem zaskočený z toho, jak perfektně do sebe všechno zapadlo. Dostatečně bohatý scénář, který dokáže ospravedlnit, proč má Frankova cesta za pomstou víceméně repete, se kombinuje s parádním herectvím všech vedlejších postav, z nichž nejvíce vyčuhuje čím dál lepší Ben Barnes i neokoukaná Amber Rose Revah. Samostatnou kapitolou je potom Jon Bernthal, který se Punisherem asi narodil. Jeho ochota jít za ryzí fyzičnost a doslova se na obrazovce vyřvávat v emocionálně pravdivých scénách snad nemá obdoby. Tenhle chlapík zkrátka součástí Defenders být nemohl, protože by šel všechny nepřátele během první epizody roztrhat, i kdyby ho to mělo stát život. 2. série - 90% - Ne snad přímo slabší, ale v mnoha ohledech stejná sezóna, chudší o moment překvapení ze všech Frankových nekompromisních řešení, ale zase bohatší o novou, až otcovskou dynamiku vztahu s novou příchozí. Každá akční scéna, každý příchod nečitelného nového antagonisty, každý krizový moment v podání znovuzrozeného Billyho, to všechno dělá z Punishera moji nejoblíbenější Marvelovku od Netflixu. Jestli můžu mít jediné přání, tak ať se Jon Bernthal ještě jednou, jedinkrát, na libovolně dlouhou dobu v této roli objeví. ()

tron

Punisher je asi najtemnejšia „hlavná“ postava, akú Marvel za desaťročia svojej megaaktívnej činnosti vytvoril. Rozporuplný a kontroverzný Frank Castle po ťažkej rodinnej traume berie spravodlivosť do vlastných rúk a vy sa možno budete pýtať, kde sa končí férová odplata a kde sa začína vulgárny terorizmus. Bernthalovo stvárnenie kultovej postavy bez problémov zatlačilo do úzadia verzie Thomasa Janea, Raya Stevensona a Dolpha Lundgrena. V druhej sérii Daredevila patril k tomu najlepšiemu, preto som od jeho spin-offu nečakal málo. A, nuž, dostal som málo. Akcie je málo a to, čo tu je, je až na výnimky (vysporiadanie sa s bandou arogantných stavbárov + Frankova likvidačka v Microvej centrále) slabučké. Punisher je skvelý a drží divákovu pozornosť i v momentoch, kedy nikoho nezabíja. Problém je vo všetkom ostatnom – zvyšné postavy (až na sympaťáčku Karen) nie sú zlé, ale zároveň sú veľmi nudné. To sa dá aplikovať i na vzťah Micra a Punishera: na jednej strane kvalitne prepracovaný, na strane druhej rozvláčny. Seriál sa netopí ani tak v krvi, ako skôr v dialógoch, ktorých je fakt more a sú zbytočné. A len čo sa prestane kecať... začne sa v ďalšej scéne ZNOVA kecať. Ďalším mínusom je tradičné negatívum marveláckych seriálov a tým je nedostatočný rozpočet; miestami som až neveril, v akých prázdnych newyorských (!) uliciach sa postavy pohybujú. Ak by to malo o polovicu menej dielov, asi by šlo o pecku. Takto je to ale nepochopiteľne moc naťahovaná nuda s niekoľkými svetlými, či skôr riadne temnými, okamihmi. Zhodnotil by som to podobne, ako Defenders a Lukea Cagea: výborný, perfektný začiatok, naťahovaný stred a nakoniec ste radi, že to smeruje do finišu. ()

dO_od

// 1. řada - Krev, slzy a kytara. Sólovka Punishera není tak velkolepá, jako druhá řada Daredevila, zároveň ale není ani tak rozbitá, jako např. Luke Cage, nebo Iron Fist. Tvůrci Frankovi ušili poměrně soustředěný příběh, jenž sem tam doplní překvapivě lidské vedlejší linky, které obzvlášť *tenhle* seriál potřeboval naťuknout. Nezastavitelný stroj na zabíjení padouchů možná bez značnějších problémů obstojí v komiksech, v seriálu to ale je třeba nějak rozlišit, uvést do kontextu, porovnat, rozvést - a tohle všechno se jako nějakým zázrakem povedlo. Mohlo to být o 1-2 epizody kratší? Asi jo. Je to ale ve finále takový problém, abych mohl říct, že Punisher nepatří k tomu nejlepšímu, co jsem letos viděl? Ani náhodou. 9/10 ()

Slasher

S01: Série má k dokonalosti daleko (obsazení Barnese do té role, nudný dění v PD, u Micra doma atd, občas vyložený tvůrčí necit), dobrou půlku trvá se rozjet, ALE je tu prostě Jon f*cking Bernthal (x), krvavá bodačka v E12 přinese solidní zadostiučinění a vrhám se hned na další. Doufejme, že to nijak nezkazí tlak piček a ohlasy typu "The Punisher is everything that’s wrong with American masculinity." Ne, chci to ještě víc drsný, nemilosrdný, nekorektní, pro dospělý. 70% - je tu potenciál. S02: Jestliže sérii první zkrátit o pár, pak tu druhou rovnou o dvojnásobek. Celá "Billyho proměna" směšná a nepřesvědčivá, tlachání s dr. Kristou hloupý a zbytečný, přičemž díly 7 8 9 přímo hrozně napsaný a útrpný dno. Pak se to naštěstí jakž takž sebralo, bavil mě John Pilgrim, krve galon, okay, nicméně očekávání z minule se nenaplnila, naopak zklamání. Jako ty pětihvězdy chápu - pokud jste dítě. Mezi béčkovou zábavou a béčkovou nudou... 55% ()

emma53

To je těžký hodnotit, poslední tři díly jsem nestíhala, protože jsem nestačila vytírat ty kýble krve a uklízet mrtvoly, kterých bylo neurkom. On se totiž ten brouček Punisher s hláskem skřivánka rozhodl trochu vygruntovat v armádních a ještě v jiných řadách. Je to mezi trojkou a čtyřkou. Na mě tam bylo opravdu docela dost násilí, možná by se ho dalo ubrat a hned bych to zvedla nahoru. Jinak spokojenost. ()

TeeAge

No vidíš Marvel, dá sa to aj inak! Bez superschopností a bez hromady digitálneho sajrajtu prichádza najcivilnejší a relatívne najľuďskejší počin značky. Nič ma nebaví viac, ako keď je hlavný hrdina realite blízký, a svojim príbehom a následnými činmi sa mi vie priblížiť. Tým, že Punisher nie je ďaľším akčným výplachom, je postupne gradovaná atmosféra a len občasné akčné mäso kontrastom omnoho efektívnejšie, než v seriáloch, kde to duní od prvej do poslednej chvíle. Dunenie ma unavuje, unavilo, a už podobné veci dávno nepozerám. Punisher je iný. Je takým seriálom, ako to mám rád. ()

3DD!3

Překvapivě jeden z nejdojemnějších a nejsilnějších seriálů poslední doby. Bernthalovo ztvárnění Castla je perfektní, i když je malinko jinde než v předloze. Propracovaná psychologie všech postav, scénář, který se pitvá v současných problémech "nejlepší země na světě" a krvavá, nekompromisní akce s přehledem zastiňuje dosavadní Marvelovské seriály. ()

Spiker01

Absolutní masakr, který hlavně v posledních dvou dílech i na Netflixovské poměry překvapuje svou brutalitou a vyloženě zarazí člověka do sedačky. Všichni víme, že Punisher byl skvělým zpestřením druhé série Daredevila a hlavně on vyšvihl zmíněný seriál do top 3 toho nejlepšího, co Netflix kdy zaplatil a vyprodukoval. Racionálně uvažující člověk ovšem musel tušit, že vlastní seriál nemůže být přesně o antihrdnovi-samotářovi, jak jej známe z komiksů, ale ve třinácti dílech musí existovat nějaká dramaturgie a katarze děje, jež správně působí jedině tehdy, pokud nám děj seriálu podrobně představí a sblíží nás s vedlejšími postavami (veterán Curtis a agentka Madani jsou vyloženě boží!), které zprvu prožívají své miniosudy, aby posléze zkřížili cestu obávanému Franku Castleovi. Dle mého se to povedlo na výbornou, ale stejně mě překvapuje, že si tenhle kousek drží až tak vysoké hodnocení a až na výjimky se spousta fanoušků dokázala prokousat přes občasný patos, kterým je citlivě protkán celý seriál. Hlavní cíl samozřejmě bylo napsat hutný příběh, který neomrzí po osmi notně přízemnějších dílech a my diváci jim to odpustíme, jakmile spatříme to závěrečné zúčtování. Alfou a omegou celé téhle věci je samozřejmě fantastický Jon Bernthal, u jehož jsem se nikdy netajil tím, že v době prvních sérií Walking Dead jsem ho vyloženě nesnášel, ale postupně se mu povedlo mě díky výběru dobrých a početných rolí přesvědčit o svých sympatiích, což důrazně vyvrcholilo právě před dvěma lety u Ďábla z Hell´s Kitchen. Neuvěřitelně mě baví jeho herectví, jeho neustálé točení hlavy, jeho styl chůze (převážně s brokovnicí) a samozřejmě jeho typický řev, jež stále zní v hlavách miliónů fanoušků na redditu a v neposlední řadě také emoce, čímž mě naprosto odzbrojil hlavně na konci desátého dílu, kdy z něj byla cítit ta brutální nasranost a nemohoucnost v tom okamžiku konat v jednom. Zkrátka povinnost pro předplatitele Netflixu, fanoušky seriálů, fanoušky komiksu, fanoušky akčních filmů a zkrátka fanoušky povedené kinematografie...takže vlastně pro všechny, no ne? Jen je škoda, že té třetí sezóny už se nedočkáme.. ()

Kaka

Marvel dal hlavy dohromady a konečně natočil něco, co se bere většinu času velmi vážně a vážně to i vypadá. King is dead, long live the King. Takhle by se asi dal charakterizovat příchod Jona Bernthala do role Punishera. Nic proti tomu jak se do toho opřel před 13ti lety Thomas Jane - pro mnohé odepisovaný hned od začátku, dle mého názoru nebyl špatný hrdina, ale lidi kolem něj vytvořili "hmotu" s kterou to nemohlo dopadnout dobře. Seriálový Punisher si je toho vědom a poučil se z chyb a kritik, které se snesly na původní film. Tvůrci přiložili pod kotel a udělali z Bernthala drsňáka srdcaře, jehož vztek a řev jsou stejně intenzivní jako jeho slzy a krvácení ze všech těch bodných, sečných a střelných zranění která za 13 epizod utrpí. Celé je to dramatické, intenzivní, extrémně krvavé a hbitě natočené. Možná 2-3 díly jsou zbytečné a o minimálně jedné dějové linii si můžeme myslet to stejné, ale celek je pořád zatraceně cool a má všechno co se od top produktu očekává. Dobré postavy, rodinnou integritu, kritiku USA a zpochybňování military systemu, terorismu apod. Druhá série, pokud vznikne, to bude mít zatraceně těžké. ()

kulyk

Souhlasím se slovenským písmákem, žiarnadhronským Sapkowskim, Jurajem Červenákem TMldP (to mu ale lezu do prdele). Nejlepší věc, která kdy z márvela pošla. K maximu chybí, aby se to zbytečně nenatahovalo, tvůrčí tým nezlenivěl natolik, že ku konci již Bernthalovi ve špitlu ani nefačují probodnutou ruku nebo na podesáté prostřelený ramenní kloub, jelikož a protože - proč vlastně, vždyť ten týpek měl předevčírem pneumotorax a kuchnutou ledvinu, kravinkami se nenecháme brzdit... a pak ještě osobní problém. Ten spočívá ve skutečnosti, že ať již řezník dělá cokoliv, stále podvědomě vnímám svět, ve kterém se děj má odehrávat. Takže se děsím, že náhle a bez varování z poza rohu vyleze slepec v neoprenu, máchající nunčaky, co sice doma vráží do skříní, ale jinak pořeší i výkvět SAS, epidemii AIDS či LIVINGHNĚDa. Případně do kamery naprcá své vlákna Pinděrman, rozrajcovaný Homoklikou a jejím kapitánem, Thor nabuší Hulkovi otvor kladivem, kterýž mu to vrátí Fistováním Ironem, Mravenčí mužik provede lábuž Černé vdově interním poskakováním po jejím neplodném Deadpoolu - a v pozadí (všech) nadšeně tleská tlupa dalších zmutovaných kriplmenů. Jako neděje se, zaplať strejček, ale to riziko, to riziko tam prostě je. ()

Nicolas Cage jako noirový Spider-Man?

Nicolas Cage jako noirový Spider-Man?

18.02.2024

Daredevil nabírá nové tvůrce

Daredevil nabírá nové tvůrce

29.10.2023

Nedávno vyšla zpráva, že Marvel kompletně překopává svoji televizní strategii a uchýlí se nyní k tradičnímu formátu pilotů, showrunnerů a tzv. writer’s room (menších skupinek scenáristů, kteří mají… (viac)

Rodičovská rada si stěžuje na studio Disney

Rodičovská rada si stěžuje na studio Disney

12.03.2022

Těšili jste se coby fanoušci Daredevila nebo Punishera ze zprávy, že studio Disney ve spolupráci s Marvelem přidalo tyto netflixovské seriály na streamovací službu Disney+? Pak zjevně nejste součástí… (viac)

Netflixovské seriály od Marvelu dorazí na Disney+

Netflixovské seriály od Marvelu dorazí na Disney+

24.02.2022

Před pár týdny přišla zpráva, že Netflix stahuje své marvelovské seriály jako Daredevil nebo Punisher ze svých serveru. To samozřejmě rozjelo spekulace o tom, kde asi seriály, jež se teprve nedávno… (viac)