James Stewart, Farley Granger a John Dall vytvořili ústřední postavy v akcí nabitém thrilleru inspirovaném skutečnou událostí: případem Leopold a Loeb. Granger a Dall hrají dva kamarády, kteří uškrtí svého spolužáka jen tak, pro pocit vzrušení. Poté uspořádají honosnou párty pro rodinu a přátele oběti, při níž je tělo mrtvého nacpáno do kmene stromu sloužícího jako švédský stůl. Když vrazi stočí konverzaci na téma dokonalé vraždy, jejich bývalý učitel (Stewart) pojme podezření. V této Hitchcockově fascinující exkurzi do smrti zjistí profesor během jedné noci, jak brutálním způsobem přeměnili jeho studenti své akademické teorie v hrůzostrašnou realitu. (oficiálny text distribútora)

PlysovyMacko

Dalsia Hitchcockova konverzacka, ktora vyzera, ze je natocena na jeden zaber, aj ked par strihov som postrehla. Party vysokej spolocnosti, kde intelektuali rozoberaju ako spachat vrazdu a jej moralne dopady. Zaujala ma myslienka Ruperta, ako by vrazda vyriesila vela problemov spolocnosti. James Stewart velka charizma. ()

hrumsrt

S Hitchcockem je to někdy složité, dokáže natočit skutečnou filmovou magii, která navždy změní svět, ale pak taky jen umělečtější epizodu detektiva Columba.. A to je tak nějak i tenhle případ. Provaz má skvělý nápad a potencionálně i dosti zajímavé provedení. Těží ze stísněných prostorů, přirozeností svých postav a konverzací, kterou jsou navíc jen zástěrkou k o poznání poutavějšímu vnitřku. Od prvních chvil jasně rozdané karty, které jsou divákovy o začátku známé, ale přesto se Hitchcock především na základě konfrontace snaží přijít na to, co mají ostatní v ruce tak, že vyloučí všechny další možné varianty.. Což je ve výsledku geniální a efektní přístup, který mi ale nepřijde příliš dobře předveden.. Hitchock zavře pár postav do místností se schovanou mrtvolou a nechá děj nějak plynout, proto jediné napětí je to, které tu přirozeně je nějak od začátku a nepřijde mi tak dobře vygradované po celou dobu příběhu. Dialogovky mě baví, ale pokud není úvodní tlachání nějak zúročeno jde spíše o nutný úvod, aby diváka v závěru odšpuntoval.. Obrovské štěstí na casting, který celkem logicky táhne James Stewart, což předznamenává, že i ze slabšího scénáře vychází docela příjemný divácký zážitek.. Ale Hitchcock to umí i líp! 60% ()

johnny01

Technické provedení filmu má přednost před obsahovou stránkou. Skutečně to vypadá jako jeden dlouhý záběr, kamera zajímavě jezdí kolem herců. Napětí příjemně stoupá, nějaký obrat se ale nekoná a zdá se, že film končí předčasně. Příběh je slabší a možná by bylo lepší ponechat diváky v nejistotě, co je v truhle. Takhle to vypadá prvoplánově. ()

raider.minoo

Napínavé a velmi dobře zrežírované dílo o dvou psychotických mužích (či spíše jednom), které by si zalsoužilo být přece jenom více rozvinuto, neboť k tomu předpoklady má. Myslím, že by se také osvědčilo, kdyby divák celou dobu nevěděl, zda tělo v rakvi je nebo ne - jak někdo v komentářích zmínil, že v originální divadelní hře to takto je. ()

toomm

Famózní psychologická hra se moc nekoná, a to z důvodu, že pravda je vlastně známá od začátku. Tím ztrácí film i své napětí. Vše ale vynahradí neuvěřitelně chytré dialogy, při kterých se nelze nudit. Herecky a režijně naprosto dokonalé. Do puntíku promyšlený film. 80% ()

elanista1

Morbidne, avsak putave a zaujimave. Preco morbidne? Aspon mne to nahana strach ked si otec berie jedlo zo stola kde je "pochovany" jeho syn. Je to morbidne, ale tak jemne a delikatne natocene, ze aj ti co maju zo smrti panicky strach by sa na toto pozerat mohli. Nespocetne mnozstvo symboliky, odkazov na nieco ci skrytych vyznamov, a nakoniec otvoreny zaver filmu, takto vie Hitchcock zaujat masy divakov. Plus trefne narazky na hitlerovsku dobu, aj o teorii o nadcloveku. Nakoniec je dobre, ze sa moze opriet aj o dobrych hercov, lebo ti co hrali v tomto filme boli vazne spickovi. Toto je proste lahodka. ()

BenchPress

Není to klasický Hitchcock. V žádném filmu jsem neviděl tak málo střihu jako v tomto. Celý film je prakticky točený na jeden záběr a to hrozně prospívá skvělým hercům. Scény, kde se třeba 13 minut jede bez střihu nejsou vyjímkou a to jen potvrzuje názor, že tehdejší herci byli neskuteční. Napětí, tak klasické u Hitchcockových filmů je zdě opět součástí vygradovaného závěru, ale přeci jen na napětí Okna u dvora nebo Psycha to nemá. Námět a scénář je vynikající a nesouhlasím s místním názorem, že tomu tak není. A James Stewart se zařazuje mezi mé oblíbené herce. Hned mám zase chuť na Okno do dvora. 4/5. ()

kubilov

Rope je všeobecně, a nutno říci, že i po právu, považován za jeden z těch lepších Hitchcockových filmů. Pohrává si s jakousi bizarní pseudofilosofickou úvahou o nadlidech a podřadných lidech, což mohlo zvláště v poválečném světě padnout na relativně úrodnou půdu. Co se týče pozornosti, ne však samozřejmě samotné myšlenky. Začíná se vraždou, kterou provedou dva mladí muži kvůli vzrušení z dokonalé vraždy a prokázání té zvláštní premisy, přičemž si na "oslavnou" večeři pozvou mimo jiné i učitele z internátu, který jim TU myšlenku představil. Ta určitá naivita, pro Hitchcocka v tomto ohledu nečastá, a proto vysloveně z celého filmu trčící, mi tak o trochu výsledek zkazila. ()

pollstro

Technicky brilantní kousek, který je názornou ukázkou tvůrčí hravosti, jednoduchosti a dokonalosti samotného Hitchcocka. Ve své době jednoznačně nejzajímavější filmový experiment, jaký kdy režisér zinscenoval. Odvyprávěné v reálném čase za použití dlouhých záběrů, které jsou upraveny tak, aby film navazoval pocit jednoho dlouhého nepřetržitého záběru po celou svoji dobu, přičemž jednotlivé střihy jsou brilantně schovány pomocí jednoduchých, chytrých a skvělých filmových triků. Odehrávající se na malém prostoru městského bytu, ve kterém se kamera a herci navzájem pohybují s naprostou lehkostí, přirozeností a hravostí, která v kombinaci se znalostí ukryté mrtvoly v truhle, rozehrává vynikající psychologické drama, ve kterém Hitchcock skvěle pracuje s veškerými filmovými tvůrčími nástroji. První barevný film Hitchcocka, a zároveň jeho první filmová spolupráce s Jamesem Stewartem, kterému jeho postava a způsob vyprávění příběhu neuvěřitelně sedí. Po celou svoji dobu nepopsatelně vtahující, dynamické, zábavné a chytré. ()

T.S.Garp

Moc pěkné. Superintelektuální hrdinové, jeden svůj čin neunese, kdežto druhý si v tom očividně libuje. K tomu "superbystrý" profesor, který dokáže, že perfektní vražda neexistuje. Na svou dobu odvážný počin. ()

brasek

Nevýrazný scenár, nebolo tam života... Atmosféra filmu a s tým spojené napätie nepôsobí na mňa v tomto snímku, tak ako by som si predstavoval. ()

Misterioso

Některé Hitchcockovy filmy jsou opravdová špica - North by Northwest, Psycho nebo Vertigo - na ty nedám dopustit, ale některé jeho filmy jsou na můj vkus až moc nevýrazné a nezáživné a mezi ně se bohužel zařadil i Provaz, který byl pro mě zatím asi největším zklamáním, kterého jsem se od Hitche dočkal. S většinou zde vypsaných kladů sice souhlasím, nicméně stejně tak souhlasím s kritikou největšího záporu - scénáře. Desetiminutové záběry jsou možná fajn, ale holt asi nejsem ten správný fajnšmekr, kterého by to dostávalo do extáze. Lepší průměr. ()

hračka

Čím víc filmů od Hitche vidím, tím víc jich chci vidět . Nebojím se, že by mě film zklamal. Jediné čeho se bojím je , že jednou příjde ten poslední. Provaz je pro mě skvěle natočen, málem na jeden záběr. Škoda že tenkrát to nebylo proveditelné, z důvodu maximálně desetiminutových pásek. Docela by mě zajímalo jak by se perfekcionistický režisér popral s jedním záběrem dlouhým hodinu a dvacet minut. Senzační výkony herců dodávají na celkové tváři filmu dokonalý vzhled. 9/10 dávám jen proto, abych si nechal rezervu pro další snímky. Na řadě je Vertigo... ()

LencaN

Člověk by neřekl, jak může být jeden nóbl malý večírek být napínavý. Sice mi chvíli trvalo než mi došel motiv vraždy, jelikož mi to přišlo naprosto absurdní někomu kvůli tomu vzít život. Ale tak lidé jsou různí a rádi experimentují, zvlášť když jich se to netýká. Minimum střihů, respektive jsem si všimla akorát těch, kdy záběr zajel do tmy. Takže to vyžadovalo určitě pořádnou hereckou zručnost všech přítomných aktérů a výraznou spolupráci mezi sebou. To s bednou bylo dost zvrhlé, ale dávalo to Provazu vyšší grády, kdy divák trne, jestli komorná stihne ty knihy uklidit nebo si jí konečně někdo všimne (kdo viděl, chápe:) ). Postupem času se dostáváme až do psychologické roviny, kdy oba mladíci riskovali a pozvali možného objevitele celé té jejich patálie. Sice se pohybujeme cca ve dvou místnostech a chodbě, ale vypadalo to hezky i s těmi proměnlivými dekoracemi ala "výhled z okna na město", herci výrazní, dialogy hezky postavené, krůček po krůčku se dostáváme dál a dál. Ale ten konec stál za každou penny, nevěřila jsem, že by to takhle mohlo dopadnout...ale dopadlo a plynou z toho další psychologické závěry - např. že každé zlo bude po zásluze potrestáno :) ()

r007

Ač nemám moc ráda cynické narážky, uznávám, že film je natočen mistrovsky, stejně tak jsou mistrovské výkony herců. Počáteční šok z děje vystřídala zvědavost , kam až se dá zajít a pak jak z toho ven. Pozoruhodný film s čitelným Hitchcockovým rukopisem. ()

Simon.Dobes

Film so skvelými hercami, ktorí svoje postavy hrali bravúrne a bola sa radosť na nich dívať. Fungovala medzi nimi veľká chémia a celý príbeh bol krásne vystavaný. Dialógy medzi jednotlivými postavami boli skvelé. Kamera nezvyčajná, pretože to bolo natočené 'na jeden záťah'. Nechýbalo ani napätie, i keď ho bolo pomenej. Film bol natočený za jeden jediný večer, klobúk dole! ()

sydney

Přesto, že  je film Mistrovo dílo,  navzdory tomu, že v něm hraje můj oblíbenec James Stewart, jsme si tímhle dílkem nepadli do oka. Možná proto, že jsem si ho pustila na základě vynikajícího hodnocení a očekávala mnohem víc, než spoustu nezajímavé konverzace ( mistrovsky vybroušené dialogy tam fakt nevidím) a co si budeme povídat - naivní scénář. Nutno ale připomenout, že se jedná o rok 1948, dnešní pojetí by bylo patrně jiné. Jestli horší, nebo lepší, těžko říct. ()