Okno do dvora

• Česko Okno do dvora (viac)

Fotograf Jeff je po úraze so zlomenou nohou dočasne pripútaný na invalidný vozík. Dlhú chvíľu si kráti pozorovaním susedských bytov cez okno, ktoré vedie do dvora. Ako pozorovateľ sa dozvedá množstvo skrytých detailov zo života svojich susedov, až nadobudne presvedčenie, že sa stal svedkom vraždy. Takto sa začína zložité pátranie a dokazovanie vraždy... Rafinovaná kriminálna zápletka je jednou z najlepších v brilantnej tvorbe Alfreda Hitchcocka. (STV)

silverfuck

Hitchcock byl skutečně génius. Taková jednoduchá záplatka, a on z toho dokázal udělat tak poutavý a napínavý film. Skvělá režie, skvělý scénář a skvělý James Stewart v hlavní roli. Škoda jen té hudby, která místo aby atmosféru navozovala, tak jí spíš kazila - vlastně byla vyloženě příšerná. Dialogy působí z dnešního hlediska občas trochu naivně, to, jak si vrah nechal na konci blýskat fotografickým bleskem pořád dokola do očí a tím se oslepovat také působilo naivně až komicky, ale vzhledem k roku vzniku to filmu rád odpustím. Filmová klasika a povinnost pro každého filmového fanouška. ()

Infurius

Ako vždy , Hitchcock ma nesklamal... Scénar nema chybu a proste to napatie jak sa zvačšuje a taá hudba proste film ktorý sa tak dobre pozerá. 85% , Na tú dobu ktorá bola pred viac ako 50-timi rokmi tak vtedy to bolo nečo úžasné a teraz keď to pozeráme v dnešnej dobe tak vždy sa bude hovoriť, že Hitchcockove filmy su brilianty... Veď ani niektoré terajšie filmy na to nemajú... ()

JAzzeURo

Film s vyborne vystupnovanym napetim a zapletkou. Svou podstatou minimalisticky, nepomaha si pouzitim nechutnych krvavych scen jako mnohe dnesni filmy, presto vas bavi od zacatku do konce. ()

eexDon

Für mich - 93%, - /James v 46 letech tu bohužel vypadá poněkud zestárle a ještě víc to vynikne vedle 25 - ti leté Grace, je to možná thriller, ale už trochu vyprchalý - trochu dost, ikdyž určité napětí film má, to ano/, + /hudba - sama o sobě docela nezajímavá, typická pro 50. léta, ale ve spojení s určitými sekvencemi filmu velmi podařená, James + Grace - to je 75% filmu - výborná dvojka a kdyby byl James o trochu mladší..., stupňovaný děj, dnes už bohužel bez většího napětí, ale ta gradace tu pořád je, pídění se a odhalování souvislostí a drobností mě spolu s Jamesem velice bavilo, vtip - asi nejvtipnější Alfrédův film, který hravě překoná i The Trouble with Harry - ctihodnosti, jeden můj přítel je detektiv - amatér a tuhle večer po těžkém jídle se..., nebo ten malej uškrcenej pes v tom košíku na provazu, vedlejší dějové linky - slečna osamělá a sošná - krom milostné linky James + Grace a pátrání po vraždě je to 3. dějová linka s příběhy lidiček ve dvoře, to se fakt dost povedlo, nesmírně pozitivní a vzdušná, až odpočinková atmosféra s duchem té doby - to mám přesně rád, u tohoto filmu si člověk odpočine a zavzpomíná na 50. léta v USA - ideální film pro letní měsíce a nejlépe pro letní měsíce ve velkém horku/analogicky s místem a časem děje//, hodnocení - filmová klasika a povinnost pro filmového fanouška kvůli atmosféře, Grace a vtipu kombinovaného s perfektními dialogy, pro mě 2. nejlepší Alfred po Vertigu, poznámky - "ten kufr by měl vodnýst, než začne prosakovat" neboli zajatec vlastního bytu úspěšným detektivem, AA- 5/5 ()

Amberjack

V hlavní roli Chlívák bažící po šmírování sousedky při výměně zakrvácených vložek a prahnoucí po okukování souseda během strhujícího procesu holení zadku. Jednoho letního večera však jeho ohavné bulvy spatří něco jiného... ()

Bruce0659

Hitchkock ma opäť sklamal. Mysteriózny thriller si predstavujem inak, samozrejme pred 60 rokmi to bol úžasný trhák. Dnes síce ešte dokáže zaujať, kamera a strih, herecké výkony sú na tú dobu na vysokej úrovni, ale inak diváka nemá čím prekvapiť. ()

Kaylar

Film jsem měla možnost vidět v kině v rámci Projektu 100. Jelikož se film odehrává prakticky v jednom domovním bloku a pouze v průběhu několika dnů, divák by se mohl obávat toho, zda budou téměř dvě hodiny jeho stopáže vůbec snesitelné - leč opak je pravdou, film je napínavý po celou dobu a mistr Hitchcock v něm opět dokázal, že umí. Výtečně zvolení herci povyšují snímek na skutečně propracovaný thriller, který dokáže zaujmout i v hektickém 21. století, kdy snad i filmy "spěchají". ()

Sicilius

Prostředí filmu vytvořili opravdu kouzelné, ale zápletka ani děj mě moc nenadchly. Grace Kelly hrála přirozeně a vypadala úchvatně, to James Stewart byl chvílema až křečovitý, jakoby měl opravdu sádru na zlomené noze:-) ()

Jirkacek

Okno do dvora od režiséra Alfred Hitchcocka jsem viděl kdysi v kině, ale už jsem si nepamatoval podrobnosti, nicméně mi v hlavě utkvělo, že se jedná o napínavý snímek o chlapovi, co čučel z okna sousedům do bytů. Tenkrát bych jej ocenil na hodně vysoký počet hvězd, ale aby bylo moje hodnocení objektivní, podíval jsem se na něj po dlouhých znovu. Během sledování jsem pochopil, že filmy zmíněného režiséra nezačínají nijakou ztřeštěnou scénou, ale spíše diváky seznamují se situací a postavami a postupně zvyšují napětí do osudného okamžiku, kdy vše vygraduje poměrně krátkou scénou a je konec. Takto to bylo v rádoby hororu Ptáci a také v thrilleru Okno do dvora, kde jsme šmírovali sousedy spolu s hlavním hrdinou Jamesem Stewartem jako fotografem Jeffrisem, který trávil svůj čas na kolečkovém křesle kvůli zlomené noze. A protože se doma nudil, slušně řečeno pozoroval lidi v ostatních bytech. Počasí mu nahrávalo, protože bylo vedro a sousedé nezavírali svá okna. Touto činností jsme strávili podstatnou dobu filmu, než se konečně něco stalo. Nicméně díky genialitě režiséra jsme nikdo nevěděli co se stalo a jestli se vůbec k oné vraždě naproti v bytě skutečně došlo. Jeff Jeffries postupně do zjišťování okolností případu domnělé vraždy manželky souseda zapojil svou nádhernou přítelkyni v podání Grace Kellyové, přítele detektiva i svou ošetřovatelku, kteří mu začali pomáhat. Ze 112 minut už zbývalo jen asi 20 minut, kdy film začal nabírat na obrátkách a pak bum a konec. Naše dedukce a domněnky vzaly za své a dozvěděli jsme se konečně pravdu. Ovšem trvalo to moc dlouho a film mne bohužel nebavil tak jako poprvé, ani když jsem si nepamatoval, jak to dopadlo. Dlouhou nudu neomlouvá ani slavný režisér ani rok natočení, od kterého uplynulo ve filmové řece mnoho barevné vody. Zřejmě ze mne nebude nikdy fanda snímků Alfreda Hitchcocka. Uznávám ovšem jeho umění gradovat napětí, nabídnout leckdy senzační řešení, ale než k něčemu dojde a to, jak rychle potom film skončí, to mne tedy vážně nebralo. Proto to vezmu průměrem a uděluji filmu Okno do dvora tři dvorní hvězdy ***. ()

DanteSK

Film som videl až po zhliadnutí jeho novodobého ekvivalentu s názvom Disturbia. Myslel som si že tak starý film bude hrôza sledovať, no mýlil som sa. Je to dokonca omnoho lepšie ako Disturbia. Herci odvádzajú špičkový výkon a napätie v niektorých scénach sa dá doslova krájať. ()

karelhura

Je mi líto, ta kvalita tam je a ve své době to musela být pořádná šupa. Já dokončuji trhliny ve svém filmovém rozhledu a viděno dnes, tak sorry jenom za 3. ()

vampvegetar

lokálne "one sight" natočená krimi-voyerovka, kde to pripomína skôr divadelnú scénu vrazenú do amerického spôsobu obytnej štvrte a života prostredníctvom zvedavého "liečeného" fotografa s vraždou ( a sadrou ). možno trochu fádny a úzky námet či materiál , ale v rukách zdatného Hitchhocka výborný film, kde ani "nudné" miesta a scény nenudia. ()

zajpton

Skvěle napsaná detektivka s originálním zasazením. Hitchcock z prostředí a charakterů vyždímal, co šlo a napětí funguje jako obvykle. Velmi mile zpracovaný film. ()

gggggg

Ďalšia vynikajúca klasika z dielne Alfreda Hitchcocka, teda skôr z bytu. Opäť natočené len na jednej scéne, s vynikajúcimi hercami a výbornou zápletkou. Vynikajúce stupňovanie napätia, avšak hviezdu uberám lebo atmosféru mi kazili humorné hlášky a už to potom nebolo ono. ()

simpanz

Nejsem velkým fanouškem AH a velká část filmu mi nepřišla nikterak zvlášť zajímavá. Poslední půlhodinka ale dojem hodně vylepšila. Pozor na tlusté sousedy s pilkou! ()

Amy Adams bude ženou v okně

Amy Adams bude ženou v okně

27.07.2018

Režisér Joe Wright (Pýcha a předsudek, Anna Karenina) si jako svůj další projekt vybral adaptaci knihy The Woman in the Window, která neskrývá svou inspiraci v hitchcockovském thrilleru Okno do dvora… (viac)

Kánon filmu 2011

Kánon filmu 2011