Marion Craneová, sekretárka z Phoenixu, chce zmeniť svoj život. Jej najväčšou túžbou je zanechať stereotypnú prácu a začať nanovo s milencom Samom Loomisom. To však nie je jednoduché, pretože Sam má finančné záväzky voči bývalej manželke. Marion preto spreneverí značnú finančnú čiastku z realitnej kancelárie, v ktorej pracuje, a vydá sa za Samom do Kalifornie. Na úteku po dlhej jazde nájde útočisko pred búrkou v opustenom moteli, ktorý vlastnia matka a syn Batesovci. Po Marion pátra nielen polícia, ale aj jej sestra a súkromný detektív Milton Arbogast. Spolu odhaľujú hrozivé okolnosti Marioninho zmiznutia aj smrteľné tajomstvá, ktoré skrýva starý ponurý dom a opustený motel vedený duševne narušeným Normanom Batesom. (oficiálny text distribútora)

SG_ever

Tak jsem konečně dohnal tuto klasiku - snímek, o kterém se tvrdí, že byl prvním pořádným hororem. Pravdou je, že tento žánr nemám dvakrát v lásce (zkrátka se nerad bojím) a proto moje hodnocení nebude objektivní. Jako obecný fakt musím vyzdzvihnout temnou atmosféru, ze které jsem byl nervózní od začátku do konce a čekal jsem kde se co stane. A ono se toho dělo po čertech málo, neustále se čekalo, pomalu mě to chlácholilo a najednou zničehonič - bum ! Nu a závěr filmu bylo asi to nejděsivější ze všeho, poslední scéna s monologem "matky" mne opravdu dostala. Hra s kamerou se Hitchcockovi povedla a i přes to, že jsem takřka neznalec horového žánru, z toho co jsem viděl musím uznat, že z něj ostatní tvůrci, více či méně, do dneška čerpají. (85%) ()

Karush

Geniálna a skutočne precízna práca. Napätie, ktoré nepustí až do konca, majstrovská réžia a strih, nezvyčajné postoje kamery, zaujímavý príbeh so skvelými hereckými výkonmi no a samozrejme špičkové zakončenie. Neopísateľná atmosféra, ktorá z mnohých dnešných filmov chýba, a preto Psycho viacerým divákom nemusí sadnúť, čo úplne chápem. ()

Honzíno

Na Psychu se zub času bohužel již podepsal. Tahle skutečnost ale nic nemění na dokonalých lekačkách, super stupňované atmosféře, skvělé hudbě a perfektním výkonu ústředního představitele. Nicméně byla pro mě projekce místy spíše úsměvná. ()

skrblik007

! SPOILER ! Parádní film! Má vypjatou atmosféru. Trochu mě rozhodilo, že hlavní postava není ta slečna (která v polovině zemře), ale ten neškodný mladík. Rychle jsem se do děje zase zažral. A to rozuzlení... ()

karlik4801

Psycho byl nazval jako kultovní filmu v okresku hororů. Koukal jsem na Psycho a viděl jsem tolik a tolik dnešních hororů. Jako vy vše začalo tady. Ono ale nenabízí skutečně dobrý horor ze začátku šedesátých let, ale i dobrý film. Zabaví na celou délku stopáže, dokonce i ty ukecané scény. Anthony Perkins odvedl super výkon a Hitchcock je legenda hororu. ()

Blacks

Dlouho jsem si řikal, že je to lehký nadprůměr, ale druhá polovina mě přesvědčila, že se jedná o další vynikající snímek. ()

LadyPupu

V dnešní době, kdy se točí horory s triky, o kterých si Hitchcock mohl nechat zdát, možná už tenhle snímek tak neděsí, jako v době svého vzniku. Ale je to klasika. A Perkins jako Norman Bates je jako psychopat perfektní. I po letech. ()

Dado

Donedávna som si Psycho spájal (ako asi väčšina ľudí) s menom Alfreda Hitchcocka. Po jeho zhliadnutí však musím povedať, že túto legendu hororového žánru som si neužil ani tak kvôli skvelej réžii, lež zásluhou skvostnej hudby Bernarda Herrmanna. Tá je bez diskusie najpodstatnejšou zložkou hustnúcej atmosféry a len vďaka nej sú najdramatickejšie scény ešte aj dnes poriadne mrazivé, hoci vizuálne už pôsobia skôr úsmevne než hrôzostrašne. A práve hudobný motív ruka v ruke s Perkinsovým dychberúcim hereckým výkonom v mojich očiach zrejme zachránili vyvrcholenie príbehu. Vývoj deja a jeho záverečná pointa sa mi totiž javili (zrejme zásluhou okatého využitia Čechovovej zbrane) ako pomerne predvídateľné. (80%) ()

danoo

O Psychu už bolo toho popísané dosť. Ja ho však vnímam hlavne ako experimentálny film, v ktorom Hitchcock dotiahol manipuláciu s divákom na hranicu možností. Technicky spolieha na detaily, montáž, rapídny strih, ktoré tu neskrášľujú ale spoluvytvárajú desivý obsah. A vďaka tomu všetkému sprchovanie už nikdy nebude ako predtým! ()

terunka003

Alfred Hitchcock. Psycho. K tomu není co dodat. Dokonalý psychologický horor. Pro další filmové generace je neoblíbenější scéna ve sprše a "mrtvá matka" v křesle. Zařazuji do povinných výbav filmových knihoven. ()

Teebo

Další "milník kinematografie", který mě zklamal. A to jsem se vážně snažil! Na Psychu je vidět, že je pod ním podepsaný někdo, kdo vážně něco znamená. Jako celek mě to ale nechalo naprosto chladným. Film mě bavil, nejsou tu žádná hluchá místa, můžu říct, že to vlastně bylo docela zajímavý, ale že bych prožíval nějakou filmovou katarzi nebo že bych za sebou měl tady tolikrát zmiňovaný kinematografický orgasmus, to tedy vůbec. Vlastně ani nevím, jaké pocity ve mě Psycho mělo vyvolat. Jestli strach? Nebo stísněnost? Jednou jsem se zasmál (likvidace auta - když se auto zasekne). Když jsem viděl tu kultovní scénu ve sprše, říkal jsem si: "To asi nebude ono, nic zajímavého, to ještě přijde". Ejhle. Nechci Psycho schazovat, není to špatný film, ale neoslovilo mě. Zdaleka ne tak, jak jsem si představoval. ()

gjjm

Já ještě nepsal komentář k Psychu? To musím napravit. Pro mne je to celkem obyčejná detektivka, na níž není nic moc zajímavého (říkám to jako horrorový fanatik), děj je těžce překombinovaný a scénář neuvěřitelně užvaněný. Nepochybuji ani v nejmenším o technických kvalitách filmu (casting + hudba jsou vynikající, kamera nijak nevyniká), přesto tvrdím, že Psycho je možná nejslabší, nepochybně ale nejpřeceňovanější film slavného režiséra. Kdybych tu přeceňovanost uvážil, bylo by hodnocení ještě mnohem nižší, ale za svou přeceňovanost film nemůže. P. S. Sprchovací scéna je přes svou slávu docela stupidní, má nepřirozenou, křečovitou kameru (zčásti způsobenou pochopitelnou snahou vyhnout se nahotě) a půlka bodnutí se na první pohled zastaví ve vzduchu. Hudba je naprosti tomu opravdu skvělá, ačkoliv film nezachraňuje.. P. P. S. V jednom úplně odlišném filmu říká jedna z hlavních postav: "Když střílíš, střílej. Nemluv!" Proč jste si to jen, pane Hitchcock, nevzal k srdci? ()

uhlajz

Asi bych se měl cítit trochu blbě, že nedávám plné hodnocení, ale v dnešní době už to tak docenit nedokážu. Kdybych Psycho viděl v tehdejší době, tak bych asi neváhal s 5 hvězdičkami, ale takhle zůstanu u 4. Atmosféra filmu je jedinečná, motel s přilehlým domem působí dost temně, ale zápletka byla pro mě předvídatelná. Alespoň dnes, kdy je na podobné téma filmů dost a dost. ()

Micro41CZ

Filmová pochoutka uvařená z perfektní práce s napětím a psychologií charakterů chutná od první do poslední minuty. Psychologická stránka postav (obzvláště hlavních hrdinů) působí velmi dramaticky a precizně. Z postav i na malém prostoru cítíte motiv jejich jednání a emoce, které při tom prožívají. Gradující napětí skrze obraz schizofrenního vraha působí až děsivě. A to všechno podtržené kvalitní režií, která do zmíněného konceptu bravurně zakomponovala hudbu, práci s kamerou i střih. Černobílý kabátek navíc všemu dodává zvláštní úzkostně tajemnou atmosféru. ()

Zdeňka

Bojím se skoro u každého hororu, ale dlouho se mi nestalo být zakrytá peřinou a vždy připravena schovat hlavu, když venku řádí teploty přes 30 stupňů. ()

neoBlast

[Druhé zhlédnutí] No vypisovat co všechno je na legendární Psychu úžasné je pouze pověstným nošením sloupů do Athén. Psycho je již společně s Občanem Kanem dlouho v učebních osnovách režisérských postupů. 90 % ()

tnp101

Hodnotit tak obecně známé a uznávané klasiky jako Hitchcockovo „Psycho“ není jednoduché. Jelikož se jedná o jeden ze zdrojových materiálů pro nespočet snímků datujících se od dob po uvedení filmu do kin a dále prakticky až dodnes, nemluvě pak o přínosu do kinematografie jako takové, není divu, že současný divák v něm nenajde nic, co by ho dostalo do kolen. S tím souvisí i finální pointa, která většinou není žádným tajemstvím ani pro jedince, jež film nikdy neviděli. Nemá je tedy čím překvapit a i kdyby, nebude pro ně tak šokující, jak tomu bylo ve své době. To by bylo k obecným masám, respektive k mladé generaci diváků. Tam se řadím i já a světe div se, mám ten film fakt rád. I přes zmíněnou provařenost (z dnešního hlediska) způsobenou svou revolučností v sobě skrývá precizně natočený atmosférický thriller s hromadou velmi silných momentů, do něhož nemám problém spadnout po hlavě a užít si jej způsobem, jakým Hitchcock zamýšlel. RECENZE ČESKÉHO BLU-RAY: Hitchcockovo „Psycho“ si svou Blu-ray premiéru odbylo u příležitosti 50. výročí a sice o něco později, ale přece se dostal i na tuzemský trh. Po vložení disku nás čeká plně lokalizovaná hlavní nabídka, jež se od těch klasických na discích od Universalu značně liší. Jedná se o disk určený speciálně pro český a polský trh, nemusíte se však obávat nepěkného statického vzhledu, naopak je alespoň ze subjektivního hlediska povedenější než ta na zahraničních verzích disku. Film je prezentován v poměru stran 1,85:1 (prakticky „plnohodnotné“ 16:9) a na více jak padesátileté stáří vypadá skvěle. Škrábanců a podobných nešvarů je přítomno malé množství. Ostrost je víceméně velmi vysoká, detailů především u blízkých objektů mnoho a zrno průměrné, převážně jemné. O barvách toho pochopitelně moc neřeknu, jelikož jsou černobílé, kontrast je však téměř excelentní a to samé platí i v případě černé. Zvuk v původním znění je na disku zastoupen dvěma stopami. Tou první je originální mono stopa v podobě DTS 2.0, která nabízí zcela autentický zážitek podle záměru tvůrce. Druhou stopou v původním znění je remastrovaná DTS-HD 5.1 MASTER, která oproti předchozí zmíněné nabízí o poznání silnější zážitek a to bez znehodnocení původního materiálu. Z původní stopy se podařilo vytáhnout a „vyčistit“ obrovské množství detailů, jež byly poté rozmístěny do jednotlivých kanálů tak, aby bylo jejich konečné vyznění co nejefektivnější (zvuk, jehož zdroj je za kamerou, využívá zadní reproduktory apod.). Na vysoké úrovni je i mluvené slovo. To svůj věk sice neskryje, ale jinak je zcela srozumitelné a hlasité. „Čistícímu“ procesu podlehla také hudební složka, která zní v porovnání s ostatními prvky stopy asi nejlépe. Právě hudba dodává stopě efektivitu a ráznost - plně využívá všechny kanály včetně subwooferu, který se především u sprchové scény rozduní nezvykle silně. Český dabing je prezentován v DD 5.1 a úroveň dabingu je vysoká, zvuk samotný o něco horší. Po audiovizuální stránce se disk opravdu povedl a těch padesát let byste filmu tipovali těžko (pokud byste tedy neopomenuli fakt, že byl černobíle točen záměrně). Film je prezentován v kvalitě na hranici možností zdrojového materiálu bez zásahů, jež by znehodnotili Hitchcockův původní záměr a tak to má být. Bonusy odstartujeme 94 minutovým dokumentem o natáčení, který film rozebírá prakticky scénu po scéně. Není nějak bohatý na produkční materiály, ale rozhovory jsou velice výživné a zajímavé. Poté tu máme 26 minutový filmeček o vlivu Alfreda Hitchcocka na kinematografii. Ten toho, kromě porovnávacích ukázek konkrétních scén inspirovaných některým filmem této legendy, moc nenabízí. Následuje 15 minutové interview s A. Hitchcockem z roku 1962 ve zvukové podobě a hned poté zajímavá 8 minutovka o uvedení filmu, spolu s autentickými záběry a neobvyklými pravidly, co projekce doprovázeli. Poté si můžete porovnat legendární scénu ze sprchy s hudbou i bez ní, spolu se storyboardy k této konkrétní scéně. Další krátký filmeček se zabývá zvukem, respektive jeho převodem do 5.1 podoby. Následuje hromada fotogalerií, konkrétě 46 snímků na téma produkce, 14 plakátů a reklam, 8 „Lobby karet“, 48 „behind the scene“ snímků a nakonec 51 propagračních fotografií. Pak tu máme dva trailery, původní 7 minutový s A. Hitchcockem jako průvodcem po místě činu (resp. setech) a pět krátkých spotů. Nakonec tu máme 27 minutový film „Jehně na porážku“ („Lamb To The Slaughter“), jakožto jeden z mnoha krátkých filmů v rámci televizní série „Alfred Hitchcock Presents“. Oproti zahraničním verzím disk postrádá filmový audiokomentář, což však vzhledem k informativní náloži v dokumentu o natáčení, jehož režisér má komentář na starosti, zas tolik nevadí. Všechny bonusy jsou prezentovány v SD (jen dokument o zvuku v HD a prostorovým 5.1 zvukem) a nepotěší, že u nich zcela chybí české i anglické titulky (obsaženy pouze polské). Přesto se jedná o kvalitní titul, který mohu doporučit všem fanouškům pořádného PSYCHA. 80% () (menej) (viac)

Zemřela herečka Patricia Hitchcock

Zemřela herečka Patricia Hitchcock

11.08.2021

Ve věku 93 let v pondělí v kalifornském Thousand Oaks zemřela herečka, producentka a spisovatelka Patricia Hitchcock, jediná přímá potomkyně legendárního režiséra a mistra napětí, Alfreda Hitchcocka.… (viac)

Soudce Downey Jr. a jeho lotrovský fotr

17.09.2012

Psycho v televizi

Psycho v televizi

05.07.2012

Mohl by to být povzdech nad programovou náplní českých a slovenských komerčních stanic. Jenže tentokrát jde o Psycho s velkým „P“. Americká kabelovka A&E se původně zaměřovala hlavně na dokumenty… (viac)