Záskok

(divadelný záznam)

K mnoha smolným stránkám Cimrmanova života patřila i chudoba. V jeho divadelní kočující společnosti Lipany se projevila mimo jiné velkou fluktuací herců. Pokud šlo o odchod domluvený domluvený s dostatečným předstihem, dala se situace zvládnout. Došlo-li k němu s křikem a prásknutím dveřmi a často jen pár hodin před představením, prožil soubor i jeho principál horké chvíle. Takové zkušenosti stojí v pozadí hry Záskok. Milovníkům díla tohoto zneuznaného Čecha se dostává do rukou svědectví z této oblasti mistrova života, v níž se nejvíc naplnil jeho osud - z divadla. (oficiálny text distribútora)

kofr

O genialitě Járy Cimrmana netřeba mluviti. O ní jsme se dosti dozvěděli na vědeckých seminářích. A o skvostnosti jeho představení netřeba mluviti také. Prostě ***** ()

silent cut

Je tohleto film? Ne. A ty se směješ? Jo tak ty pláčeš... Tohle se musí vidět... Kontexty Cimrmanovo hereckých metod se prostě bez obrazu na sto procent ocenit nelze. PLUS Svěrák,který by si za sklerotika Prácheňského zasloužil oscara. Poslední dobou se sice radši a radši vracím k poslu z Liptákova, což je stoprocentní satira, ale co se komedie týče, záskok vede. TEČKA ()

Krasus

Cimrmani jsou borci.Neuvěřitelný zážitek pro každého milovníka chytrého humoru.P.S Kdo chce ještě lepší zážitek plus pár překvapení navíc,ať honem běží koupit si lístky do divadla. ()

jenik71

Ze všech her mého oblíbeného divadla je tahle určitě jedna z nejpovedenějších. A nutno podoknout, že lví podíl na tom má Zdeněk Svěrák. Ostatní herci jsou sice standardně výborní, ale holt jsou stále všichni ve stínu mistra Svěráka. Tolik kvalitních a humorných dialogů není v žádné jejich hře. A slovních hříček je tu tolik, že má člověk co dělat, aby je všechny stačil vůbec pochytat ... Skvělé a říkám BRAVO !!! ()

Philoun1

Další úžasná hra, tahle obsahuje asi nejvíce chtěných chyb, které dělají právě ze všech her DJC velmi originální a hlavně vtipné počiny. ()

kitushka

Jedu říkáš? Do kávy! A mně se zdála jakási ztuchlá. Proč seš na mě taková zlá, Maryšo? Co nemůže bét u nás jináč? Tak jsem si sliboval, že až budeš mó ženó, všechno pro tebe udělám. A zatím, podívé se na mě, podívé se na sebe. Na hromech líháme, na hromech vstáváme. Musí to bét, Maryšo? ()

Rousse

Tak tomuhle říkám klasika nejklasikovatější, co se Járy da Cimrmana týče. Cimrmany zbožňuju a tohle opravdu považuju za jejich "opus magnum". Škoda, že na CSFD není mezi herci i K. I. Prácheňský - dala bych si jej na první místo:-) Jen nedoporučuju začátečníkům s Cimrmany si jako první pustit zrovna Záskok - je prostě nepřekonatelný a možná byste byli u ostatních představení trošku zklamaní, tak jak já. No a co jinak dodat? možná snad "Jedu říkáš, do kávy! A mě se zdála být jakási ztuchlá!":-) ()

Zemi11

"Jděte k němu a přečtěte to ještě jednou. VY jděte k němu a přečtěte to ještě jednou! Jo já..." Hodně sympatická přirozená komedie. Svěrákovo umění ční nad všemi. Rozhodně stojí za to zhlédnout několikrát, všechny nuance totiž nedojdou hned napoprvé. Kor mě... :D ()

herr_carter

POZOR POZOR, JEDNÁ SE O NEJLEPŠÍ CIMRMANY !!!!!...................."Vidím před vraty doktorský sáně a říkám si, že on je u nás doktor a taky jó. Kam se hrabe Bittner to se nedá srovnat.", "Ty mi tu nechrchlej Bárto, a vůbec co tady děláš, víš že nesnáším čeládku ve světnici. Zuj mi boty, když už si tady. ", "Pane doktore, pomocné síly v zemědělství jsou den ode dne drzejší, on si říká já pán ty pán. Ale kdo má peňauze je ještě větší pán. co ty na to Maryšo ?", "Prohlédl jste si naši Noru dobře ? Otčíme jsem přece Vlasta", "Nosí takové síťované punčochy, až sem. A kouří z dlouhé špičky cigarety. Jen nevím jestli bude do zemědělství, jestli jí budou bavit takové věci co baví nás, jako dojit, kydat a tak.", "Ale té lípy se nevzdám, je našeho rodu od nepaměti, rostla staletí, jak bych se mohl vzdát její koruny ve které ptactvo nocuje a zpívá. ", "Jedu říkáš, do kávy....a mě se zdála jakási ztuchlá...proč si na mě taková zlá Maryšo? Co nemůže bét u nás jináč?Tak jsem si to představoval,až budeš mó ženó, všeeeechno pro tebe udělám! Zatím podivé se na sebe, podivé se na mě - na hromech líháme, na hromech vstáváme - musí to béééééééét Maryšo??", "Volga Volga širá řeka, rovný kraj..ech drahý Potapiči..sto roků se koukáme na Volhu a nemůžeme se vynadívat, někdo si řekne inu což, třeba Kudrjaš - oči má, ale k přírodě je slepý..Zato Lomonosov, moudrý věděc, přírodu sledoval,zápisky dělal a přitom jeden z nás Potapiči, jako ty,jako já - prostý člověk"....................... moje hodnocení = 10 z 10. ()

Melios

"Kam se hrabe Bittner, to se nedá srovnat!" To mal pán Zdeněk pravdu. Cimrmanové hry sa naozaj nedajú s ničím porovnať. Aj ako človek, čo divadlo neobľubuje (alias nekultúrne prasa) musím uznať, že Svěráko-Cirmano-Smoljakové divadelné hry sú niečo extra. V podstate vždy v Cimrmanových dielach sa jedná o tom istom. Najprv sa spraví prezentácia eseje o živote Jára Cirmana, ktorá objasní okolnosti, za ktorých daná hra vznikla. Keď nad tým tak uvažujem Cimrman asi nebol moc dobrým spisovateľom, keď skoro každý úvod, ktorý uvádza pán Svěrák v podstate hovorí o tom ako musel tu hru nanovo prepisovať (Narozdiel od kolegu Vozába to zvláda lepšie). Samozrejme medzi hrou a prednáškou sa stane omnoho viac vecí, ale to už záleží na výbere činohry. Dôvod, prečo som si vybral práve túto "Cimrmanovku" za prvú, ktorú komentujem je ten, že zatiaľ, čo väčšina až na veľmi dobré pasáže boli skôr jemne úsmevné komédie, tak Záskok to dotiahol ďalej než ktorákoľvek divadelná hra na pódiu Žiškovského divadla. Číra a nefalšovaná komédia tu z toho srší ako prameň vody v Tatrách. Nápad je sám o sebe zaujímavý, pretože spraviť vtipný príbeh o zmrvenej divadelnej hre chce naozaj talent na zahranie. A pri tejto hre je vlastne úplne jedno s akým kastingom si to pozriete. Vždy to bude neskutočne vtipné (ja samozrejme uprednostňujem originálne osadenstvo). Prosto u obskúrnych jednoaktovkách Jári Cimrmana sa dá slušne zasmiať, i keď nie ste v sále. Zato musím pochváliť hercov, že dokázali tú atmosféru preniesť aj cez kamery TV Nova. A samozrejme, že o zľudovelých hláškach tu skrátka ani nemusím hovoriť. "To je tedy sklamáni, a já jí tolik miloval. To není váš text to řiká Bárta....?" , "Kam se hrabe Bittner, to se nedá srovnat!" , "Mimochodem, všimli ste si jak si kam, kterí lidi sedaj? Ne? Tak...První řada uprostřed místni honorace, to je jasný. Ale tady v levo je zajimavá věc, tady vždycky seděj blbci!" , No nemá talent!"...Dobytie severného pólu bola poriadna bomba, ale toto je úplne nová úroveň komédie. Tlieskam. Povinné pozretietie pre každého kultúrne založeného človeka. 100% a Známka: S++ .... "V Českých Budějovicích by chtěl žít každý. COŽE!?"...Češi si svojho Praotca Čecha vytvorili fiktívne. My, Slováci sme, ale o trochu napred a tak sme svojho praotca Slováka (pre niektorých Čechoslováka) pomenovali rôznymi menami. Štúr, Štefánik, Svätopluk, Alexander Dubček, Andrej Hlinka a podobne. Výber je už na vás :) ()

Raevan

"Kam se hrabe Bittner, to se nedá srovnat!!!!" Cimrman nás bezpochyby přežije všechny. Inteligentní, nezapomenutelný humor a ty nejlepší herecké výkony v celkově nejlepší hře Cimrmana, Smoljaka, Svěráka. No, řekněte znáte geniálnější imaginární osobnost? ()