Okno do dvora

• Česko Okno do dvora (viac)

Fotograf Jeff je po úraze so zlomenou nohou dočasne pripútaný na invalidný vozík. Dlhú chvíľu si kráti pozorovaním susedských bytov cez okno, ktoré vedie do dvora. Ako pozorovateľ sa dozvedá množstvo skrytých detailov zo života svojich susedov, až nadobudne presvedčenie, že sa stal svedkom vraždy. Takto sa začína zložité pátranie a dokazovanie vraždy... Rafinovaná kriminálna zápletka je jednou z najlepších v brilantnej tvorbe Alfreda Hitchcocka. (STV)

Stíba

Vedle Ptáků další Hitchcockův film, který mě příliš neoslnil ale tady je to, hodně také díky "odbornému" hodnocení filmu ještě o to větší zklamání. Atmosféra na mě tařka nešáhla a stejně tak dějová linie filmu mi nepřišla nikterak zvláštní a ničím mě nezaujala. Jamese Stewarta mám hodně rád a stejně tak Grace Kelly ale krom jejích úsměvů a střídání šatů sem z filmu příliš neměl. :/ ()

levente

Sonda do života vnitrobloku v padesátých letech. Amerika. Grace Kelly. James Stewart. Atmosféra běžných životních trápení, do kterých lze nahlížet skrze okna. Celé je to tak nějak americky umělé, což ale neznamená, že to je špatné... ()

PavelZava

Bylo vedro, je až s podivem, co lze za potrhlosti vidět z okna do dvora. Slečna Sošná a slečna Smutná, manželé co spí na balkóně a pan Lars Thorwald s invalidní paní, dále novomanželé, paní na lehátku a muzikant-skladatel a tak různě. Vše šmíruje J.B. Jeffries, za což ho Stella kritizuje slovy: A dříve se za to dokonce vypalovali oči rozžhaveným železem. Myslíte, že některá z těch polonahejch dam, co věčně pozorujete, by za to stála ? Krásnou přítelkyni Lisu (Grace Kelly) i Stellu strhne nakonec ke šmírování a řešení záhady zda Thorwald zavraždil svou ženu či nee ? Poznámka o General Motors platí i dnes ! ()

Jajar

Brilantně zpracovaný námět ve filmu, který dokazuje, že Hitchcock má nejen cit pro vybudování napětí, ale i smysl pro humor. O tom, jak skvělí jsou James Stewart a Grace Kelly asi netřeba mluvit. ()

DAPDO

Šmírování, kecy, kecy, šmírování, kecy, kecy, šmírování, šmírování, šmírování, kecy. Nudil jsem se, ale šíleně. Trošku napětí bylo v posledních deseti minutách, ale nepřebylo to celkové zklamání z celého filmu. Hitchcock jako mistr napětí v tomto případě určitě ne Samozřejmě v dnešní době těžké hodnotit film, který je půlstoletí starý, na tehdejší dobu je to možná dobré, ale když srovnám třeba s Psychem, tak propastný rozdíl. ()

Biopler

Nápaditý film, ktorý speje do očakávaného finále, ktoré, mám pocit, dáva facku divákovi. Osobne som čakal nejaký mega koniec, ktorý ma položí na lopatky a zaradí film možno aj do mojej TOP. Nestalo sa, avšak snímka je veľmi zaujímavá a má potenciál si ma získať s ďalším zhliadnutím, hlavne kvôli Hitchovej filmárskej genialite. Film by si zaslúžil poriadnejšiu hudobnú stránku. Ústredna dvojica Stewart-Kelly je, zase na druhej strane, trefa do černého. ()

Killingjoke

Okno do dvora je pro mne osobně nejlepším filmem Alfreda Hitchcocka, který tentokrát na plátno převedl novelu "básníka stínů" Cornella Woolriche. Okno do dvora zachycuje podstatu hitchcockových filmů v krystalicky čiré podobě. Postupné budování atmosféry, kdy v první půlhodině se v podstatě nic zásadního neděje a divák se pouze seznámí s hlavní postavou zraněného fotografa Jeffa Jeffriese, který si dlouhé chvíle krátí pozorováním sousedů ze svého okna, jeho krásnou přítelkyní Lízou, nebo hospodyní Stellou. A pak do toho Hitchcock „šlápne“ a vnese do příběhu mysteriózní složku v podobě vraždy, která se možná stala, možná nestala a jednoho policajta, který do jasně vyhlížejících faktů vnáší své rutinní a profesní pochyby. To vše se odehrává na minimální ploše jednoho domovního dvora a jeho okolních bytů. Hitchcock ale víc nepotřebuje, na tomto prostoru ukáže směs nesourodých a velmi zajímavých postav, z nichž ani jedna není nezajímavá, symbiózu mezi lidmi a městem. Úžasné je, že hlavní hrdina v podání Jamese Stewarta se po celou dobu nezvedne ze svého kolečkového křesla a přesto dokáže určovat směr a tempo příběhu a ostatních postav. Opravdu perfektní výkon, doplněný o skvělou chemii s „nejkrásnější a nejtalentovanější hitchcockovou blondýnkou“ Grace Kelly, která si mne svým civilním a přesvědčivých výkonem ihned získala (scénu, kdy polibkem probouzí spícího Jamese Stewarta považuji za nepřekonatelný vrchol romantiky v dějinách filmu a strašně rád bych se také takto probouzel :-)). Možná, že dnes je jméno Alfreda Hitchcocka často skloňováno v souvislosti s jeho pozdějšími filmy jako jsou Ptáci nebo Psycho, což zvláště u Ptáků nechápu, protože takové Vertigo nebo právě Okno do dvora svou hloubkou a filmařskou dokonalostí je jasně strčí do kapsy… ()

Pekisan

Zda sa, ze to co robi pana Hitchcocka takym ospevovanym reziserom je jeho schopnost z celkom obycajneho pribehu urobit vyborny film. Vdaka dobremu vyberu hercov a a dialogom napisanch pre "vsednych" ludi je lahke uverit, ze nieco podobne sa moze stat komukolvek z nas. ()

Schlierkamp

Americký krimithriller, jenž se odehrává ve jednom bytě s výhledem do dvora a do bytů nejbližších sousedů. Fotograf Jeff Jeffries je kvůli zlomené noze upoután na kolečkové křeslo a protože nemá nic lepšího na práci, pozoruje okolní byty a jejich obyvatele. Kromě krátkého milostného sporu mezi hlavní postavou a jeho elegantní přítelkyní, jenž je záhy urovnán, se může divák plně soustředit na dění za protějšími okny a nabývat tak dojmu, stejně jako zvědavý fotograf, že se tam děje něco podezřelého. Slavný Hitchcockův snímek, jenž předcházel jeho věhlasnějším dílům, je postaven na jednoduchosti a malém počtu postav. Charismatický J. Stewart a krásná G. Kelly v hlavních rolích podali velmi dobré výkony a kromě nich ve snímku zaujala ošetřovatelka Stella (T. Ritter), prezentující se drsnými cynickými hláškami. Ve strhujícím závěru dochází k nečekanému prolnutí těchto dvou původně cizích a nezávislých světů, čili života fotografova a života podezřelého muže, přičemž jejich setkání je uvedeno jedním z mnoha působivých Hitchcockových psychologických prvků. ()

Razzor_82

"Tady se děje něco moc divného." Akorát prvních čtyřicet minut je to neskutečná šmírovací nuda s nezáživnými dialogy. Příběh je celkem naivní a plný nelogických situací. Hitchcock nám servíruje sympatické herecké obsazení. Vykreslení postav funguje.  Kouzelná atmosféra padesátých let. Grace Kelly velmi půvabná. Napětí a strach se promítne bohužel až na konci filmu. 6/10 ()

HawkeyP

Jsem zvědav, za jak dlouho přijdu na to, proč se mi tenhle film tolik líbí. Vždyť se to celé odehrává v jednom bytě a navíc je to o chlápkovi, co pozoruje okolí domu z okna. Zatím vím jen to, že z takových 50 % se mi to líbí jen proto, že je tam dost často Grace Kellyová :-)) Jinak, spolu s "Psychem" a "Na sever severozápadní linkou" asi nejlepší Mistrův počin a jeden z mých deseti nejoblíbenějších filmů. ()

sonoluca

Spíš než o klasický Hitchcockovský trhiller jde o všehochuť (dobrodružnej, odlehčenej romanťák řízlej thrillerem), které ovšem nechybí nic z mistrova umu, tradičně podpořená velmi silným hereckým osazenstvem - Jimmy a Grace tvoří jeden z nejhezčích párů, jaké jsem měl tu čest na plátně vidět, velká škoda že tomu bylo jen jednou jedinkrát ()

Arequipa

Vizuálně nádherně zpracovaný krimi příběh, z kterého se tají dech. Neškodila by kratší stopáž, ale ten závěr je opravdu parádní (zoufalé použití blesku jako zbraně...). P.S. Nejlepší hlášky má ta Jeffriesova pokojská.:-) ()

whisker

Tak první hodinu filmu jsem doslova a dopísmene prospal. Ano, byl jsem to já, co vešel do jeho bytu a jen nechápavě kroutil hlavou ;-) . Čím víc pozoroval okolí tím víc to bylo napínavé, jenže u mě to pořád bylo málo. Čekal jsem opravdu víc, už jen proto, že je docela dobře hodnocený tento film, tady na CSFD. Pro mě to bylo mírně podprůměrné. Děj byl dlouhou jednu hodinu strašně nudný a ta druhá půle na lepší hodnocení opravdu nestačila. ()

estee

Málokedy sa mi stáva, že ma film vtiahne do deja hneď v prvých minútach, tie dialógy sa nedali nehltať. Pozorovať susedov je zábava, v tomto prípade však nie je až taká neškodná. Je podozrivé správanie skutočným dôkazom zločinu? Kde končí objektivita a začína paranoja? Nie je to všetko len prehnaný výplod človeka, ktorý vážne nemá inú zábavu len sa škriabať pod sadrou a sledovať ľudí? Keď vaši najbližší veria v to, čo tvrdíte, znamená to, že naozaj máte pravdu? Pozrite si Rear Window. ()

mazic

ošetřovatelka občas ftipné věci ale jinak dlouhé nudné nic.... druhej film alfréda za sebou (vertigo) kdy jsem se pronudil do konce.... ()

Martin79

Vynikající film s neobvyklou, přesto dobře pochopitelnou zápletkou. Trochu netradiční, přesto v podstatě klasický Hitchcock. Takových 95 % řekl-bych. ()

FireTight

Teda, když jsem si teď "Okno do dvora" pusti vůbec poprvé a zrovna běžely titulky, říkal jsem si, co může být zajímavého na filmu, který je z 95 procent natočený v jediné místnosti. A upřímně, po nějakých dvaceti minutách, přesněji od toho prvního zoufalého výkřiku "Néééé!" jsem to pochopil. Hitchcock to totiž po Psychu dokázal znovu a opět jsem se při jeho snímku náramně bavil. Vlastně ani ne tak bavil, jako spíš napjatě sledoval několik oken onoho bytu a zoufale se snažil přijít na to, jaká je teda vlastně pravda. Jasných pět hvězdiček, i když sice při srovnání s dnešními uřezanými končetinami a hektolitry krve může působit docela směšně, ale co... Já dám stokrát raději přednost něčemu podobnému! ()

Amy Adams bude ženou v okně

Amy Adams bude ženou v okně

27.07.2018

Režisér Joe Wright (Pýcha a předsudek, Anna Karenina) si jako svůj další projekt vybral adaptaci knihy The Woman in the Window, která neskrývá svou inspiraci v hitchcockovském thrilleru Okno do dvora… (viac)

Kánon filmu 2011

Kánon filmu 2011